זהירות, קיץ: איך מזהים ומטפלים במכת חום בילדים

ילדים חשופים במיוחד למכת חום. כיצד תגנו עליהם, בעיקר בימים חמים אלו, ומה עושים עם ילד שסובל מפגיעת חום? לגזור - ולשמור
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 13/07/2016


למרות שמכת חום לא נחשבת כאחת מעשר המכות, נדמה שהיא הפכה לגזירת גורל כחלק משגרת הקיץ בארצנו החמה. כדי למנוע את התופעה, שמדי קיץ גובה חיים, בעיקר של תינוקות וילדים, חשוב שנכיר את הסיבות לכך וכיצד ניתן לזהות, למנוע ולטפל.


קראו עוד: מהתייבשות ועד מכת חום: כך תמנעו פגיעות שרב


איך הגוף שלנו מתחמם ומתקרר?  

בניגוד לזוחלים, שחום גופם מושפע בעיקר מהסביבה, גוף האדם צובר חום כתוצאה מחילוף החומרים הבסיסי של תאי הגוף שלנו וכתוצאה מכך חום הגוף שלנו הוא קבוע (סביב 37), דבר המבטיח פעילות אופטימלית של כל מערכות הגוף. כמובן שגם לטמפרטורת הסביבה יש השפעה. ברגע שטמפרטורת הגוף מתחילה לעלות, כתוצאה ממחלה או עליית הטמפרטורה החיצונית, אנחנו מתחילים להזיע. זהו המנגנון העיקרי בו הגוף מקרר את עצמו וזהו המנגנון העיקרי לשמירה על חום מאוזן של גופנו.מהי פגיעת חום? 

במידה ויש ליקוי במנגנוני איזון החום, כתוצאה ממחלה או כאשר ייצור החום או החום הסביבתי גבוהים מיכולת הקירור העצמית של הגוף, מתחילה עלייה בחום הגוף - וזוהי למעשה הסיבה לפגיעת חום. זו גם הסיבה לכך שמרבית פגיעות החום מתרחשות במזג אוויר חם ולח.למה ילדים חשופים יותר לפגיעות חום? 

אצל ילדים יש שטח גוף גדול יחסית למשקלם, ולכן צבירת החום גבוהה יותר וקצב ייצור החום הפנימי גבוה יותר (קצב חילוף חומרים גבוה יותר). בנוסף, לילדים יש פחות בלוטות זיעה, יחסית למבוגרים, ולכן יכולת הקירור של גופם קטנה יותר. תינוקות גם תלויים לחלוטין במבוגרים באספקת נוזלים, שלא תמיד מודעים לצרכים המיוחדים שלהם. 


מכת חום בילדים

ילדים. יכולת הקירור של גופם קטנה יותר


מה זו מכת חום? 

מכת חום היא מקרה חירום רפואי הדורש התערבות וטיפול מידיים, על מנת למנוע פגיעה בכל מערכות הגוף ואף מוות. הגוף לא מצליח לקרר את עצמו בקצב הרצוי ולכן מתרחשת עליית חום. בשלב הראשון החום לא מאוד גבוה ומתחילות תופעות של בלבול, כאבי ראש, בחילות, הקאות וחולשה. במידה והדבר לא מטופל, חום הגוף ממשיך לטפס ועלול להגיע לטמפרטורה של מעל 40 מעלות, ובמקרים חמורים אף מעל 42. בנוסף יופיעו שינויים במצב ההכרה, התכווצויות, דופק מהיר, ירידה בלחץ דם, עור חם, אדום ויבש ובמקרים החמורים אף מוות, בשל פגיעה רב מערכתית באיברים פנימיים כולל המוח, הלב, הכבד, הכליות, השרירים ומערכת קרישת הדם. מי בסכנה לסבול ממכת חום? 

כאמור, תינוקות הם הרגישים ביותר לכך, אך חשוב לזכור שגם קשישים נמצאים בסיכון גבוה בשל הפרעה במנגנוני ויסות החום והצמא אצלם, נטילת תרופות שונות ועוד. מכת חום ממאמץ שכיחה בעיקר אצל חיילים וספורטאים.  כיצד יש לטפל במכת חום?  

חשוב ביותר להזעיק עזרה רפואית כדי לפנות את הנפגע לחדר מיון מהר ככל האפשר. עד להגעת כוחות ההצלה יש לנקוט מספר צעדים שעשויים להציל חיים:


קירור הגוף: להעביר את הנפגע למקום מוצל, להוריד בגדים, לשפוך מים על הגוף ולכוון אליו מקור רוח כדי לגרום לאידוי המים - ועל ידי כך להוריד את טמפרטורת הגוף. אם יש קרח ניתן לשים שקיות קרח סביב הצוואר, בתי השחי ומפשעות. 


החזרת נוזלים: במידה והנפגע עדיין בהכרה חשוב ביותר לתת לו לשתות. בהמשך יינתנו לו הרבה נוזלים מקוררים לתוך הוריד.


תרופות: אסור לתת תרופות להורדת חום, כיוון שבמצב של קריסת מערכות תרופות אלה עלולות להחמיר את הפגיעה.כיצד ניתן למנוע מכת חום?

-אסור להשאיר תינוקות במכונית סגורה, אפילו למספר דקות. גם פתיחה חלקית של החלון לא מספיקה למנוע מכת חום.


-יש להימנע מאמבטיות חמות מאוד בימים חמים.


-אסור לטייל עם תינוקות במקומות חשופים לשמש בשעות החמות.


-חשוב להשתדל להיות במקומות מוצלים.


-יש ללבוש שכבה אחת בלבד ואם הבגדים רטובים מזיעה יש להחליפם.


-יש להקפיד על שתיה מרובה.


הכותב הוא מנהל מלר"ד ילדים, המרכז הרפואי "וולפסון", חולוןפורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה
קורנה גרטי אריה 14/03/2020 08:48
  • אני בן 80+ רוצה לדעת מימה אפשר להיזהר + מה מצבי כאשר אני סובל מסכרת לחץ דם

  • + הוסף תגובה
קורנה ברטי אריה 14/03/2020 08:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!