כשמודל היופי הופך למחלה: הכל על אנורקסיה

בעידן הסוגד לרזון ורואה בו בולטות את מודל היופי המושלם, עולה שכיחותה של מחלת ה"אנורקסיה נרבוזה", הכוללת הרגלי אכילה לא תקינים, הרעבה עצמית במטרה לאבד במשקל, והפרעות נלוות נוספות. מהם התסמינים שיעוררו חשד וכיצד מטפלים? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת האנורקסיה נרבוזה יחד עם שאר הפרעות האכילה, כולל בולימיה נרבוזה, אכילה כפייתית, הפכו לתופעה נפוצה, החל מהמאה ה- 20. הסיבות לשינוי היחס לאוכל נעוצות בשינויים תרבותיים שהתרחשו בהיסטוריה המודרנית. הפרט הפך להיות מחלק קטן ממעמד חברתי מסוים למרכיב מרכזי הזכאי להכלה, בית, זכויות בעבודה, צרכים אישיים ועוד. הצרכים של הפרט הפכו להיות מרכזיים. פרויד וממשיכיו פיתחו תאוריות הקשורות להגשמה עצמית, לאחריות אישית, להתפתחות אישית בחיים, ועוד. הדרישות החברתיות להצלחה התעצמו והפרט עמד תחת "מכבש" של דרישה לרזון, יופי, הצלחה ואידאלים קשים להשגה של חזות חיצונית. על רקע זה התפתחה ההפרעה הפסיכיאטרית "אנורקסיה נרבוזה", הכוללת הרגלי אכילה לא תקינים, הרעבה עצמית, כדי לאבד במשקל וסימפטומים נוספים. כיצד מתחילה להתפתח אנורקסיה, מהם התסמינים שידליקו נורות אזהרה וכיצד מטפלים? כל התשובות. כיצד מתפתחת אנורקסיה?  

הסובלים מאנורקסיה מתחילים לרוב בדיאטה שנועדה לצמצם את כמויות האוכל הנצרכות, ולעיתים מלווה גם בהקאות לאחר התקפי זלילה. חלקם עושים פעילות גופנית מופרזת על בסיס יומיומי ומשתמשים במשלשלים או בהקאות יזומות- הכל במטרה לרדת במשקל. לחולי האנורקסיה עיוות בדימוי הגוף והם חשים עצמם שמנים גם כאשר הם רזים מאד. 


כאשר מדברים עם נערה אנורקטית, היא תגיד לרוב שאין לה תיאבון ולכן אינה אוכלת, אך למעשה התיאבון שלה שמור והיא נמנעת מלאכול מתוך שאיפה להיות בשליטה עצמית, באמצעות שליטה באוכל ובשתייה. הנערה חשה שהערך העצמי שלה תלוי במשקל גופה וברזון שלה. 
אנורקסיה מתחילה לרוב בדיאטה ולעיתים מלווה גם בהקאות לאחר התקפי זלילהאם אותה נערה תגיע לטיפול בשלב מוקדם, ניתן יהיה לעצור את המהלך הקשה יותר של המחלה המביא לתמותה של בערך 10% מהנערות והנשים .רופא המשפחה או אדם קרוב יסביר לנערה את ההשלכות הנוספות של המחלה ואת התחלואה הנלווית לה, המתבטאת בהפרעות נפשיות : דיכאון, הפרעה כפייתית ובפגיעות גופניות כגון: אוסטיאופורוזיס (פגיעה ברקמת העצם), עששת שיניים, הפסקת המחזור החודשי ועקרות, ניוון (אטרופיה)של הקיבה, עצירות, הפרעות קצב הלב עד מצבים של דום לב, ניוון שריר הלב ושרירים אחרים בגוף, פגיעות בלתי הפיכות באברי גוף שונים (לב, שרירים) ומוות כתוצאה מסיבוכים גופניים של המחלה או מהתאבדות. סיבוכים  של המחלה במקרים ממושכים (כרוניים) מתבטאים, בין היתר, בקשיים להיכנס להריון, לידת תינוקות הסובלים מבעיות התפתחות שונות ועוד.מהם התסמינים הבולטים לאנורקסיה?

איבוד משקל מהיר ובצורה ניכרת(ירידה של מתחת ל-17 BMI), צמצום האכילה עד הרעבה עצמית, הקאות, שימוש במשלשלים ,הפסקת המחזור החודשי, ביצוע פעילות גופנית מוגזמת, עייפות ותשישות, ידיים קרות, לנוגו(פלומה על עור הגב והאוזניים) נשירת שיער, עור יבש לעיתים בצבע כתום (עודף אכילת גזר ודלורית), רגישות יתר לשינויי טמפרטורות ועצירות.מהם גורמי הסיכון?

גיל ההתבגרות, מין נשי, התעסקות בדיאטות במשפחה, ,הורים שתלטניים, אישיות דיכאונית,כ פייתית,פרפקציוניסטית, מקצוע ספורטיבי (ריקוד, התעמלות קרקע או תחום אחר הדורש משקל גוף נמוך). חברה מערבית, גנטיקה של הפרעות אכילה במשפחה, אישיות כפייתית,חרדתית, קושי לעמוד בלחצים, היסטוריה של טראומה רצינית או התעללות מינית, מעבר ממקום מגורים אחד למשנהו. 


ניתן לאבחן את המחלה על פי מספר מדדים:

S  - האם את מרגישה SICK  (חולה) כשאת מלאה לאחר אכילה?

C -  האם את מאבדת CONTROL (שליטה) על הכמות שאת אוכלת? 

O  - האם ירדת במשקל יותר מ- 6 ק"ג לאחרונה? 

F - האם את מאמינה שאת  FAT   (שמנה) ?

F - האם המחשבות על FOOD  (אוכל) שולטות בחיים שלך? 

שתי תשובות חיוביות לשאלות אלו מהוות אינדיקציה לקיום הפרעת אכילה. 


כיצד מטפלים?

הטיפול המוצלח ביותר הוא שילוב בין פסיכותרפיה פרטנית משפחתית וטיפול תרופתי.  כאשר מצבה של המטופלת חמור שוקלים אשפוז במחלקה פסיכיאטרית, ירידה במשקל מתחת לערכי BMI 18,כשיש סיבוכים כמו הפרעות קצב הלב, לחץ דם נמוך ,דיכאון, מחשבות אובדניות,). במחלקות סגורות בבתי חולים נוהגים לספק תזונה על ידי זונדה כדי לייצב את משקלה של המטופלת על רמה שאינה מסכנת חיים, ורק אחר כך ניתן לבצע את שאר הטיפולים הנדרשים.      
הכותבת היא פסיכיאטרית מומחית, מנהלת המחלקה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי קפלן. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org


פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קסנקס מתן 27/03/2020 18:37
  • היי שאלה בנוגע לקסנקס 0.25 xr בהשהייה בניסיון להפסיק עם הלוריוון ובגלל שכדור אחד של הxr לא עוזר - הומלץ לי לקחת שניים כאלה ביחד. האם זה יעזור יותר? תודה.

  • + הוסף תגובה
PTSD ונטילת סרוקוול לילה 25/03/2020 20:42
  • שלום רב, אני בת 23 משרתת בכוחות הביטחון. לפני כ4 חודשים נקלעתי לאירוע בטחוני טראומתי במסגרת תפקידי בעקבותו אובחנתי עם PTSD וקיבלתי שיתוק בפנים [נשלל שבץ, אובחן כפציאליס]. מספר שבועות לאחר האירוע הנל גיליתי מצוקה חוויתי הזיות [יתכן ומכמות התרופות] וסיוטים הקשורים לאותו אירוע ובעיות חמורות בשינה, ובעקבות מצבי הנפשי היה לי קושי בשליטה על כעסים והביא אותי למצב של שבירת כלים [לא קיצוני ולא מסוכן לעצמי או לסביבה] כמו כן בכי ללא סיבה. לציין כי בד"כ בריאה לחלוטין ואוהבת את החיים. בטיפול אצל פסיכיאטר הומלץ לי על 50 מ''ג סרקוול לפני השינה ואכן כעבור מספר שבועות הטיפול הטיב עימי וירדתי ל25 מ''ג לפני השינה. כיום חזרתי לשגרה לתפקוד רגיל לחלוטין כמו כן אני חמושה בתפקידי. האם במקרה כמו שלי תהיה המלצה בעתיד להפסיק את השימוש בתרופה או שכמי שאובחנה עם PTSD וחמושה בתפקיד ימליצו לי להשתמש בתרופות מייצבות לאורך זמן רב\להמשך כל החיים עקב האבחנה? קראתי כי מדובר בתרופה אנטי-פסיכוטית, האם נהוג לטפל בפוסט טראומתיים בתרופה מהסוג הנל? אציין כי בהתייעצות עם הרופא המטפל אמר לי כי כרגע האירוע עדיין טרי והוא לא ממליץ על שינוי בטיפול כל עוד הוא מטיב עימי ולא ממליץ להפסיק כרגע מחשש להדרדרות במצב. מנסה להבין מהיכן השיקול לטפל באבחנה שלי בתרופה מהסוג הזה.

  • + הוסף תגובה
ריספרדל אנונימי. 24/03/2020 00:45
  • כמה זמן לוקח לריספרדל להתנקות מהגוף ולהפסיק להשפיע?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!