כל מה שצריך לדעת על הזנה מבקבוקים

האם חייבים לעקר את הבקבוקים לפני השימוש? האם עדיפים בקבוקי זכוכית על פלסטיק? כמה זמן ניתן לאכסן חלב? כיצד בוחרים פורמולה? ועוד שאלות נוספות שחייבים לדעת, לפני שמאכילים את התינוק
כתבה פרסומית כתבת חסות


האם חייבים לעקר את הבקבוקים לפני השימוש? האם עדיפים בקבוקי זכוכית על פלסטיק? כמה זמן ניתן לאכסן חלב, כיצד בוחרים פורמולה ושאלות נוספות שחייבים לדעת, לפני שמאכילים את התינוק 


זכוכית או פלסטיק?


אמנם התינוק עצמו יכול לרמוז מה הוא מעדיף, אך ישנם כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון: בקבוקי פלסטיק קלים יותר מבקבוקי הזכוכית ונוטים להישבר פחות, אך אורך חייהם קצר יותר. בעבר, חלק מההורים העדיפו זכוכית כדי למנוע מהתינוק להיחשף ל-BPA (ביספנול A), חומר כימי ששימש בייצור פלסטיק. אך כיום ניתן להשיג גם בקבוקי פלסטיק ללא ביספנול A.


מה צריך לדעת אודות הפטמות לבקבוקים


רוב הפטמות עשויות מסיליקון או מלטקס, יש להן צורות שונות והן מותאמות לקצב זרימה שונה, בהתאם לגודל חוריהן. כדאי לבחון כמה סוגי פטמות כדי לראות מה התינוק מעדיף. 

יש לבדוק סימני בלייה או קרעים בפטמות בקביעות ולהחליף מיד כל פטמה כשהיא נסדקת או משנה צבע.


עיקור בקבוקים לפני השימוש הראשון


יש לעקר בקבוקים ופטמות חדשים בסיר מים רותחים במשך 5 דקות לפחות. לאחר העיקור הראשון, אפשר לשטוף אותם עם חומר ניקוי ומים חמים או במדיח כלים לאחר כל שימוש. יש המעדיפים לשטוף את הבקבוקים ביד כדי להימנע מחשיפה לחומרים כימיים נוספים שעלולים להשתחרר עקב חימום הבקבוקים במדיח.


היצמדו לחלב אם או לתחליפי חלב לתינוקות


תנו לתינוק רק חלב אם או תחליפי חלב אם בבקבוק – לא מים או מיץ. ערבבו את אבקת הפורמולה עם מים בדיוק על פי הוראות היצרן. הוספת כמות גדולה מדי של מים עלולה להקטין את כמות המזון שהתינוק זקוק לה. מאידך, מעט מדי מים עלולים להכביד על הקיבה והכליות של התינוק. בנסיבות מסוימות, יש תינוקות הזקוקים ליחס מיוחד בין תחליף חלב  ומים או לתוספת של דייסה. במקרים אלו מומלץ לקבל הנחיות מדויקות מרופא הילדים.כיצד בוחרים את הבקבוק והפורמולה המתאימים לתינוק

האכילו את תינוקכם בחלב אם או פורמולה על פי הוראות הייצרן 


איך לבחור תחליף חלב


רוב ההורים מתחילים עם תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) על בסיס חלב פרה. עם זאת, קיימים גם תחליפי חלב אם על בסיס סויה או פורמולות היפואלרגניות. חשוב לוודא שתחליף חלב שבחרתם מכיל תוספת ברזל. אפשר לקנות פורמולות באבקה או מוכנות לשימוש. כשהתינוק מגיע לגיל 6 חודשים, הוא צריך לקבל בין 180 ל-240 מ"ל.


לחמם או לא לחמם


אין שום בעיה לתת לתינוק בקבוק בטמפרטורת החדר. אם הוא מעדיף את תחליף החלב שלו מחומם, שימו את הבקבוק שמילאתם במים חמים ל-1-2 דקות. אל תשתמשו במיקרוגל, בגלל שהחימום שלו אינו אחיד, הוא עלול לגרום לכוויה. הקפידו לנער את הבקבוק ולטפטף מעט מהתמיסה על גב כף היד כדי לבדוק את הטמפרטורה. אל תבדקו את החום של מזון התינוקות על גבי פרק כף היד – אזור זה רגיש פחות לחום.


כמה זמן אפשר לאחסן חלב


יש לזרוק את מה שנשאר בבקבוק לאחר האכלה. ניתן לאחסן פורמולה שערבבתם עם מים או פורמולה נוזלית שפתחתם למשך 24 שעות במקרר. אין להשתמש בהכנה שהייתה מחוץ למקרר למעלה משעתיים. לא כדאי להכין מראש כמויות גדולות, אלא לפי הצורך.

חלב אם שנשאב יכול להישמר בטמפרטורת החדר במשך חמש שעות. אפשר לשמור במקרר חלב אם שאוב במשך 5 ימים. ניתן להשתמש בחלב אם מוקפא במשך חמישה חודשים אם הוא נשמר בטמפרטורה של 5- מעלות או אפילו שנה אם הוחזק בהקפאה של 20- מעלות.


כיצד להחזיק את התינוק בזמן האכלה


הלבישו לתינוקכם סינר והכינו חיתול בד כדי לנקות פליטות. הניחו את התינוק בחיקכם כך שראשו יהיה מוגבה מעט ביחס לשאר גופו. החזיקו את הבקבוק והביטו בו על מנת לראות מתי הוא מסיים לאכול. אם התינוק מעט את קצב האכילה, הרימו אותו כדי שיגהק.


המשיכו לאחוז בבקבוק


גם אם אתם עייפים, לא מומלץ להניח את הבקבוק על כרית כדי שהתינוק ימשיך לאכול בעצמו. בנוסף ליתרון ברור של יצירת קשר הורה-תינוק, אחזקת הבקבוק תוך האכלה פשוט בטוחה יותר. הנחת הבקבוק על כרית תומכת מגבירה את הסיכון לחנק ולעששת ואף עלולה לגרום לדלקות אוזניים.


איך יודעים שהתינוק סיים לאכול


אם התינוק הפסיק למצוץ את פטמת הבקבוק, סובב את ראשו מהבקבוק או כשדוחף את הבקבוק ממנו עם היד, סימן שהוא שבע. אפשר להציע את הבקבוק שוב, אך לא מומלץ להכריח לגמור את מה שנותר בבקבוק.


איך לגרום לגיהוק


אם התינוק זקוק לגיהוק כדי להוציא אויר במהלך האכלה או אחריה, החזיקו אותו זקוף או הניחו על הכתף. טפחו בעדינות או שפשפו את גבו. התינוק יכול לפלוט מעט חלב לכן, רצוי להצטייד מראש בחיתול בד. אם התינוק אינו מגהק לאחר כמה דקות, אך נראה מרוצה - אין סיבה לדאגה, לא כל התינוקות עושים גרעפס אחרי כל ארוחה. 

אם התינוק מרבה לפלוט, נסו לגרום לו לגהק כל כמה דקות במהלך האכלה. אל תשכיבו אותו כשהוא סיים לאכול או שחקו איתו 20-30 דקות לאחר מכן. לרוב, הפליטות עוברות כשהתינוק מתחיל להתיישב. אם כמות הפליטות מדאיגה אתכם או אם הוא נראה לא רגוע בזמן שהוא פולט, כדאי לשוחח על כך עם רופא הילדים.


האם כדאי להחליף את תחליף החלב

אם התינוק פולט הרבה ואינו רגוע, יתכן שהפורמולה אינה מתאימה. לפעמים, תינוקות סובלים מרפלוקס (חזרת תוכן הקיבה לוושט) או מאלרגיה שעלולה לגרום לשלשול, הקאה, צואה דמית, חוסר שקט או יובש ואדמומית בעור. אם זה המצב – פנו לרופא ילדים. רופא הילדים יוכל לקבוע אם יש צורך להחליף את הפורמולה ולהנחות כיצד לעשות זאת נכון. אל תשנו את תחליף החלב מבלי להיוועץ ברופא קודם לכן.


פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!