חשיפה מועטה לשמש תהפוך אותנו למדוכאים? הכל על ויטמין D

הקיץ זה הזמן המושלם לצאת לשמש ולחדש את מאגרי הויטמין D בגוף. אספנו את כל הדברים שחשוב לדעת על אחד מהויטמינים החיוניים לגוף

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/07/2017

ויטמין D הוא חיוני לבריאות האדם ותפקידו העיקרי הוא לשמור על מאזן המינרלים בגוף, בדגש על מאזן הסידן והזרחן. בנוסף על כך, הוא מייעל את ספיגת המינרלים במעי, מונע איבוד מינרלים בכליה ומפקח על ספיגת המינרלים בעצמות. מחקרים חדשים מצאו שלוויטמין יש תפקיד חשוב בביקורת תהליך הגדילה של התאים, דבר המונע התפתחות תאים סרטניים תוך הגברת הפעילות של המערכת החיסונית. 


קראו עוד: נשרפתם בשמש? כך תתמודדו עם כוויות שמש


כיצד מקבלים ויטמין D? 

ניתן לקבל ויטמין D בשלושה צורות שונות: 

1. באמצעות חשיפה לשמש: 

רוב האנשים מקבלים ויטמין D מחשיפה לשמש. כשקרני העל-סגול של השמש פוגשות את העור הגוף מתחיל באופן מיידי בייצור הויטמין. 

2. באמצעות מזון:

ויטמין D עשוי להיכלל במזון שמקורו בבעלי חיים והוא זהה לחלוטין לוויטמין D3 המיוצר בגופנו.
לרוב המאכלים שאנו אוכלים אין ויטמין D. עם זאת, דגים כגון סלמון או מקרל הם היוצאים מן הכלל שכן הם מכילים כמות גבוהה של ויטמין D. דגים אחרים כגון טונה או סרדינים גם מכילים ויטמין D אך ברמות נמוכות יותר. בנוסף, רמות נמוכות של ויטמין D נמצאו במאכלים כגון ביצים, בשר, כבד וחלב. 

3. באמצעות תוסף:
לעיתים, כשיש חשיפה נמוכה לשמש במיוחד בימי החורף, יש צורך להשלים חוסרים באמצעות תוסף וויטמין הניתן בהתאם להמלצת הרופא. 


מהם התסמינים למחסור בויטמין D? 

רוב האנשים הסובלים ממחסור בויטמין D אינם מודעים לכך. הסימנים לכך שישנו מחסור של הויטמין כוללים כאבים בעצמות, חולשה בשרירים ועצמות רכות אצל מבוגרים. אצל ילדים הסובלים ממחסור בויטמין D הסימנים הם עצמות רכות ובעיות בעמוד השדרה. 


האם מחסור בויטמין D גורם לדיכאון?

לויטמין D יש תפקיד משמעותי בהתפתחות ותפקוד המוח. אצל אנשים הסובלים מדיכאון נמצאו רמות נמוכות של ויטמין D, אך מחקרים שנערכו בנושא לא מצאו שהעלאת רמת הויטמין עזרה בטיפול בדיכאון. לכן, במידה וסובלים מדיכאון מומלץ לפנות לעזרה מקצועית. 


כיצד מודדים את רמת הויטמין D בגוף? 

את הרמה של הויטמין D בגוף מודדים באמצעות בדיקת דם. הטווח התקין של ויטמין D נע בסביבות 20 נ"ג/מ"ל. עם זאת, ישנם רופאים הטוענים שכדי שרמת הויטמין בגוף תהיה מספקת היא צריכה לנוע סביב הטווח של 30 נ"ג/מ"ל.

האם יש דבר כזה "יותר מדי ויטמין D"? 

מחקרים מסוימים טוענים שנוכחות מרובה מדי של ויטמין D בגוף יכולה להיות מסוכנת שכן היא יכולה להעלות את רמות הסידן בגוף דבר הפוגע בוורידים, לב וכליות. עם זאת, יש לשים לב כי רמה גבוהה של ויטמין D יכולה להתרחש אך ורק מלקיחה מרובה של תוספי וויטמין ולא מחשיפה לשמש או אכילת מזונות עשירים בויטמין. 


האם תרופות משפיעות על ויטמין D? 

ישנן תרופות המשפיעות על אופן הספיגה של ויטמין D בגוף, כגון: משלשלים, סטרואידים ותרופות נגד צלקות ומחלות לב. לכן, במידה ואתם מקבלים מרשם תרופות מומלץ להתייעץ עם הרופא כיצד זה ישיפע על רמות הוויטמינים בגוף. קראו עוד: זהירות, קיץ: איך מזהים ומטפלים במכת חום בילדים


ויטמין D וטרשת נפוצה

מכיוון שהטרשת הנפוצה נפוצה בעיקר במדינות רחוקות מקו המשווה הסובלות משמש מועטה, חוקרים רבים חשדו שיש קשר בין מחלה זו לבין חשיפה לשמש ורמות נמוכות של ויטמין D. מחקר שנערך לאחרונה מצא שאנשים בעלי רמות נמוכות של ויטמין D נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות בטרשת נפוצה. עם זאת, למרות מחקרים אלו חוקרים רבים עדיין ספקנים ולא רואים קשר בין רמות נמוכות של הויטמין לטיפול במחלה זו. 


ויטמין D ועודף משקל

מחקרים הראו שאנשים הסובלים מעודף משקל לעיתים קרובות סובלים מרמות נמוכות של ויטמין D וזאת מכיוון שהשומן מונע מהויטמין להיספג בתוך הגוף. עם זאת, עדיין לא ברור האם עודף משקל הוא זה שגורם למחסור בויטמין או שמא מחסור בויטמין הוא הגורם לעודף משקל. עם זאת, מחקר שנערך בנושא מצא כי הוספת ויטמין D לדיאטה מאוזנת עזרה לאנשים הסובלים מעודף משקל לרדת במשקל בצורה מהירה יותר. 
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה בחור 15/12/2019 16:38
  • שלום אני בן 36 הגוף שלי מאוד רגיש לכל דבר לאחרונה היה לי אלרגיה אדומה בכל הגוף עם נפיחות בשפתיים גילתי שזה מהחתולים כל כל פעם אני מתקרב לחתול כך מופיע לי .אבל כמעט שבועיים אני קם בבוקר עם נפיחות מחחת לעיניינם והמשך היום זה נרגע אבל מחת לעיניים הופך כמו שקית ריקה.אני לא יודע מה לעשות ומה יכול לגרום דבר כזה אשמח לכיוון

  • + הוסף תגובה
כדורי אלרגיה במקביל לזריקות אלרגיה דני 15/12/2019 14:29
  • אני מקבל זריקות אלגיה שבועיים כבר חודש, היום היית לי אלרגיה, האם אני רשאי לקחת תרופות אלרגיה (קלרינז\טלפסט) במקביל לזריקות?

  • + הוסף תגובה
כן ד"ר קובי שדה 15/12/2019 15:31
ריקי בדיקת complement C4 63 15/12/2019 00:15
  • מחלת חום למשך חודש ב 8/18. לאחר בירור טיפול בפרדניזון למשך שנה. מזה שנה ועד היום C3 תקין C4 63. כיום גם ליצפוצים גבוהים 48. אודה להתייחסות. מה אומרים הערכים האלה ומה עלי לעשות. רופאת המשפחה לא יודעת תודה

  • + הוסף תגובה
תלוי בגורמים רבים אחרים ובתמונת ספירת הדם הכוללת, יש להגיע לייעוץ במידת הצורך ד"ר קובי שדה 15/12/2019 08:48
C4 64 במשך שנה ריקי 15/12/2019 12:50
  • תודה. ספירת דם תקינה. לימפוציטים 48 בבדיקה השבוע.כימיה תקין crp 0.8 אילו בדיקות רצוי להשלים? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!