כשמודל היופי הופך למחלה: הכל על אנורקסיה

בעידן הסוגד לרזון ורואה בו בולטות את מודל היופי המושלם, עולה שכיחותה של מחלת ה"אנורקסיה נרבוזה", הכוללת הרגלי אכילה לא תקינים, הרעבה עצמית במטרה לאבד במשקל, והפרעות נלוות נוספות. מהם התסמינים שיעוררו חשד וכיצד מטפלים? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת האנורקסיה נרבוזה יחד עם שאר הפרעות האכילה, כולל בולימיה נרבוזה, אכילה כפייתית, הפכו לתופעה נפוצה, החל מהמאה ה- 20. הסיבות לשינוי היחס לאוכל נעוצות בשינויים תרבותיים שהתרחשו בהיסטוריה המודרנית. הפרט הפך להיות מחלק קטן ממעמד חברתי מסוים למרכיב מרכזי הזכאי להכלה, בית, זכויות בעבודה, צרכים אישיים ועוד. הצרכים של הפרט הפכו להיות מרכזיים. פרויד וממשיכיו פיתחו תאוריות הקשורות להגשמה עצמית, לאחריות אישית, להתפתחות אישית בחיים, ועוד. הדרישות החברתיות להצלחה התעצמו והפרט עמד תחת "מכבש" של דרישה לרזון, יופי, הצלחה ואידאלים קשים להשגה של חזות חיצונית. על רקע זה התפתחה ההפרעה הפסיכיאטרית "אנורקסיה נרבוזה", הכוללת הרגלי אכילה לא תקינים, הרעבה עצמית, כדי לאבד במשקל וסימפטומים נוספים. כיצד מתחילה להתפתח אנורקסיה, מהם התסמינים שידליקו נורות אזהרה וכיצד מטפלים? כל התשובות. כיצד מתפתחת אנורקסיה?  

הסובלים מאנורקסיה מתחילים לרוב בדיאטה שנועדה לצמצם את כמויות האוכל הנצרכות, ולעיתים מלווה גם בהקאות לאחר התקפי זלילה. חלקם עושים פעילות גופנית מופרזת על בסיס יומיומי ומשתמשים במשלשלים או בהקאות יזומות- הכל במטרה לרדת במשקל. לחולי האנורקסיה עיוות בדימוי הגוף והם חשים עצמם שמנים גם כאשר הם רזים מאד. 


כאשר מדברים עם נערה אנורקטית, היא תגיד לרוב שאין לה תיאבון ולכן אינה אוכלת, אך למעשה התיאבון שלה שמור והיא נמנעת מלאכול מתוך שאיפה להיות בשליטה עצמית, באמצעות שליטה באוכל ובשתייה. הנערה חשה שהערך העצמי שלה תלוי במשקל גופה וברזון שלה. 
אנורקסיה מתחילה לרוב בדיאטה ולעיתים מלווה גם בהקאות לאחר התקפי זלילהאם אותה נערה תגיע לטיפול בשלב מוקדם, ניתן יהיה לעצור את המהלך הקשה יותר של המחלה המביא לתמותה של בערך 10% מהנערות והנשים .רופא המשפחה או אדם קרוב יסביר לנערה את ההשלכות הנוספות של המחלה ואת התחלואה הנלווית לה, המתבטאת בהפרעות נפשיות : דיכאון, הפרעה כפייתית ובפגיעות גופניות כגון: אוסטיאופורוזיס (פגיעה ברקמת העצם), עששת שיניים, הפסקת המחזור החודשי ועקרות, ניוון (אטרופיה)של הקיבה, עצירות, הפרעות קצב הלב עד מצבים של דום לב, ניוון שריר הלב ושרירים אחרים בגוף, פגיעות בלתי הפיכות באברי גוף שונים (לב, שרירים) ומוות כתוצאה מסיבוכים גופניים של המחלה או מהתאבדות. סיבוכים  של המחלה במקרים ממושכים (כרוניים) מתבטאים, בין היתר, בקשיים להיכנס להריון, לידת תינוקות הסובלים מבעיות התפתחות שונות ועוד.מהם התסמינים הבולטים לאנורקסיה?

איבוד משקל מהיר ובצורה ניכרת(ירידה של מתחת ל-17 BMI), צמצום האכילה עד הרעבה עצמית, הקאות, שימוש במשלשלים ,הפסקת המחזור החודשי, ביצוע פעילות גופנית מוגזמת, עייפות ותשישות, ידיים קרות, לנוגו(פלומה על עור הגב והאוזניים) נשירת שיער, עור יבש לעיתים בצבע כתום (עודף אכילת גזר ודלורית), רגישות יתר לשינויי טמפרטורות ועצירות.מהם גורמי הסיכון?

גיל ההתבגרות, מין נשי, התעסקות בדיאטות במשפחה, ,הורים שתלטניים, אישיות דיכאונית,כ פייתית,פרפקציוניסטית, מקצוע ספורטיבי (ריקוד, התעמלות קרקע או תחום אחר הדורש משקל גוף נמוך). חברה מערבית, גנטיקה של הפרעות אכילה במשפחה, אישיות כפייתית,חרדתית, קושי לעמוד בלחצים, היסטוריה של טראומה רצינית או התעללות מינית, מעבר ממקום מגורים אחד למשנהו. 


ניתן לאבחן את המחלה על פי מספר מדדים:

S  - האם את מרגישה SICK  (חולה) כשאת מלאה לאחר אכילה?

C -  האם את מאבדת CONTROL (שליטה) על הכמות שאת אוכלת? 

O  - האם ירדת במשקל יותר מ- 6 ק"ג לאחרונה? 

F - האם את מאמינה שאת  FAT   (שמנה) ?

F - האם המחשבות על FOOD  (אוכל) שולטות בחיים שלך? 

שתי תשובות חיוביות לשאלות אלו מהוות אינדיקציה לקיום הפרעת אכילה. 


כיצד מטפלים?

הטיפול המוצלח ביותר הוא שילוב בין פסיכותרפיה פרטנית משפחתית וטיפול תרופתי.  כאשר מצבה של המטופלת חמור שוקלים אשפוז במחלקה פסיכיאטרית, ירידה במשקל מתחת לערכי BMI 18,כשיש סיבוכים כמו הפרעות קצב הלב, לחץ דם נמוך ,דיכאון, מחשבות אובדניות,). במחלקות סגורות בבתי חולים נוהגים לספק תזונה על ידי זונדה כדי לייצב את משקלה של המטופלת על רמה שאינה מסכנת חיים, ורק אחר כך ניתן לבצע את שאר הטיפולים הנדרשים.      
הכותבת היא פסיכיאטרית מומחית, מנהלת המחלקה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי קפלן. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org


פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעת דה פרסונליזציה לילי 09/02/2017 20:18
 • שלום. אני בת 17 , התחלתי לעשן מריחואנה מגיל 15,עשה לי טוב,הייתי מעשנת די הרבה. עד שחוויתי סוג של טראומה. לאחר מכן התחלתי לחוות חוויות חוץ גופיות,ולא הבנתי מה קורה לי,חשבתי שנדפק לי המוח מהסמים אבל זה היה קורה לי רק כשהייתי מעשנת,פתאום הסטלות לא היה רגילות ומהנות,וכבר לא יכולתי להנות מהם.אני לא ארחיב כי כבר גיליתי שיש לי את ההפרעה הזאת וזה קורה לי רק כשאני מעשנת ,אז לצערי הפסקתי לעשן לבינתיים. השאלה שלי מתי אוכל לחזור לעשן כרגיל?מתי זה יעבור לי ההפרעה הזאת שמגיעה לי רק בעת עישון מריחאונה??

 • + הוסף תגובה
לילי שלום תמרי 10/02/2017 04:42
 • כאחת שסבלה מהתופעה הידועה והחלימה ממנה(מעולם לא צרכתי סמים), אני ממליצה לך בחום רב להימנע מהמשך עישון. דה פרסונליזציה זו תופעה שקשה מאוד להיפטר ממנה, ואם את חווה את התופעה הזאת שוב ושוב כשאת מעשנת-הגוף שלך מאותת לך משהו. אל תתעלמי מהגוף שלך. את לא יודעת איך המוח שלך עשוי להגיב בפעם הבאה שתעשני, ואת עלולה למצוא את עצמך תקועה עם התופעה הזאת זמן רב,ללא הפסק. בתור אחת שחוותה את הניתוק הזה במשך שבע שנים ברציפות, סבל נוראי-ממליצה לך לקחת את העצה שלי בחום ולרדת מעישון הסם כליל. מאחלת לך רק בריאות:)

 • + הוסף תגובה
היי לילי לאה 08/08/2019 16:38
 • היי אני בת 14 ועישנתי מריחואנה והתחלתי להרגיש מוזר בסטלה והתחלתי לפחד יום אחרי זה הבנתי שמשהו לא בסדר איתי רק אחרי 3 שבועות פנינו לקופת חולים והפנו אותי למרכז בריאות הנפש ילדים ונוער הם התקשרו אחרי יום ואמרו לגשת למיון .. גשנו אליהם והביאו לי פסכיאטרית והיא הביאה לי כדורים ואני צורכת אותם רק 3 ימים אני לא מרגישה ממש שינוי אבל מקווה שבעוד שבוע שניפגש עם הפסכיאטרית זה ישתפר קצת... איך לך זה עבר ואחרי כמה זמן ?

 • + הוסף תגובה
תמרי תוכלי לעזור לי בבקשה ישראל 28/12/2019 21:55
 • אני חווה את זה במשך 5 שנים לסירוגין התקפים שהיו באים הולכים, בזמן האחרון במשך חודשיים כבר בנתק תמידי אפשר להתייעת איתך בבקשה

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה שי 29/07/2020 15:35
 • היי תמר אפשר לדעת איך התמודדת עם הבעיה ? איזה טיפול הכי עזר לך ? האם אפשר לצאת מהמצב עם טיפול נוסף חוץ מכדורים ..

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה רונית 10/02/2017 06:15
 • היי תמרי. איך נפטרת מההפרעה?אני מיואשת לחלוטין

 • + הוסף תגובה
לרונית תמרי 13/02/2017 10:23
 • החלפתי את הפסיכיאטר הקודם שלי ועברתי לד"ר קרני... :) ממליצה בחום

 • + הוסף תגובה
תמרי, איך אפשר לשוחח איתך? אחת שסובלת 20/07/2019 17:21
דה פרסונליזציה רונית 13/02/2017 10:46
 • תודה על המענה תמרי.ד"ר קרני רחוקה ממני גיאוגרפית וזה עלול להקשות על הטיפול. אני כבר בניסיון שלישי של טיפול, לוסטרל הגבתי מצויין שנה והתפציה עמידות. ויפאקס, הגבתי מצויין 5 חודשים והתפתחה עמידות וכית שלושה שבועות עם סימבלטה, אין עדיין שיפור,רק גיהנום. החלפתי פסיכיאטר, אני מותשת, סובלת. ובאינטואיציה שלי המזור לא יגיע מהסימבלטה וזה כל כך מפחע. אותי.

 • + הוסף תגובה
לרונית תמרי 13/02/2017 15:43
 • כמה זמן את סובלת מהניתוק? אשמח אם תפרטי קצת איך הכל התפתח אצלך. גם אני רחוקה מקרני גיאוגרפית, אך הגעתי לנקודה כזאת שכבר הייתי מוכנה לעשות כל דבר בשביל להחלים.

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה רוניצ 13/02/2017 18:21
 • 4 שנים, למעט התקופות שהלוסטרל והיפאקס השפיעו לטובה. זה התחיל אחרי מוות של חבר טוב. כשברקע שלי טראומות ילדות של ילדות ושכול.

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה רונית 13/02/2017 18:23
גם אני סובלת מדה פרסונליזציה חיה 14/02/2017 09:42
 • זה התחיל לי בהתקף חרדה קשה ומאז אני מרגישה סוג של ניתוק, תחושה שלפעמים המציאות היא לא אמיתית, פחד לאבד שליטה וכ"ו

 • + הוסף תגובה
ניתוק תמרי 14/02/2017 10:46
 • קודם כל, אני יכולה להרגיע אתכן שניתן להיפטר מהניתוק. אמנם זה לא קל וטריקי, אבל עם הטיפול התרופתי הנכון אפשר לעשות זאת. כמובן שזה לא הדבר היחיד שעשוי להתמודד עם התופעה. סביבה תומכת ורגועה יכולה לעזור המון.בתקופות הקשות שלי נעזרתי באומגה 3(היו לי גם הפרעות זיכרון קשות) שהקלו מעט על הסימפטומים. חשוב שתלכו לפסיכיאטר שיכול לנתח נכונה ממה נגרם הניתוק-יש סיבות רבות לו-ובכך למקד את הטיפול בתופעה. אל תפחדו אם אתן קוראות על כך שלא ניתן להיפטר מהתופעה-גם אני קראתי על כך בכמה פורומים רציניים אבל באמת שכל מקרה הוא לגופו ולא ניתן להסיק מניתוק של אינדיווידואל אחד לאחר. המלצתי היא, לכו לד"ר קרני. מה יש לכן להפסיד??

 • + הוסף תגובה
תשובה תמרי 14/02/2017 10:52
 • התחושה מוכרת לי היטב. דווקא התחושה שאת משתגעת מעידה על כך שבוחן המציאות שלך תקין-אנשים עם בוחן מציאות לא תקין לא מודעים לכך שיש בעייה עם תפיסת המציאות שלהם.אחד הדברים שיכולים לעזור לך ברגעים כאלו שאת מרגישה שהמוח שלך מהתל בך היא להשתמש בחושים כמו מגע. קור או חום לי עזרו. הייתה לי תקופה של כארבעה ימים שלא ישנתי והייתה לי מחשבה שהטריפה אותי שהכל חלום והכל לא מציאותי. אז התיישבתי על הרצפה והמגע של הקרקע כנגד הגוף שלי איכשהו גרם לי להבין שאני על משהו מוצק וזה נסך בי איזושהי תחושת רוגע קטנה(ותאמיני לי, זה היה קשה מאוד). תחשבי שאם שום דבר לא קיים והכל חלום-עדיין קיימת המחשבה שלך. ואם קיימת המחשבה שלך-אז משהו בהחלט קיים. זה באמת קשה. אני יודעת את זה כי חוויתי את זה על בשרי.

 • + הוסף תגובה
בלוג הפרעות ניתוק תמרי 14/02/2017 11:17
 • זה הבלוג שבו קראתי הרבה על הפרעות הניתוק. זה מקום שהוא נטו תמיכה באנשים שסובלים מדה פרסונליזציה ודה ריאליזציה. ראוי לציין שכל העצות והמידע הרפואי שדנים בו בבלוג לא מחליף טיפול רפואי מסודר והולם, אבל בהחלט שאבתי מהבלוג הזה לא מעט. ממליצה לכן להיכנס ולהתרשם:) http://www.dpselfhelp.com/forum/

 • + הוסף תגובה
בלוג דה פרסונליזציה רונית 14/02/2017 15:15
 • תודה תמרי1 על המענה המפורט,זה לא מובן מאליו. נכנסתי לבלוג,הוא באנגלית, האנגלית שלי טובה,זובכל זאת זה מצריך ממני מאמץ שאין לי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/03/2017 22:12
 • ללילי, לרונית ולחיה שלום, דה פרסונליזציה זה מנגון הגנה מאוד יעיל של המוח. רואים תופעה זו אצל חיילים בשדה הקרב, הם נמצאים שם ולא נמצאים. ניצולי שואה מתארים שהם היו שם בזוועות ולא היו ורק כשהגיעו לחוף מבטחים הם חיו מחדש את הזוועות. ילדים משתמשים במנגנון זה הרבה מאוד. אנו כמבוגרים משתמשים בו במצבי סטרס קיצוניים. מוות של חבר קרוב הוא בהחלט מצב של סטרס קיצוני ורואים לעיתים תכופות את התופעה של דה-פרסונליזציה. הפחד מתופעה זו הרבה פעמים גורם להתמשכותה מאחר ונוצר סטרס מעצם התופעה. חשוב בנוסף לתרופות, לעבור טיפול פסיכולוגי ולעבד את הטראומה אם על ידי CBT ואם על ידי EMDR. כדי לעשות דברים אלה ניתן להגיע למטפל טוב בCBT או בEMDR. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאז שהייתי קטן שוקי 22/03/2019 11:06
 • היי אני סובל מדה ריאליזציה ודה פרסונליזציה עם דיכאון מאז שהייתי קטן היום אני בן 21 מכיתה ג אני באיבחונים בכל מיני מקומות ניסיתי הרבה סוגי כדורים ואף פעם לא חוויתי את החיים הייתה תקופה אחת בחיים שלי למשך שבוע שהרגשתי טיפה יותר טוב, מה אפשר לעשות?

 • + הוסף תגובה
חוסר שליטה שוקי 22/03/2019 16:28
 • מרגיש חוסר שליטה לא מזהה את עצמי במראה לא מרגיש את הסביבה אבל רואה אותה אין הרגשה של סרט או חלום לא מרגיש רובוט קושי להנות ממראה עיניים כי הכל שטוח קושי להנות משמיעה מאוכל קשה מאוד יותר מ14 שנים תחושה של חוסר תחושה מטופל כבר הרבה שנים וזה לא עובררר אין חיבור או רגשי או מהעיניים או משמיעה

 • + הוסף תגובה
כבר 21 שנה ככה שוקי 01/04/2019 16:07
 • איך נפטרים מהחרא הזה אני כבר 21 שנה ככה ואף אחד לא יודע איך לעזור לי חסר לי לדבר עם אנשים להעסיק את עצמי אני לא חי באמת

 • + הוסף תגובה
חשיפה לקרינה שוקי 21/04/2019 01:40
דר קרני רובין שוקי 09/05/2019 20:22
 • אני סובל מזה הרבה מאוד זמן בערך מאז שנולדתי ויש לפעמים תקופות יותר רגועות מה הסיכויים שזה יעבור לגמרי אם זה כרוני זה עצוב לגמרי בנוסף להפרעה התפתחו לי אוסידי הפרעת חרדה כללית ודיכאון ועוד כמה דברים מה עושים?

 • + הוסף תגובה
בלוג תמרי 14/02/2017 17:52
 • תקראי לאט לאט. יש שם הרבה דברים. תעזרי במורפיקס כדי לתרגם. מי כמוני יודעת שהריכוז והזיכרון במצבי ניתוק הולכים לעזאזל. גם ממליצה לך לא רק לשרוץ ולקרוא על הנושא כל הזמן. תעשי דברים שאת אוהבת. תתנדבי בצער בעלי חיים. בעלי חיים היו אחד הדברים היחידים שהשכיחו ממני קצת את הניתוק. תראי סרטים. תפנקי את עצמך מדי פעם. זה ממש חשוב כשעוברים את התקופות האלו. ואל תשכחי גם להגיד לעצמך מילה טובה מדי פעם. תהיי החברה הכי טובה של עצמך:)

 • + הוסף תגובה
לגבי הבלוג תמרי 14/02/2017 18:08
 • עוד משהו. אל תשליכי שום דבר ממה שאת קוראת בבלוג על עצמך. זה ממש חשוב. כשקראתי שם דברים בפעם הראשונה זה ממש ייאש אותי. אבל אז העמקתי והבנתי שלכל אחד יש רקע שונה. ויש שם גם סיפורי החלמה מרגשים. ככה שממש חשוב לקחת משם רק רעיונות רפואיים או טיפוליים. תלמדי את המצב שלך. תביני אותו. ברגע שתלמדי להבין את התופעה היא תהיה פחות מלחיצה. אמנם לא נעימה, אבל תדעי לפחות למה לצפות. זה משמעותי. בנוסף תקפידי לישון טוב. ותנסי אולי גם אבץ-לי זה עזר. אבל כמובן שהשינוי המשמעותי ביותר היה כששיניתי את התרופות שלי.

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה רוניצ 14/02/2017 19:44
 • תמרי תודה על כל הטיפים את נהדרת. אני יודעת שטיפול תרופתי הוא אישי וכל עניין לגופו,אני מאוד סקרנית לדעת מה איזן אותך, כמובן שאקבל בהבנה מוחלטת אם תבחרי לא לשתף. אולי תוכלי לשתף אם האיזון שלך הגיע מתרופוה מהדור החדש, ישן, או תרופה מהדור החדש עם שילוב. תודה.

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה חיה 14/02/2017 21:13
 • תודה, זה מאוד מחזק שיש מי שיצא מזה. אני מטופלת במירו 45, וגם בשיחות, וב"ה תחושת הניתוק משתפרת לאט לאט. שמתי לב שמתי שאני עסוקה פיזית עם דברים, או נמצאת בחברת אנשים וחברה אני פחות מרגישה את הניתוק. אבל בשעות שאני לבד זה מתגבר עלי ומכניס אותי לחרדה.

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה שם בדוי 13/08/2017 19:38
 • שלום, אני בן 18 וחצי , הייתי מעשן מריחואנה וחשיש מגיל 17 , חשוב לציין למי שמבין בזה שהייתי מעשן הכול- כולל חומרים לא הכי טובים בלשון המעטה... באחד מן הימים בדיוק לפני חצי שנה (יש לי תאריך מדויק בראש אך לא אציין אותו ) סיימתי יום עבודה רגיל ושוב הלכתי בלילה לשבת עם חברים ולעשן, בדרך חזרה הביתה אכלתי בום רציני-התחלתי לחשוב על דברים מוזרים שלא הייתי חושב,דימיינתי קולות ורעשים ואני עצמי חשבתי שזה סתם סטלה רעה ושאני ילך לישון וזה יעבור לי . יום אחרי זה קמתי לעבודה שוב ומאז עד היום אני מרגיש מוזר כאילו אני לא אותו אדם שהייתי לפני , הראייה השתנתה , הריגושים מדברים מסויימים ועוד... כמובן שהפסקתי לעשן אבל עדיין זה לא עובר לי . השאלה היא איך אני חוזר לאותו אדם שהייתי פעם לפני אותו יום ארור ? נ.ב-חשוב לציין שבנוסף לסמים הייתי שותה גם אלכוהול מגיל 15 (אם זה חשוב) ולעיתים משלב את זה ביחד

 • + הוסף תגובה
הפרעת ניתוק אנונימי 24/08/2017 14:32
 • היה לי הפרעת ניתוק של חודש עקב סטרס ואובדון מימשהו עבר לי ב"ה וכעבור 4 חודשים חזר לי ניתוק חלקי והייתי בטוח שאני הולך להשתגע החרדה נמשכה 10 ימים ועברה לבד לא השתמשתי בשום כדור האם זה ככה אצל כולם הולך ובא?

 • + הוסף תגובה
זה יכול לנבוע מסטרס גבוה תמרי 29/10/2017 21:23
 • ממליצה לך להיאבק בתחושת הניתוק באמצעות נטילת תוסף תזונה זום + אומגה 3 . יש גם לשלב אבץ, אבל בצורה מבוקרת מאוד. אם אתה מעוניין, יש לי קוקטייל שאני נעזרת בו, מוזמן לכתוב מייל ואשלח לך את הוראות הנטילה. אתה יכול לחפש על כל הרכיבים שציינתי ברשת, הם מאוד עוזרים להפרעות זיכרו ולדיכאון.

 • + הוסף תגובה
היי שוקי תמרי 02/04/2019 02:51
 • כמויות של אומגה 3,שיסנדרה,בקופה יכולות לעזור לך ולהפחית את הניתוק בהדרגה. תחפש התכתבויות נוספות שלי עם אנשים אחרים פה, פירטתי יותר באשר לטיפול במצב הזה.

 • + הוסף תגובה
תמרי, איך אפשר לשוחח איתך? אחת שסובלת 31/12/2019 14:20
היי תמרי 01/01/2020 10:15
אני גם מטופלת של ד"ר קרני רובין אחת שסובלת 01/01/2020 11:11
 • יצאת מהניתוק לחלוטין? החלמת מזה ? לי זה התחיל אחרי לידה ואני עם זה כבר שנה ו8. יש סיכוי שזה יעבור? במה טופלת אצלה אם אפשר לשאול? באילו תרופות שגרמו לניתוק לעבור?

 • + הוסף תגובה
אשמח מאד לתשובה אסתי 19/05/2020 03:52
 • חוויתי התקף חרדה קשה לפני 4 שנים ומאז בערך אני מרגישה חלק מהתופעות של דפסונליזציה, פחות ניתוק מהגוף ומהמציאות, יותר לא מרגישה כלום והרגשה שהמוח רייק לגמריי, לא מצליחה להתרכז ולחשוב אפילו דברים פשוטים גם ירידה בזכרון. ממש קשה לי עם זה אשמח לדעת אם גם חווית את זה ואם זה עבר? תודה.

 • + הוסף תגובה
אם זה עדיין רלוונטי.. דני 22/04/2019 13:26
 • עברתי מקרה דומה לשלך , רק שלי זה נתקע לשנתיים ... בסופו של דבר הצלחתי לצאת מזה אבל כשאני חוזר לעשן מריחואנה זה חוזר בפול פאוור, אז נעלם אחרי שבוע. אז העצה שלי עם כמה שזה קשה לעשן כמה שפחות (זה לפחות מה שאני מנסה לעשות). ולכל מי שעדיין נלחם בזה, הכל בסדר זה לגמרי משו שאפשר להחלים ממנו, תשתדלו להיות עסוקים, חברותיים, לא לפחד משום דבר בגלל זה ולהשתדל לא לתת לזה מקום. כמובן שויטמינים כמו מגנזיום, b complex, וכנראה גם אבץ למרות שלא ניסיתי תמיד יכולים לעזור. בתקופות הקשות הייתי לוקח גם ואבן לאירועים גדולים. אבל בכל מקרה אפשר לצאת מזה !! כיום אני 100 אחוז תקין חוץ מכשאני מעשן כמובן ..

 • + הוסף תגובה
דני היקר! אבי 26/10/2019 19:08
 • תוסה על התגובה. השאלה שלי האם הדה פרסונליזציה התפתחה אצלך כתוצאה מעישון או כתוצאה מטראומה? אני רואה שמבחינים בין השניים.. לכן שואל

 • + הוסף תגובה
תופעה כשימוש ממריחואנה חשבו טוב יהיה טוב 25/11/2019 07:44
 • ראשית אציין שאני לא רופא וללא ידע רפואי ומשתף כאן מניסיון מוכר בלבד. תופעת ניתוק הכוללת ניתוק רגשי מהסביבה ומתח וחרדה עקב כך יכולה להגיע כתוצאה משימוש בסמים קלים כמו מריחואנה ממקרה פרטי שידוע לי, זה בהחלט חולף. זה המון בראש. צריך להיות רגועים, לשתף אדם קרוב -שיבין וירגיע אתכם! לאכול אוכל שטוב לפעילות המוח כמו שקדים, אגוזים, בננות, אבוקדו, שיבולת שועל ועוד שניתן למצוא באינטרנט. לא יזיק למוח לקבל קצת חיזוק בתקופה הזאת. עיסוי לראש יכול להזרים את הדם ולהקל את כאבי הראש אם ישנם. והכי חשוב אמונה. אמונה שמצבכם משתפר ויהיה מצויין! הרבה תפילות.. (אינני אדם דתי אך מאמין בכוחה של אמונה ומפרא) באופן אישי הרגשתי שיש מי ששומע ויש מי שמרפא. גם המדע מייחס חשיבות עצומה לכוח של אמונה. הכל חלף. ודי עם העישונים.. המוח דבר חשוב. ממה שאני מבין התופעה יכולה להיות כחלק מגמילה שהגוף חווה גם מסמים הכי קלים גם אם הדעה הרווחת היא שסמים קלים זה שטויות.. ישנו אלמנט של התמכרות. תהיו רגועים ושמחים =)

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה אביב 11/05/2020 16:51
 • אני מגיל קטן עם חרדות חוסר ביטחון קשב וריכוז ocd גם הכל נוצר מגיל קטן ההורים לא הסתדרו הכל השפיע עלי ותפס אותי ומגיל קטן שמרתי והדחקתי הכל חרדות מכל דבר מבחוץ מאנשים מכל דבר אבל לא ברמה שזה יורגש אצלי בראש לפני שנה כתוצאה ממשו שקרה לי שפחדתי שחקרה וזה בסוף התממש חוויתי התקף חרדה חזק מאוד אולי גם טראומה לא יודע במדויק איך להגדיר את זה אבל הייתי מאותו בוקר שאחרי הלילה כמו זומבי כמה שבועות לא מדבר עם אף אחד בתוך עצמי זרמים ידים רגליים תחושה מוזרה בראש בעת הליכה שיגרתית מרגיש תחושות שאני כאילו הולך ומזגזג בהליכה וכאילו עומד ליפול תחושות מוזרות שאף פעם לא הרגשתי וגם ניתוק לא באמת חווה תמציאות ותחום יום באופן רגיל כמו בועה וזה כבר שנה איתי ועדיין לא עבר לפעמים זה חוסר והכל רגיל אבל זה חוזר לזמן מאוד קצר..!אני לא משתמש בשום כדורים ושום כלום לא מאמין בכלל בבריאות הנפש לא בכדורים בפרט למרות שמיואש..אולי בטיפול cbt

 • + הוסף תגובה
דה פרסונליזציה/ריאליזציה אנונימי 23/09/2020 22:35
 • אני לא רופא אחי אבל זה נשמע כמו בעיה נוירולוגית כדאי שתבדוק את זה. חוץ מזה טיפ שלי אני מתמודד משהו כמו חודש עם דה ריאליזציה ופרסונליזציה בשילוב עם חרדות, כשאתה בהתקף תזכור להגיד לעצמך אחי אתה בהתקף. זה הכל. זה בא והולך. בעיקר תשלים עם המצב אל תנסה להילחם בזה.

 • + הוסף תגובה
האם דה ריאליזציה יכול להיכרם מרטלין? יונתי 19/05/2020 16:37
 • לקחתי ריטלין לפני כחצי שנה ומאז התחלתי להרגיש פחות אני זוכר שכבר יום אחרי פחתה לי ההנאה והרגש ממוזיקה וכדו האם זה יכול להיגרם מזה ?

 • + הוסף תגובה
קוצר נשימה לא פיזיולוגי שיר 25/06/2014 19:05
 • שלום, אני בת 24, סטודנטית, לפני שנה התחילה לי תופעה שאני מרגישה שאני לא מצליחה להכניס מספיק אוויר לריאות. יש ימים שזה עובר לי אבל זה תמיד חוזר. בדקתי אם יש בעיה פיזית-ואין. התייעצתי אצל מומחים וכולם אמרו שזה נובע ממתח/חרדה/דיכאון. אני לא יכולה להצביע על משהו ספציפי שגורם לי למתח. יש לי שגרה רגילה לגמרי והמתחים הם בגדר הנורמלי. אני כבר מרגישה שאין לי דרך להפטר מהתופעה הזו והיא מאוד מפריעה לי בחיי היום יום. קשה לי להרדם, ללמוד, לעשות ספורט וכו.. אני כבר מיואשת כי שום דבר מבחינת הכלים שנתנו לי לא עוזר. מה את ממליצה? ואשמח אם תדעי לומר לי מה הסיבה לכך. תודה רבה, שיר.

 • + הוסף תגובה
סימפטום של מתח ר.צ. 26/06/2014 03:08
 • שלום, סבירות גבוהה שהמומחים צודקים והמדובר בסימפטום מוכר ונפוץ של מתח נפשי / חרדה / דיכאון. עלייך להיבדק ע"י רופא מומחה ולקבל טפול תרופתי. דיכאון אינו בהכרח קשור לנסיבות חיים אלא המדובר במחלה פיזיולוגית.

 • + הוסף תגובה
שיר 26/06/2014 14:38
 • קודם כל תודה רבה על המענה! שנית, יש לי כמה שאלות.. 1) האם במצב כזה כדאי באמת להתחיל טיפול תרופתי או שהיית ממליצה קודם לנסות דרכים אחרות? 2) כמו שאמרתי אני לא מרגישה שישנה סיבה לכך שאהיה במתח או חרדה, החיים שלי רגועים ואין לי לחץ גדול של עבודה\לימודים..מדוע בכל זאת זה קורה לי? 3) הבנתי שעישון מריחואנה יכול לעורר נטייה לחרדה. האם זה נכון? אני לא נוהגת לעשן אבל היו מקרים בודדים שעישנתי ואני חוששת שאולי זה קשור. תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
ממה שאני ניסיתי ורד 26/06/2014 14:25
 • תירגלתי תרגילי נשימות במיטה וזה עזר לי קצת להרגיע את המערכת ולהכנס למוד שינה והרגעות.. יש גם כמו שהרופאה המליצה לך, טיפול תרופתי, או תוספי תזונה שגם כן מרגיעים. אני מכירה את לקטיום (של סופרהב) שמבוסס על חלבונים שעוזרים להרדם והיתרון הוא שזה לא ממכר כמו תרופות פסיכאטריות אחרות.

 • + הוסף תגובה
לורד שיר 26/06/2014 14:40
 • תודה על עזרה! האם ניסית תרופות קונבנציונאליות\אלטרנטיביות כלשהן? עזר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 29/06/2014 20:04
 • לשיר שלום, בהמשך לתשובתו של ר.צ אכן חרדה ודיכאון אינם מצריכים סיבה קונקרטית. הדבר נובע משינוי ברגישות של מערכת העצבים. במקרים קלים ניתן לעבוד על המצב הזה על ידי טיפול התנהגותי קוגניטיבי כמו גם הנשימות שהציעה לך ורד . ואולם כאשר המצב גורם לכך שהתפקוד יורד והמצב הוא בעיקר דכאוני יש בהחלט מקום לטיפול תרופתי אשר משנה את הרגישות של מעטפת התא (מוריד אותה). במילים אחרות אני ממליצה על טיפול תרופתי קונבציונאלי כמו לוסטרל או ציפרלקס בשילוב עם טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). אשר לקנאביס הוא עצמו יכול לגרום לחרדות קשות ביותר במיוחד כאשר לוקחים אותו בזמן שהמצב אינו יציב. עצם העובדה שהופיעו הסימפטומים הללו מעידה שמערכת העצבים היא במצב לא יציב ולכן השימוש בקנאביס יכול לזרוק למצבים חרדתיים שקשה מאוד להוציא מהם. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
לדר' רובין שיר 29/06/2014 23:57
רק תוספים - לקטיום. לא ניסיתי תרופות לא קונבנציונליות. ורד 03/07/2014 23:08
וכן, זה עזר. אפשר גם ורד 03/07/2014 23:13
 • לגבות בדרכים נוספות כמו תרגילי נשימה, מדיטיציה או אפילו שיחות עם פסיכולוג. את צריכה למצוא את הדרכים שמתאימות לך ולאורח החיים שלך.

 • + הוסף תגובה
מתקשה לנשום עמוק יעקב 31/08/2020 13:01
 • היי אני מתקשה לנשום באופן לא פזיולוגי כבר שנה!! אני משתגע מזה ומאבד תקווה אשמח לעצה אם מישו אכן מכיר את התופעה והכי חשוב...יצא מממנה תודה!

 • + הוסף תגובה
קשיי נשימה מימי 23/09/2020 20:40
קשיי נשימה מימי 23/09/2020 20:41
היי מימי יעקב 23/09/2020 22:17
תרופות ssri ממש נוראיות! דוד 01/02/2015 15:37
 • ניסיתי כבר כמה וכמה תרופות מקבוצות ssri snri לטיפול בחרדות ודיכאון. למרות שנתתי לגוף מספר חודשים לנסות להסתגל לכל תרופה., היו לי תופעות לוואי בלתי נסבלות. חלק מהתרופות גרמו לי לחולשה ועייפות לאורך כל שעות היממה, וחלק גרמו לי לשלשולים מספר פעמים ביום והזעה מוגברת. בקיצור לתרופות האלו יש תופעות לוואי כל כך קשות שהחלטתי להפסיק להשתמש בהם. אני מקווה שעוד כמה שנים ימציאו תרופות חדשות בלי תופעות לוואי כל כך קשות! מעניין אותי לדעת כמה אנשים מבחינה סטטיסטית מפסקים ליטול את התרופות האלו רק בגלל תופעות הלוואי שלהן?

 • + הוסף תגובה
ניסית וולבוטרין? ערן 01/02/2015 20:55
 • מניסיוני בנוגדי דיכאון (כמעט 20 שנה וכ-15 תרופות שונות), וולבוטרין היא התרופה היחידה כמעט ללא תופעות לוואי. היא לא מרדימה, לא גורמת להזעה מוגברת, לא מפריעה בתחום המיני ולא מגבירה תאבון. אם אתה מחליט לנסות אותה חשוב לעשות את זה בצורה מבוקרת ובפיקוח פסיכיאטר/ית, בעיקר אם אתה סובל מחרדות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
וולבוטרין...אומנם היא אינה מעלה במשקל אך יש לה תופעה לוואי מבינה דבר 02/02/2015 00:58
 • הרסנית המעלה את התקפי החרדה. בקיצור לא מומלץ להתקרה לתרופה הזו.

 • + הוסף תגובה
וולבטרין וולבוטרין 02/02/2015 02:39
 • גם אני הרגשתי תופעות איומות אם הוולבטרין היתה לי יקיצה מוקדמת אם עיניים מתגלגלות מצד לצד מפחיד ורק חודש של טיפול כרגע הפסקתי ציפרלקס אחרי חודש גם חרדות וקשים בנשימה אלטרול שגם היה מעיר אותי מוקדם אם כאבי רגלים מרוניל קם מתוך שינה לאכול מנ שכן האפ קבור עזר לי ואני שנה בלעדיו והפסיכיאטר אומר שזה לא יעבוד עליי הקיצר בנתיים בלי תרופות קשיים בנשימה לא נעים בכלללל

 • + הוסף תגובה
מסכים. להתרחק מהתרופה הזאת ל 02/02/2015 21:10
ומה עכשיו אתה לוקח ואיך ההרגשה מימי 23/09/2020 20:39
 • האם יש עדיין קשיי נשימה איך זה מתבטא מה אתה לוקח כדיי למנוע אותם

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 08/02/2015 19:17
 • לדוד שלום, אין תרופה ללא תופעות לוואי ועוצמת הסבל מתופעות הלוואי היא מאוד אינדיבדואלית. אתה יכול לראות זאת מהגודמא של וולבוטרין לאחד זה לא עשה טוב בכלל ואילו לשני זה לא עשה כלל תופעות לוואי. יותר מ30% מפסיקים את הטיפול לעומת זאת 70% ממשיכים. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
דר קרני שלום אסף 20/10/2019 12:36

הצטרפו לאינדקס הרופאים!