מדוע לא מצליחים לאבחן את בעיית השמיעה שלי?

סובלים מבעיות שמיעה למרות שלפי האבחון הכל תקין? אתם לא לבד. תלונות רבות מסתיימות ללא אבחנה ברורה או בהפניית אצבע מאשימה לגורמים נפשיים. מדוע זה קורה וכיצד תזכו לגאולה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 26/06/2016
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר יהודה הולדשטיין
רופא ביחידה האוטונוירולוגית במרכז רפואי לין
הצג טלפון מספר מקשר
i

אנשים רבים בגילאים שונים מגיעים לרופאי אף אוזן גרון ומתלוננים כי אינם שומעים טוב, או שהם שומעים אך לא מבינים, בייחוד כשיש רעש מסביב, או שיש להם צפצוף טורדני באוזניים ועוד. התלונות יכולות להופיע ללא סיבה ברורה או לאחר מחלה או תאונה (חבלות ראש, תאונות דרכים עם "צליפת שוט" ועוד). לרוב הרופא יפנה אותם למכונים אודיולוגיים ויבקש "בדיקת שמיעה", אך חלק ניכר מהם יקבל את התשובה הבאה: אדוני/גבירתי –שמיעתך תקינה!


האמנם? מה מקור התלונות אם כך? חלק מהסובלים יתחילו לחשוב על סיבות פסיכולוגיות ואף יקבלו תרופות הרגעה. אחרים ימשיכו בהתמדה לחפש סיבה לתלונות ואם יגיעו למקום המתאים יתכן ואפילו יקבלו תשובה ומענה לשאלותיהם.


קראו עוד: מתי צריך לבצע אבחון? הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמדוע קשה לאבחן את מקור התלונות? 

הקושי לאתר את המקור לתלונות על השמיעה נחקר רבות, ואף ניתן לקבוצת אנשים אלה כינוי על שם החוקרים הראשונים שעסקו בתחום: תסמונת קינג קופצקי. אחת הסיבות לקושי טמונה בבדיקת השמיעה ההתנהגותית הרגילה. בדיקה זו היא אבן היסוד באבחנה של בעיה בשמיעה ובמקרים רבים אף משמשת האמצעי היחידי לאבחון. בבדיקה זו משמיעים בתנאי שקט מוחלט צלילים בתחום תדרים בין 250 מהרץ עד 8 קה"ץ. כאשר תגובותיו של הנבדק נמצאות בתחום עוצמה, המוגדר כנורמה (עד 20 או אף 25 דציבל), נאמר לנבדק ששמיעתו תקינה.


באבחנה זו טמונות שתי בעיות: 

ראשית, האם השמיעה האנושית מסתיימת ב-8 קה"ץ? התשובה שלילית. אנו נולדים עם היכולת לשמוע עד 20 קה"ץ. התדרים מעל 8 קה"ץ ועד 20 קה"ץ אינם נבדקים כדבר שבשגרה מאחר והם מצריכים אוזניות מיוחדות, שמאפשרות להשמיעה את התדרים הללו, בניגוד לאוזניות הסטנדרטיות, אשר אינן מסוגלות לכך. טווח התדרים הגבוהים מאוד מכונה EHF) EXTENDED HIGH FREQUENCIES). תדרים אלה מייצגים את תאי השיער שנמצאים מיד בכניסה לשבלול האוזן הפנימית. נמצא, כי מספר סוגי פגיעה באוזניים מתחילים בתדרי EHF (נזקי רעש, נזקים עקב תרופות כימותרפיות, חבלות ראש וצוואר בתאונות דרכים וכן הלאה).


שנית, סף שמיעה "נורמלית", כלומר של אנשים צעירים ובריאים, הוא 0 דציבל, ויש אנשים ששמיעתם טובה אף יותר, למשל (-) 10 דציבל. כלומר, טווח הנורמה הוא רחב מאוד וגבולו העליון יכול להיות למעשה כבר ליקוי שמיעה. לדוגמא, אדם ששמע ב(-) 10 דציבל וכעת שמיעתו ב-20 דציבל סובל מליקוי שמיעה – יחסית לעצמו - של 30 דציבל. אדם כזה יחוש ששמיעתו התדרדרה מאוד אם כי סטטיסטית שמיעתו עדיין "תקינה".


אנשים חשים שהשמיעה שלהם התדרדרה גם כשסטטיסטית היא בגדר התקיןכיצד מאתרים ליקוי מסוג זה? 

קיימת בדיקה אובייקטיבית רגישה מאוד של תאי השיער באוזן הפנימית אשר מכונה "הדים קוכלאריים", או בשמה המדוייק יותר, "פלט אקוסטי שבלולי" (OAE). בדיקה זו מסוגלת לאתר פגיעות בתאי שיער באוזן הפנימית גם כאשר בדיקת השמיעה ההתנהגותית עדיין בגדר ה"נורמה". 


מערכת השמע אינה מסתיימת בשבלול האוזן הפנימית והצלילים עוברים לעצב השמע וממנו מטפסים במעלה גזע המוח, ובסופו של דבר מגיעים לחלק מקליפת המוח האחראי על השמיעה. שם אנו שומעים למעשה, משום שבמוח נוצרת תודעת השמיעה ומשמעותה. 


בהנחה שהשבלול תקין לחלוטין, עדיין יתכנו פגמים לאורך המסלול הזה ובעקבותיו הפרעות בהבנת דיבור, בתנאי רעש למשל. ממצאים במחקרים בעזרת בדיקות BERA, אשר בודקת את מערכת השמע גם לאורך גזע המוח, אף איתרו פגמים זעירים לאורך מסלול זה.


קראו עוד: המילון המלא: כל מה שאתם צריכים לדעת על בעיות שמיעה


לסיכום, גם אם נאמר לכם כי שמיעתכם תקינה ובעייתכם פסיכולוגית, ייתכן שניתן יהיה לגלות את האבחנה האמתית לבעיה שלכם באמצעות ביצוע אבחון שמיעה מלא ומקיף, במהלכו בודקים הן את טווח התדרים המלא עד 20 קה"ץ, והן את תאי השיער של האוזן הפנימית בבדיקת OAE ואף בדיקת BERA.


ייתכן מאוד שבאמצעות בדיקות אלה ניתן יהיה לאתר את הנזק שגורם לתלונותיכם וסוף-סוף תוכלו לקבל הכוונה לטיפול המתאים או לפיצוי המגיע לכם, במידה ותלונתכם נובעת מפציעה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יהודה הולדשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום מכשירי שמיעה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מכשיר שמיעה
 • מלי
 • 15/10/2018 20:00
 • שלום רב! אבי בן 87 עם ירידה של 70 אחוז שמיעה. מעולם לא הרכיב מכשיר . המליצו לו על strata 18. ברצוני לדעת האם באמת זהו מכשיר חדיש ויעיל . מחיר מומלץ 7800. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מכשיר שמיעה חדש
 • רננה
 • 23/05/2019 15:03
 • ירידת שמיעה
 • אורן
 • 12/05/2019 10:40
 • רעש צרצור באוזן שמאל שנשמע ומטריד בעיקר בסביבה שקטה
 • בר
 • 01/04/2019 16:45
 • שלום רב, לאחרונה אני חש בהחמרה של רעש צרצור באוזן שמאל שנשמע ומטריד בעיקר בסביבה שקטה כמו בלילה ובמנח מסויים של הראש,ציינתי החמרה כי התופעה מוכרת לי משנים אחורה והיתה מופיעה רק בשכיבה כשידי מתחת לראש ומפעילה לחץ על איזור האוזן השמאלית ובלילה כשהסביבה שקטה. פניתי לרופא משפחה והוא שלח אותי לבירור ראשוני של אולטרא סאונד של עורקי הצוואר העוברים ליד האוזן. רוצה להוסיף כי במקביל לתופעה שהיתה ומחמירה לאחרונה אני סובל בחמש שנים האחרונות מסחרחורת שמופיעה במצבי לחץ וחרדה,לא סחרחורת מהסוג שמרגישים שהכל מסתובב ורוצים ליפול אלא קושי בלהרים את הראש ולפתוח את העיניים איבוד פוקוס בראיה עד למצב של ראיית עיגולים שחורים ואיבוד התמצאות במרחב. האם יכול להיות קשר בין שתי התופעות ? והאם יש סיבה לדאגה. נ.ב בירורים בנושא הסחרחרות העלו חרס וזה הפך לחלק משעגרת חיי מודה על מתן תשובה והתייחסות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אברהם אברג'ל ד"ר אברהם אברג'ל
מומחה בניתוחי ראש-צוואר וניתוחי אף וסינוסים. רופא... קרא עוד
ד"ר אלימלך דויטש ד"ר אלימלך דויטש
מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ