//

סתם שובב? כך תדעו אם זו הפרעת קשב וריכוז

הוא לא יושב בשקט, משתעמם בקלות ואולי גם סובל מבעיות חברתיות: בעשור האחרון יותר ויותר ילדים ובני נוער מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז, אך התהליך לאבחון רשמי עדיין ארוך ומייגע. מתי יש לפנות לאבחון, מה הוא כולל וכיצד ניתן לחסוך זמן המתנה יקר? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר וכ-10% מהילדים עד גיל 12 סובלים ממנה. ילדים אלו סובלים לרוב מבעיות של ריכוז, עם או בלי היפראקטיביות, העשויות להיות משולבות גם עם הפרעות נוספות וכן עם ליקויי למידה. נמצא שהמקור להפרעות אלה גנטי ברוב המקרים, אולם עלולה להיות גם השפעה סביבתית ותרבותית. 


על אף השכיחות והמודעות הגוברת לתופעה, תהליך האבחון של הפרעות קשב וריכוז כרוך בסרבול רב, המתנה ממושכת וטרטור הילד בין גורמים רבים: מהרגע בו המורה, הגננת או ההורים מבחינים בסממנים של הפרעות קשב וריכוז, ומקבלים ייעוץ לפנות לאבחון, ועד לשלב קבלת התשובה המיוחלת עשויה לחלוף חצי שנה, הכוללת ביקור אצל רופא משפחה, נוירולוג, ביצוע שלל בדיקות והמתנה לקבלת אישורים שונים מהקופה. 


האם כל ילד שובב סובל מהפרעת קשב וריכוז, ומתי יש סיבה אמיתית לפנות לאיש מקצוע? כל התשובות.אילו התנהגויות מעלות את הצורך לפנות לאבחון?

"אם אתם מבחינים כי ילדכם מתקשה להתרכז, נע באי נוחות בכיסאו, מה שנקרא 'קוצים בישבן', ובעל נטייה להתנהגות אימפולסיבית, ייתכן כי תסיקו שהוא משועמם, אך אלו חלק מהסממנים האפשריים לכך שהוא סובל מהפרעות קשב וריכוז", מסביר ד"ר עומר בר יוסף, נוירולוג ילדים, מנהל יחידת קשב וריכוז ב-MEDIKIDS, מרכז מומחים לרפואת ילדים, המעניקה אבחון וטיפול מיידי בראייה רב מערכתית, המשלבת אנשי מקצוע נוספים כגון פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מרפאות בעיסוק, מטפלות באומנות ועוד תחת קורת גג אחת.


ד"ר בר יוסף מוסיף כי "הופעת התנהגויות אלו יכולה לעתים להשתלב בהפרעות התנהגותיות נוספות, כגון היעדר משמעת, התפרצויות זעם ואלימות, המצביעות במקרים רבים על קושי רציני של הילד, אשר עלול לפגום בסיכוייו להצליח בלימודים,  אבל יותר מכך גם בהשתלבות החברתית. ההתנהגויות הללו מהוות אתגר משמעותי להורים, שכן לחלקם אין באמתחתם את הכלים להתמודדות שכזו.


הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז. תהליך האבחון עלול להיות כרוך בסרבול רב


"לעומת זאת, ישנם מקרים בהם הילד לא מציג סממנים חיצוניים המעידים על הפרעה, ובעקבות זאת קשה יותר להבחין בכך. ילד חולמני או מוסח שאינו היפראקטיבי, יכול להתמודד טוב באופן יחסי עם המגבלה בכיתות הנמוכות, אך הקושי יבלוט בכיתות גבוהות יותר. יתר על כן, מכיוון שבעיות קשב וריכוז נמצאות בשכיחות גבוהה בד בבד עם  לקויות למידה, השילוב ביניהן יכול להחמיר ולהקשות על ההתמודדות עם לקות הלמידה". מדוע חשוב לאבחן מוקדם?

אבחון מוקדם של ADHD הוא בעל חשיבות מכרעת, כיוון שטיפול בשלב מוקדם יכול למנוע נזקים פוטנציאליים, הן בפן הלימודי והן בפן החברתי וההתפתחותי של הילד. יתר על כן, הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במצבים חמורים הם בעלי סיכון גבוה יותר להפרעות פסיכיאטריות אחרות, כמו חרדה, נטייה להתמכרויות, לקויות למידה ומצוקות רגשיות נוספות. בחירת הכלים הנכונים להתמודדות עם ההפרעה יכולים למנוע הסלמה של המצב ולמזער נזקים.מה כולל תהליך האבחון?

"מאחר והפרעות קשב וריכוז אינן באות לידי ביטוי בסממנים גופניים, אלא רק התנהגותיים, האבחנה הינה קלינית בלבד", מסבירה ד"ר רינת כהן, רופאת ילדים, מאבחנת ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ב- MEDIKIDS, מרכז מומחים לרפואת ילדים. "מאחר ואין בדיקה אחת שיכולה לאבחן הפרעות קשב וריכוז עומדים לרשותו של המאבחן שלל אמצעים: תשאול מפורט בשיתוף פעולה בין הילד, ההורים והצוות החינוכי של בית הספר, תצפית בילד ובהורים, בדיקות גופניות ונוירולוגיות, מבחנים קוגניטיביים, שאלונים משפחתיים ואף הערכת שפה ודיבור. במקרים מסוימים, כדי להגיע לאבחנה מדויקת ייתכן כי תתבצע הערכת חריגות שכלית בשני קצותיה, הפרעות הסתגלות, הפרעות התנהגות, ליקויי למידה, וכן קשיים פיסיים שונים, כמו ליקויי ראייה או שמיעה". 


תהליך האבחון אמנם נשמע מסורבל ומייגע, אך כדאי שתדעו שכיום ישנה אפשרות להשלים את התהליך ולקבל את כל שירותי ההערכה והאבחון במקום אחד, באופן מהיר ויעיל, ממש תוך מספר ימים, דבר אשר מקל משמעותית על ה"סחבת" ומונע את עוגמת הנפש של הילד וההורים. 


"האבחון המהיר חשוב במיוחד כאשר כבר התגלו אצל הילד קשיים בבית הספר, בין אם חברתיים, התנהגותיים או לימודיים, כיוון שעיכוב בטיפול עלול לגרום להחמרתם וכן לירידה בביטחון העצמי של הילד", מסבירה סיגל האס, פסיכולוגית קלינית ביחידת קשב וריכוז ב- MEDIKIDS, מרכז מומחים לרפואת ילדים.כיצד מטפלים בהפרעות קשב וריכוז?

אין תרופת קסם שמעלימה הפרעות קשב וריכוז, אך ישנן דרכים רבות ומגוונות שעוזרות להתמודד ולשפר את המצב. תרופות נפוצות שעליהן ממליצים הרופאים הן בעלות החומר הפעיל מתילפנידאט (ריטלין וקונצרטה, למשל) מאחר והן נמצאו יעילות בהפחתת היפראקטיביות, שיפור יכולת הריכוז וההתמקדות. לעתים שילוב התרופות עם טיפול רגשי יכול לאפשר הפחתה במינון התרופתי.


הגישה של ההורים וצוות בית הספר הינה מכרעת בכל הקשור להפרעות קשב וריכוז, ולכן הדרכת הורים ומורים והעלאת המודעות לנושא יכולות אף הן להיות בעלות חשיבות עצומה. לכל אורך התהליך חשוב להדגיש בפני הילד שזו לא אשמתו שהוא סובל מהפרעות קשב וריכוז ולנסות להימנע ככל האפשר מניסיונות שכנוע אגרסיביים והרמת הקול מצד ההורים. כמו כן, מתן חיזוקים חיוביים ושליליים, לימוד שיטות להתמודדות עם התפרצויות זעם ואלימות, טיפול נלווה לקידום למידה אקדמית, הכרת סיטואציות חברתיות, שיפור הסתגלות והערכה חברתית ומשפחתית - כל אלה הם חלק מארגז הכלים שמסייע להתמודד עם התופעה, ולעבור אותה בשלום. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מרכז מדיקידס MEDIKIDS השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פוקלין השפעה דנה 09/08/2020 13:38
 • אני לוקחת פוקלין. כשלקחתי אותו בפעמים הראשונות הרגשתי בתחילת ההשפעה סוג של "היי", והיום אני כבר לא מרגישה אותו. האם זה אמור להיות ככה? האם ה"היי" הוא רק בימים הראשונים ועכשיו הגוף שלי התרגל לכדור? האם זה דבר חיובי? אני מציינת שהעלתי מינון ועשה לי תופעות לוואי קשות.

 • + הוסף תגובה
פוקלין ד"ר גלעד חבצלת 10/08/2020 00:48
 • חשיבותה של תרופה להפרעת קשב היא בהגברת הקשב והיכולת לקלוט ולהתעלם ממסיחים שונים כמו רעשים והפרעות חזותיות. אין תפקידה של התקופה לייצר הרגשת כיף או ״היי״. זאת להבדיל מתרופות ממשפחת האופיאטים שגורמות ל״היי״ כמו קנאביס ו

 • + הוסף תגובה
מעבר בין תרופות ניקי 09/08/2020 08:56
 • שלום, איך הולך המעבר בין תרופות סטימולנטים? אם תרופה אחת לא מתאימה לי והרופא ממליץ על מעבר לסטימולנט אחר, האם צריך לחכות כמה ימים בין תרופה לתרופה או שאפשר כבר יום למחרת?

 • + הוסף תגובה
מעבר לפוקלין ניקי 09/08/2020 09:13
 • בהמשך לשאלה... הרופא המטפל המליץ על מעבר לפוקלין xr.כמה זמן לוקח לגוף להתרגל לפוקלין? כלומר לתופעות לוואי להיחלש?

 • + הוסף תגובה
שימוש בקונצרטה מושיקו 04/08/2020 00:22
 • שלום רב , לפניי זמן מה ניסיתי להסתגל למרשם של קונצרטה שנתן הרופא המטפל ואני חושש מתופעת לוואי ולכן הפסקתי . אני לא יודע אם אני אמור להמשיך לנסות והתופעה תעבור . בפעם השנייה שלקחתי קונצרטה (36מ"ג) זה גרם לי למדיי פעם לרצון אז להזיז את הגוף כל פעם שאיני זז . כמו חשמל . אם הייתי מסתכל על המראה אז היד והרגל היו חייבות לזוז והרגשתי שאני חייב לנער את הראש . מאז אני חושש לקחת את הכדור ולא יודע מה לעשות . הרופא אמר להמשיך לנסות ואם זה לא מפסיק אז הוא יחליף כדור אך אני עדיין חודשש . השאלה היא האם זה נורמלי והאם עליי להמשיך לקחת בכל מקרה ? אפילו לא בדקתי בזמן לימודים האם זה משפיע לטובה אציין שבפעם הראשונה הרגשתי שאני יכול לקבל החלטות טוב יותר ואני מרבה לדבר יותר מהרגיל וקצת יותר ממוקד . נתונים משקל 83 קילו גיל 33 אשמח לעזרה !

 • + הוסף תגובה
המראה זה רק המחשה למצב בו אני עומד במקום מושיקו 04/08/2020 00:47
 • המראה זה דוגמה לכך שאני עומד במקום ולא זז . ואז הגוף רוצה לזוז . וזה לא קרה למשך כל ההשפעה אלא לעיתים . בפעם הראשונה זה לא היה כך .

 • + הוסף תגובה
לקיחת קונצרטה ותופעות לוואי דיסוציאטיביות ד"ר גלעד חבצלת 05/08/2020 11:22
 • שלום לתופעה שאתה מזכיר אין קשר לקונצרטה. זוהיא תופעה פסיכולוגית טהורה. החלט תמשיך לקחת את הקונצרטה ותעלה כל שבוע ב18 מ"ג עד שתגיע למינון של 72 מ"ג .

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה ( מופתע) + שאלה בבקשה מושיקו 07/08/2020 17:10
 • קודם דוקטור תודה על המענה המהיר ! לא ציפיתי ! אני מאוד מופתע שזה סוג התופעה . אבל זה רק קרה שלקחתי את התרופה ושהייתי תחת השפעתה לאחר כמה שעות . אז מה זה אומר ? שזה יחלוף כל עוד אני אמשיך להשתמש ? ואני כן אנסה להמשיך לקחת את התרופה . בנוסף יש לי קופסא עם קונצרטה שרכשתי לפניי כמה חודשים מבית מרקחת שרשום עליה תוקף עד 7.2021 בעבר זכרתי שרטלין la שנפתח מהקופסא טוב ל30 יום מרגע הפתיחה . ליתר ביטחון רציתי לדעת שהאם יש להתייחס לתאריך של עד היולי 2021 או שמאז שנפתחה הקופסא צריך להשתמש עד 30 יום ? ( הרוקח פתח מהקופסא ושם לי 10 כדורים בקופסא כי לא רציתי לקחת מעבר ולנסות . ) בנוגע למינון שהמלצת ונשמע חד משמעית הגיוני אני רק צריך לבקש מהרופא שיאשר את זה . אכן נשמע שהמינון נמוך וגורם לי דם למצד שני למיקוד ומצד אחד לקצת היפריות .

 • + הוסף תגובה
הוצאת קונצרטה מהאריזה ד"ר גלעד חבצלת 09/08/2020 08:44
 • הוצאת קפסולות קונצרטה מהאריזה שלהם אינן גורמות לפקיעת תוקף הלקיחה. לפיכך אתה יכול לקחת את התרופה. כן- תמשיך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!