הגודל כן קובע: כל מה שצריך לדעת על תופעת ערמונית מוגדלת

ערמונית מוגדלת היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר אצל גברים מגיל 50. מהם הסימנים לתופעה וכיצד מטפלים בה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 31/01/2016

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) קיימת אצל כל גבר והיא אחראית לייצור נוזל הזרע ולפוריות תקינה. הערמונית נמצאת במוצא שלפוחית השתן ולכן עלולה לגרום להפרעות משמעותיות במתן השתן. הגדלה שפירה של הערמונית נפוצה בקרב גברים מגיל 50 ואילך – כ-60 אחוז מהגברים בגילי 60-40 סובלים מהגדלה שפירה של הערמונית, וכ-90 אחוז מהגברים מעל גיל 85.


קראו עוד: סובלים מאין אונות? הסיבה - והפתרון


מהם הגורמים להגדלה שפירה של הערמונית?

הגדלה שפירה של הערמונית היא תהליך נורמלי המלווה את ההתבגרות של כל גבר - היא הולכת וגדלה לאורך שנות חיינו. אצל גברים צעירים בגילאי 20 נפח הערמונית הוא כ-15 סמ"ק ואצל גברים מבוגרים היא יכולה להגיע אפילו עד 200 סמ"ק. הדבר קורה בגלל שגשוג (התרבות בלתי מבוקרת) של התאים המרכיבים את הערמונית. לא מדובר על תהליך סרטני, כיוון שתהליך זה מוגבל ואינו מתפשט לאיברים אחרים. חשוב לזכור - הגדלה של הערמונית היא אינה גידול של הערמונית.מהם הסימפטומים לערמונית מוגדלת?

הסימפטומים של ערמונית מוגדלת וחוסמת מתחילים בדרך כלל בהפרעות במתן השתן ובתפקוד השלפוחית. בשלבים הראשונים המטופל יתלונן שהוא צריך להפעיל לחץ חזק יותר כדי להתחיל את תהליך ההשתנה וכדי לרוקן את השלפוחית. אולם על אף הפעלת הלחץ, זרם השתן הוא חלש, לא רציף, מפוצל ולעיתים ההתרוקנות לא מלאה ויש צורך לחזור פעם נוספת לשירותים. 


ערמונית מוגדלת. הסימפטומים מתחילים בהפרעות במתן שתן


בשלבים מתקדמים יותר, בגלל המאמץ של השלפוחית לתפקד אל מול ערמונית חוסמת, השלפוחית מאבדת את היכולת שלה לאגור כמויות גדולות של שתן לאורך זמן. השריר המרכיב את השלפוחית מתעבה ונהיה פחות גמיש והדבר עלול להוביל ל"שלפוחית רגיזה", המלווה בתסמינים מציקים כגון תכיפות ודחיפות במתן שתן, דליפת שתן וצורך לתת שתן בלילה - לעתים עד כדי התעוררות מדי שעה. במצבים יותר מתקדמים עלולה להתפתח אצירת שתן - חוסר יכולת לרוקן את השלפוחית - ואז יהיה צורך לפנות למיון לצורך הכנסת קטטר - צינור לניקוז השלפוחית.


כדאי לדעת שנמצא קשר ישיר, ככל הנראה דרך מנגנונים משותפים התורמים לשתי ההפרעות האלה, בין בעיות בהטלת שתן לבין בעיות בתפקוד המיני, ושהפרעה בתפקוד מערכת השתן התחתונה קשורה גם להפרעה במנגנון הזקפה. בכל מקרה, ללא טיפול בתופעה עלולים להתפתח זיהומים בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית, דימום בשתן ואפילו פגיעה משמעותית בתפקודי הכליות. כיצד מאבחנים ערמונית מוגדלת?

האבחנה של ערמונית מוגדלת נעשית בעיקר על פי תלונות החולה. אחרי שיחה קצרה וממוקדת על הבעיות במתן השתן, יכול האורולוג להסיק שמדובר בהגדלה של הערמונית, הגורמת לפגיעה במנגנוני ההשתנה. לאחר האבחון אפשר כבר להתחיל בטיפול, ובמקביל להשלים בדיקות, בהן בדיקת שתן, תפקודי כליה ולעתים גם הדמיה של מערכת השתן, בעיקר סונר (אולטראסאונד).


במקרים שבהם יש ספק באבחנה או במקרים שבהם מתוכנן ניתוח, אפשר לבצע גם בדיקות מתקדמות יותר כמו אורודינמיקה, הבודקת את זרימת השתן ואת יכולת ההתכווצות של השלפוחית, או ציסטוסקופיה שבה יש הסתכלות פנימית וישירה אל צינור השתן, אל הערמונית ואל השלפוחית.


ערמונית מוגדלת (מימין). קשה למנוע את התופעההאם אפשר למנוע את התופעה?

קשה למנוע את הגדלת הערמונית (זוהי תכונה גנטית), אבל אפשר למנוע סבל וסיבוכים בעזרת מודעות לתופעה וטיפול נכון.כיצד מטפלים בערמונית מוגדלת?

הטיפולים בערמונית מוגדלת הם מגוונים ויעילים. בדרך כלל הטיפול הראשוני יהיה בעזרת תרופות שונות, ורק חלק קטן מהגברים הסובלים מהתופעה יזדקקו לניתוח ערמונית.


במקרים שבהם התרופות לא יעילות מספיק, ועדיין יש תסמינים מטרידים הפוגעים באיכות החיים, או כשכבר יש סכנה לתפקוד הכליות – יהיה צורך בניתוח ערמונית. לפי גודל הערמונית האורולוג מחליט מה יהיה סוג הניתוח – דרך חתך בבטן, או דרך השופכה (צינור השתן) בעזרת מכשור אופטי וחיתוך בחשמל. במרבית המקרים ההתאוששות מהניתוח היא מהירה ויש שיפור ניכר באיכות מתן השתן ובאיכות החיים.


יש חשיבות רבה לאבחון ולטיפול מהירים,  לפני שתהיה פגיעה בשלפוחית או בכליות. ולכן, כאשר מבחינים באחד מהתסמינים הקשורים בערמונית מוגדלת, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי אצל אורולוג או אצל רופא משפחה.


הכותב הוא מומחה באורולוגיה ובטיפול בתפקוד מיני, רופא בכיר במרכז הרפואי רבין

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת אלי לילי

CIA12201500071פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיות בזיקפה בן 38 15/12/2019 17:11
  • סיפור ארוך...שהתחיל עוד כאשר הייתי בן 25 והייתה לי בת זוג כמה חודשים. עוד אז נתקלתי בבעיה של חוסר זיקפה בזמן אמת. יש להדגיש שכאשר היינו מתנשקים/מתמזמזים הייתי מקבל זיקפה מלאה וגם זיקפות בוקר. לאחר הקשר ההוא הגעתי להבנה שהכל בסדר איתי כי הזיקפות היו חזקות, הקשרים שהיו לי לאחריה היו בעיקר קשרים לא "מחייבים". הרבה שנים ככה. בשנה שעברה היה לי קשר שנמשך כמה חודשים,נתקלתי עוד פעם בבעיה של חוסר זיקפה בזמן אמת וזה למרות שלא הייתה שום בעיה כאשר הייתי עם הבגדים עלי...אני לא צריך סקסולוג. ואני אסביר למה. ניגשתי לאורולוג שהסביר לי שמדובר בחרדת ביצוע ושאני פשוט צריך "לצאת מזה" ו/או לדבר עם סקסולוג. נתן מרשם לויאגרה והכל היה פיקס. השתמשתי בהם כמה פעמים ובאמת שלא הייתה שום בעיה. לאחר כמה פעמים שלקחתי אותם המשכתי לתפקד(זיקפה מלאה) גם ללא עזרתם. לאחר הקשר ההוא משנה שעברה היו לי כמה קשרים לא ארוכים שכמעט בכולם נתקלתי בבעיית חוסר זיקפה בהתחלה. אמנם לרוב המשכתי לתפקד אחרי ניסיון או שניים, אבל הדפוס היה זהה. כבר חצי שנה אני נמצא עם בת זוג חדשה ומאוד אוהב אותה. בהתחלה הייתי לוקח כדורים ובאמת הכל היה נהדר,הייתי יכול להמשיך פעם שניה ולפעמים גם שלישית ללא הפסקה כמעט. הבעיה התחילה מפעם אחת כאשר עינגתי אותה הרבה זמן לפני החדירה,שמתי לב שאיבדתי זיקפה.. זה והרבה תוספים אחרים שבכלל לא הרגיעו אותי כגון סיפורים על האקס והתפקוד שלו ועוד... אני מאוד פתוח עם האישה שלי והיא כבר הרגיעה אותי ואמרה לי שהכל בסדר ואין ממני שום ציפיות לסיישנים של שעתיים או שלוש, יחד עם זאת, בזמן אחרון אני מגיע לזיקפה חזקה רק בעזרת כדורים וגם כאשר זה קורה אני גומר מהר מאוד. אני קראתי והשכלתי ומודע כבר להכל...מה ואיך ולמה. נכון להיום אני לא רואה איך סקסולוג יכול לעזור לי כי אני מרגיש מספיק רגוע. לפעמים עד כדי כך רגוע שאדישות משתלטת עלי. האישה לא מסופקת, ולא בגלל מה שהיא אומרת לי, כי עוד פעם, היא מאוד תומכת ומאוד סובלנית. זה משהו שאני רואה ומרגיש. גם הזיקפות בוקר כבר לא מה שהיו פעם.(לפני חצי שנה/שנה). היו מצבים בעבר הלא כל כך רחוק שהייתי מקבל זיקפות חזקות גם ללא מגע פיזי. הקשר הנוכחי מאוד חשוב לי ואין שום דבר שאני רוצה יותר מאשר לגרום לבת זוג שלי להגיע לאורגזמות חזקות ומרובות. אבוד עצות, אני רק רוצה לתפקד כמו שצריך. לחזור למצב בו החששות שלי לא היו איך להגיע לזיקפה מלאה אלא איך/מתי/איפה אני פורק אותה. מתעניין מאוד בטיפול מיני בעזרת גלי קול.

  • + הוסף תגובה
איבר מין לא מזדקף דור 12/12/2019 10:21
  • איבר המין של בעלי אינו קשיח כבעבר,האם יש טיפול?

  • + הוסף תגובה
לחץ דם וזקפה רוי בן 38 08/12/2019 12:38
  • האם לחץ דם גבולי, לא מטופל תרופתית יכול לגרום לבעיות בזקפה? ואם כן, האם ניתן לעשות משהו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!