//

מדוע לא מצליחים לאבחן את בעיית השמיעה שלי?

סובלים מבעיות שמיעה למרות שלפי האבחון הכל תקין? אתם לא לבד. תלונות רבות מסתיימות ללא אבחנה ברורה או בהפניית אצבע מאשימה לגורמים נפשיים. מדוע זה קורה וכיצד תזכו לגאולה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אנשים רבים בגילאים שונים מגיעים לרופאי אף אוזן גרון ומתלוננים כי אינם שומעים טוב, או שהם שומעים אך לא מבינים, בייחוד כשיש רעש מסביב, או שיש להם צפצוף טורדני באוזניים ועוד. התלונות יכולות להופיע ללא סיבה ברורה או לאחר מחלה או תאונה (חבלות ראש, תאונות דרכים עם "צליפת שוט" ועוד). לרוב הרופא יפנה אותם למכונים אודיולוגיים ויבקש "בדיקת שמיעה", אך חלק ניכר מהם יקבל את התשובה הבאה: אדוני/גבירתי –שמיעתך תקינה!


האמנם? מה מקור התלונות אם כך? חלק מהסובלים יתחילו לחשוב על סיבות פסיכולוגיות ואף יקבלו תרופות הרגעה. אחרים ימשיכו בהתמדה לחפש סיבה לתלונות ואם יגיעו למקום המתאים יתכן ואפילו יקבלו תשובה ומענה לשאלותיהם.


קראו עוד: מתי צריך לבצע אבחון? הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמדוע קשה לאבחן את מקור התלונות? 

הקושי לאתר את המקור לתלונות על השמיעה נחקר רבות, ואף ניתן לקבוצת אנשים אלה כינוי על שם החוקרים הראשונים שעסקו בתחום: תסמונת קינג קופצקי. אחת הסיבות לקושי טמונה בבדיקת השמיעה ההתנהגותית הרגילה. בדיקה זו היא אבן היסוד באבחנה של בעיה בשמיעה ובמקרים רבים אף משמשת האמצעי היחידי לאבחון. בבדיקה זו משמיעים בתנאי שקט מוחלט צלילים בתחום תדרים בין 250 מהרץ עד 8 קה"ץ. כאשר תגובותיו של הנבדק נמצאות בתחום עוצמה, המוגדר כנורמה (עד 20 או אף 25 דציבל), נאמר לנבדק ששמיעתו תקינה.


באבחנה זו טמונות שתי בעיות: 

ראשית, האם השמיעה האנושית מסתיימת ב-8 קה"ץ? התשובה שלילית. אנו נולדים עם היכולת לשמוע עד 20 קה"ץ. התדרים מעל 8 קה"ץ ועד 20 קה"ץ אינם נבדקים כדבר שבשגרה מאחר והם מצריכים אוזניות מיוחדות, שמאפשרות להשמיעה את התדרים הללו, בניגוד לאוזניות הסטנדרטיות, אשר אינן מסוגלות לכך. טווח התדרים הגבוהים מאוד מכונה EHF) EXTENDED HIGH FREQUENCIES). תדרים אלה מייצגים את תאי השיער שנמצאים מיד בכניסה לשבלול האוזן הפנימית. נמצא, כי מספר סוגי פגיעה באוזניים מתחילים בתדרי EHF (נזקי רעש, נזקים עקב תרופות כימותרפיות, חבלות ראש וצוואר בתאונות דרכים וכן הלאה).


שנית, סף שמיעה "נורמלית", כלומר של אנשים צעירים ובריאים, הוא 0 דציבל, ויש אנשים ששמיעתם טובה אף יותר, למשל (-) 10 דציבל. כלומר, טווח הנורמה הוא רחב מאוד וגבולו העליון יכול להיות למעשה כבר ליקוי שמיעה. לדוגמא, אדם ששמע ב(-) 10 דציבל וכעת שמיעתו ב-20 דציבל סובל מליקוי שמיעה – יחסית לעצמו - של 30 דציבל. אדם כזה יחוש ששמיעתו התדרדרה מאוד אם כי סטטיסטית שמיעתו עדיין "תקינה".


אנשים חשים שהשמיעה שלהם התדרדרה גם כשסטטיסטית היא בגדר התקיןכיצד מאתרים ליקוי מסוג זה? 

קיימת בדיקה אובייקטיבית רגישה מאוד של תאי השיער באוזן הפנימית אשר מכונה "הדים קוכלאריים", או בשמה המדוייק יותר, "פלט אקוסטי שבלולי" (OAE). בדיקה זו מסוגלת לאתר פגיעות בתאי שיער באוזן הפנימית גם כאשר בדיקת השמיעה ההתנהגותית עדיין בגדר ה"נורמה". 


מערכת השמע אינה מסתיימת בשבלול האוזן הפנימית והצלילים עוברים לעצב השמע וממנו מטפסים במעלה גזע המוח, ובסופו של דבר מגיעים לחלק מקליפת המוח האחראי על השמיעה. שם אנו שומעים למעשה, משום שבמוח נוצרת תודעת השמיעה ומשמעותה. 


בהנחה שהשבלול תקין לחלוטין, עדיין יתכנו פגמים לאורך המסלול הזה ובעקבותיו הפרעות בהבנת דיבור, בתנאי רעש למשל. ממצאים במחקרים בעזרת בדיקות BERA, אשר בודקת את מערכת השמע גם לאורך גזע המוח, אף איתרו פגמים זעירים לאורך מסלול זה.


קראו עוד: המילון המלא: כל מה שאתם צריכים לדעת על בעיות שמיעה


לסיכום, גם אם נאמר לכם כי שמיעתכם תקינה ובעייתכם פסיכולוגית, ייתכן שניתן יהיה לגלות את האבחנה האמתית לבעיה שלכם באמצעות ביצוע אבחון שמיעה מלא ומקיף, במהלכו בודקים הן את טווח התדרים המלא עד 20 קה"ץ, והן את תאי השיער של האוזן הפנימית בבדיקת OAE ואף בדיקת BERA.


ייתכן מאוד שבאמצעות בדיקות אלה ניתן יהיה לאתר את הנזק שגורם לתלונותיכם וסוף-סוף תוכלו לקבל הכוונה לטיפול המתאים או לפיצוי המגיע לכם, במידה ותלונתכם נובעת מפציעה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יהודה הולדשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר שמיעה אנלוגי יוסי 23/07/2020 13:09
  • מרכיב מכשיר שמיעה אנלוגי מגיל צעיר מאוד (כיום בן 45 ). ירידה באוזן אחת 75 (עם מכשיר שמיעה) ובשניה 90 (ללא מכשיר שמיעה). משום םה, מכוני השמיעה אינן מספקות מכשירים אנלוגיים. מבקש לברר: 1. האם בכל זאת את מכירה מכוני שמיעה שכן מספקים מכשירי שמיעה אנלוגיים? 2. האם יש מכשירים דיגיטליים שנותנים מענה באיכות השמיעה בדומה למכשיר האנלוגי , קרי קול לא מתכתי ?

  • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה בולט לעין חיה 07/07/2020 20:26
  • שלום.אני בת 30 עם ליקוי שמיעה באוזן ימין הולכתי (40) ועצבי (60)ובאוזן שמאל ליקוי הולכתי(40).בעתיד הולכת לעבור ניתוח לסגירת נקב קודם בימין ואחכ בשמאל. כרגע אני בתקופת ניסיון עם מכשיר שמיעה בשני האוזניים .התאימו לי מכשיר מאחורי האוזן עם אוזניה בתוך האוזן שהותאמה לי במיוחד וגם בולטת ומכסה תתעלה.הסיבה לכך כי האוזן שלי קטנה ותעלה מאד צרה ככה שהמיקרופון בתוך האוזן לא נכנס וברח החוצה.אני מאד לא מרוצה כי הוא מאד בןלט לעין ושום דבר לא מוסתר . כל ניסיון לדבר עם הקלינאית היא רק אומרת לי שאין שום דבר שמתאים לי בגלל האוזן ובגלל הליקוי שמיעה הרציני באוזן ימין.האם יכול להיות שבשנת 2020 בגלל מבנה האוזן שלי אצטרך לרכוש מכשיר שמיעה מכוער ובולט ולנסות כל הזמן להסתיר אןתו?? האם באמת אין שום מכשיר שפחות רואים שיתאים לי? בשיחה עם הרןפאה יכול להיות שאחרי סגירת הנקב נגיע לרמת שמיעה בינונית באוזן ימין וככה יתאפשר לי לקבל מכשיר שמיעה בלי מגבר או משהו קצת יותר מוסתר בגלל הרמת שמיעה שתשתפר .במידה וכן האם אפשר לשנות מכשיר שמיעה אחרי שכבר רכשתי מבחינה חיצונית?האם אפשר להסתפק במכישר שמיעה בתוך האוזן גם אם לא יתאים לרמת שמיעה שלי כרגע אבל אולי בעתיד כן? אני ממש מתוסכלת לא יודעת מה לעשות האם להוציא עכשיו סכום כסף גדול על מכשיר שאני לא אוהבת כי אין לי ברירה ואולי אחרי הניתוח לא אצטרך מכשיר שמיעה מסוג זה ואז אצטרך לרכוש חדש.

  • + הוסף תגובה
מכשיר sonova phonak יגאל 15/06/2020 09:37
  • שלום. מבקש חוות דעת על מכשיר שמיעה sonova phonik audeo m-r .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!