המדריך השלם להנקה: כך תעשי זאת נכון

ארגון הבריאות העולמי הכריז מלחמה על תחליפי חלב אם. אם כך, מתי מומלץ להתחיל להניק, באיזו תדירות, האם יש צורך בתוספי תזונה ומהו השלב בו רצוי להתחיל להשתמש במוצץ? כל מה שאת צריכה לדעת על הנקה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2016

חלב אם הוא מקור התזונה המיטבי לילוד, הוא תורם להתפתחותה של מערכת החיסון של הילוד ועונה על כלל הצרכים התזונתיים שלו בחצי השנה הראשונה לחייו. בעקבות הדו"ח שהפיץ ארגון הבריאות העולמי בו קרא למדינות העולם לאסור על פרסומות לקידום תחליפי חלב אם, והצהרתו כי אין תחליף לחלב אם, הכנו עבורכן את מדריך ההנקה המלא. 


המלצת משרד הבריאות, התואמת את ההמלצות בעולם, היא הנקה בלעדית במהלך ששת החודשים הראשונים. לאחר מכן, מומלץ להמשיך בהנקה אך יש להוסיף בהדרגתיות מזון מוצק ומים להשלמת הצרכים התזונתיים של התינוק שגדל. בין גיל ארבעה חודשים לגיל שישה חודשים ניתן לחשוף את התינוק למזון מוצק, זאת אך ורק לאחר שהתינוק מראה סימני מוכנות, ובכמויות מזעריות בלבד.


קראו עוד: מציל חיים: כל מה שאתם חייבים לדעת על מתן ויטמין K לתינוקות


מתי רצוי להתחיל להניק? 

במידת האפשר, ההנקה הראשונה צריכה להתרחש בשעות הראשונות שלאחר הלידה. חשוב לציין כי גם אם התינוק מתקשה לינוק בשעות הראשונות, אין זה בהכרח מעיד על כך שיהיה קשה גם בהמשך הדרך. אם הדבר אינו מתאפשר, בשל צורך בהפרדת הילוד מהאם, מומלץ לסחוט ידנית חלב על מנת לעודד יצירת החלב.


מחקרים רבים הראו כי למגע בין עור האם לעור תינוקה בסמוך ללידה ישנם יתרונות רבים והשפעה משמעותית וחיובית על הנקה. השיטה מכונה "מגע עור בעור" ומיושמת בבתי חולים שונים, ביניהם בית החולים ליס ליולדות בתל אביב.


טל עברי, מיילדת ויועצת הנקה IBCLC בבית החולים ליס ליולדות, מספרת על יתרונות שיטת "מגע עור בעור" מניסיונה: "פרוייקט ה"קנגרו" בבית החולים מאפשר מגע עור לעור של האם ותינוקה מיד לאחר הלידה. לשיטה זו הוכחו יתרונות רבים, בינהם שמירה על חום גופו של התינוק, עליה באחוזי ההנקה, ירידה בכמות ההיפוגליקמיות בתינוק ובאופן כללי ניתן לראות כי התינוקות רגועים יותר".


מהו קולוסטרום? 

החלב הראשוני, המיוצר בימים שלאחר הלידה, נקרא "חלב ראשית" (Colostrum). החלב צהבהב, מיוצר בכמות קטנה, עשיר בחומרים תזונתיים ומכיל את כמות הקלוריות הדרושה לתינוק בימיו הראשונים. חשוב להדגיש כי באופן תקין כמות החלב קטנה יחסית ביומיים-שלושה הראשונים והיא עתידה לעלות בהמשך. כמו כן, באופן תקין בימים הראשונים לאחר הלידה הילוד מפחית מעט ממשקלו, וחוזר למשקל הלידה רק כעבור 10-14 יום לאחר הלידה.


עקרונות בהנקה: 

1. תנוחת התינוק (Positioning) - אין תנוחה אחת שהיא הנכונה ביותר, אישה יכולה להניק כאשר התינוק נמצא במגוון תנוחות. תנוחה טובה היא כזו בה לאם נוח והתינוק מצליח להיצמד, למצוץ ולבלוע ללא קושי. עקרון מנחה הוא שהתינוק אינו צריך לסובב את ראשו כדי לינוק, אחרת זה עלול להפריע לו לסנכרן את היניקה עם הבליעה. "חשוב להבין שאין תנוחת קסם, תינוקות שונים מאוד זה מזה ולכן צריך למצוא את התנוחה שנוחה הן לאם והן לתינוק", מבהירה עברי.


2. ההיצמדות (Latch on) -  הכוונה לטבעת האטומה שמייצר התינוק סביב הפיטמה באמצעות פיו. היצמדות טובה חשובה על מנת שהתינוק יקבל את כמות החלב המספקת וכן כדי למנוע פציעות בפיטמה.


סימנים להצמדות טובה:

• הזווית בין השפתיים העליונות והתחתונות צריכה להיות לפחות 120 מעלות.

• השפתיים (בעיקר השפה התחתונה) צריכות לפנות החוצה, לכיוון השד.

• סנטר התינוק צריך לגעת בשד ואילו האף צריך להיות קרוב אל השד.

• הלחיים צריכות להיות מלאות.

• הלשון צריכה להיות צמודה לשפה התחתונה ולהישאר מתחת לאראולה(טבעת חומה-ורודה שמסביב לפטמת השד).


3. בליעה (Swallowing) - בליעת החלב צריכה להישמע. לסת התינוק זזה מהר על מנת להתחיל את זרימת החלב ורעש הבליעה אמור להישמע כל 1-3 תזוזות לסת שכאלו.קראו עוד: מותר לעבור טיפולי שיניים בהריון? המדריך המלא


באיזו תדירות רצוי להניק? 

מומלץ להניק בכל פעם שהתינוק מראה סימני רעב (התעוררות, חיפוש השד או מציצת היד או השפתיים). בכי הוא סימן מאוחר של רעב ולא מומלץ לחכות עד לשלב זה.


בשבועיים הראשונים לחיי התינוק, יש צורך ב-8-12 הנקות ביום. בשבוע הראשון לחיי התינוק ממליצים להעירו אם חלפו יותר מארבע שעות מההנקה הקודמת. מעירים את התינוק על ידי החלפת חיתול או דגדוג עדיין בכף הרגל. לגבי פגים, תינוקות עם משקל לידה נמוך או תינוקות שלא עולים במשקל באופן מספק - חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בהערת התינוק למטרת האכלה. "המאפיין של קפיצת גדילה זה כמה ימים של הנקה תכופה מאוד, כל עוד התינוק עולה במשקל היטב, זהו מצב תקין", מוסיפה עברי.


כמה זמן נמשכת כל הנקה? 

משך ההנקה משתנה בין תינוק לתינוק וכן באותו התינוק. לרוב הוא נע בין חמש דקות לעשרים דקות. אם התינוק ממשיך לינוק ולבלוע באופן אקטיבי, יש לאפשר לו להמשיך לינוק. ניתן להבין כי התינוק סיים לינוק כאשר הוא עוזב את הפיטמה ומרפה את שרירי פניו וידיו. בתינוק קטן אשר נרדם תוך כדי האכילה, ניתן להעירו ולהציע לו בעדינות להמשיך ולינוק, במידה והוא מגלה עניין בכך.


האם יש צורך להחליף צד באמצע הנקה? 

לא. לאחר ריקון שד אחד, יש לאפשר לתינוק לינוק גם מהצד השני, במידה והוא מראה עניין.


מתי רצוי להשתמש במוצץ? 

מומלץ שלא להשתמש במוצץ לפני שההנקה בוססה היטב (לרוב לאחר שבועיים לפחות) וכמובן שאין לתת מוצץ כתחליף להנקה. "המלצת משרד הבריאות היא לחכות עד גיל חודש על מנת שלא לפגוע בכמות החלב", מסבירה עברי.


איך יודעים שהתינוק מקבל מספיק חלב? 

זוהי אחת השאלות הנפוצות בהנקה וכדי לענות עליה ניתן להיעזר בשני קריטריונים:


מעקב אחר טיטולים – בגיל 5 ימים, לתינוק צריכים להיות לפחות שישה טיטולים רטובים (עם נוזל צהבהב או שקוף). בגיל זה הצואה צריכה להתחיל לקבל צבע חרדלי או חום בהיר במקום צבע המקוניום הכהה וצריכות להיות לפחות ארבע יציאות ביום.


מעקב אחר המשקל - כאמור, באופן תקין בימים הראשונים לאחר הלידה התינוק מאבד ממשקלו. ירידה זו נמשכת בחמשת הימים הראשונים וחזרה למשקל הלידה צריכה להתרחש לאחר שבועיים לכל היותר.


אם אחד משני קריטריונים אלו חורג מהנורמה, יש לפנות ליעוץ אצל גורם רפואי.


האם מומלץ לשלב הנקה עם תמ"ל? 

אם התינוק עולה היטב במשקל וישנו מספר תקין של טיטולים רטובים, אין צורך בתוספת תמ"ל(תחליף מזון לתינוק). יתר על כן, מתן תמ"ל במקום הנקה יוביל להפחתה ביצור החלב. 


מתי ואיך מומלץ להשתמש במשאבה? 

לפי עברי רצוי להתחיל להשתמש במשאבה סביב גיל 6 שבועות, אחרי התבססות ההנקה. "על מנת להקל על התהליך יש להציע לתינוק את החלב השאוב בבקבוק כאשר האם אינה בסביבה והתינוק נינוח ורגוע - לא לעשות זאת כשהוא מאוד רעב או כשהוא בוכה. מילות המפתח בנושא זה הן נחישות והתמדה", היא מוסיפה.


האם יש צורך בתוספי תזונה?

1. ויטמין  B12 - מומלץ לתינוקות יונקים לאימהות צמחוניות או טבעוניות. רמות נמוכות של הויטמין עלולות להוביל לאנמיה, עיכוב התפתחותי ובעיות נוספות.

2. ויטמין D - כל התינוקות היונקים צריכים לקבל ויטמין D מיום הלידה ועד לגיל שנה. ויטמין D קיים בחלב האם, אך לא ברמה מספקת. ויטמין D נחוץ להתפתחות עצמות חזקות.

3. ברזל - מומלץ מגיל 4 חודשים ועד לגיל 18 חודשים. חוסר בברזל עלול להוביל לאנמיה, עיכוב התפתחותי וירידה בתפקוד מערכת החיסון.


לסיכום, חלב אם הינו מקור התזונה האידיאלי לתינוקך עד לגיל חצי שנה. עם זאת, נשים רבות בוחרות שלא להניק מסיבות שונות. אם את רוצה להניק אך נתקלת בקשיים, זכרי כי ניתן ואף מומלץ להיוועץ בגורם רפואי מוסמך להכוונה (רופא/ת הנשים שלך, אח/ות טיפת חלב או יועצ/ת הנקה). 


הנקה נעימה!


פורום הנקה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תינוק נושך בהנקה
 • קינמון
 • 16/05/2019 10:27
 • רציתי לשאול התינוק שלי בן שנה והוא נושך אותי כשהוא יונק ממש חזק, הנשיכות הו כבר הקטע הפחות כואב, הבעיה העיקרית היא שבגלל הנשיכה הוא תופס שטח פנים קטן ואז נוצרו אצלי סדקים ממש כואבים], הוא לא מוכן לינוק עם פטמת סיליקון וגם לא מתחשק לי להפסיק עדיין, מה לעשות? תודה!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • האם טלפאסט מייבש הנקה
 • אסנת
 • 11/05/2019 20:21
 • אני נוטלת מזה כמה ימים טלפסט לאלרגיה ושמתי לב שכמויות החלב שלי פחתו בהרבה אני מניקה תאומים האם זה בגלל הכדורים והאם יש דרך להגביר את הכמויות של החלב?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזד מסחיטת חלב
 • אמא
 • 08/05/2019 14:01
 • שלום וברכה. ביתי בת כמעט חצי שנה ומאז שהיתה בת 3 חודשים נהגתי לסחוט חלב ידנית אחרי כל הנקה להגברת החלב. לפני כשלושה שבועות הבחנתי שהפיטמה הימנית נראית שונה. כאילו קו ההיקף שלה גולש לעטרה ויש איזו נפיחות שכשאני סוחטת ביד זה מנפח שם. יתכן שהפעלתי כוח רב מידי. התינוקת יונקת שם כרגיל. האם גרמתי נזק חו״ח? האם יוכל לחזור לקדמותו? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר רוני שפר ד"ר רוני שפר
מומחה לרפואת ילדים ורופא משפחה למעלה מ- 30 שנה קרא עוד
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ