התרופה סוטנט התגלתה כיעילה לטיפול בגידולי לבלב נדירים

התרופה סוטנט התגלתה כיעילה לטיפול בגידולי לבלב נדירים
כתבה פרסומית כתבת חסות


5% מגידולי הלבלב מופיעים ברקמה האחראית לייצור הורמונים. גידולים אלה נחשבים לנדירים, ועד היום לא נמצא טיפול יעיל נגדם. בכנס האמריקאי לאונקולוגיה של מערכת העיכול שנערך בפברואר באורלנדו, פורסמו לראשונה תוצאותיו הסופיות של מחקר בינלאומי אשר בחן את השפעת התרופה סוטנט על חולים עם גידולים נוירואנדוקריניים שמקורם באזור יצור ההורמונים בלבלב, ונמצא כי בחולים אשר טופלו בתרופה סוטנט, נעצרה התקדמות המחלה לזמן כפול מאשר בחולים שנטלו פלצבו.

גידול שמקורו במרכז ייצור ההורמונים בלבלב הוא גידול סרטני ממאיר ונדיר ביותר, מסכן חיים, וקשה לטיפול. סרטן מסוג זה מופיע ב-2 עד 4 מתוך מיליון בני אדם בשנה בכל רחבי העולם. אפשרויות הטיפול בסרטן זה מוגבלות, ועד היום לא נמצא טיפול יעיל נגדו.

המחקר תוכנן לכלול 340 חולים, אך כבר לאחר גיוס של 171 חולים מצאו החוקרים כי בקבוצת המטופלים שקיבלו סוטנט נעצרה התקדמות המחלה למשך 11.4 חודשים לעומת רק 5.5 חודשים בקבוצת המטופלים שקיבלו את תרופת הדמה. לאור התוצאות המרשימות החליטה ועדת הבטיחות המלווה את הניסוי להפסיקו מייד ולא לגייס חולים חדשים, מכיוון שבנוכחות תוצאות כה ברורות, לא אתי להמשיך לתת למשתתפים בניסוי תרופת דמה. בעקבות הממצאים החשובים הגישה חברת פייזר, יצרנית התרופה, בקשה לרישום התרופה סוטנט לטיפול בסרטן מסוג זה בארצות הברית, בקנדה ובאירופה.

ד"ר עידו וולף, מנהל המחלקה האונקולוגית במכון האונקולוגי בבית החולים שיבא: "אפשרויות הטיפול האונקולוגי בחולים הסובלים מגידולים נוירו-אנדוקריניים של הלבלב היו עד עתה מוגבלות והתועלת בטיפול הכימותרפי מצומצמת. תוצאות המחקר בתרופה סוטנט הן התקדמות חשובה ביותר. לראשונה נמצאה תרופה המסוגלת להעלות את שיעור ההישרדות ולעכב באופן כל כך משמעותי את התקדמות המחלה".

סוטנט משמשת לטיפול בסרטן כליה גרורתי והיא הוכנסה לסל הבריאות במרץ 2008. התרופה נלקחת דרך הפה ונמנית עם קבוצת תרופות חדשניות "מכוונות מטרה" אשר תוקפות את תאי הסרטן בכל איבר בגוף שאליו פלשו וחונקות את התאים הסרטניים על ידי עיכוב אספקת הדם והחמצן שלהם נזקק הגידול לצורך קיומו והתפתחותו.


[21/03/2010]
פורומים מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כבד מוגדל באישה רזה מאד אנונימית 02/04/2020 19:54
 • שלום, בת 30 . BMI 16.5 (בתת משקל מאז ומתמיד). בהריון כוליסטזיס לא סימפטומטי. לאחר לידה תפקודי כבר חזרו לנורמה. במהלך המעקב התגלה כבד מוגדל 16.5 ס"מ מעט שומני. לאחרונה במעקב US חוזר כבד מוגדל 18 ס"מ מרקם תקין. מה יכולה להיות הסיבה לכבד מוגדל? האם בגלל השומן? איך מטפלים בכבד שומני בתת משקל? תודה!

 • + הוסף תגובה
כבד מוגדל פרופ' זיו בן ארי 07/04/2020 16:21
 • כדאי לבקש הפניה לברור הסיבה לכבד המוגדל במרפאת כבד. ב-US השני אין תיאור של כבד שומני

 • + הוסף תגובה
המשך אנונימית 07/04/2020 20:41
המשך אנונימית 07/04/2020 20:55
 • לציין- אנזימים תקינים, סמנים תקינים, בדיקות למחלות כבד אוטואימוניות תקינות

 • + הוסף תגובה
ציסטה בכבד גלי 07/04/2020 17:38
 • שלום רב, בת 41, עושה בערך אחת לשנה 𝚞𝚜 בטן כדי לעקוב אחר בשל שתי ציסטות בכליה (אחת בכל כליה). ב us שעשיתי ב 2015:הודגמה לראשונה גם ציסטה בכבד באורך 2 סמ בגבול התחתון-ימני. הכבד בגודל תקין. ב - 2018 שוב עשיתי us והתוצאה הייתה : ״כבד בגודל ומרקם תקין״ באונה הימנית של הכבד נצפתה ציסטה עם מחיצה קטנה. קוטר הציסטה 2.5 סמ. תפקודי כבד תקינים. הרופא לא אמר כלום. מבקשת לברר עימך מה המשמעות של ״מחיצה קטנה״. אני ממש לחוצה מזה..האם מדובר במשהו ממאיר? האם מצריך טיפול כלשהו? אודה מאוד לתשובתך. בברכת חג שמח.

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד ימין בטן עליונה אורית 03/04/2020 18:52
 • עקב כאבי בטן עליונה בצד ימין במאמץ נשימה עמוקה הליכה נשלחתי לus להלן תוצאות באונה ימנית הודגם אזור היפואקואי עם גבולות בלתי סדירים מכיל מוקד אקוגני קטן גודלו כ 2.6 .2 סמ אשמח מאוד לפירוש איפה זה נמצא והאם מדובר על גידול סרטני כמו כן יש לציין שעברתי לפני חודשיים ניתוח כריתת כיס מרה.

 • + הוסף תגובה
כאב בטן פרופ' זיו בן ארי 07/04/2020 16:26
 • לא נראה שיש קשר לכאבים שאת מציינת אינני יכולה להתייחס להדמיה מבלי לראות, אך בסוף דוח ה-US יש פענוח והפניה כן/לא להמשך ברור

 • + הוסף תגובה
כאב בטן המשך אורית 07/04/2020 16:31

הצטרפו לאינדקס הרופאים!