מיגרנה: כל הגורמים והדרכים הטבעיות שיקלו על התופעה

מהי מיגרנה, מה ההבדל בין התופעה לבין כאב ראש שגרתי, מה עשויים להיות הגורמים לה ואילו דרכים טבעיות יכולות להקל על הכאבים העזים? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסותכולנו סובלים מכאבי ראש מפעם לפעם אבל מיגרנות אינן כאבי ראש שגרתיים: הן מאופיינות בכאב חזק והולם, חוזר ונשנה, שלרוב פוגע בצד אחד של הראש ובמקרים מסוימים מתגבר ומקרין לכל הראש. 


התקף מיגרנה מלווה לעתים בבחילות, בהקאות, ברגישות לאור, לריח ולרעש. במקרים מסוימים התקף המיגרנה עלול להוביל גם לתחושת נימול בידיים, בשפתיים ובלשון, לתחושת סחרחורת וחוסר יציבות.


התקף המיגרנה עלול לתקוף למספר שעות ואף להימשך שלושה ימים. ישנם מקרים שבהם מופיעה אאורה (הילה) דקות אחדות עד כחצי שעה לפני התקף המיגרנה, המתבטאת בתופעות כגון הבזקי אור וערפול שדה הראייה. מהם הגורמים להתפתחות למיגרנה?

מיגרנה מתחוללת כאשר העורקים אשר מוליכים דם אל המוח מתכווצים ולאחר מכן מתרחבים, דבר אשר משפעל קולטני כאב קרובים. הגורם לכך אינו ברור, אך יש הסוברים כי אחד הגורמים הוא רמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטר סרוטונין בדם. כמו כן, יש הטוענים כי גורמים נוירו-וסקולריים כגון תהליכים דלקתיים, מובילים לשינוי בזרימת הדם במוח, ובכך מעודדים את התקפי המיגרנה.קיימים מספר סיבות  למיגרנה

שינויים הורמונליים

נשים עשויות לפתח מיגרנה בזמן הווסת או סביבה, עקב שינויים ברמת ההורמונים.


גורמים רגשיים ומצבי דחק
לחץ, דיכאון, חרדה, התרגשות והלם, עלולים להגביר את תגובת מערכת העצבים, הרגישה ממילא. 


גורמים פיזיים

חוסר שינה ושינויים בדפוסי השינה והערות, כמו משמרות לילה ויעפת (ג'ט לג), מתח באזור הכתפיים והצוואר ויציבה לא נכונה. כמו כן, רמות נמוכות של סוכר בדם עלולות להוות טריגר למיגרנה.


תזונה

אלרגיות או רגישות יתר למזונות מסוימים ובהם אלכוהול, קפאין, שוקולד, גבינה צהובה, פירות הדר ומזונות המכילים טירמין כמו גבינות מיושנות, בשר משומר ודגים מעושנים. כמו כן, דילוג על ארוחות, צום ושתייה לא מספקת עלולים לגרום למיגרנה.


תרופות

טיפול הורמונלי (HRT), גלולות למניעת היריון ועוד.


גורמים סביבתיים

חילופי עונות, שינויים קיצוניים בטמפרטורה, חשיפה למזהמים, מסכים מהבהבים, ריחות ורעשים חזקים. 
הגורמים למיגרנה אינם ברורים, אך יש הסבורים כי מקורה במחסור בסרוטונין או בשינוי בזרימת הדם למוח 
כיצד אפשר לטפל במיגרנה בדרכים טבעיות? 

כדי למנוע את הישנות ההתקף, תכיפותו ועוצמתו, יש לעקוב אחר הגורמים לתהליך התפתחות המיגרנה, ולהטמיע שינוי באורח החיים, כגון הימנעות ממזונות הגורמים להתפתחות ההתקף, טיפול בבעיות שינה אם יש וכדומה.


המלצות תזונתיות

• הקפידו על  ארוחות בשעות קבועות, רצוי כל שלוש שעות, כדי למנוע חוסר איזון ברמות הסוכר בדם.

• הימנעו ממזונות אלרגניים ובעיקר מאלכוהול, גבינות, שוקולד, פירות הדר ופירות ים. מומלץ להימנע גם מחלב פרה, חיטה, ביצים, עגבניות, אגוזים ובוטנים, דגים וקפה. רצוי להימנע משומן מהחי, שומן רווי, מזונות העשירים בטירמין כמו גבינה צהובה, בשר משומר, דגים מעושנים, קפה, פירות הדר ובירה. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות המכילים מונוסודיום גלוטמט (תרכובת העשויה להימצא באבקות מרק, ברטבים, בתערובת תבלינים ועוד), וכן מזונות המכילים אספרטיים, ניטריטים וניטרטים.

• הקפידו על כמות שתייה מספקת של מים או חליטות צמחים, כדי למנוע התייבשות.


נוסף על ההמלצות התזונתיות, מומלץ לאמץ טכניקות הרפיה כגון מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימה וטיפולי מגע. בנוסף, רצוי לשלב פעילות גופנית מתונה וסדירה, להפגת המתח ולשיפור זרימת הדם. יתר על כן, חוסר או עודף שינה עלולים אף הם לעורר התקף מיגרנה, ולכן מומלץ להקפיד על שעות שינה מסודרות וקבועות. 7 צמחים ורכיבי תזונה שעשויים להקל על המיגרנה

1. בן חרצית 
בן חרצית הוא צמח שמוצאו בדרום מזרח אירופה. הצמח מכיל את החומר הפעיל Parthenoilde לו פעילות אנטי דלקתית, כשהעיקרית בה היא עיכוב פרוסטגלנדינים (מולקולות אשר משמשות גם כמתווכות בתהליכי דלקת). לצמח השפעה גם על כלי דם ועל השרירים.


2. קו אנזים  Q10
קו אנזים Q10 המכונה לעיתים גם ויטמין Q10 הוא חומר דמוי ויטמין המשתתף בתהליך ייצור האנרגיה בתאים, בין השאר גם בתאי עצב. מחקר מצא כי האנזים Q10 הקטין את תדירות המיגרנה בכ- 50% בקרב המטופלים בהשוואה לקבוצת הביקורת.


3. אשווגנדה 
שורש אשווגנדה הוא צמח בעל פעילות המפחיתה מתח ונוגדת דלקת.


4. ג'ינג'ר
זנגביל, או ג'ינג'ר, ידוע בסגולותיו הנוגדות דלקת.  ג'ינג'ר מסייע בעיכוב כימיקלים הגורמים כיווץ שרירים ומווסת רמות דלקת בכלי הדם במוח.


5. מגנזיום ציטראט 
מגנזיום ציטראט הוא צורה של מגנזיום הפועלת להרפיית שרירים וכלי דם מכווצים. בנוסף, מגנזיום ציטראט הוא בעל השפעה מרגיעה ומקל על נדודי שינה, היכולים לגרום למיגרנה.


6. ויטמין B6 
ויטמין B6 (פירידוקסין) מסייע בהחדרת מגנזיום אל תוך התאים, ובכך ממקסם את פעילותו. בנוסף ויטמין B6 משתתף בתהליך המרת טריפטופן לסרוטונין. 


7. ויטמין B2 
ויטמין  B2 (ריבופלאבין) הוא ויטמין המשתתף בתהליכים ביוכימיים בגוף החיוני להפקת אנרגיה זמינה לתאים. בנוסף, מחקרים הראו כי ויטמין זה עשוי לסייע במניעת מיגרנות.


טרם לשימוש בתוספי תזונה, יש להתייעץ עם איש מקצוע. 


הכותבת היא נטורופתית  של מותג תוספי התזונה Nutri Careפורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש לא שגרתי (קצר צד ימין) דן 02/08/2020 10:41
 • שלום בן 48. לפני 3 שנים הופיע כאב ראש בדרגה 3 עד 4 מתוך 10 מעל אוזן ימין, עמום שנמשך כמה שניות עד דקות, כ 10 עד 20 התקפים ביום. הכאב קצר פתאומי אך מרגיש עמום בצד ימין. לאחר חודש של תלונות לרופא המשפחה, נשלחתי ל CT מוח שבוצע עם וללא חומר ניגודי. התוצאות היו תקינות. כעבור שבוע נוסף הכאב נעלם. בשבוע האחרון, 3 שנים לאחר הופעה ראשונה, הוא חזר. אותו הדפוס, רק שהפעם קרה לי כבר 3 פעמים שהכאב העיר אותי משינה. לאחר שאני מתעורר מהכאב החד בצד ימין (מעל האוזן) בתוך דקה הוא נעלם ואני חוזר לישון ולא מתעורר שוב עד הבוקר. יש לציין שבפעמים שהכאב העיר אותי משינה, ההייתי באמצע חלום מאד אינטנסיבי. במהלך היום הכאב מופיע בפתאומיות, מרגיש כמו תופעה ראומטית רק בראש, ודועך בתוך כדקה. משך הזמן הממוצע בין התקפים נע בין דקות לבין שעות. קורה שיום אחד הוא נעלם ולמחרת חוזר. רופא המשפחה אמר שכרגע יש רק להמשיך לעקוב. בדיקה נירולוגית תקינה וגם בדיקות דם תקינות. אמר שרק אם תהיה החמרה, או סיפטומים נלווים הוא ישלח ל MRI. הוא חושב שמדובר בכאב על רקע של חרדה\מתח. הוא לא רוצה למהר לבצע MRI כי לדעתו רוב הסיכוי שזה לא יועיל ואף עלול להחמיר את החרדה או לחשוף ממצא מקרי שאינו רלוונטי לתלונות. הציע להמתין עוד חודש חודשיים ואז להחליט. הוא נתן לי קלונקס, אבל זה לא ממש עוזר, פרט לכך שזה מעייף אותי. האם לדעתך יש להתעקש על MRI דחוף, או שרופא המשפחה צודק? מה זה יכול להיות? כאב סומטי?

 • + הוסף תגובה
ד"ר בהמשך לתשובתך אט 18/07/2020 21:32
 • שלום..הייתי אצל נוירולוגית על פי המלצתך. אני בת 67 לפני 3 שבועות הרגשתי צביטה וחום נקודתית בתוך הראש והגוף קפץ כמו לרגע מתוך רפלקס זה היה בזמן ישיבה.נוירולוגית שלחה אותי לעשות סיטי מוח.אשמח לדעת מה הכיוון מה דעתך מכיוון שאני חרדתית ועם לחץ דם לא מאוזן ונוטלת קנדור 8מ"ג.מוכרת שסבלתי בצעירותי ממיגרנות.אגב בסוף 2018 עשיתי סיטי מוח בגלל שבבדיקת נוירולוג רגל שמאל לא קפצה כ"כ כשנגע עם הפטיש של הנוירולוגים.ב2018 יצא תקין ברןך השם הסיטי מוח.

 • + הוסף תגובה
הדמיה מוחית ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/07/2020 21:30
 • אני מניחה שמטרת ההדמיה הינה לראות שאין ממצא שיכול להסביר את התלונות. העובדה שאת מרגישה טוב ושזה לא חזר על עצמו מרגיעה. בהצלחה בבדיקה והרבה בריאות

 • + הוסף תגובה
פיענוח MRI גבי 27/07/2020 14:25
 • שלום , ביצעתי MRI בעקבות כאבי מיגרנה חזקים בחודשים אחרונים וירידה תחושתית באזור ימין הייתי שמחה אם תוכלי להסביר לי את הפיענוח של הMRI והאם יש הסבר לתסמינים שלי תודה.

 • + הוסף תגובה
פיענוח MRI גבי 27/07/2020 14:26
 • המעבר הקרניו צרביקלי תקין. גזע המוח, החדר הרביעי והמוחון תקינים. הזוויות הצרבלו פונטיניות תקינות. הצומת בין הוריד הג'וגולרי הפנימי בסינוס הסיגמואיד משמאל בולט. מעל הטנטוריום החדרים והחריצים בגודל ומיקום תקין. ציסטות קטנות בכורואיד פלקסוס של האטריום של החדרים הלטרלים משני הצדדיים ובכורואיד פלקסוס של הקרן הטמפורלית מימין ללא שינוי בהשוואה לבדיקה הקודמת. מוקדים מפוזרים של עוצמת אות T2 גבוה בחומר הלבן ללא שינוי בהשוואה לבדיקה הקודמת. מתאימים למחלה דמיאלינטיבית. אין עדות לאפקט מסה, הפרעה בדיפוזיה או האדרה פתולוגית. אין עדות לשארית המוסידרין או ממצא אקסטרא אקסיאלי

 • + הוסף תגובה
MRI ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/07/2020 21:29
 • ערב טוב, קשה לי לקבוע לגבי המוקדים בT2 מבלי לראות את הבדיקה. אני רואה שכתוב שהן ללא שינוי שזה דבר טוב. מתי היתה הבדיקה הקודמת? אנא פנה ליעוץ נוירולוג

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!