מיגרנה: כל הגורמים והדרכים הטבעיות שיקלו על התופעה

מהי מיגרנה, מה ההבדל בין התופעה לבין כאב ראש שגרתי, מה עשויים להיות הגורמים לה ואילו דרכים טבעיות יכולות להקל על הכאבים העזים? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסותכולנו סובלים מכאבי ראש מפעם לפעם אבל מיגרנות אינן כאבי ראש שגרתיים: הן מאופיינות בכאב חזק והולם, חוזר ונשנה, שלרוב פוגע בצד אחד של הראש ובמקרים מסוימים מתגבר ומקרין לכל הראש. 


התקף מיגרנה מלווה לעתים בבחילות, בהקאות, ברגישות לאור, לריח ולרעש. במקרים מסוימים התקף המיגרנה עלול להוביל גם לתחושת נימול בידיים, בשפתיים ובלשון, לתחושת סחרחורת וחוסר יציבות.


התקף המיגרנה עלול לתקוף למספר שעות ואף להימשך שלושה ימים. ישנם מקרים שבהם מופיעה אאורה (הילה) דקות אחדות עד כחצי שעה לפני התקף המיגרנה, המתבטאת בתופעות כגון הבזקי אור וערפול שדה הראייה. מהם הגורמים להתפתחות למיגרנה?

מיגרנה מתחוללת כאשר העורקים אשר מוליכים דם אל המוח מתכווצים ולאחר מכן מתרחבים, דבר אשר משפעל קולטני כאב קרובים. הגורם לכך אינו ברור, אך יש הסוברים כי אחד הגורמים הוא רמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטר סרוטונין בדם. כמו כן, יש הטוענים כי גורמים נוירו-וסקולריים כגון תהליכים דלקתיים, מובילים לשינוי בזרימת הדם במוח, ובכך מעודדים את התקפי המיגרנה.קיימים מספר סיבות  למיגרנה

שינויים הורמונליים

נשים עשויות לפתח מיגרנה בזמן הווסת או סביבה, עקב שינויים ברמת ההורמונים.


גורמים רגשיים ומצבי דחק
לחץ, דיכאון, חרדה, התרגשות והלם, עלולים להגביר את תגובת מערכת העצבים, הרגישה ממילא. 


גורמים פיזיים

חוסר שינה ושינויים בדפוסי השינה והערות, כמו משמרות לילה ויעפת (ג'ט לג), מתח באזור הכתפיים והצוואר ויציבה לא נכונה. כמו כן, רמות נמוכות של סוכר בדם עלולות להוות טריגר למיגרנה.


תזונה

אלרגיות או רגישות יתר למזונות מסוימים ובהם אלכוהול, קפאין, שוקולד, גבינה צהובה, פירות הדר ומזונות המכילים טירמין כמו גבינות מיושנות, בשר משומר ודגים מעושנים. כמו כן, דילוג על ארוחות, צום ושתייה לא מספקת עלולים לגרום למיגרנה.


תרופות

טיפול הורמונלי (HRT), גלולות למניעת היריון ועוד.


גורמים סביבתיים

חילופי עונות, שינויים קיצוניים בטמפרטורה, חשיפה למזהמים, מסכים מהבהבים, ריחות ורעשים חזקים. 
הגורמים למיגרנה אינם ברורים, אך יש הסבורים כי מקורה במחסור בסרוטונין או בשינוי בזרימת הדם למוח 
כיצד אפשר לטפל במיגרנה בדרכים טבעיות? 

כדי למנוע את הישנות ההתקף, תכיפותו ועוצמתו, יש לעקוב אחר הגורמים לתהליך התפתחות המיגרנה, ולהטמיע שינוי באורח החיים, כגון הימנעות ממזונות הגורמים להתפתחות ההתקף, טיפול בבעיות שינה אם יש וכדומה.


המלצות תזונתיות

• הקפידו על  ארוחות בשעות קבועות, רצוי כל שלוש שעות, כדי למנוע חוסר איזון ברמות הסוכר בדם.

• הימנעו ממזונות אלרגניים ובעיקר מאלכוהול, גבינות, שוקולד, פירות הדר ופירות ים. מומלץ להימנע גם מחלב פרה, חיטה, ביצים, עגבניות, אגוזים ובוטנים, דגים וקפה. רצוי להימנע משומן מהחי, שומן רווי, מזונות העשירים בטירמין כמו גבינה צהובה, בשר משומר, דגים מעושנים, קפה, פירות הדר ובירה. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות המכילים מונוסודיום גלוטמט (תרכובת העשויה להימצא באבקות מרק, ברטבים, בתערובת תבלינים ועוד), וכן מזונות המכילים אספרטיים, ניטריטים וניטרטים.

• הקפידו על כמות שתייה מספקת של מים או חליטות צמחים, כדי למנוע התייבשות.


נוסף על ההמלצות התזונתיות, מומלץ לאמץ טכניקות הרפיה כגון מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימה וטיפולי מגע. בנוסף, רצוי לשלב פעילות גופנית מתונה וסדירה, להפגת המתח ולשיפור זרימת הדם. יתר על כן, חוסר או עודף שינה עלולים אף הם לעורר התקף מיגרנה, ולכן מומלץ להקפיד על שעות שינה מסודרות וקבועות. 7 צמחים ורכיבי תזונה שעשויים להקל על המיגרנה

1. בן חרצית 
בן חרצית הוא צמח שמוצאו בדרום מזרח אירופה. הצמח מכיל את החומר הפעיל Parthenoilde לו פעילות אנטי דלקתית, כשהעיקרית בה היא עיכוב פרוסטגלנדינים (מולקולות אשר משמשות גם כמתווכות בתהליכי דלקת). לצמח השפעה גם על כלי דם ועל השרירים.


2. קו אנזים  Q10
קו אנזים Q10 המכונה לעיתים גם ויטמין Q10 הוא חומר דמוי ויטמין המשתתף בתהליך ייצור האנרגיה בתאים, בין השאר גם בתאי עצב. מחקר מצא כי האנזים Q10 הקטין את תדירות המיגרנה בכ- 50% בקרב המטופלים בהשוואה לקבוצת הביקורת.


3. אשווגנדה 
שורש אשווגנדה הוא צמח בעל פעילות המפחיתה מתח ונוגדת דלקת.


4. ג'ינג'ר
זנגביל, או ג'ינג'ר, ידוע בסגולותיו הנוגדות דלקת.  ג'ינג'ר מסייע בעיכוב כימיקלים הגורמים כיווץ שרירים ומווסת רמות דלקת בכלי הדם במוח.


5. מגנזיום ציטראט 
מגנזיום ציטראט הוא צורה של מגנזיום הפועלת להרפיית שרירים וכלי דם מכווצים. בנוסף, מגנזיום ציטראט הוא בעל השפעה מרגיעה ומקל על נדודי שינה, היכולים לגרום למיגרנה.


6. ויטמין B6 
ויטמין B6 (פירידוקסין) מסייע בהחדרת מגנזיום אל תוך התאים, ובכך ממקסם את פעילותו. בנוסף ויטמין B6 משתתף בתהליך המרת טריפטופן לסרוטונין. 


7. ויטמין B2 
ויטמין  B2 (ריבופלאבין) הוא ויטמין המשתתף בתהליכים ביוכימיים בגוף החיוני להפקת אנרגיה זמינה לתאים. בנוסף, מחקרים הראו כי ויטמין זה עשוי לסייע במניעת מיגרנות.


טרם לשימוש בתוספי תזונה, יש להתייעץ עם איש מקצוע. 


הכותבת היא נטורופתית  של מותג תוספי התזונה Nutri Careפורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הירדמויות ונימלולים + זרמים בגוף carmel 19/01/2020 12:05
  • שלום, אני בחורה בת 40, ללא בעיות רפואיות כלשהן. לפני מעל כשנה התחילו לי הירדמויות, נימלולים והרגשה של חשמול כל פעם במקום אחר. לרוב כמעט 90 אחוז זה באיזור הלחיים, בתוך הפה, הלשון, ואפילו תחושה שהעיניים נרדמות + טישטוש ראייה כל פעם בעין אחרת. לפעמים יש גם חולשה איומה שמרגישה על סף עילפון. זה מלווה אותי 24/7 ללא הפוגה. עשו לי MRI ו CT ראש שיצאו תקינות. כולל שדה ראייה שיצא תקין. איזה כיוון עוד עליי לחפש? זה תחושה מייאשת, אשמח לייעוץ ולהכוונה לבדיקות/רופא נוספים. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
רדימות ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/01/2020 15:33
מיגרנה שלא פוסקת יום יומית קשה ביותר מיכל ג. 22/01/2020 18:07
  • סובלת ממיגרנות יום יומיות קשות ביותר עם תופעות לוואי נלוות. בעיית תפקוד ונעשו בדיקות. מטופלת בכדורים אבל לא עוזר.מה האופציות

  • + הוסף תגובה
מיגרנה ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/01/2020 15:32
  • מיכל שלום. ישנם טיפולים רבים וטובים למיגרנה. יש טיפול בעת התקף ויש טיפול למניעת התקפים. מציעה לך לפנות לנוירולוג בהקדם להתאמת טיפול.

  • + הוסף תגובה
זרמים בראש וכאבי לחץ פועה 22/01/2020 21:09
  • שלום אני בת 27, בחודש וחצי האחרון התחלתי להרגיש סחרחורות וכאבי ראש, בתחילה חשבתי שמדובר במספר המשקפיים שלי שעלה, אבל לאחר בדיקת ראיה ועדכון המספר התופעה לא חלפה, בשבועיים האחרונים ישנה עליה בעוצמת הכאבים, (עד כדי הפרעה חמורה בסדר יום) והם מלווים בתחושה של זרמים וכאבי לחץ מעל המצח בצדדי הראש ומאחורה, השאלה שלי אם מדובר במשהו חמור שצריך לעורר נורות הזעקה, או שאפשר לקבוע תור לנירולוג בקופה שהצפי להמתנה הוא בערך חודשיים

  • + הוסף תגובה
זרמים בראש וכאב ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/01/2020 15:31
  • שלום רב, שקה לי לקבוע את דחיפות הבעיה מבלי שיחה יותר מעמיקה ובדיקה. מציעה לך לפנות לרופא המטפל ליעוץ ראשוני מהיר. תרגישי טוב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!