זיהומים חוזרים באזור הנרתיק: כל הגורמים, דרכי הטיפול והמניעה

זיהום באזור הנרתיק הוא ללא ספק מטרד, אך כשמדובר בזיהום עקשן שאינו נעלם גם לאחר הטיפול התרופתי, או בזיהום החוזר לעיתים קרובות זוהי הפרעה של ממש: מהם הגורמים לזיהום בנרתיק, כיצד ניתן לאבחן, אילו טיפולים יסייעו בפתרון הבעיה והאם ניתן למנוע אותה? מומחית עם כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


דלקות בנרתיק הן אחת מהסיבות העיקריות לפניה לרופא נשים. כ-80% מהנשים יסבלו לפחות מאפיזודה אחת של פטרת ווגינלית במהלך חייהן, וחלקןעשויות לסבול מזיהומים חוזרים באזור. אמנם פטרת היא הסיבה השכיחה ביותר לסימפטומים נרתיקיים, אולם המודעות לקיומם של זיהומים ודלקות שמקורן אינו בפטריה – נמוך.  מהן הסיבות לזיהומים בנרתיק, מדוע בקרב מהנשים מדובר במצבים חוזרים וכיצד ניתן לטפל? כל המידע החיוני עבורך.מהם הגורמים לזיהומים באזור הנרתיק?

כאמור, הגורם השכיח ביותר לזיהומים בנרתיק הוא פטרת נרתיקית. ישנם מספר סוגים של פטריות שיוצרת זיהום נרתיקי, השכיחה בהם היא פטריה שנקראת קנדידה אלביקנס.


בעוד שרוב הנשים צפויות לחוות אפיזודות בודדות של קנדידה אלביקנס במהלך חייהן, שיטופלו בהצלחה, אצל אחוז קטן מהנשים הפטרייה אינה חולפת בקלות וגורמת להתקפים חוזרים ונשנים. 


סוג אחר של זיהום נרתיקי כולל מצב בו מופר האיזון בין החיידקים הרגילים (הטובים) של הנרתיק לחיידקים אחרים, המהווים לרוב חלק קטן מאוכלוסיית החיידקים הנרתיקיים. מצב כזה נקרא ווגינוזיס חיידקי (bacterial vaginosis).


חיידקיים אחרים, לרבות כלמידיה, גונוראה (זיבה) או טריכומונס, מועברים תוך קיום יחסי מין. חיידקים אלה עשויים לגרום אף הם לסימפטומים נרתיקיים שונים.


וירוס ההרפס, אף הוא עובר מאדם לאדם בקיום יחסים ובמגע עורי ישיר, והוא גורם לנגעים עוריים בצורת שלפוחיות בעור הפות. מדוע בקרב חלק מהנשים מדובר במצבים חוזרים?

הסיבות אשר מביאות לכך שבקרב נשים מסוימות המחלה הזיהומית אינה חולפת בקלות אינן ידועות במלואן. למרות זאת, בחלק מהזיהומים קיימים גורמים מסוימים המביאים לחזרתם.


בכל הנוגע לפטרת נרתיקית לדוגמה, קיימים גורמים אשר מעלים את הסבירות לחזרת הזיהום, כמו סוכרת לא מאוזנת, הריון ומתן אנטיביוטיקה או תרופות אחרות. למרות זאת, מרבית הנשים שסובלות מפטרייה עקשנית אינן מאופיינות בגורמי סיכון אלה. בשל כך אחת הסברות היא כי מדובר בנטייה גנטית, ככל הנראה ברמה מולקולרית של קולטנים מסוימים ברקמות. נטייה זו גורמת לכך שהפטרייה תישאר בנרתיק לאורך זמן, למרות מתן טיפול מתאים. 


ווגינוזיס חיידקי נוטה גם הוא לחזרות, אך הסיבה לכך אינה ידועה. מתן פרו-ביוטיקה עשוי למנוע או להפחית את הסיכון להידבקות בזיהום זה. כשמדובר בחיידקים שעוברים בקיום יחסים, הסיבה העיקרית לחזרה של הזיהום היא הדבקה חוזרת מבן זוג שלא טופל. 


הדבקה בווירוס ההרפס, לעומת זאת, היא כרונית ואינה חולפת. הווירוס נשאר בגוף ומדי פעם גורם להתפרצויות של נגעים באיברי המין. ישנו טיפול תרופתי היכול להפחית את השכיחות של התלקחויות אלו במידה והן מופיעות לעתים קרובות, אולם נכון להיום לא ידועה לנו דרך להפטר מהווירוס אחת ולתמיד. 
הגורם השכיח ביותר לזיהומים בנרתיק הוא פטרת נרתיקית, אך קיימים גורמים נוספים כמו ווגינוזיס חיידקי או וירוס ההרפס 
אילו תסמינים יעידו על כל סוג של זיהום?

התסמינים עשויים להיות לא ספציפיים, כלומר הביטוי של הזיהום דומה במחוללים שונים, ולא תמיד תהיה תמונה קלינית אופיינית. 

פטרת נרתיקית תתבטא לרוב בגרד, הפרשה גושית לבנה, ולעתים באודם עורי בפות. 

ווגינוזיס חיידקי וגם טריכומונס יגרמו לריח לא נעים מהפות ולהפרשה סמיכה.

כלמידיה וגונוראה לעיתים לא יהיו מלווים בסימפטומים כלל, או שיגרמו לסימפטומים לא ספציפיים, כגון הפרשה חריגה, אי נוחות ודימומים. 

הרפס יגרום להופעת שלפוחיות קטנות כואבות באזור הפות. כיצד ניתן לאבחן?

אבחון של זיהומים באזור הנרתיק יתבצע באמצעות בדיקה אצל רופא נשים. במקרים מסוימים הבדיקה תספיק לצורך זיהוי מחולל הזיהום, אך לעיתים במצבים בהם האבחנה אינה ודאית או כאשר אין תגובה לטיפול, מומלץ לבצע בדיקת מעבדה לאישוש האבחנה. 


קיימות מספר בדיקות לזיהוי הגורם הזיהומי:

זיהוי של פטרייה נרתיקית או של ווגינוזיס חיידקי

תרבית נרתיק תסייע בזיהוי פטרייה נרתיקית ואף תקבע באיזה סוג של פטרייה מדובר. בעזרת בדיקת תרבית לנרתיק ניתן גם לזהות קיום של ווגינוזיס חיידקי, אך אבחנה זו דורשת לעיתים בדיקת מיקרוסקופ במסגרת מרפאות מיוחדות. 


זיהוי של הרפס נרתיקי

הרפס נרתיקי ניתן לזיהוי בבדיקת דם או באמצעות משטח מיוחד הנלקח ישירות מהנגעים. 


זיהוי של כלמידיה, גונוראה וטריכומונס

זיהומים חיידקיים אלה ניתנים לזיהוי באמצעות משטח מיוחד או בעזרת בדיקת PCR, זוהי בדיקת שתן המאבחנת באופן מולקולרי את חיידקים אלו. 


מהן דרכי הטיפול?

הטיפול הוא טיפול תרופתי המתאים לגורם הזיהומי: אנטיביוטיקה לחיידקים, טיפול אנטי פטרייתי לפטריות, וטיפול אנטי ויראלי להרפס. ישנם סוגים רבים של תרופות מכל קבוצה, כך שגם אם טיפול אחד לא עזר ישנן חלופות אפשריות. הטיפול עשוי להנתן במשחות מקומיות, באמצעות טבליות להחדרה לנרתיק, או בכדורים הניתנים בבליעה. האם קיימים טיפולים מונעים לבעיות אלה?

החדשות הטובות הן שרבים מהזיהומים הנרתיקיים ניתנים למניעה: כך לדוגמה, זיהומים המועברים תוך מגע מיני יוכלו להימנע באמצעות שימוש באמצעי מניעה (שימוש בקונדום בקיום יחסים, למשל, ימנע חלק ניכר ממחלות שעוברות ביחסי מין). בנוסף, הקפדה על היגיינה, תזונה נכונה, הימנעות מנטילת טיפולים אנטיביוטיים שלא לצורך, והקפדה על איזון סוכר אצל נשים חולות סכרת, כל אלו יפחיתו את הסיכון לזיהומים נרתיקיים פטרייתיים. פרוביוטיקה עשויה להפחית את הסיכון לחזרה של ווגינוזיס חיידקי. לחלק מהזיהומים העקשניים יש גם טיפול תרופתי מונע שנלקח לאורך זמן במטרה להפחית של תדירות ההתלקחויות ולשפר את איכות החיים של המטופלות.


גם אם יש זיהום נרתיקי, אצל רוב הנשים מדובר באירוע בודד ולא בהכרח בזיהום מתמשך. במקרה שמדובר בזיהום עקשני, שחוזר לעתים קרובות, מומלץ לפנות לרופא/ה המתמחה בנושא מחלות פות ונרתיק לבדיקה והמלצה על טיפול תרופתי מתאים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר בינה כהן-סחר,מומחית ברפואת נשים, רופאה בכירה במחלקת נשים ויולדות בבי"ה בילינסון, אחראית המרפאה למחלות עריה ולדן. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בינה כהן-סחר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!