חשוב שתכירו: 5 פעולות שימנעו אלצהיימר

חוששים מאלצהיימר? מחקר חדש מצא כי אם תקפידו לבצע חמש פעולות פשוטות – תפחיתו בעשרות אחוזים את הסיכון לחלות במחלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/03/2015

חוששים מאלצהיימר? מחקר חדש מצא כי אם תקפידו לבצע חמש פעילויות פשוטות – תפחיתו בעשרות אחוזים את הסיכון לחלות במחלה  

תרופות שמעכבות את התפתחות מחלת האלצהיימר כבר יש - אבל עדיין אין את התרופה שיכולה למנוע את המחלה הקשה. כעת מצאו חוקרים מפינלנד דרך פשוטה ויעילה לעכב את התפתחות המחלה, ואף לצמצם את שיעור התחלואה באוכלוסייה עם הזמן. לדברי החוקרים, אנשים מבוגרים שמאמצים תזונה בריאה, פעילות גופנית, שומרים על מוח פעיל ומפחיתים סיכונים למחלות כרוניות אחרות, יכולים לעכב את ההידרדרות בתפקוד המוח ובמיוחד ביכולת לארגן ולשלוט בתהליכי החשיבה.


אלצהיימר היא מחלה קשה של מערכת העצבים המרכזית, הנפוצה בעיקר, אם כי לא רק, בקרב קשישים. היא מתבטאת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח. מהלך המחלה איטי, ויכול להימשך שלוש עד 20 שנים.


המחקר, המתפרסם החודש בכתב העת הרפואי היוקרתי "דה לנצ'ט", עקב במשך שנתיים אחרי 1,260 אנשים בגילאי 60-77 מאזורים שונים בפינלנד. קבוצה אחת של משתתפי המחקר קיבלה באופן שוטף ייעוץ תזונתי, הנחיות לפעילות גופנית, המלצות לאימוני-מוח ומעקב רפואי. לעומתם, הקבוצה השנייה של משתתפים קיבלה יעוץ בריאותי שגרתי בלבד.


בתום תקופת המחקר חל שיפור של 25% בתוצאות המבחנים הקוגניטיביים, לעומת קבוצת הביקורת. פרופ' קיוויפלטו, אחת מחוקרי האלצהיימר הבכירים שעמדה בראש המחקר, הדגישה את השיפור המשמעותי - 150% - מבחינת יכולת העיבוד (המהירות בה אדם יכול לבצע משימות המצריכות חשיבה ופעילות תנועתית בו-זמנית) והיכולת לארגן את המחשבות, שהשתפרה ב-83%. אמנם לא היה שיפור במבחני זיכרון, אך היכולת לבצע משימות זיכרון מורכבות הייתה טובה יותר בסוף המחקר בקבוצה הפעילה.


החוקרים ציינו שכל הפעילויות היו קלות ליישום ובטוחות, ולכן לא הייתה כמעט נשירה של משתתפים במהלך המחקר.


אז מהן חמשת השינויים שתוכלו לעשות כדי להגן על עצמכם מאלצהיימר? אלו ההמלצות העיקריות של המחקר. מומלץ לנסות בבית:


1.  יעוץ רפואי

חשוב לעבור אבחון רפואי, הן של מצב המוח והן של הבריאות הכללית, כדי לדעת אם הכול כשורה או שיש איזושהי סטייה מרמת התקן האופיינית לפי גיל.


אלצהיימר. אפשר להפחית את הסיכון לחלות

תזונה. חשובה ללב - ולמוח


2.  פעילות גופנית

משתתפי המחקר קיבלו הנחיות לפעילות גופנית בהתאמה אישית על ידי פיזיותרפיסט, שכללו אימונים לחיזוק השרירים פעם עד שלוש פעמים בשבוע ופעילות אירובית פעמיים עד חמש פעמים בשבוע.


3.  תזונה

במהלך המחקר נערכו שלושה מפגשים אישיים ושבע עד תשע פגישות קבוצתיות של יעוץ תזונתי, בהתאם להמלצות התזונה הנורדית. תזונה זו מבוססת על המטבח הסקנדינבי המסורתי ומדגישה צריכה של ירקות ופירות טריים, דגנים מלאים, שפע של דגים ואצות, אגוזים ושמן קנולה, עוף ובשר מגידול טבעי ושימוש נרחב בצמחי תבלין הגדלים באזור.


מחקרים נוספים מצביעים על כך שתזונה ים תיכונית או תזונה הדלה בבשר ומוצרי חלב ועשירה בדגים, פירות וירקות וכן רמות גבוהות של חומצה פולית בדם מפחיתה גם היא את הסיכון להידרדרות בתפקוד המוח כתוצאה מהזדקנות והתפתחות אלצהיימר.


4.  אימוני מוח

אימוני המוח במחקר כללו 10 מפגשים קבוצתיים עם פסיכולוג ואימוני מוח ממוחשבים (10-15 דקות שלוש פעמים בשבוע). אמנם החוקרים השתמשו בתוכנת מחשב לאימוני המוח, אך הדבר נעשה לצרכי מחקר. פרופ' קיוויפלטו הדגישה כי "כל דבר שיאתגר את המוח יכול להתאים כאימון: משחקי זיכרון, פאזלים, פתרון של בעיות וחידות, מבחנים מוגבלים בזמן או לימוד כישורים חדשים". 


5.  בדיקות רפואיות תקופתיות

במסגרת המחקר הופנו המשתתפים למעקב תקופתי שכלל בדיקות של לחץ הדם, משקל, BMI (מדד מסת בגוף), היקף המותניים והירכיים ובדיקה גופנית על מנת לאתר סיכונים ולטפל מבעוד מועד במחלות לב והפרעות בחילוף החומרים. אמנם הרופאים שבמחקר לא טיפלו בנחקרים בתרופות, אך הם המליצו לפנות לרופאים המטפלים במידת הצורך.


רוב הפעילויות שנעשו במהלך המחקר, כמו שמירה על תזונה בריאה ואורח חיים פעיל, תואמות גם את ההמלצות הבינלאומיות למניעת מחלות לב וסוכרת, והמעקב רק תורם לכל עוד יותר.


החוקרים סבורים שהצלחת המחקר נובעת משילוב של כמה התערבויות טיפוליות, מאחר שגם למחלה יש סיבות רבות. עם זאת, מאחר שלכל אחד יש גורמי סיכון שונים, מומלץ להתחיל עם גורם הסיכון המשמעותי ביותר.


בנוסף לכך, החוקרים סבורים שגם למפגשים החברתיים במסגרת המחקר הייתה תרומה לתוצאות, ולכן הם ממליצים ללמוד שפה חדשה במסגרת קבוצתית, להצטרף לחוגים של פעילות גופנית או ריקוד או לקבוצות הליכה שכונתיות. והעיקר, להתמיד בכך לאורך זמן כדי לצמצם את הסיכון לבעיות קוגניטיביות בעתיד. 



פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנטיקונבולסנטים פליקס 08/12/2019 22:34
 • שלום דוקטור.אני סובל בכאב ראש יום יומי כרוני מתחי עם סינדרום מיוספסציאלי חזק מאוד.לפי פסיכיאטר-הכל תקין.בעבר קיבלתי סימבלטה,אמיטריפטילין וציפרולקס שלא עזרו.חוץ מי התעמלות עוזר קלונקס-שאי אפשר לקבל אותו קבוע.השאילה שלי-אם קלונקס עוזר-האם זה אומר שיש סיכוי טוב לטיפול מוצלח באנטיקונבולסנטים שלא בנזודיאזפינים-כגון דפולפט כרונו, טומפירומט וחול'.פגשתי גם דעות באינטרנט שטיפולים האלה לא יעילים- קשים מאוד לפי תופעות ליוואי והשפעה יכולה להיות די מינימלית וזמנית.מה מקובל בפרקטיקה רפואית ולפי מחקרים?

 • + הוסף תגובה
נוגדי פרכוס ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/12/2019 16:25
 • נוגדי פרכוס הם טיפול מקובל לכאב ראש מיגרנוטי. על מנת להעריך אם יתאימו לך יש לבדוק אותך ולהעריך את מצבך. זב שקלונקס עוזר זה לא וודאי שנוגדי פרכוס יעבדו. אנא פנה ליעוץ נוירולג.

 • + הוסף תגובה
כאב ראש בחצי ראש אך לעיתים נודד לכל אזורי הראש 123 12/12/2019 18:09
 • אני כבר חודש פלוס עם כאבי ראש בחצי ראש שהכאב לעיתים נודד לוחץ ואף נותן תחושת שורף אני חצי שנה לאחר לידה בסיטי אנגיו מוח מערכת חדרים מורחבת קלות ובלוטת היפופיזה שטוחה בדיקת עיניים תקינה לחלוטין ללא בצקות כולל בדיקת ראייה אנא אני בלחץ אודה להתייחסותך.....

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/12/2019 16:21
 • קשה לחוות דעה מבלי לראותך, לשוחח איתך לבדוק אותך לעבור על ההדמיה. האם פנית לבדיקת נוירולוג?

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ברקות מינה 12/12/2019 17:02
 • אני שנים סובלת מכאבי ראש בחלק האחורי העליול של הראש לאחרונה הכאב ברקות לא מרפה יש לציין שסובלת מכאבים חזקים בכתף שמאל האם יש מה לדאוג?

 • + הוסף תגובה
כאב ברקות ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/12/2019 16:20
 • מינה שלום, על פניו כאב שנמשך הרבה זמן ולא משתנה הוא פחות מדאיג מכאב שמשנה את אופיו או כאב חדש. יחד עם זאת ממליצה לך להבדק ע"י נוירולוג לנוסות להבין מה סיבת הכאב ולנסות לטפל בכאב. תרגישי טוב.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!