בריטניה תאסור לעשן במכונית עם ילדים

עישון פאסיבי ידוע כגורם למחלות רבות מאסתמה ועד סרטן. כצעד במלחמה בנזקי העישון במדינה, ייקנס מי שייתפס מעשן במכונית שבה נמצאים ילדים. מומחים: החומרים הרעילים נותרים בחלל המכונית גם שעתיים לאחר העישון עצמו
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/03/2015

עישון פאסיבי ידוע כגורם למחלות רבות מאסתמה ועד סרטן. כצעד במלחמה בנזקי העישון במדינה, ייקנס מי שייתפס מעשן במכונית שבה נמצאים ילדים. מומחים: החומרים הרעילים נותרים בחלל המכונית גם שעתיים לאחר העישון עצמו


בריטניה נלחמת בהשפעת העישון הפאסיבי: בקרוב ייאסר במדינה עישון במכונית שבה נמצאים ילדים. צעד זה, אשר יהפוך רשמית לחוק ב-1 באוקטובר השנה, נועד להגן על ילדים מפני הסכנות הטמונות בשאיפת עשן סיגריות, גם כשמדובר בעישון פאסיבי. 


על פי החוק החדש, שעבר ברוב מוחץ של 342 חברי פרלמנט אל מול 74 מתנגדים, מי שימצא מעשן במכוניתו בנוכחות ילדים ייקנס מיד וייאלץ להיפרד מ-50 ליש"ט. החוק אינו תקף למי שמעשן ונמצא לבדו במכונית או בעישון במכונית עם גג נפתח, כשהוא מורד לגמרי. בימים אלה שוקלים גם השלטונות בסקוטלנד להעביר חוק דומה. 


יותר מ-430 אלף ילדים בבריטניה חשופים לעישון פאסיבי במכונית, מדי שבוע, לפי רשויות הבריאות במדינה. חשיפה לעשן רעיל זה ידוע כמעלה את הסיכון לאסתמה ולמחלות נשימה נוספות. 


שרת הבריאות הבריטית, ג'ין אליסון, אמרה לרשת ה-BBC כי "אנו יודעים כי רבים מהילדים שנחשפים לעישון פאסיבי חשים נבוכים או מפוחדים מכדי לבקש מהוריהם לחדול מלעשן בקרבתם. ולכן חוקי הרגולציה החדשים כה חשובים כדי להגן עליהם מהסכנות הכרוכות בעישון פאסיבי".


מומחים מעריכים כיום כי עשן סיגריות נמצא באוויר עד שעתיים וחצי מרגע העישון עצמו, גם אם חלון המכונית פתוח. כמו כן, מכיל עשן זה מעל 4,000 כימיקלים, חלקם ידועים כמסרטנים. 


עישון במכוניות שבהן נמצאים ילדים נאסר עד כה בחלק ממדינות ארצות הברית, לרבות קליפורניה, וכן בחלקים מקנדה ואוסטרליה. 


עישון במכונית. מעל 4,000 כימיקלים בעשן הסיגריות


השלכות בריאותיות נוספות של עישון פסיבי:


לעישון פסיבי יש אפקט מידי ומזיק על הלב וכלי הדם: עישון פסיבי מעלה את הסיכון ללקות במחלת לב ב-25%. כמו כן מעשנים פסיביים מצויים בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ מוחי.


עישון פסיבי גורם לגירוי של דרכי הנשימה: החומרים הנשאפים הורסים את השערות הקטנות שנמצאות בדרכי הנשימה ועוזרות בסילוק חלקיקים וחיידקים, מה שגורם להצטברותם ולעליה בשכיחות זיהומי מערכת הנשימה.


עישון פסיבי מעלה מעלה את הסיכון לחלות באסטמה בילדים ולהחמיר מחלה קיימת: כמו כן הם עלולים לסבול מברונכיטיס, דלקת ריאות, וזיהומים בדרכי הנשימה ובאוזניים. בקרב תינוקות, עישון פסיבי עלול לגרום אף למוות בעריסה. נמצא גם שהשפעות עישון פסיבי מתמשכות מעבר לילדות ומתבטאות בעיכוב בגדילה ובפגיעה בהישגים בלימודים. 


עישון פסיבי פוגע בעוברים של נשים הרות החשופות לעשן: גם נשים בהריון שאינן מעשנות אך חשופות לעשן סיגריות עלולות לסכן את העובר. מחקרים הראו שעישון פסיבי בעת ההיריון מעלה את הסיכון ללידת מת ב-23% ואת הסיכון ללידת תינוק בעל פגמים פיזיים ב-13%, בדומה לנתונים בקרב נשים שמעשנות באופן אקטיבי במהלך ההיריון.פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן המעי הגס ששלח גרורה אנונימי 14/08/2019 10:41
  • הי בת 78. לפני 5 שנים גילו לי סרטן מעי הגס. עשו לי ניתוח לכריתת הנגע. ומאז לא טופלתי בשום דבר עד לפני 3 חודשים שגילו לי גרורה וגידול קריאה. הוציאו לי את כל האונה. כשהוציאו את האונה הוציאו את בלוטות הלימפה באיזור כאשר חצי מהם היו עם גרורות כרגע הומלץ לי לקחת כדורים FOLFOX למניעה אפשר בבקשה לדעת איך יכול להיות שעברו 5 שנים עד שהגרורה התפשטה? וגם מה הסיכוי ששוב תופיע לי גרורה במקום אחר? אחרי הגידול הראשוני במעי עבר 5 שנים? גם עכשיו יכול להיות שרק אחרי 5 שנים תופיע עוד גרורה? או זה שמצאו בלימפה בריאה גרורה מה זה אומר? שיש יותר סיכוי שיתפשט מהר עכשיו? תודה

  • + הוסף תגובה
אחרי 5 שנים ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:30
  • שלום לך. הופעת פיזור גרורתי של סרטן מעי גס אחרי 5 שנים, נדירה אבל אפשרית. יש לקוות שהטיפול הכימי המשלים שאתה מקבל יקטין את הסיכוי להופעת גרורות נוספות.

  • + הוסף תגובה
קבוצת סיכון אסף 13/10/2019 11:01
  • שלום אני בן 30 בריא בד"כ אחות של אמי נפטרה לפני כמה שנים מסרטן מעי הגס האם אני בקבוצת סיכון? מאיזה גיל מומלץ שאתחיל להיבדק? (קולנו') תודה

  • + הוסף תגובה
סיכון ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:25
תוצאות קונולוסקופיה שרית לוי 04/11/2019 16:50
  • לכבוד ד"ר אם אפשר הסבר על תוצאות הבדיקה עם פוליפים של 0.4 ס"ט rectum- tubular adenoma with low grade dysplsia snomed m82630 t67000 מה זה אומר כל התוצאות האלו האם זה אומר שיש עוד והאם זה מסוכן

  • + הוסף תגובה
תוצאת ביופסיה ד"ר רונן ברנר 13/03/2020 23:23
  • שלום שרית. rectum- tubular adenoma with low grade dysplsia - מדובר בפוליפ שפיר ברקטום

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!