//

הסכנות הטמונות בסלון ובמטבח: מדריך הבטיחות השלם לבית

הידעתם שהבית הוא המקום המסוכן ביותר לילד? בשנה שעברה כ-27 ילדים איבדו את חייהם כתוצאה מתאונות ביתיות. כדי למנוע את המקרה הבא אנשי מקצוע ממליצים: כך תשמרו על ביטחון ילדיכם בבית
כתבה פרסומית כתבת חסות


הבית אמור להיות המקום הבטוח ביותר לילדנו, אך מנתוני ארגון "בטרם" עולה תמונה קצת שונה: בשנת 2015 נהרגו 27 ילדים מתאונות ביתיות, והשנה כבר התבשרנו על 8 טרגדיות דומות. כיצד נימנע מהישנות של מקרים אלה ונגרום לבית שלנו להיות חממה בטוחה עבור ילדינו? הנה הדברים החשובים שעליהם כדאי לשים דגש בעת רכישת מוצרים חדשים לבית, והשינויים הקטנים שניתן לעשות בחלל הביתי, בכדי לשמור על הקטנטנים בטוחים, החל ממיקום המיטה, בחירת שידת ההחתלה, ועד הצבת הקומקום וסירי הבישול על הכיריים.


קראו עוד: רחצה מסוכנת? כך תשמרו על חיי הילדים בבריכות השחייהחדר השינה

המקום שאמור להיות הבטיחותי והנעים ביותר לילדנו, מהווה לעתים סכנה גדולה בדברים קטנים שיכולים לסכן חיים.


מיקום המיטה: השתדלו שלא להציבה מתחת לחלון. ילדים הם יצורים סקרנים ותמיד ירצו לבחון מה מתרחש בחוץ. הימנעו מתליית מראה, תמונה או אפילו טלוויזיה מעל למיטת הילד, גם אם תתלו אותם בצורה הטובה ביותר, זה עדיין מהווה סיכון שאתם לא רוצים לקחת.


שידת החתלה: בחרו בשידת החתלה יציבה בעלת מעקה בטיחות בכל ארבעת הצדדים כך שאפילו אם תשומת לבכם תוסט לרגע מילדכם, הוא יהיה בטוח.


ארון ומגירות: יש כיום אינספור פטנטים אשר יקשו על הקטנטנים לפתוח מגירות ואת דלתות הארון. ילדים תמיד ימצאו את דרכם לאן שהם רוצים להגיע גם אם זה אומר לטפס על המגירות בדרך למדפים הגבוהים. בדקו על הפטנט שהכי מתאים לצרכים שלכם לבטיחות מקסימלית של ילדכם.


צבע הקירות והרהיטים: השתמשו בחומרים ידידותיים לסביבה שאינם פולטים רעלים, והעדיפו ריהוט צבוע בצבעים על בסיס מים ללא כימיקלים.


העדיפו ריהוט צבוע בצבעים על בסיס מים ללא כימיקלים (התמונה באדיבות HOUSEIN)חדר האמבטיה

האזור היחיד שכנראה לא נשלח אליו את ילדנו לבדם ובכל זאת, גם כשאנחנו איתם יש לנקוט בצעדי בטיחות ולהימנע מתאונות מיותרות.


מכשירי חשמל: אם אתם משתמשים במייבש שיער, מכונת גילוח או כל מכשיר חשמלי בחדר האמבט, דאגו לנתקו מהחשמל ולהרחיק מהישג ידם של הילדים. מכשירים חשמליים יכולים לגרום נזק רב גם כשאינם בשימוש, נפילה של המכשיר לכיור מלא מים או לאמבט יכולה לסכן חיים.


טכנולוגייה לוויסות הטמפרטורה באמבט (התמונה באדיבות TEKA)ארון התרופות: לעולם אל תאחסנו את התרופות במגירה נגישה לגובהם של ילדכם. אין דבר יותר מפתה לילדים מאשר המגירה הזו שההורים לא מרשים לגעת בה. מנעו מראש את הפיתוי ואחסנו את התרופות ומוצרי הקוסמטיקה בארון גבוה כך שאין סיכוי שילדכם יצליח להגיע אליו.


אמבטיה בטוחה: תאונות החלקה בחדר האמבט הן שכיחות מאוד ובאותה מידה גם ניתן למנוע אותן. רצפת אנטי סליפ בחדר האמבט תמנע מראש אפשרות של החלקה ובנוסף לכך חשוב גם להניח שטיחון ייעודי גם בתוך האמבט וגם מחוצה לו. אפשרות נוספת היא לרכוש מדבקות למניעת החלקה שיכולות להיות תוספת לשטיחון בתוך האמבטיה או המקלחון. 


קראו עוד: המומחים ממליצים: כך תעברו את חופשת הקיץ בשלום


חשוב לדאוג גם לחלל האמבט שאליו אנחנו בדרך כלל נותנים תשומת לב מועטה. ילדים רבים נוטים להשתעשע במים ולעתים לאבד את שיווי המשקל, התקינו על הברז כרית ספוג ייעודית או לפפו סביבו מגבת, כך תוכלו להימנע מפציעות מיותרות ומכוויות שיכולות להיווצר כתוצאה ממגע של ידיהם הקטנטנות עם החלק הלוהט של צינור המים החמים.מניעת החלקה לילדים באמבט ומחוצה לו (התמונה באדיבות רשת חרש)סלון וחלל הבית

אין לנו שליטה מלאה על כל תזוזה של ילדנו ואנחנו מאוד רוצים לתת להם מרחב וחופש פעולה מבלי לרדוף אחריהם כל היום, גם בכדי לא להציק להם וגם בשביל שיהיו לנו לפחות כמה דקות של שקט במהלך היום.


חלונות: הדביקו מדבקות גדולות על חלונות עם שטח זכוכית רחב כך שילדכם יוכל לזהות את הזכוכית ולהימנע מהיתקלויות לא רצויות.


ריהוט: הרחיקו רהיטים מחלונות וממדפים שאליהם לא תרצו שילדכם יגיע. כמו כן, דאגו שגם במרפסת הריהוט יהיה רחוק מהמעקה ולא יפתה את ילדכם לטפס עליו בכדי להציץ מעבר למעקה. תמיד העדיפו ריהוט צבוע בצבעים ללא כימיקלים וללא רעלים. שימו לב שפינותיהם של הרהיטים בכל החדרים אינן חדות ושאין ברגים בולטים העלולים לגרום לפציעות.


חדר העבודה: חדר העבודה שלכם הוא ככל הנראה המקום היחיד בבית בו אין צעצועים ומשחקים של הילדים. אך אם בכל זאת הוא הפך לחצי מחסן, כנראה שילדכם ירצה להיכנס לבדוק את מצב הצעצועים שלו לפעמים. בהנחה שהמחשב הנייד שלכם הוא יקר ערך עבורכם וכך גם שאר מוצרי החשמל שאתם שומרים בחדר העבודה (מצלמה, סורק וכו') שמרו אותם הרחק מהישג ידם של ילדכם. דאגו שהשולחן עליו עומדים מוצרי החשמל כגון סורק, מדפסת, יהיה גבוה מספיק ואת המחשב הנייד אחסנו בארון בסיום השימוש.שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה שאינם פולטים רעלים (התמונה באדיבות גולדשטיין גלרי טפט)מטבח

המקום שנחשב כמסוכן ביותר עבור הילדים לא חייב להיות כזה, אם שומרים על כמה כללים פשוטים:


קומקום: הציבו אותו בפינה מרוחקת של השיש או השולחן כך שלא יהיה ניתן להגיע אליו בקלות.


כיריים: כשאתם מבשלים השתדלו להשתמש בכיריים הפנימיים. כמו כן, לא מספיק לדאוג שהכיריים יהיו בעלי נעילת ביטחון, משום שככל הנראה לא תמיד נזכור להשתמש באופציית הנעילה. יש לוודא עם אופציות בטיחותיות נוספות, דוגמת נורית המתריעה על חום במשטח הבישול.


כיריים עם נעילה בטיחותית (התמונה באדיבות TEKA)כלים חדים: אם מגירת הסכו"ם שלכם נמצאת בהישג יד לקטנטנים, השתדלו לפחות להרחיק את הסכינים למקום בטיחותי יותר או שתוכלו לבדוק על פטנטים פשוטים לנעילת מגירות.


מיקרוגל ותנור: הורים לילדים אשר חוזרים מבית הספר לבית ללא מבוגר אחראי וצריכים לחמם לעצמם את ארוחת הצהריים, דאגו שיהיו להם כפפות שאיתן יוכלו להוציא את האוכל מהמיקרו או מהתנור והקפידו איתם על שימוש בהן.ישנם פטנטים פשוטים שיוכלו לשמור על ילדיכם בטוחים גם כשאתם לא נמצאים (התמונה באדיבות TEKA)הנחיות כלליות: תנו לילדים הנחיות ברורות לגבי שימוש בכל מכשיר. לדוגמא: אם רוצים לעשות שימוש במצנם והוא נתקע, לעולם לא לדחוף אליו מזלג או אצבע, אלא קודם כל להוציאו מהחשמל.


אם אתם לפני רכישת מוצרי חשמל, שאלו לגבי מכשירים עם אופציות לנעילת ביטחון כך שלא משנה על איזה כפתור ילחצו הילדים, המכשיר לא יידלק וייכנס לפעולה, זהו פתרון מצוין למקרים בהם ההורים לא נמצאים בבית בכדי להשגיח וגם לאותם רגעים בהם תשומת הלב שלנו מוסטת. ההמלצות נמסרו באדיבות:

•הילית פרויד, מנהלת רשת חנויות "חרש"

•אסי ארביב, מבעלי קלינטון סחר יבואנית מוצרי החשמל  TEKA

•מילי עשור, מבעלי רשת Housein

אריאלה עזריה ברקוביץ', אדריכלית פנים

•שרית קרייתי גולדשטיין, מגולדשטיין גלרי טפטפורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 06/08/2020 20:31
 • שלום גדעון, כבר מס' חודשים מופיעים כאבים בחלק התחתון של צלעות בית החזה, בחלק הפנימי שלהן, כביכול גבול הסרעפת. הכאבים הולכים ובאים. מוקד הכאב הוא בערך בצד ימין (שלי) בצלע החמישית מלמטה, גם בצד שמאל (שלי) יש מוקד כאב, כמעט מקביל אך עיקר הכאבים מוקרנים מהצד הימני. הכאבים מורגשים גם במרכז שבין שתי הנקודות. בת 42, 164 ס"מ, משקל לא יודעת במדוייק, מעריכה 55 ק'. צורכת מס' שנים תזונה טבעונית בריאה (כמעט ללא מוצרים תעשייתיים). מעשנת לשעבר. מעריכה ש5-7 שנים אינני מעשנת. הכאבים הופיעו בפתאומיות (לדידי). אחרי זמן, עלתה בי מחשבה שאולי זה מכיוון שעושה כפיפות בטן והתחלתי תרגיל חדש- פלאנק בסיסי. חשבתי שזה ממאמץ. באיזשהו שלב הכאב די נעלם. אחרי זמן מה חזר. לעיתים רחוקות רמת הכאבים מעלה בי בחילות. קרה לי כבר שקמתי מהמיטה להקיא, לי זה נראה קשור. כדאי לציין שאינני חולה בדר"כ, גם לא במחלות עונתיות. לא מעלה חום ולא מקיאה. מכיוון שעברו חודשים והיום הכאבים התעצמו למצב שהבחילות חזרו, מצאתי את עצמי יורקת רוק ברחוב, הולכת באיטיות, כביכול לא לייצר עומס על האזור כשדורכת בחוזקה על האדמה. משתדלת לא להפעיל את שרירי הבטן בצורה כזו שמופעלים כמו "כשמנפחים את הבטן באוויר". זה מגביר את הלחץ. כואב בעיקר בעמידה אך גם במנוחה ושכיבה. לא זכור לי שהתעוררתי מהכאבים. ישנה טוב. סליחה על האורך. אשמח מאוד לדעתך. רב תודות אלונה

 • + הוסף תגובה
אגב אלונה 06/08/2020 20:34
 • פניתי אלייך אחרי חיפוש באינטרנט של מקרים דומים ותגובות שלך שקראתי. אם חושב שכדאי שאפנה למישהו מתחום אחר, בבקשה אמור לי לאיזה תחום זה רלוונטי

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:24
 • שלום אלונה. ראשית תודה על האורך והתאור... זה רק עזור בפורום. האם היו בעבר בעיות רפואיות, נפילת או תאונות? האם היית בביקורת רפואית פיזית בשנה האחרונה?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 08/08/2020 23:36
 • לא היו בעיות, נפילות או תאונות. לא הייתי בבדיקה רפואית. פעם בשנה, לרוב באוגוסט, ניגשת מיוזמתי לבדיקות דם שיגרתיות. השנה עוד לא עשיתי, מפאת העניין הזה. מכיוון שברגע שאגש לרופאה לבקש בדיקות, כביכול אתחייב לכך שזו הרופאה שצריכה לגשת אליה כל שאר הרבעון ומעדיפה לבחור ע"פ הצורך. לא הייתי חולה, גם לא בנזלת וכו' כבר מספר שנים, מתקשה לזכור כמה..

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 09/08/2020 16:56
 • תודה על המידע. אן אני מבין נכון יש לך את הכאבים בצורה לא רציפה, כלומר זה עולה ויורד או בא והולך. אם בתנוחות ואם במהלך היום. האם התאור נכון?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 09/08/2020 22:41
 • נכון, אם כי בימים האחרונים הכאב מחמיר, הוא מתפשט ומגיע עד לבטן התחתונה, גם לאזור הריאות. המוקד עדיין נשאר אזור הסרעפת או שזה אזור כיס מרה..). היום אפילו קמתי בבוקר, לא קמתי בגלל הכאבים אבל תוך כדי התעוררות כבר הרגשתי אותם בחוזקה. עכשיו לעומת זאת, הכאב יחסית רגוע ולא מורגש בשאר האזורים המורחבים. המקום שמתחת לצלעות, במיוחד בצד הימני (שלי) כביכול קשה יותר. כמו שכשכואבת הבטן אז היא הופכת להיות קשה, כך זה מרגיש. עד כה הייתי דוחפת אצבעות מתחת לצלעות בחלק הפנימי, עכשיו זה מרגיש יחסית קשה. אין לי מושג מה מחמיר או מחליש את הכאב. כמו שסיפרתי, יכול להגיע במנוחה מוחלטת ויכול בתנועה. כשצועדת הרבה או עושה דברים שגורמים לשרירי הבטן להתנפח (כמו שעושים כשרוצים לדמות הריון/ כמו שמתאמצים "לעשות קיבה") אז לרוב הכאב מחמיר.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 07/08/2020 10:46
 • שלום, יש לי כאב בדיוק היכן שהצלעות מסתיימות מקדימה באמצע עם נטייה לכאב יותר חזק בצד ימין של האזור. הכאב הוא כאשר לוחצים על האזור או בתזוזה. כאשר אין תזוזה, אין כאב בכלל. אני בת 48 שנתיים וחצי לאחר סרטן השד, לוקחת לטרוזול ולוקרין. בנוסף, מחכה לתוצאות הליקובקטר. אשמח לתובנות שלך. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 08/08/2020 22:29
 • האם יש התגברות של כאב בעת מאמץ גופני קל של הליכה מאומצת מעט או עליית כמה מדרגות?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 08/08/2020 22:40
 • תודה על המענה המהיר. אין כאב בעלייה למדרגות אלא בתזוזה שקשורה לאזור הכואב. (התכופפות, כפיפות בטן, תזוזה של ין ימין, מתיחה של האזור). הכאב מאד ממוקד, כאשר נוגעים באזור הוא כואב, או כאשר מזיזים את האזור. כשאין תזוזה לא כואב כלל.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 16:57
 • האם קיבלת מכה במקום או באזור או אפילו בחלק הנגדי מאחור?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 19:25
 • הי לא קיבלתי מכה כלל. עודכנתי עכשיו שתוצאות בדיקת הליקובקטר חזרו חיוביות. האם הכאב נובע מנוכחות החיידק?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 19:28
 • הגוף עובד כיחידת תנועה אחת. כאב כתוצאה מהחיידק עלול לייצר כאבי המשך. ממליץ קודם כל לטפל בו.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 21:24
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה רן 07/08/2020 00:22
 • הרגשה של נפיחות כמו גוש. התקשות מיתחת לצלע בצד שמאל.עשיתי סיטי בטן תקין.אולטראסאונד רקמות רכות תקין .סבלתי בעבר מאליקובקטור טופל.וכיום נימא לי דלקת במעי הדק .מה הסיבה לתחושה המציקה לי.תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:28
 • האם זה מגיע רק אחרי ארוחה.... לא ברור... האם אתה פעיל גופנית? האם יש או היו בעיות רקע רפואיות ואחרות? מה סגנון עבודתך? האם זה מקרה חד פעמי, חוזר או קבוע?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!