בריטניה תאסור לעשן במכונית עם ילדים

עישון פאסיבי ידוע כגורם למחלות רבות מאסתמה ועד סרטן. כצעד במלחמה בנזקי העישון במדינה, ייקנס מי שייתפס מעשן במכונית שבה נמצאים ילדים. מומחים: החומרים הרעילים נותרים בחלל המכונית גם שעתיים לאחר העישון עצמו

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/03/2015

עישון פאסיבי ידוע כגורם למחלות רבות מאסתמה ועד סרטן. כצעד במלחמה בנזקי העישון במדינה, ייקנס מי שייתפס מעשן במכונית שבה נמצאים ילדים. מומחים: החומרים הרעילים נותרים בחלל המכונית גם שעתיים לאחר העישון עצמו


בריטניה נלחמת בהשפעת העישון הפאסיבי: בקרוב ייאסר במדינה עישון במכונית שבה נמצאים ילדים. צעד זה, אשר יהפוך רשמית לחוק ב-1 באוקטובר השנה, נועד להגן על ילדים מפני הסכנות הטמונות בשאיפת עשן סיגריות, גם כשמדובר בעישון פאסיבי. 


על פי החוק החדש, שעבר ברוב מוחץ של 342 חברי פרלמנט אל מול 74 מתנגדים, מי שימצא מעשן במכוניתו בנוכחות ילדים ייקנס מיד וייאלץ להיפרד מ-50 ליש"ט. החוק אינו תקף למי שמעשן ונמצא לבדו במכונית או בעישון במכונית עם גג נפתח, כשהוא מורד לגמרי. בימים אלה שוקלים גם השלטונות בסקוטלנד להעביר חוק דומה. 


יותר מ-430 אלף ילדים בבריטניה חשופים לעישון פאסיבי במכונית, מדי שבוע, לפי רשויות הבריאות במדינה. חשיפה לעשן רעיל זה ידוע כמעלה את הסיכון לאסתמה ולמחלות נשימה נוספות. 


שרת הבריאות הבריטית, ג'ין אליסון, אמרה לרשת ה-BBC כי "אנו יודעים כי רבים מהילדים שנחשפים לעישון פאסיבי חשים נבוכים או מפוחדים מכדי לבקש מהוריהם לחדול מלעשן בקרבתם. ולכן חוקי הרגולציה החדשים כה חשובים כדי להגן עליהם מהסכנות הכרוכות בעישון פאסיבי".


מומחים מעריכים כיום כי עשן סיגריות נמצא באוויר עד שעתיים וחצי מרגע העישון עצמו, גם אם חלון המכונית פתוח. כמו כן, מכיל עשן זה מעל 4,000 כימיקלים, חלקם ידועים כמסרטנים. 


עישון במכוניות שבהן נמצאים ילדים נאסר עד כה בחלק ממדינות ארצות הברית, לרבות קליפורניה, וכן בחלקים מקנדה ואוסטרליה. 


עישון במכונית. מעל 4,000 כימיקלים בעשן הסיגריות


השלכות בריאותיות נוספות של עישון פסיבי:


לעישון פסיבי יש אפקט מידי ומזיק על הלב וכלי הדם: עישון פסיבי מעלה את הסיכון ללקות במחלת לב ב-25%. כמו כן מעשנים פסיביים מצויים בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ מוחי.


עישון פסיבי גורם לגירוי של דרכי הנשימה: החומרים הנשאפים הורסים את השערות הקטנות שנמצאות בדרכי הנשימה ועוזרות בסילוק חלקיקים וחיידקים, מה שגורם להצטברותם ולעליה בשכיחות זיהומי מערכת הנשימה.


עישון פסיבי מעלה מעלה את הסיכון לחלות באסטמה בילדים ולהחמיר מחלה קיימת: כמו כן הם עלולים לסבול מברונכיטיס, דלקת ריאות, וזיהומים בדרכי הנשימה ובאוזניים. בקרב תינוקות, עישון פסיבי עלול לגרום אף למוות בעריסה. נמצא גם שהשפעות עישון פסיבי מתמשכות מעבר לילדות ומתבטאות בעיכוב בגדילה ובפגיעה בהישגים בלימודים. 


עישון פסיבי פוגע בעוברים של נשים הרות החשופות לעשן: גם נשים בהריון שאינן מעשנות אך חשופות לעשן סיגריות עלולות לסכן את העובר. מחקרים הראו שעישון פסיבי בעת ההיריון מעלה את הסיכון ללידת מת ב-23% ואת הסיכון ללידת תינוק בעל פגמים פיזיים ב-13%, בדומה לנתונים בקרב נשים שמעשנות באופן אקטיבי במהלך ההיריון.פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונותרפיה כמניעה דודי 05/12/2019 11:43
  • ד"ר שלום, האם אימונותרפיה יכולה לשמש כמניעת הישנות סרטן? אמנם מדובר במלנומה, אבל אני מרגיש צורך "לעשות משהו" כדי שלא יחזור. תודה

  • + הוסף תגובה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
  • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

  • + הוסף תגובה
המשך שאלה... רון 18/08/2019 10:25
  • ד"ר יקרה, כתבת בתגובה למטה: 1. אפשר גם לערוך חיפוש לאחר מוטציות חדשות שהתפתחו והביאו להתקדמות המחלה. כך,בכ-20% מהחולים יש cMet amplification ובכ10% נוספים יש EGFR C797x. במקרים אלו ניתן לנסות טיפולים ביולוגיים בהתאם לסוג המוטציה. אנא תכתבי לי אילו טיפולים ביולוגים לשני סוגי המוטציות האלה. גם אם אופציה זו וגם אופציה קודמת אינם כלולות בסל הבריאות. 2. כתבת: יש גם תרופות בשלבי פיתוח שפועלות ללא קשר לסוג המוטציה העמידה עם יעילות מבטיחה, אך טרם זמינות בארץ. אנא תכתבי לי איזה תרופות, גם אם לא זמינות בארץ. 3. חולה תאים לא קטנים סרקומטואיד עם egfr אקסון 19 ו-maf 18% עם אפ טיניב 40 כבר 8 חודשים. pdl1: 90% 4. האם קיטרודה או טיפול אימונותרפי אחר יצליח אחרי עמידות לאפטיניב וטאגריסו? ואם כן איזה ומה סיכויי ההצלחה באחוזים? אנא תשובתך המפורטת... מעוניין לדעת איזה טיפול יש אחרי הטגריסו... גם אם לא בארץ ולא בסל... תודה מראש

  • + הוסף תגובה
טיפולים לאחר כישלון של אוסימרטיניב (טגריסו) - הרחבה דר' אליזבטה דודניק 26/08/2019 15:10
  • שלום, בנוגע לשאלת הטיפולים הביולוגיים למוטציות ספציפיות שיימצאו - ישנן תוצאות ראשוניות בלבד, מרבית התכשירים/השילובים נמצאים בשלבי בדיקה במחקרים קליניים. כך, לדוגמה שילוב של מעכבי EGFR עם מעכבי MET במקרה של cMet amplification. דוגמה אחרת היא תכשירים JNJ372 או U3-1402 שיעילים בכל סוגי המוטציה לרבות C797X. בנוגע לשאלה של קיטרודה בחולים עם מוטציה בגן EGFR - טיפולים אימונותרפיים לא יעילים בחולים עם מוטציה זו כשניתנים לבד, זאת ללא קשר לביטוי של PD-L1. ואילו יעילותם עולה כאשר ניתנים בשילוב (כאן, הדוגמה לשילוב של כימותרפיה עם אטזוליזומב (אימונותרפיה) ובבציזומב (תכשיר שעוצר התפתחות כלי דם בגידול).

  • + הוסף תגובה
המשך רון 02/11/2019 10:21
  • ד"ר, 1. האם בכל מקרה אחרי כישלון טיפול באפטיניב 40 מג מקבלים טגריסו? 2. האם תוכלי לפרט בקשר לתכשירים JNJ372 או U3-1402 שיעילים בכל סוגי המוטציה לרבות C797X? והאם נוספו עוד תכשירים? 3. כתבת שקיטרודה בחולים עם מוטציה בגן EGFR -יעילותם עולה כאשר ניתנים בשילוב (כאן, הדוגמה לשילוב של כימותרפיה עם אטזוליזומב (אימונותרפיה) ובבציזומב (תכשיר שעוצר התפתחות כלי דם בגידול). באיזה מצב נותנים את זה ובאיזה שלב? מה נותנים אחרי אפטיניב? טגריסו? ואחרי זה מה נותנים? מה סדר הטיפול המיטבי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!