דלג לתוכן

אנורקסיה (Anorexia Nervosa)

אנורקסיה, אנורקסיה נרבוזה (Anorexia Nervosa)
7 דקות קריאה
אנורקסיה היא הפרעת אכילה המאופיינת בירידה דרסטית במשקל הגוף, המלווה בפחד עצום מאכילה והשמנה, למרות שהמצב הגופני של האדם רחוק מלהיות כזה. משמעות השם אנורקסיה הנה "חוסר תיאבון" אך בד"כ הסובלים מאנורקסיה אינם נעדרי תשוקה למזון. ההפך הוא הנכון, בקרב הסובלים מאנורקסיה חלק גדול מתשומת הלב, המחשבה וההתנהגות היומיומית יתמקדו באוכל, בדרכים להפחתת כמות המזון הנצרכת ובבדיקת מצב הגוף ומשקלו. נטייתם של הסובלים מאנורקסיה היא להסתיר ולהכחיש את המצב, להתנגד לטיפול, ולשמור את רוב הפעולות שקשורות לאוכל ולירידה במשקל בסתר, הרחק מעיני אחרים (הדבר יתבטא למשל בסירוב לאכול בנוכחות אנשים). כמו כן, מתקיימות לעיתים אף "התנהגויות מפצות" כהקאה, שימוש בחומרים משלשלים, משתנים וחוקנים, או פעילות גופנית מוגזמת.

שכיחות ההפרעה

ההפרעה פורצת ע"פ רוב בין גילאים 10 ל 30. מעל גיל 13 השכיחות עולה, כשהשיא הינו בגילאי 18-17. אנורקסיה נחשבת ל"הפרעה נשית", משום שהשכיחות בקרב נשים, נערות וילדות גדולה פי 10 ויותר מאשר בקרב זכרים. כיום, מניחים שבין 0.5%-1% מכלל הנערות והמתבגרות לוקות באנורקסיה נרווזה, וכ5% מציגות חלק מתסמינים, אך לא מקבלות את האבחנה המלאה של המחלה. בקרב דוגמניות ורקדניות בלט שכיחות האנורקסיה גבוהה במיוחד. האבחנה נפוצה יותר במדינות מפותחות ומתועשות, ובקרב השכבות החברתיות- כלכליות הגבוהות יותר. מחקרים מגלים שמהגרות למדינות מפותחות ו"מערביות" נוטות לפתח את ההפרעה יותר מאשר בנות גילן בארץ מוצאן. בקרב נערים ההפרעה נוטה להופיע בגילאים צעירים יותר, בגיל ההתבגרות המוקדם.

תחלואה נלווית

אנורקסיה מלווה בד"כ בהפרעות פיסיות ונפשיות משמעותיות: הלוקים בהפרעה נוטים לסבול מהצרת טווח החשיבה, שינויים חדים במצב הרוח (לעיתים עד כדי אפיונים החופפים להפרעת דיכאון קליני, הפרעות שינה, התנהגות אובססיבית- קומפולסיבית, פרפקציוניזם ונוקשות. בתחום הפיסי מלווה האנורקסיה בהפסקת המחזור אצל נשים, פגיעה בהתפתחותם הסדירה של בני נוער, בעיות במערכות העיכול והרבייה ועוד. במקרים קשים עשויה ההרעבה העצמית וההפרעות הגופניות הנלוות לה להסתיים במוות.

אבחנה על-פי ה- DSM

אבחנת אנורקסיה ניתנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

• סירוב לשמור על או לעבור את משקל הגוף המינימאלי הנחשב תקין, בהתאם לגיל ולגובה האדם. כאשר, משקלו של האדם הינו פחות מ 85% ממשקלו המצופה, בעקבות אובדן משקל או כשל בהגעה למשקל תקין.
• פחד עצום מעליה במשקל ומהשמנה, למרות מצב נתון של תת-משקל.
• הפרעה בתפיסת משקל או צורת הגוף, ומצבו. לתפיסה זו השפעה מוגזמת על ההערכה העצמית, או על התכחשות למשמעות תת-המשקל העכשווי.
• בקרב נשים או נערות שכבר קיבלו ווסת תופיע אמנוריאה- העדרם של לפחות שלושה מחזורי ווסת רצופים.

סוגים של אנורקסיה

• אנורקסיה מהסוג המגביל (Restricting Type) - תת סוג זה מאופיין בעיקר בהרעבה עצמית ללא אפיזודות של זלילה והקאה (אכילת בינג'), וללא התנהגויות של טיהור עצמי (הקאה מכוונת, שימוש במשלשלים, משתנים או חוקן).
• אנורקסיה מסוג מטהר (Binge Eating/ Purging Type) - תת סוג המאופיין בהתנהגויות חוזרות ונשנות של אכילת בינג' (התקף זלילה), או פעולות של טיהור עצמי.

גורמים להפרעה

גישות שונות ניסו להסביר את הופעת האנורקסיה, כאשר כיום מאמינים מרבית אנשי המקצוע כי שילוב בין גורמים פסיכו- סוציאליים, פסיכולוגיים וביולוגים מביא להיווצרותה.

• גורמים חברתיים-תרבותיים: השוואה בין תמונותיהן של דוגמניות ושחקניות עכשוויות (כגון ג'וליה רוברטס וקמרון דיאז) לבין תמונותיהן של דוגמניות עבר מפורסמות (כגון מרלין מונרו) מדגימה באופן ברור את השינוי העצום שחל באופן בו נתפסת 'האישה האידיאלית': מרבית הדוגמניות העכשוויות והפופולאריות רזות באופן קיצוני, בעוד שבעבר נתפס מבנה גוף מלא כסקסי ומושך.
בהתאם, מאמינים אנשי מקצוע כי עיסוק היתר של החברה המערבית באידיאל הרזון מעודד עליה בשיעור האנורקסיה.

• גורמים פסיכולוגיים: יש הטוענים כי אנורקסיה עשויה להתפתח כניסיון לפתח אישיות עצמאית, להתמודד עם אתגרים חברתיים חדשים, ועם דחפי מין ותוקפנות שעולים, במיוחד בגיל ההתבגרות. אחרים רואים ברזון ובעצירת ההתפתחות ניסיון לדחות ולהכחיש מיניות, ויש הרואים את האנורקסיה כניסיון להפגין שליטה ולהשיג אוטונומיה, המכסה על עצמיות מעורפלת ולא מפותחת. במיוחד מתקשרת ההפרעה להתמודדות עם אם דומיננטית הנחווית כפולשנית, ועם הקושי בהשגת נפרדות מדמות האם. הרעבה עצמית במקרה זה היא ניסיון להכריז בעלות על הגוף, להכניע ולהרוס את הדימוי הפנימי של האם הפולשנית, ולדחות את הנשיות עצמה. דינאמיקה נפשית נוספת שעשויה להיות בבסיס ההפרעה קשורה ברצון להישאר קטנה, חלשה וזקוקה להגנה, ולמנוע נפרדות מהאם האוהבת או מהמשפחה המגוננת.

• גורמים משפחתיים נוספים מתייחסים ל 3 מאפיינים משפחתיים: הגנת יתר וחדירות יתר לחיי הפרט במשפחה (חוסר בהגדרה ברורה של גבולות), עירוב יתר של הילד או הילדה בקונפליקט הורי, ובשל אלה פיתוח האנורקסיה כאמצעי לשליטה במשפחה.

• גורמים ביולוגיים: לא קיימות עדויות חד משמעיות לקיומם של גורמים תורשתיים בהיווצרות ההפרעה. ממצאים ביולוגיים כגון קשיים במנגנון ויסות האכילה (הנמצא באזור במוח הנקרא היפותלמוס) עשויים לשקף את הנזק הנגרם מההרעבה, ולאו דווקא גורם להפרעה. באופן דומה, נמצא כי חומרים אופיאטים המיוצרים בגוף מגבירים את הנטייה להתכחש לתחושת הרעב, אך נראה כי הפרשתם המוגברת נובעת מהמחסור במזון. כלומר, עד כה נראה כי גורמים ביולוגיים אינם יוצרים את ההפרעה אך משפיעים על שימורה.

טיפול באנורקסיה

הטיפול באנורקסיה הינו ממושך ומורכב אך הטיפול עשוי להביא לשיפור משמעותי הן בסימפטומים האנורקטיים והן בתחושות ובקשיים הנלווים להם כהערכה עצמית נמוכה, קשיי היפרדות מההורים וכד'. מטרת הטיפול הראשונית היא הפחתת הסיכון לחיי המטופל ושיפור במצבו הגופני. מטרה זו משפיעה באופן משמעותי על הבחירה במסגרת הטיפול.

• טיפול פסיכולוגי: הסובלים מאנורקסיה עשויים לגלות התנגדות רבה לטיפול פסיכולוגי דינאמי המכוון לעלייה במשקל. לכן, רכישת אמונו של המטופל והבנת נקודת המבט והצורך שלו ברזון משמעותיים במיוחד ועשויים לאפשר, בהמשך הטיפול, שינוי הרגלים ותפיסות בלתי יעילים והתמודדות עם החרדות ששינויים אלה מעלים. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מתמקד באופן אקטיבי בשינוי הסימפטומים האנורקטיים ומאפשר למטופל לרכוש יכולות כבקרה על רגשות ומחשבות אוטומטיים שמעוררים בו האכילה וכן ויסות רגשות אלו, שיפור מיומנויות בין אישיות ועוד. אשפוז: במצבים של סכנת חיים וכאשר המטופלים ומשפחותיהם חשים שאינם יכולים להתמודד עם הפרעת האכילה במסגרת הביתית, עשוי אשפוז להוות מסגרת טיפולית מקיפה ויעילה במיוחד. באשפוז, אשר מתקיים בד"כ במסגרות ייחודיות להפרעות אכילה, מתאפשרת השגחה על מצבו הרפואי של המטופל והתאמת דיאטה והרגלי אכילה בריאים. כמו כן, ניתנים למטופל טיפולים פסיכולוגיים מתאימים והכנה לחיים בקהילה, בבוא הזמן. בנוסף לטיפולים פסיכולוגיים הניתנים במסגרת אשפוז או מחוץ לו, עשוי טיפול משפחתי להועיל להשתלבותו של המטופל במשפחה. זאת ע"י בחינה מעמיקה של דפוסי הלכידות של המשפחה, הקונפליקטים המשפחתיים ותלותם של בני המשפחה זה בזה.

• טיפול תרופתי נמצא כלא יעיל לטיפול בסימפטומים האנורקטיים, אך עשוי לתרום להפחתת מצבי דיכאון וחרדה כאשר הם נלווים להפרעת האנורקסיה.

סימפטומים

בני אדם אשר חולים במחלת אנורקסיה מכחישים על פי רוב כי הם סובלים מבעיה כלשהי. הם אינם רואים או מאמינים שיש להם בעיה. בדרך כלל בני אדם אשר קרובים להם הם אלה ייקחו על עצמם את התפקיד לחפש עבורם ייעוץ או סיוע. במידה ואתה דואג למישהו אשר קרוב לך, תוכל לנסות ולאתר תסמינים שהם מיוחדים לחולי אנורקסיה:

בני אדם אשר חולים במחלת אנורקסיה:

 • משקל גופם יהיה נמוך בהרבה ממה שמוגדר כמשקל תקין או בריא.
 • יהיו בחשש מתמיד לעלות במשקל.
 • יסרבו להישאר במשקל שהוא מוגדר כמשקל תקין או בריא
 • יחשבו כי הם נמצאים בעודף משקל גם כאשר הם רזים באופן קיצוני.

החיים שלהם מתמקדים בשליטה על משקל הגוף שלהם. ייתכן והם:

מתנהלים באופן כפייתי בכל הנוגע לאוכל, משקל ודיאטה.

 • יגבילו באופן קיצוני את כמויות המזון שהם צורכים. למשל ייתכן והם יגבילו את עצמם למאות בודדות של קלוריות ביום או שהם יימנעו ממזונות מסוימים, כגון מזונות אשר מכילים שומן או סוכר.
 • יעסקו בפעילות גופנית נמרצת, גם כאשר הם חולים.
 • יקיאו או ישתמשו בחומרים משלשלים או כדורי מים (משתנים) על מנת למנוע את העלייה שלהם במשקל.
 • יפתחו הרגלים משונים בכל הנוגע למזון, כגון חיתוך כפייתי של האוכל לחתיכות קטנטנות או לעיסת המזון מספר מוגדר של פעמים.
 • יהפכו חשאיים. ייתכן והם יתרחקו במכוון מבני המשפחה והחברים, יעלו מיני תירוצים שונים מדוע הם אינם יכולים לאכול בחברתם של בני אדם אחרים וישקרו לגבי הרגלי התזונה שלהם.

כאשר מתחיל השלב של תת התזונה, יתפתחו תסמינים אשר יעידו על התפתחותן של בעיות רפואיות חמורות בגוף. לדוגמא, ייתכן שהם:

 • יחושו חולשה, עייפות או עילפון.
 • יסבלו מדלדול ונשירת שיער ראשם, יובש בעור וציפורניים שבריריות במיוחד.
 • בנות יסבלו מהפסקת המחזור החודשי.
 • יחושו קור רוב הזמן.
 • יסבלו מלחץ דם נמוך והאטה בקצב הלב.
 • יסבלו מעור בעל גוון סגלגל, במיוחד בידיים וברגליים, כתוצאה מהפרעות במחזור הדם.
 • יסבלו מהופעת נפיחות באזור הידיים והרגליים.
 • יצמיחו פלומת שיער רכה, בדומה לתינוק, אשר מתחילה לכסות את גופם

סיבות וגורמי סיכון

הפרעות אכילה הן בעיות סבוכות, והמומחים אינם תמימי דעים לגבי הגורמים להן. ייתכן והן נוצרות כתוצאה מתערובת של עבר משפחתי, השפעות חברתיות ותכונות אישיות. תהיה ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות באנורקסיה נרבוזה במידה ו ...: 

 • בני אדם אחרים במשפחתך הקרובה סובלים מהשמנת יתר, סובלים מהפרעות אכילה או מהפרעות של מצב הרוח, כגון דיכאון או חרדה.
 • אתה עוסק בעיסוק שבו אתה נתון בלחץ מתמיד לגבי מידות הגוף שלך, כגון בלט, דוגמנות או התעמלות.
 • אתה אדם אשר שואל להיות מושלם בכל עת, אינו חש לעולם טוב מספיק או סובל מדאגת יתר.
 • אתה מתמודד עם אירועים בחיים אשר חושפים אותך למתח וללחץ נפשי, כגון גירושין, מעבר לעיר חדשה או בית ספר חדש, מותו של אדם שהיה קרוב אליך.

 אנורקסיה משפיעה על פחות מאחוז אחד מן האוכלוסייה. היא נפוצה מאוד להופיע בקרב:

 • מתבגרים. בדומה להפרעות האכילה האחרות, אנורקסיה מתחילה בדרך כלל בגיל העשרה, תוך כדי הקפדה על משטר תזונה קיצוני ואיבוד משקל מהיר. אולם, המחלה יכולה גם להופיע בשלבים מאוחרים יותר של החיים.
 • נשים. כ- 9 מתוך כל 10 בני אדם החולים במחלת אנורקסיה נרבוזה הן נשים. אולם גם גברים נוטים לסבול מן המחלה.

מרביתם של בני האדם אשר יש להם אנורקסיה נרבוזה הם לבנים אשר באים ממשפחות מבוססות. אולם, המחלה יכולה להופיע אצל כל אחד.

אבחון ובדיקות

במידה והרופא המטפל בך חושד כי אתה סובל מהפרעת אכילה, הוא יערוך השוואה בין משקל גופך לבין משקלו של אדם ממוצע בגילך ובגובה שלך. הוא יבדוק את הריאות, הלב, לחץ הדם, העור והשיער שלך, על מנת לנסות ולגלות תסמינים אשר יכולים להעיד כי אינך צורך די מזון. ייתכן גם ותתבקש לבצע בדיקות דם או צילום רנטגן.

יתר על כן הרופא ישאל אותך כיצד אתה מרגיש באופן כללי. נפוץ מאוד לראות קשר בין בעיות נפשיות, כגון דיכאון או חרדה, לבין התפתחותן של הפרעות אכילה שונות.

טיפולים ותרופות

בני אדם אשר סובלים ממחלת אנורקסיה זקוקים לטיפול רפואי. גם במידה ואדם אשר קרוב לך מציג רק חלק מן התסמינים אשר יכולים להצביע על כך שהוא סובל ממחלת אנורקסיה, גש לקבל סיוע וייעוץ ללא דיחוי. מתן טיפול בשלבים המוקדמים של המחלה מעלה את רמת ההצלחה של ההתגברות על המחלה.

הטיפול יכול לסייע לך לחזור ולשמור על משקל גוף תקין, ללמוד הרגלי אכילה בריאים ונכונים וללמוד כיצד להיות שלם עם הגוף שלך ולהרגיש טוב יותר עם עצמך. מכיוון שמחלת אנורקסיה היא מחלה על בסיס גופני והן על בסיס נפשי, ייתכן ותצטרך לעבוד בשיתוף פעולה עם רופא, יועץ תזונתי (דיאטן) ויועץ נפשי.

לא קיים טיפול תרופתי על מנת לטפל במחלת אנורקסיה. אולם במידה ואתה חש מדוכא או חרד, ייתכן והרופא המטפל בך יוכל לרשום לך תרופות לטיפול בדיכאון.

במידה ומשקל גופך נמוך בצורה קיצונית, ייתכן ותזדקק לטיפול במסגרת של בית החולים. בני אדם אשר איבדו חלק ניכר ממשקל גופם יצטרכו לקבל את הטיפול שלהם במסגרת מרפאה מיוחדת אשר מיועדת לטפל בהפרעות אכילה. טיפול זה יכול להיות יקר מאוד, אך הוא מהווה את אפשרות הטיפול הטובה ביותר בדרך להחלמה.

ייתכן ויעבור זמן רב עד אשר תוכל להתגבר על אנורקסיה, ובוודאי יהיו לך נפילות רבות בדרך, אשר יובילו אותך בחזרה אל עבר הרגלי האכילה החולניים. במידה ויש לך בעיות של התמודדות עם המחלה, אל תנסה להגבר עליהן לבד, גש לקבל טיפול וייעוץ מקצועי ללא דיחוי.

רופאים בתחום
ד"ר שאול סטיר
ד"ר שאול סטיר נוירולוגיה
ד"ר אולג שומייקו
ד"ר אולג שומייקו פסיכיאטריה
ד"ר רם כמין
ד"ר רם כמין פסיכיאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אנורקסיה

הנתונים נחשפים : אלה הן ההשפעות המנטליות של הסגר
הנתונים נחשפים : אלה הן ההשפעות המנטליות של הסגר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/09/2020

הסגר שהוטל בחודשים האחרונים במדינות שונות ברחבי העולם טלטל את חייהם של רבים. כעת, כשמדינת ישראל עומדת על סף של סגר ... לכתבה המלאה

כך תטפלי במחזור לא סדיר
כך תטפלי במחזור לא סדיר
פרופ' אילנה בלום לובל מאת: פרופ' אילנה בלום לובל 20/05/2020

נשים רבות סובלות ממחזור לא סדיר, מצב שיכול להעיד על מגוון הפרעות ומחלות גופניות או נפשיות. מה ההגדרה למצב זה וכיצד ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו