דלג לתוכן

פרצטמול (אקמול, דקסמול)

מערכת העצבים המרכזית, ממריצים | Paracetamol
ללא צורך במרשם

שמות מסחריים

המומחים של Infomed מסבירים:

פרצטמול (שנקרא בארה"ב אצטאמינופן Acetaminophen) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות אקמול, דקסמול, פראמול, טיפות נובימול ורבות אחרות. פרצטמול מעכב ייצור חומרים מתווכי דלקת (פרוסטוגלנדינים) במוח וחוסם את תחושת הכאב ותורם להורדת חום.

שונות כמו טבליות, טבליות ללעיסה, סירופ, טיפות, תמיסה להזרקה, נרות ואפילו אבקה, שמאפשרות התאמת מינון באופן אישי ונוחות מירבית בשימוש. הוא מתאים לשימוש לכל הגילאים, כולל תינוקות, ילדים, למבוגרים וקשישים. כמו כן, פרצטמול מהווה תרופה מועדפת לטיפול בתקופת ההריון והנקה.

פרצטמול נחשב לתרופה בטוחה יחסית. הוא אינו גורם לבעיות בקיבה או לדימום ומתאים במיוחד לאנשים הסובלים מכיב בקיבה או בתריסריון או כאלה שרגישים לאספירין או לנוגדי דלקת לא סטרואידליים אחרים. 

יעיל לטיפול ב: 

פרצטמול (אקמול, דקסמול, נובימול) מיועד להורדת חום גבוה מסיבות שונות ולשיכוך כאבים שונים כמו כאב ראש, כאב שיניים, כאב מחזור, כאבים שגרוניים ועוד.

פרצטמול נמצא גם בתרופות נוספות בשילוב עם חומרים פעילים אחרים, שמגבירים את שיכוך הכאבים כמו קוד-אקמול, אקמול פוקוס, רוקסט, אקסדרין ועוד. כמו כן, פרצטמול מהווה אחד המרכיבים בתרופות שנועדו להקל על סימפטומים של הצטננות ושפעת, כמו אקמול צינון ושפעת, דקסמול קולד, פראמול אף ושיעול, קולדקס ועוד.

הנחיות חשובות: 

עליכם לפנות לרופא אם החום אינו יורד לאחר משלושה ימי טיפול או אם התסמינים לא עוברים בתוך חמישה ימים, למרות נטילת התרופה. עליכם להיוועץ ברופא אם אתם נוהגים להשתמש בתרופות שמכילות פרצטמול לעיתים קרובות.

למרות שפרצטמול נחשב לתרופה בטוחה, מינון גבוה שלו או שימוש ממושך מאד עלול לפגוע בכבד, במיוחד אם אתם מקבלים תרופות אחרות שעלולות להזיק לכבד או צורכים אלכוהול בקביעות.

מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בפרצטמול (אקמול, דקסמול, נובימול) במקרים הבאים:

  • רגישות לפרצטמול או למרכיבים אחרים של התרופה.
  • אם אתם מקבלים גם תרופות נוספות להורדת חום או הפחתת כאב, לרבות תרופות בשם אחר שמכילות פרצטמול – עליכם להיוועץ ברופא או ברוקח כדי שלא תיקחו מינון עודף של פרצטמול.

בחורה עם שפעת מודדת חום, פרצטמול (אקמול, דקסמול)

צילום: shutterstock | Pormezz

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו למשפחה והרדמה

הרדמה
ד"ר תמר ישר מומחית בהרדמה וברפואה לשיכוך כאב
קראו עליי עוד
רפואת כאב
ד"ר איליה גולדינפלד
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה והרדמה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו