מהי המחלה שנגרמת על ידי עישון ואתם לא יודעים עליה?

למרות ש-50% מהחולים במחלה הם מעשנים, ואחוזי התמותה כתוצאה מהמחלה מגיעים עד קרוב ל-50%, הציבור חסר מודעות לסרטן חלל הפה. מה התסמינים וכיצד מאבחנים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/06/2016

היום מציין ארגון הבריאות העולמי "יום ללא עישון", שמטרתו להעלות על סדר היום העולמי את מגיפת העישון ולהגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון סיגריות. 


כל אדם, בין אם הוא מעשן או לא, יודע שעישון סיגריות גורם לסרטן ריאות. הרבה פחות מודעות קיימת ביחס לסרטן חלל הפה, סרטן חלל הפה, אשר נחשב לסוג סרטן קשה לאבחון, שכן פעמים רבות החולה לא חש כל כאב בשלביו הראשונים. התוצאה היא שהמחלה גורמת למוות של קרוב ל-50% מכלל החולים בה. עובדה שמדגישה עד כמה חשובה המודעות לתסמיני המחלה.


קראו עוד: עד כמה אתם באמת מכירים את הרגלי העישון שלכם? בדקו


האיגוד לכירורגית פה ולסת קורא לרשויות הבריאות לפעול להגברת המודעות למחלה, בקרב הציבור הרחב, זאת על מנת להביא לשינוי הנחוץ בגילוי המוקדם של המחלה. ישנה חשיבות עליונה לאבחון מוקדם של סרטן חלל הפה, מאחר שטיפול בנגע בשלבים ההתחלתיים הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים של עד כ-80% הישרדות כעבור 5 שנים מזמן אבחון המחלה, לעומת אחוזי ההישרדות של כ-25% בחולים בעלי מחלה מפושטת.


בארצות הברית, יותר מ-28,000 מקרים של סרטן חלל הפה מאובחנים מדי שנה, כאשר יותר מ-7,000 ממקרים אלה גורמים למוות. עישון הוא גורם מרכזי למחלה (50% מהחולים בה הם מעשנים) אשר הבעיה העיקרית שלה היא שבהיעדר סימפטומים בשלבים הראשונים קשה לגלות אותה בזמן. עם זאת, במידה והמחלה מתגלה בשלב מוקדם - אחוזי הצלחת הטיפול גבוהים. 


לאחרונה, הוציא מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) שורת צעדים דרמטיים, שנכנסו לחקיקה, ויאסרו על מכירת סיגריות לצעירים. התקנות החדשות הן חלק מפעילות רחבה יותר של הרשויות בארצות הברית כנגד חברות הטבק והעישון בקרב צעירים – נזקים שמהם מתים כ – 480 אלף אמריקאים כל שנה. ההחלטה להגביל ולהילחם במכירת מוצרי הטבק ועישון הסיגריות היא בשורה לעולם כולו, משום שמדובר בעוד צעד בדרך להכניס את עישון הסיגריות תחת עננה של אסון בריאותי. עישון מהווה את גורם המוות מספר אחד בעולם הניתן למניעה, וההערכות הן שכ-6 מיליון בני אדם נפטרים מידי שנה עקב עישון. אחת המחלות המזוהות יותר עם נזקי עישון היא סרטן חלל הפה, וממחקרים שנעשו נראה כי 50% מחולי סרטן חלל הפה הם מעשנים. 


קראו עוד: עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?


50% מחולי סרטן חלל הפה הם מעשנים


מהם הסימפטומים של סרטן חלל הפה?

סרטן חלל הפה עשוי להופיע בשפתיים, בלשון, בחניכיים, ברצפת הפה, ברירית הלחי והחך. נגעים טרום ממאירים יכולים להופיע ככתמים לבנים או אדומים בריריות חלל הפה ובשלב מתקדם יותר כפצע כיבי חסר כאב בתחילה, אשר מקשה על גילויו המוקדם. ככל שהנגע גדל המטופל יחוש בו יותר. הוא עשוי לגרום לכאב, ובשלבים מתקדמים אף לשינויים תחושתיים בשפה ובלשון, וניידות שיניים בריאות. למרות שסימנים אלה לא בהכרח מצביעים על קיומה של מחלת הסרטן, ועשויים להיווצר עקב מחלה דנטלית אחרת, הם עלולים להיות סימנים להימצאות נגע סרטני. 


כיצד מאבחנים את המחלה?

ישנה חשיבות עליונה לאבחון מוקדם של סרטן חלל הפה, מאחר וטיפול בנגע בשלבים ההתחלתיים הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים. רופא השיניים המטפל, וכך גם רופא המשפחה ידעו להפנות באופן מידי כל מטופל המציג שינוי חריג בריריות חלל הפה אל כירורג פה ולסתות. בשלב הראשון תילקח ביופסיה מן הנגע החשוד, ובהתאם לתוצאה תתקבל ההחלטה על המשך הטיפול.  חשוב להדגיש כי 37% מהאנשים המתגלים כחולי סרטן הפה מתים תוך חמש שנים אחרי שאובחנו כחולים. 


כיצד ניתן למנוע את המחלה?

נכון להיום, על פי נתונים של משרד הבריאות, כמיליון ישראלים מעשנים (19%), כאשר בקרב בני הנוער כ– 26% מעשנים. על פי מחקרים, הפסקת העישון תפחית כעבור כ-10 שנים את הסיכוי לחלות בסרטן הפה לסיכוי הקיים באוכלוסייה הלא מעשנת.ד"ר אדיר כהן הינו מומחה לכירורגית פה ולסתות ומשמש כרופא בכיר במחלקה לכירורגית פה ולסתות בבית החולים הדסה עין כרם וחבר בפורום המומחים של רופאי השיניים.פורום סרטן ריאות

ד"ר עבד אגבאריה

ד"ר עבד אגבאריה
ד"ר עבד אגבאריה, אונקולוג מומחה, מנהל את המכון האונקולוגי החדש בבית חולים בני ציון. מנהל היחידה לאונקולוגיה קהילתית השייכת לשירותי בריאות כללית בנצרת.מנהל מכון הכימותרפיה באסותא חיפה. משמש כיועץ בכיר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תוצאות סיטי חזה
 • כהן
 • 20/05/2019 12:47
 • שלום רב, אבא שלי הופנה לבי"ח לפני כ3 שבועות לאחר שהשתעל תקופה ארוכה ולא הגיב לטיפול אנטיביוטי במשך מספר שבועות. שהגיע לבית החולים עשו לו סיטי חזה וכמה פעמים צילומי חזה, בנוסף במהלך האישפוז ניקזו לו נוזל מהריאה מאחר והצטברה שם כמות גדולה של נוזלים. במקביל ביצעו ביופסיה שטרם קיבלנו את התוצאה שלה. נשמח לקבל הסבר לתוצאות של הסיטי שעשה כדי להבין האם מדובר בשלב מתקדם של המחלה. להלן עיקרי הפענוח של הסיטי: מספר קשריות לימפה סובקרינליות במדיאסטנום בקוטר של עד 1 ס"מ. הלב מוגדל, היפודנסיות סב-אנדוקרדיאלית בדופן הלטרלית בזאלית של חדר שמאל, לא הודגם תפליט פלאורלי או חזה אויר. פרנכימת הריאות: מודגם תהליך סולידי ספקולרי פאראמדיאסטינלי בrul מימדיו 3.3*2.9 ס"מ, התהליך מערב מספר סימפונות קטנים באונה זאת וחודר למדיאסטנום הימני. פיזור משני פלאורלי ולימפאנגיטי . לימפאדנופתיה קלה במיצר. חשוד לשאת ריאה ראשונית. בנוסף עשה סיטי בכליה לפני כחודש שלהלן תוצאות הפיענוח שלו: תהליך בכליה בימנית באספקט האינטר פולארי חשוד לתהליך תופס מקום בקוטר 1.2 ס״מ. מודאגים ומוטרדים מאוד עד שהתוצאות של הביופסיה יחזרו, מנסים להבין באיזה שלב הגידול והאם יש קשר בין הריאה לכליה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הגידול בריאה מתקדם יחסית ומערב בלוטות למפה וקרום הריאה - זה שלב 4 בפני עצמו ללא קשר לממצא בכלייה שיכול להיות גרורה או גידול ראשוני כלייתי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הסבר תוצאות צילום חזה
 • אריאל
 • 12/05/2019 19:51
 • שלום ד"ר. אמש פניתי למוקד מכבי ללא הפסקה עקב תחושה לא נוחה בחזה. מציין כאן שאני מטופל בלוסטרל ואריפליי נגד חרדה "ושיפור" מצב הרוח.... אך מנסיון העבר זה לא הרגיש כמו התקף חרדה. אינני סובל מחום או שיעול. הבדיקות שבוצעו: לקיחת מדדים: לחץ דם- 117/76 דופק-76 סטורציה-100 כמו כן בוצע א.ק.ג- תקין לגמרי בדיקות דם- תקינות למעט בדיקת לבדיקת דלקת התוצאה יצאה חריגה 1.2 (נורמה זה בין 0 ל 5 ) כמו כן צילום חזה-הצללה מוטלת על קצה צלע 6 משמאל - סומציה בלבד? תסנין ? פרט לכך, ללא תפליט או גודש צל הלב והמיצר בגדר הנורמה . סינוסים קוסטופרניים חופשיים . הסרעפת בעמדה תקינה הרופאה אבחנה דלקת ריאות קלה ונתנה לי אנטביוטיקה ל10 ימים. מציין שאני מעשן כ 10 סיגריות ביום. האם זאת אכן דלקת ריאות או משהו חמור יותר?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נפיחות בטן בסרטן ריאות שלב 4
 • רן מהצפון
 • 16/05/2019 07:42
 • שלום רב, לגיס שלי בחו"ל סרטן ריאות בדרגה 4 עם גרורות לכבד ולעין. התחיל לפני כחודש טיפול באלסנסה 150 מ"ג. בוצעה הדבקת טאלק למניעת הצטברות נוזלים והבעיה הזאת נפתרה.הבטן שלו התנפחה מאד, מה יכולות להיות הסיבות? מה ניתן לעשות? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אלי רוזנפלד ד"ר אלי רוזנפלד
רופא בכיר במחלקה לכירורגיית פה ולסתות בביה"ח... קרא עוד
ד"ר דבורה שוורץ-ארד ד"ר דבורה שוורץ-ארד
מומחית בכירורגיית פה ולסתות DMD, PhD מ קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ