הגודל כן קובע: כל מה שצריך לדעת על תופעת ערמונית מוגדלת

ערמונית מוגדלת היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר אצל גברים מגיל 50. מהם הסימנים לתופעה וכיצד מטפלים בה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 31/01/2016

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) קיימת אצל כל גבר והיא אחראית לייצור נוזל הזרע ולפוריות תקינה. הערמונית נמצאת במוצא שלפוחית השתן ולכן עלולה לגרום להפרעות משמעותיות במתן השתן. הגדלה שפירה של הערמונית נפוצה בקרב גברים מגיל 50 ואילך – כ-60 אחוז מהגברים בגילי 60-40 סובלים מהגדלה שפירה של הערמונית, וכ-90 אחוז מהגברים מעל גיל 85.


קראו עוד: סובלים מאין אונות? הסיבה - והפתרון


מהם הגורמים להגדלה שפירה של הערמונית?

הגדלה שפירה של הערמונית היא תהליך נורמלי המלווה את ההתבגרות של כל גבר - היא הולכת וגדלה לאורך שנות חיינו. אצל גברים צעירים בגילאי 20 נפח הערמונית הוא כ-15 סמ"ק ואצל גברים מבוגרים היא יכולה להגיע אפילו עד 200 סמ"ק. הדבר קורה בגלל שגשוג (התרבות בלתי מבוקרת) של התאים המרכיבים את הערמונית. לא מדובר על תהליך סרטני, כיוון שתהליך זה מוגבל ואינו מתפשט לאיברים אחרים. חשוב לזכור - הגדלה של הערמונית היא אינה גידול של הערמונית.מהם הסימפטומים לערמונית מוגדלת?

הסימפטומים של ערמונית מוגדלת וחוסמת מתחילים בדרך כלל בהפרעות במתן השתן ובתפקוד השלפוחית. בשלבים הראשונים המטופל יתלונן שהוא צריך להפעיל לחץ חזק יותר כדי להתחיל את תהליך ההשתנה וכדי לרוקן את השלפוחית. אולם על אף הפעלת הלחץ, זרם השתן הוא חלש, לא רציף, מפוצל ולעיתים ההתרוקנות לא מלאה ויש צורך לחזור פעם נוספת לשירותים. 


ערמונית מוגדלת. הסימפטומים מתחילים בהפרעות במתן שתן


בשלבים מתקדמים יותר, בגלל המאמץ של השלפוחית לתפקד אל מול ערמונית חוסמת, השלפוחית מאבדת את היכולת שלה לאגור כמויות גדולות של שתן לאורך זמן. השריר המרכיב את השלפוחית מתעבה ונהיה פחות גמיש והדבר עלול להוביל ל"שלפוחית רגיזה", המלווה בתסמינים מציקים כגון תכיפות ודחיפות במתן שתן, דליפת שתן וצורך לתת שתן בלילה - לעתים עד כדי התעוררות מדי שעה. במצבים יותר מתקדמים עלולה להתפתח אצירת שתן - חוסר יכולת לרוקן את השלפוחית - ואז יהיה צורך לפנות למיון לצורך הכנסת קטטר - צינור לניקוז השלפוחית.


כדאי לדעת שנמצא קשר ישיר, ככל הנראה דרך מנגנונים משותפים התורמים לשתי ההפרעות האלה, בין בעיות בהטלת שתן לבין בעיות בתפקוד המיני, ושהפרעה בתפקוד מערכת השתן התחתונה קשורה גם להפרעה במנגנון הזקפה. בכל מקרה, ללא טיפול בתופעה עלולים להתפתח זיהומים בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית, דימום בשתן ואפילו פגיעה משמעותית בתפקודי הכליות. כיצד מאבחנים ערמונית מוגדלת?

האבחנה של ערמונית מוגדלת נעשית בעיקר על פי תלונות החולה. אחרי שיחה קצרה וממוקדת על הבעיות במתן השתן, יכול האורולוג להסיק שמדובר בהגדלה של הערמונית, הגורמת לפגיעה במנגנוני ההשתנה. לאחר האבחון אפשר כבר להתחיל בטיפול, ובמקביל להשלים בדיקות, בהן בדיקת שתן, תפקודי כליה ולעתים גם הדמיה של מערכת השתן, בעיקר סונר (אולטראסאונד).


במקרים שבהם יש ספק באבחנה או במקרים שבהם מתוכנן ניתוח, אפשר לבצע גם בדיקות מתקדמות יותר כמו אורודינמיקה, הבודקת את זרימת השתן ואת יכולת ההתכווצות של השלפוחית, או ציסטוסקופיה שבה יש הסתכלות פנימית וישירה אל צינור השתן, אל הערמונית ואל השלפוחית.


ערמונית מוגדלת (מימין). קשה למנוע את התופעההאם אפשר למנוע את התופעה?

קשה למנוע את הגדלת הערמונית (זוהי תכונה גנטית), אבל אפשר למנוע סבל וסיבוכים בעזרת מודעות לתופעה וטיפול נכון.כיצד מטפלים בערמונית מוגדלת?

הטיפולים בערמונית מוגדלת הם מגוונים ויעילים. בדרך כלל הטיפול הראשוני יהיה בעזרת תרופות שונות, ורק חלק קטן מהגברים הסובלים מהתופעה יזדקקו לניתוח ערמונית.


במקרים שבהם התרופות לא יעילות מספיק, ועדיין יש תסמינים מטרידים הפוגעים באיכות החיים, או כשכבר יש סכנה לתפקוד הכליות – יהיה צורך בניתוח ערמונית. לפי גודל הערמונית האורולוג מחליט מה יהיה סוג הניתוח – דרך חתך בבטן, או דרך השופכה (צינור השתן) בעזרת מכשור אופטי וחיתוך בחשמל. במרבית המקרים ההתאוששות מהניתוח היא מהירה ויש שיפור ניכר באיכות מתן השתן ובאיכות החיים.


יש חשיבות רבה לאבחון ולטיפול מהירים,  לפני שתהיה פגיעה בשלפוחית או בכליות. ולכן, כאשר מבחינים באחד מהתסמינים הקשורים בערמונית מוגדלת, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי אצל אורולוג או אצל רופא משפחה.


הכותב הוא מומחה באורולוגיה ובטיפול בתפקוד מיני, רופא בכיר במרכז הרפואי רבין

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת אלי לילי

CIA12201500071פורום בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר אורולוג מנתח. מומחה לטיפול בתפקוד מיני
ד"ר נחום זילבר - אורולוג מומחה, מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה, אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר, מנהל ורופא ראשי ברשת מרפאות און, אבי השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ. תחומי טיפול עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בעיות זקפה
 • אייל
 • 12/05/2019 21:34
 • שלום, אני בן 42 נשוי יותר מ 15 שנים ואנו מקיימים יחסי מין מהנים באופן קבוע. בחודש האחרון החלו בעיות - החל בהתרככות האיבר במהלך יחסי מין ועד אי זקפה ממש. ניגשתי לרופא שנתן לי ויאגרה ודרש שאפסיק לעשן. אני מתחיל תהליך הפסקת עישון. האם אצטרך עכשיו כל הזמן ויאגרה כדי לקיים יחסי מין? האם הפסקת העישון תחזיר לי את האונות הטבעית או שהנזק הוא לצמיתות? אני נבוך מאוד ואשתי פגועה מאוד. אני לא רוצה שזה יפגע לנו בקשר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות בזקפה
 • בובי
 • 06/05/2019 15:07
 • שלום רב.לאחרונה יש לי בעיה לשמור על זקפה זה מתחיל טוב ואחרי 10 דקות זה פשוט נחלש וצריך הרבה זמן שזה יהיה מספיק לחדירה אני בן 41 חולה סכרת סוג 2 ומטופל באינסולין תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • זיקפה שנחלשת
 • ג'רי
 • 05/05/2019 23:49
 • אני כרגע בן 42. מזה תקופה ארוכה יש לי בעיה בזקפה שנחלשת ומגיעה למצב שאני לא יכול לבצע חדירה בזקפה כזהו חלשה... חשוב לציין גם שאני צופה בפורנו וגם באוננות מצליח להגיע לשפיכה והזקפה במיטבה כלומר איבר המין לרוב זקוף. בעבר אורולוג הביא לי כדורי סיאליס במינון נמוך אלה שצריך לקחת אותם על בסיס יומי וזה לא הכי עזר... הבעיה העיקרית היא שאני מתחיל חדירה והאיבר מין זקוף ואחרי 3 דקות חדירה הזקפה לבד נחלשת (לא מלחץ נפשי) אני נשוי זמן רב. עשיתי בדיקות דם והכל תקין וגם בדיקת טוסטסטרון והתוצאה היא באמצע הכוונה בטווח. יש צורך לחזור לאורולוג או לפנות לרופא מתמחה אחר ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אבי שטיין פרופ' אבי שטיין
רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים כרמל קרא עוד
מרפאת אורולוגים UroMedic מרפאת אורולוגים UroMedic
מרפאת Uromedic מובילה את הרפואה האורולוגית הפרטית... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ