טיפול בדיכאון בהריון: מה מותר - ומה אסור

כמעט רבע מהנשים סובלות מדיכאון במהלך ההריון, מה שמסכן אותן - ואת העובר. איזה נזק עלול להיגרם לתינוק והאם מותר לתת להן טיפול תרופתי?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 21/04/2015
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר פנינה דורפמן אתרוג
מנהלת שרות היעוץ הפסיכיאטרי של מרכז רפואי רבין
הצג טלפון מספר מקשר
i

כמעט רבע מהנשים סובלות מדיכאון במהלך ההריון, מה שמסכן אותן - ואת העובר. איזה נזק עלול להיגרם לתינוק והאם מותר לתת להן טיפול תרופתי?


החל מגיל 15 ועד לשנות ה-50 נשים נמצאות בתקופת הפריון שלהן. אנחנו אמנם חושבים על כך רק בהקשרים של ילדים ומשפחה, אך מדובר בתקופה שבה גם עלולים לבוא לראשונה לידי ביטוי שלל מצבים פסיכיאטריים שדורשים טיפול. כך, למשל, הפרעה אפקטיבית דו קוטבית עלולה להסתמן לראשונה כפסיכוזה לאחר לידה וכמובן שידועה ומתועדת ההשפעה שיש לדיכאון של האם על מהלך ההריון ועל התינוק, גם לאחר הלידה. 


קראו עוד: כך תדעו: האם זה דיכאון אחרי לידה?


מסיבה זו קיימת חשיבות גדולה לייעוץ ולתכנון קפדני של הריון עתידי אצל נשים שכבר יודעות כי הן סובלות ממצבים פסיכיאטריים כאלו ואחרים, ובראשם דיכאון. כיום ידוע כי שכיחות הפרעה דיכאונית בהריון עומדת על כ-14%-23% וכי גורם הסיכון החשוב ביותר לדיכאון לאחר לידה הוא קיום דיכאון בזמן ההריון.


סממני ההריון האופייניים עלולים להקשות על אבחנת דיכאון, ביניהם שינויים בתיאבון, עייפות, אנרגיה נמוכה, אובדן החשק המיני והפרעות בשינה. אך ניתן להבחין באופן ברור כי מדובר בדיכאון אם אחד או יותר מהדברים הבאים מתקיימים: אובדן של עניין בהריון, מחשבות חוזרות של אשמה, חוסר יכולת להנאה, חוסר תקווה ומחשבות אובדניות.


כיצד פוגע דיכאון של האם בהריון בהתפתחות העובר?

כאמור, דיכאון בהריון עלול להשפיע על צמיחת העובר. ישנן עדויות שלעובר של אישה הלוקה בדיכאון ישנו קצב התפתחות איטי יותר של הראש והגוף, ולכן נולדים תינוקות במשקל לידה נמוך או קטנים לגיל ההריון. אין מחקרים המקשרים דיכאון אימהי להופעת מומים מולדים בתינוק, אך קיימת עליה בסיכון לרגזנות ועצבנות של הילוד, הפחתה בפעילות ובקשב שלו וכן הפחתה בהבעות הפנים. כמו כן קיימות עדויות מחקריות להשפעות ארוכות טווח: חשיבתיות, פסיכולוגיות וחברתיות (איחור התפתחותי נוירולוגי, דפוס התקשרות לא בטוח, אי יציבות רגשית, והפרעות התנהגותיות מסוג CONDUCT). 


דיכאון בהריון. גורם הסיכון הגדול ביותר לדיכאון אחרי לידה


נשים הלוקות בדיכאון בזמן ההריון נוטות להתנהגות שעלולה לפגוע בעובר, כגון מעקב טרום לידתי לקוי, צריכת אלכוהול, ניקוטין וסמים אחרים. באותן נשים ישנה היארעות גבוהה של סיבוכים הריוניים, החל מבחילות והקאות עד צורך בעירויי נוזלים ועד רעלת הריון. בנוסף קיימים דיווחים רבים על יצירת קשר לקויה בין האם לילוד, וכאמור קיים החשש להחמרת הדיכאון לאחר הלידה.


כיצד ניתן לטפל בדיכאון של האם בהריון?

כאמור טיפול בדיכאון האימהי מועיל ליילודים ומוכחת הפחתה כוללת של תחלואה שלהם. הטיפול התרופתי המוצלח שנטלו האמהות לא גרם לשינויים כלשהם, לפי מחקרי מעקב ארוכים לגבי הטמפרמנט, ההתפתחות השפתית או האינטילגנציה שנעשו בתינוקות לאותן אמהות.


קראו עוד: מהי הפרעת חרדה לאחר לידה


הטיפול בדיכאון האימהי חשוב ביותר בשבועות הראשונים להריון (בין שבוע 14 לשבוע 28) והוא צריך לכלול הערכה פסיכוטרפויטית ופסיכוסוציאלית. כמו כן חשוב שייערך מעקב לאחר לידה, כשישה שבועות אחרי, ומעקב טיפת חלב כעבור חודשיים מהלידה.


ישנן שתי אפשרויות טיפול, שמומלץ לרוב לשלב ביניהן. השיטה הראשונה היא הטיפול התרופתי. מטרת הטיפול התרופתי נוגד הדיכאון בנשים הרות היא למזער את הסימפטומים, ולא בהכרח להשיג שליטה מקסימאלית על הדיכאון. ההמלצות התרופתיות ראוי שיובאו לדיון עם הגניקולוג המטפל ועם המטופלת ובן/בת זוגה. ככלל, ההמלצות התרופתיות כוללות שימוש בתכשיר יחיד במינון גבוה, שעדיף על שימוש במספר תרופות. צריך לשאוף למינון הנמוך ביותר האפקטיבי, כאשר יש להתחשב בחשיפה המוקדמת. רצוי לברר מידע על התרופות הניתנות במהלך ההריון במרכז הטרטוגני בירושלים.


האפשרות השנייה היא טיפולים הפסיכותרפויטים בדיכאון, הכוללים טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בין-אישי וכמובן טיפול תמיכתי. בנוסף חשוב, בעיקר בנשים עם היארעות של הפרעה פסיכיאטרית כלשהי בעברן, להמליץ על הפסקת צריכת קופאין, ניקוטין ואלכוהול בתקופת ההריון, שינה מספקת, תרגול של טכניקות הרפיה וכאמור טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או בין-אישי. גם השתתפות בקבוצות תמיכה, הפחתה של גורמי דחק פסיכוסוציאליים ושמירה על קשר מתמיד עם הגניקולוג הוכחו כמסייעים.


כעקרון, תכנון מראש של הריון ראוי שיתבצע לאחר שמצבה של האישה הצעירה הוא יציב מבחינה פסיכיאטרית לפחות שלושה עד שישה חודשים טרם כניסה מתוכננת להריון. ד"ר דורפמן אתרוג פנינה, מנהלת מחלקת מיון, מרכז לבריאות הנפש "גהה"

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר פנינה דורפמן אתרוג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום דיכאון וחרדה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • גמילה מנרדיל
 • א?
 • 20/05/2019 09:18
 • שלום רב, ניתן לי טיפול בנרדיל לדיכאון עמיד לפני כחמש שנים. בשנה הראשונה זה עזר מאוד, אחרי שנה התחילו תחושות מוזרות בגוף והצפות שלא הכרתי. הרופאה בקופה מבקשת לרדת מהנרדיל במטרה לנסות שינוי תרופתי. יחד עם זאת ממה שהבנתי זה מסובך המינון יורד מאוד לאט ואז חוגש לפחות אצטרך להיות בלי תרופות. כבר עכשיו לאחר הורדת מענון ההרגשה קשה ויש מצב רוח רוב שעות היום. חישבתי שעד שהכדורים החגשים ינתנו ייתחילו להשפיע יעברו לפחות 3 חודשים ולא בטוח שאוכל לעמוד בזה. ההצעה היחידה כרגע היא כדורי הרגעה אבל זה מתחיל למכר ובסופו של דבר גם לזה הגוף מתרגל. לא בטוח שאצליח להחזיק מעמד 3 חודשים לחא עזרה מה גם שלא ידוע איך ישפיע הטיפול החדש. מה עושים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • למישהו יש ניסיון עם ויפאקס ?
 • אסף
 • 18/05/2019 15:31
 • בבקשה עזרה על ברינטליקס ממנוסים
 • בן 29
 • 15/03/2019 18:43
 • בבקשה אשמח לחוות דעת על ברינטליקס רוצה לדעת אם רק לי הכדור עושה רע הייתי שבועיים וקצת על 10 מג בלי שיפור משמעותי אתמול עליתי ל20 מג ומרגיש רע..מרוקן מאנרגיה ממש הרגשה של חולי קשה..חולשה שאי אפשר בקושי לקום מהמיטה מה נסיונכם עם התרופה? אשמח לכמה שיותר חוות דעת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גם אני אחרי ציפיות לא מרגיש שיפור
 • אסף
 • 14/05/2019 16:45

רופאים בתחום
ד"ר אשר בר-הלפרן ד"ר אשר בר-הלפרן
מנהל המרכז לבריאות הנפש מחוז דן פ"ת שירותי בריאות... קרא עוד
ד"ר אמיל בירמן ד"ר אמיל בירמן
רופא בכיר מרפאת משרד הביטחון בי"ח רמב"ם קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ