לא נותנת מנוח: מהי הפרעת טורדנות כפייתית ׁ(OCD)?

תארו לכם שנכנס לחדר אריה מאיים, מה תרגישו באותו הרגע? פחד? חשש? אדם עם OCD ירגיש כאילו החיה המאיימת נמצאת בחדר, גם כאשר הוא יודע כי הוא אינו קיים וידבק בטקסים שונים כדי להרגיע את הקול שבראש. מהי התופעה וכיצד מאבחנים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/12/2016

מכירים את הסצנה הידועה מהסרט 'הכי טוב שיש', שבמהלכה ג'ק ניקולסון מקפיד שלא לדרוך על הקווים, מדליק ומכבה את האור מספר פעמים בכל פעם שמגיע לביתו, לא מוותר על הסכום החד פעמי בכל ארוחה, שוטף ידיים במשך זמן רב ולאחר מכן משליך את הסבון?  יש שיגחכו על האיש המוזר והנרגן ואחרים, אשר מכירים מישהו שלוקה בתופעה, או שסובלים ממנה בעצמם, יבינו לליבו והמציאות המורכבת אתה הוא מתמודד תהיה מוכרת להם מאוד. ניקולסון, הגיבור, מתמודד עם 'הפרעה טורדנית כפייתית'
(OCD- Obsessive Compulsive Disorder). מקורה הינו בחרדה שבאה לידי ביטוי במחשבות טורדניות ובהתנהגות כפייתית הנובעת מהן. 


"כ- 2.5 אחוזים מהאוכלוסייה מאובחנים כסובלים מהפרעת 'טורדנות כפייתית'. אמנם בקרב נשים וגברים היא קיימת בשכיחות דומה, אך התופעה נפוצה בקרב בנים בגיל צעיר יותר (6-15)  ואצל נשים תתפרץ לרוב בגיל 30 ומעלה" מסביר אופיר תשובה, פסיכותרפיסט קוגניטיבי-התנהגותי המטפל בהפרעות חרדה ואכילה.


"למעשה, לכל אדם יש טקסיות מסוימת, הבאה לידי ביטוי בתחומים שונים בחייו" מוסיף תשובה. "עוצמת ושכיחות המחשבות והטקסים הן שתקבענה את מידת הסבל של האדם והאם יאובחן כלוקה בהפרעת OCD. קיימת אפשרות שטריגר מסוים יגרום להתנהגות הכפייתית לחזור בעוצמה ותדירות רבה יותר".קראו עוד: כיצד מתח משפיע על הגוף שלנו? ככלל, OCD יכול לפרוץ ללא תנאים מקדימים. יש הטוענים כי התנאים הסביבתיים של ילדים או מבוגרים אשר מספקים יציבות ובטחון, יכולים להוביל למצב בו קיים חוסן נפשי מול משברים ובעיות נפשיות באופן כללי ובפני טורדנות כפייתית בפרט.  


"קיים אלמנט גנטי בהיווצרות התופעה אך עדיין לא ידוע עד כמה הוא בעל השפעה על מידת המחשבות הטורדניות וההתנהגות הכפייתית. באופן כללי אדם שחווה משבר בילדות או בבגרות המאוחרת עלול לפתח OCD, זאת במידה והיה לו רקע חרדתי. מדובר על שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים וטריגר אחד שיוביל לפרוץ המחלה".


מהו הרציונל שעומד מאחורי התופעה?

כאשר אדם נתקף מחשבה שמעלה אצלו חרדה, הוא חש צורך עז להוריד את מפלס הלחץ באופן מידי. באותו רגע עוברת במוחו מחשבה, שאם יעשה פעולה מסוימת רמת החרדה תרד. כלומר, קיום טקס מסוים באופן שגרתי, יכול להפחית באופן משמעותי את החרדה, עד לפעם הבאה. למעשה, העיסוק נסוב סביב אובססיה וקומפולסיה- מחשבות טורדניות אשר מעלות את רמת הלחץ, וכתוצאה מכך ביצוע מעין ריטואל באופן כפייתי, שמוריד את המפלס. המחשבות וההתנהגות שבאה בעקבותיהן, עלולות לגרום למצוקה בשל התדירות והזמן שהן גוזלות ועקב כך, לפגוע באורח חיים התקין ובמערכות היחסים עם הסביבה הקרובה והרחוקה. 


ניקח כדוגמה אדם שחייב לבדוק שוב ושוב כי נעל את הדלת (הרבה מעבר לפעמיים שלוש). טקס זה, עלול להקשות על מהלך חייך באופן משמעותי. הוא עשוי לאחר לכל פגישה או אירוע בשל החזרה על הפעולה במשך עשרות או מאות פעמים. באופן דומה, גם אישה הסובלת מצורך מוגבר בניקיון, עלולה להעיב על הדינמיקה המשפחתית בשל הרגליה ולאסור על דברים בסיסיים שיפגעו בצרכיהם של שאר חברי הבית, כמו על הכנסת אורחים.


רוב בני האדם הסובלים מ- OCD מודעים לחוסר ההיגיון שנעוץ במחשבות הטורדניות שעולות באופן קבוע ושכיח. יחד עם זאת, הם חשים צורך בלתי נשלט לעשות את הפעולה שכביכול נכפית עליהם, שוב ושוב.  


"החלק הכפייתי (קומפולסיבי) הוא חלק התנהגותי, הנובע מתוך המחשבות הטורדניות המעוררות חרדה. האדם עסוק במציאת התנהגויות אשר לרוב מצליחות להוריד את מפלס החרדה, רק עד רמה מסוימת ולזמן קצר.  המחשבות האובססיביות חוזרות תמיד ושוב מעלות את הצורך בהתנהגות מפחיתת חרדה" מוסיף תשובה." ברמה העקרונית לכל אדם יש OCD, כל אחד שואל את עצמו האם סגר את הכפתור של התנור, האם הבית נקי והאם נעל את דלת הבית. הבעיה נוצרת כאשר ישנה פגיעה באדם עצמו או בסביבתו".
רוב הסובלים מ-OCD מודעים לחוסר ההגיון הנעוץ במחשבות הטורדניות, אך יחד עם זאת חשים צורך לביצוע הריטואלים שוב ושובמפחד מזיהומים ועד לחשש סומטי: אילו סוגי OCD קיימים?

קיימים סוגים שונים של OCD וחומרתם נקבעת על פי מידת הכפייתיות. הנפוץ ביותר הוא הפחד מזיהומים (אנשים אשר נמנעים מלחיצת יד כדי לא להדבק בחיידקים), אחריו הפחד מפגיעה בעצמי או באחר (נפוץ אצל הורים החוששים לפגוע בילדיהם), הצורך בסימטריה (אלה החשים צורך תמידי לארגון וסידור הבית, החדר או המשרד באופן בו צד אחד יהיה זהה לצד השני) , חשש סומטי, גופני (הקשור לבדיקות גופניות וטקסים גופניים, כמו תלישת שערות, גירוד עור הגוף),אגרנות (חוסר היכולת להיפרד מחפצים), חשש מלעשות טעויות ועוד.


הטקסיות עלולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים של התנהגות כפייתית, כמו רחצה חוזרת של הגוף והידיים, ביצוע בדיקות רבות שוב ושוב, שמירה על סדר מסוים וקבוע של פעולות, חזרה על מילים או צלילים או הימנעות מחשיפה לגורם המעלה את החרדה כמו יציאה מהבית. 


מהי השפעת ה-OCD על ילדים ?

ילדים בגילאים מוקדמים נוטים לעשות פעולות קבועות אשר מסדרות את עולמם. הכנת הפיג'מה, וצחצוח שיניים, הן פעולות אשר מהוות דוגמה לטקסיות קבועה ומתמשכת המטיבה עמם ועוזרת להם לקחת חלק בשגרת היום יום. מאידך, ריטואלים מוגזמים עלולים להירקם כאשר רמת החרדה אצל הילד נשארת גבוהה זמן ממושך ומשכך גם פוגעת באורח חייו, בתפקודו או בגופו.


זיהוי מוקדם של נטייה לחרדה, דיווח על מחשבות טורדניות וטקסיות מרובה אצל ילדים ומבוגרים כאחד, הוא חשוב מאוד לאופן הטיפול ולדרך ההתמודדות של האדם שאובחן.


הקו הדק מופר כאשר מתרחשת פגיעה בתפקוד בסביבה. לדוגמה, ישנם מקרים בהם בני נוער המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, בפועל סובלים מחרדת מבחנים ומהפרעת OCD.  אותם ילדים המנהלים טקסיות שלמה סביב מילוי המבחן, מרגישים חובה למלא אחר הוראות כתיבה מסוימות שהגדירו לעצמם ושאינן עולות בקנה אחד עם המציאות ודרישות המסגרת החינוכית. הדבר גורם לחוסר יכולת לסיים את הבחינה בזמן, אם בכלל.


מהן דרכי הטיפול ב-OCD?

אדם הסובל מ- OCD עלול לפתח רגשות אשם, ובשל כך לנסות ולהסתיר עד כמה שניתן את הטקסים וההתנהגות הכפייתית. הסביבה הקרובה הינה אחד הגורמים המרכזיים אם לא החשובים ביותר, בהתמודדות של האדם עם ההפרעה. חשוב שההורים, בן הזוג, הילדים או החברים הקרובים יכירו את התופעה, יכילו אותה ואף יגיעו לייעוץ כדיי להבין כיצד הם יכולים ללוות, לעזור ולתמוך.


ישנן מגוון דרכים לטיפול בתופעה, כמו תרופות, טיפול פסיכולוגי (כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי- CBT), קבוצות תמיכה, מדיטציה ועוד.

"מחקרים הוכיחו כי המענה הטוב ביותר הנו שילוב של טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי" מסביר תשובה " בשלב הראשון של הטיפול הפסיכולוגי, מבצע המטפל הערכה, שכוללת את זיהוי הבעיה, את עוצמתה, את התדירות בה היא מתרחשת וכך מקבל תמונה מלאה לגבי מצבו של המטופל. בשלב הבא מתבצע שלב החשיפות, שבו אדם מחליט ביוזמתו ובליווי של המטפל, לעשות פעולות שמעלות את רמת החרדה ולנסות ולמנוע את התגובה להן, כלומר, ללא ביצוע ההתנהגויות המונעות אותה. המטרה היא שרמת החרדה תרד לבד וללא התערבות של טקסים מצד המטופל או מתן הקלות מצדו של המטפל.


קראו עוד: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBTׁׂׂ): השיטה שמשנה דפוסי התנהגות


"ניקח לדוגמה, אדם הנוהג לנקות את ידיו שוב ושוב מחשש מזיהום בדרך כלל ימנע מנגיעה בידית של דלת. במצב זה החשיפה תכלול נגיעה יזומה של המטופל בידית והחזקתה לזמן בלתי מוגבל. כל עוד הוא מחזיק בידית הדלת, רמת החרדה תעלה והוא עצמו לא יוכל לשטוף את ידיו, למרות שזוהי הפעולה שירצה לנקוט באותם רגעים. ככל שיתקיימו יותר חשיפות כך יוכל הסובל מ- OCD להתמודד טוב יותר עם המצב המורכב ולהימנע ממחשבות טורדניות או טקסים,  בתום הטיפול. הטיפול פסיכולוגי המתקיים אצל איש מקצוע המוסמך לכך והוא אורך בדרך כלל כ- 16 פגישות שאורכות לרוב כשעה וחצי. בנוסף, ניתן לפנות לפסיכיאטר לצורך קבלת טיפול תרופתי".


כך תדעו: 5 סימנים לאבחון של טורדנות כפייתית

1.  קיום מחשבות אובססיביות מחשבות שאינן רצויות, החוזרות שוב ושוב וגורמות לחרדה משמעותית.
2. התנהגות כפייתית פעולות החוזרות על עצמן ויוצרות טקסיות ונובעות מאובססיה או שמתבצעות על פי חוקים שהגדיר לעצמו הסובל           מהתופעה. 
3. הקצאת זמן ממושך לנושא מחשבות או הפעולות הקשורות לתחום מסוים אורכות מעבר לשעה ביום
4. לא קיימת תלות בגורמים אישיים נוספים התופעה אינה נובעת מטיפול תרופתי או הפרעה אחרת שאובחנה
5. הפרעה בתפקוד הכללי השפעה ישירה של ההתנהגות הכפייתית או המחשבות האובססיביות על סביבת העבודה או החיים החברתיים       ורמת סבל בינונית ומעלה, של האדם עצמו.פורומים, חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מציפארלקס ללוסטרול גלעד 03/12/2019 19:24
 • ד"ר שלום , אני בן 50 מטופל בציפרלקס 13 שנים ו(ללא תופעות לואי) עקב התקפי חרדה/פאניקה קשים שהחלו לאחר סיום השירות הצבאי. בכל מהלך הטיפול עדיין יש סטרס ברמות שונות בהתאם ללחצים חיצוניים אך התקפי החרדה פסקו ובנוסף יש קשיי שינה שמאוד מפריעים . *האם אתה ממליץ לנסות להחליף ללוסטרול ? * האם ניתן לקחת את שני התרופות במקביל בתקופת המעבר ? מספר שנים לפני כן היה ניסיון 6 חודשים עם סרוקסט ( תופעות השמנה ועצבנות יתר )

 • + הוסף תגובה
מציפארלקס ללוסטרול גלעד 03/12/2019 19:48
 • * האם אתה ממליץ לעבור SNRI מאוד הייתי רוצה להגיע למצב של רוגע ללא סטרס ובעיות שינה

 • + הוסף תגובה
מציפארלקס ללוסטרול ד"ר יששכר הרמן 06/12/2019 16:02
 • מה שאתה מתאר הוא שעם הטיפול יש שיפור חלקי, אך זה לא מספיק טוב. לא ציינת את מינון הציפרלקס. אם אתה מטופל במינון פחות מהמינון המקסימלי (פחות מ- 20 מ"ג ביום) ראוי תחילה להעלות למינון זה, ולהשאר כך למשך 6-12 שבועות, ולראות אם ניתן כך להשיג שיפור משביע רצון. אם גם לאחר 2-3 חודשי טיפול אין שיפור מספיק ניתן לקול כמה אפשרויות: העלאת מינון ציפרלקס מעבר ל- 20 מ"ג (מסתבר שיש מקרים בהם זה עוזר מאד). החלפה ל- SSRI אחר, או ל- SNRI (ויאפקס, סימבלטה) - צעד של החלפת תרופה כרוך בהרעה זמנית במצב. תוספת טיפול לחיזוק - וכאן יש כמה אפשרויות: - ריספרדל, או נוגד פסיכוזה אחר במינון נמוך. - למיקטל או מייצב מצב רוח אחר במינוו נמוך. - תרופה מרגיעה, קלונקס או בנזודיאזפין אחר (לא מומלץ, לרוב ההשפעה המיידית טובה, אבל היעילות פוחתת ונעלמת די מהר). לכל אחת מהדרכים יש יתרונות וחסרונות, ולכן חובה להתייעץ עם הפסיכיאטר שלך מה נכון עבורך.

 • + הוסף תגובה
מציפראלקס ללוסטרול גלעד 06/12/2019 19:35
 • לקוחתי 20 מ"ג במשך 11 שנים עדיין היה סטרס והשינה הייתה לא טובה לפניי שנתיים הורדתי ל 15 מ"ג ללא שינוי לרעה ולפני חצי שנה ירדתי ל 10 מ"ג מרגיש יותר אנרגתי אבל הסטרס עדיין מלווה אותי וגם בעיות השינה ... האם יש אפשרות לשלב מינון נמוך של 5 מ"ג ציפראלקס ו 50 מ"ג לוסטרול יחד ?

 • + הוסף תגובה
מעבר מאסציטלופרם לציפרלקס המקורי רעות 05/12/2019 15:42
 • אני חזרתי לציפרלקס לפני חודשיים לאחר הפסקה של חצי שנה ולקיחה של 7 שנים בגין הפרעת ניתוק נראה לי דה דירליזציה/דה פרסונליזציה. חודשיים על אסציטלופרם שזה תחליף לציפרלקס ועכשיו שבוע וחצי אני על המקורי ואני מרגישה ניתוק חזק בלבול טשטוש ואובדנות לצערי. שאלתי היא אם המעבר לכדור המקורי זה כאלו התחלתי מחדש את הנטילה? והאם סביר שתופענה אובדנות כה חזקה ופחד שהמציאות לא אמיתית? כמה זמן אסבול ככה?

 • + הוסף תגובה
מעבר מאסציטלופרם לציפרלקס המקורי ד"ר יששכר הרמן 06/12/2019 16:10
 • לאחר שבוע וחצי טיפול מוקדם מלצפות לשיפור. יכולה אף להיות תחושה של הרעה - זה זמני וחולף. תחילת שיפור צפויה רק לאחר 6-12 שבועות של טיפול.

 • + הוסף תגובה
תגובה רעות 06/12/2019 17:12
 • עצם זה שעברתי לכדור המקורי מעיד על כך שכאלו התחלתי את הנטילה מההתחלה? במחשבות טורדניות אין מספיק 10 מג של ציפרלקס? מתי יש לשקול העלאה במינוןת?

 • + הוסף תגובה
תסמונת האימה ציפרלקס 06/12/2019 11:52
 • לדר הרמן היקר אני סובל מהתקפי פאניקה קשים,תחושת אימה במשך כמעט כל היום שמשתקת אותי.לפני חודש וחצי התחלתי טיפול בציפרלקס 5 מיל היו ימים אם שיפור ניכר וימים פחות, עליות וירידות. שלשום העלאתי את המינון ל10 מיל ותקפה אותי חרדה קשה מאוד מאוד,והיום אני מרגיש קצת יותר רגוע,יש לי את הפחד מהפחד המוח שלי אטום אני לא מרגיש את עצמי,כאילו המוח רדום קושי בלפתח מחשבה הכל נראה אפור בלי לחוש את המציאות. האם הציפרלקס ישפיע ויעביר לי את התחושות האלה?ותוך כמה זמן אמור להיות השפעתו?

 • + הוסף תגובה
תסמונת האימה ד"ר יששכר הרמן 06/12/2019 16:12
 • בתחילת טיפול, ועם כל העלאת מינון יכולה להיות החמרה, וזה חולף. שיפור צפוי לרוב לאחר 6 שבועות ויותר של טיפול במינון המוגבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!