דלג לתוכן

דיכאון אחרי לידה

דיכאון לאחר לידה | Postpartum Depression
המומחים של Infomed מסבירים:

לידה היא אירוע משמעותי, אשר במקרים רבים נקשרות אליו משמעויות חיוביות כמו התחלה חדשה, הרחבה של המשפחה והתרגשות רבה. עם זאת, נמצא כי בלמעלה מ- 10% מהמקרים, נשים סובלות בשלושה החודשים הראשונים לאחר הלידה מתסמינים של דיכאון קליני – דיכאון אחרי לידה. בנוסף, נמצא כי תופעה זו אינה מתרחשת רק באוכלוסיית הנשים, וכי 10% מהאבות הטריים סובלים מסימפטומים דומים.

  • סימפטומים

    דיכאון אחרי לידה עשוי להתבטא בדרגות שונות של חומרה. המקרים החמורים פחות מכונים "בייבי בלוז", ומתארים תופעה נורמאלית של הרגשת דכדוך בימים הראשונים לאחר הלידה, שחולפת מעצמה. במקרים חמורים יותר, קיים מצב של דיכאון קליני, המתבטא בתסמינים כמו מצב רוח ירוד, נטייה לבכי, שיבושים בתחושת הרעב ובהרגלי השינה (בלי קשר לטיפול בתינוק), הסתגרות שכוללת ירידה במידת התפקוד היום יומי, ירידה בהנאה ובעניין מפעילויות אשר היו מהנות בעבר, עצבנות והפרעות בקשב וריכוז. 

    תסמינים אלו משפיעים על האם וגם על איכות הקשר של האם והתינוק והטיפול בו. במקרים החמורים ביותר, שמתקיימים בשכיחות נמוכה (1% מהמקרים), מופיעה פסיכוזה שלאחר לידה, שמאופיינת באובדן הקשר עם המציאות. במקרים נדירים וקיצוניים ביותר, המערבים פסיכוזה הנוגעת לתינוק עצמו, קיים סיכון ממשי לשלום התינוק.

    התסמינים המרכזיים כוללים מצב רוח ירוד, חוסר התעניינות והנאה, הפרעה בתיאבון ובשינה, התרגשות יתר, איטיות, עייפות או חוסר מרץ, חוסר הערכה עצמית, רגשות אשם, קושי להתרכז או להחליט. כאשר הדיכאון עמוק עלולות להופיע מחשבות אובדניות. התסמינים מופיעים במהלך שלושת החודשים שלאחר הלידה. צורת הדיכאון דומה לדיכאון שאינו קשור להריון.

    הסימפטומים של המצב הקשה ביותר, פסיכוזה שלאחר הלידה, כוללים בלבול, חוסר התמצאות ואובדן קשר עם המציאות, במצב זה האישה עלולה לפגוע בעצמה או בתינוק.

המומחים שלנו לפסיכיאטריה ויילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר עופר מרקוביץ מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
קראו עליי עוד
פסיכיאטריה
ד"ר מיכאל ירמייב מנהל יחידה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' דב פלדברג מנהל ביה"ח לנשים ע"ש הלן שניידר במרכז הרפואי רבין
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא דיכאון אחרי לידה

להפסיק עם רגשות האשם אחרי שילדת
להפסיק עם רגשות האשם אחרי שילדת
מר יוסי לוי מאת: מר יוסי לוי 04/09/2012
  • חסות

לאחר שנים רבות בהן נחשב טאבו, דכאון אחרי לידה הפך בשנים האחרונות לבעיה הזוכה למחקר וטיפול, הן מהרפואה הקונבנציונלית... לכתבה המלאה

עצבות בהנקה: מה שחשוב לדעת על התופעה שכמעט ולא מדברים עליה
עצבות בהנקה: מה שחשוב לדעת על התופעה שכמעט ולא מדברים עליה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/10/2021

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות בנוגע לתופעות שונות אחרי הלידה, כמו בייבי בלוז ודיכאון אחרי לידה. אולם, דיספורי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום חרדה

בניהולו של ד"ר יששכר הרמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו