אוסטאופורוסיס: אגדות לעומת מציאות

איזו בדיקה יכולה לסייע לאומדן מהירות אובדן העצם בחולי אוסטאופורוסיס, האם טיפול הורמונלי חליפי בטוח וכיצד ניתן לשפר את צפיפות העצם? 5 מיתוסים – והאמת על אודות אוסטאופורוסיס

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/05/2019אוסטאופורוסיס, או בריחת סידן היא מחלה המובילה לדלדול העצם.  במהלך המחלה, העצמות הופכות להיות פחות דחוסות ובשל כך גם חשופות יותר לשברים. שכיחותה של מחלת האוסטאופורוסיס עולה באופן מתמיד בשל סיבות שונות, בהן שיעור גבוה של קשישים באוכלוסייה, חוסר נפוץ של הורמוני מין, בעיקר טסטוסטרון, ורעילות של הסביבה בגלל נוכחות של אלומיניום ועופרת במוצרים רבים. אוסטאופורוסיס היא מחלה משונה, המתאפיינת בהתקדמות איטית ומדורגת, מסביר ד"ר דרור רובינסון, אורתופד מומחה. ברוב המקרים, אין כל עדות קלינית למחלה,  עד שלפתע נשברת עצם או חוליה בעמוד השדרה. לפניכם 5 מיתוסים על המחלה הנפוצה – והאמת לגביהם.
1. מדידת צפיפות העצם בעזרת שיטת DEXA מאפשרת לנבא את הסיכוי לשבר


לא נכון. 


אחד המיתוסים השכיחים הקשורים באוסטאופורוסיס גורס כי מדידת צפיפות העצם באמצעות שיטה הנקראת DEXA מאפשרת ניבוי של הסיכון לשבר. למרות זאת, הסטטיסטיקה אומרת אחרת, שהרי לא קיים ערך נורמלי אליו צריך לשאוף ובשל כך לא ניתן לנבא את הסיכוי לשבר.  בנוסף, קיימת שונות גדולה בין אדם למשנהו וכן גם קיימים הבדלים בין עצמות שונות באותו אדם. מעבר לכך, קשה מאוד לחזור על הבדיקה מאחר ויש צורך לבצעה בצורה מאוד מדויקת, ומשכך קיימים הבדלים בין בדיקות חוזרות באותו נבדק.  לכן, בדיקות חוזרות אינן מהימנות אלא אם ההפרש ביניהן גדול משנתיים.


בדיקה שיכולה לסייע באומדן מהירות אובדן העצם של נבדק מסוים היא בדיקת שתן שנקראת N-TELOPEPTIDE. על בדיקה זו ניתן לחזור לעיתים קרובות, כדי לבחון את קצב אובדן צפיפות העצם. פגיעה בצפיפות עצם שכיחה במיוחד בחולים סוכרתיים, ועל כן קיימת חשיבות גדולה במיוחד לבדיקת אובדן מסת עצם בקרב חולים אלה. 


בנוסף,ישנן גם בדיקות דם הבוחנות את רמת שחלוף עצם. הבדיקה של מדדי שחלוף העצם מאפשרת להעריך תגובה טיפולית לתרופות נוגדות פרוק עצם. מספר חודשים לאחר התחלת טיפול התרופתי לאוסטיאופורוזיס, צפויה להיות ירידה ברמת הסימנים. אם לא נצפית ירידה בבדיקות אלה, הרי שככל הנראה מדובר בכישלון של הטיפול ויש לשקול להחליפו.  בעיה זו שכיחה במיוחד בחולים עם סוכרת בגלל שינויים של פלורת המעי המונעים ספיגה של סידן וויטמין D.
מחלת האוסטאופורוזיס מביאה לירידה בדחיסות העצמות ובשל כך הופכת אותן לחשופות יותר לשברים2. השימוש בתרופות ביפוספונטים לטיפול במחלה אינו בטוח


לא נכון. 


מיתוס שכיח אחר לגבי אוסטאופורוסיס נוגע לחוסר הבטיחות בשימוש בתרופות ביפוספונטים.  למעשה הסיבוך העיקרי שנגרם על ידי תרופות אלו הוא נמק של עצם הלסת המוביל לנשירת שיניים. למרות זאת,  זהו סיבוך נדיר ובשימוש לטווח קצר (של עד שנה לערך) התרופות בטוחות למדי. תרופות ביפוספונטים הן פתרון טוב לאנשים בהם אובחנה ירידת מסת עצם ויש צורך בטיפול מהיר כדי לנסות לעכב הירידה.
3. טיפול הורמונלי חליפי עלול לגרום לסרטן השד ומחלות לב


נכון חלקית. 


טיפול הורמונלי חליפי מהווה חלופה יעילה ואמינה לטיפול באוסטאופורוסיס. טיפול זה יעיל למניעת שברים בעמוד השדרה ובעצמות נוספות. טיפול זה יעיל במיוחד עבור נשים בגיל הבלות אשר סובלות מחוסר של הורמוני המין ובראשם אסטרוגן. ישנה התוויה לטיפול הורמונלי חלופי בנשים שאין להן רחם, וסובלות מתסמינים של הפסקת הווסת, כמו גלי חום, הזעה ויובש בנרתיק.


הטיפול הנפוץ ביותר בארצות הברית לחוסר כזה הוא הורמון שקרוי PREMARIN (משווק כפרמרין בישראל).  למרות זאת, תרופה זו ממוצה מסוסות ומכילה 46 סוגים שונים של אסטרוגנים, שחלקם אינם קיימים באופן טבעי בנשים. לכן יש ככל הנראה סבוכים במתן הטיפול.  קיים מחקר ידוע שמצא עליה בשכיחות של סרטן שד ומחלת לב בנשים שלקחו טיפול הורמונלי חלופי.  בעיון קפדני בנתונים נראה כי מרבית הנפגעות נטלו פרוברה.  תרופה זויעילה במניעת הריון ומשווקת כדפו-פרוברה המכילהפרוגסטין, שהוא פרוגסטרון סינתטי.בניגוד לתרופות הסינתטיות ניתן לקבל טיפול בפרוגסטרון טבעי הנקרא גם  הורמון זהה לטבעי- BIO IDENTICAL HORMONE. ניתן לרכוש ללא מרשם רופא (בארצות הברית) קרם המכיל פרוגסטרון טבעי. היתרון בשימוש בהורמון טבעי הוא כי השימוש בו אינו כרוך בעליה בשכיחות של מחלות לב או סרטן. 


מומלץ לפנות בהקדם להתייעץ עם רופא שמתמצא בטיפול בהורמונים טבעיים – BIOIDENTICAL . רשימה של רופאים כאלו בעולם זמינה באתר זה ספר מצוין בעברית המפרט טיפולים אלו הינו ספרו של דר אלכס ארדיטי – רפואת ה- ANTI AGING.


מחקר שצוטט על ידי ד"ר שאלנברגר מנבאדה מצא כי לאחר שימוש בפרוגסטרון טבעי במשך שנתיים קיימת עלייה בצפיפות עצם עד כדי 12% , ועד 15% לאחר שלוש שנים.4. ניתן לשפר את צפיפות העצם על ידי תזונה והפסקת עישון


נכון.


תיקון צפיפות עצם על ידי תזונה נכונה אפשרי גם הוא. חשוב להוריד עישון של טבק (יש רמזים לכך שעישון קנאביס גורם לעליה בצפיפות עצם אך תחום זה טרם נחקר דיו). יש להוריד גם צריכה של קפה ומשקאות קלים המכילים קפאין. חשוב להוסיף גם אבץ 15 mg of zinc picolinate) ) לשגרת התזונה היומיומית.  חוסר אבץ שכיח במיוחד בקשישים ובחולים סוכרתיים. 


בנוסף, חשוב להשלים את הטיפול עם נטילת ויטמין D. במחקר שערך ד"ר דרור רובינסון נראה כי 80%  מהאוכלוסייה של אנשים מעל גיל 50 בישראל סובלים מחוסר של ויטמין D. ניתן לאבחן חוסר כזה על ידי בדיקת דם מתאימה.  ניתן להשלים את רמת  ויטמין D  על ידי נטילה של נגזרת טבעית של ויטמין שקרויה D3.  יש לשים לב כי בהרבה מן המוצרים הסינתטיים שנמכרים מדובר בוויטמין 2D שהוא מוצר סינתטי ונחות. נראה כי הספיגה שלו לא מספקת והוא אינו יעיל בתקון חוסר של ויטמין D כמו המוצר הטבעי.


כדי לעודד ספיגה של ויטמין D חשוב לקחת ויטמין K.  הנגזרת העדיפה היא ויטמין 2K אך ניתן גם לקחת ויטמין 1K.  נטילה של 1 מ"ג ויטמין K מורידה בשליש את  אובדן הסידן מהעצם. השיפור באובדן הסידן מן העצם נגרם על ידי הפעלה של קלציטונין.  המנון המומלץ של ויטמין K הוא 2 מ"ג ליום. יש לשים לב כי ויטמין K קיים בירקות ירוקים וחשוב לכן להכליל אותם בתזונה כבר מגיל צעי.

ניתן לשפר את צפיפות העצם באמצעות תזונה נכונה, נטילה של אבץ, ויטמין D וויטמין K
5. פעילות גופנית מסייעת לשמירת מסת עצם


נכון. 


כל פעילות גופנית, בכל גיל, היא תמיד עדיפה על אי ביצוע פעילות גופנית כלל.  אם בוחרים בהליכה, יש לבצע הליכה ספורטיבית לפחות חצי שעה בתדירות של שלוש פעמים בשבוע.  עדיף ללכת בחוץ כדי להיחשף לקרינת השמש המעודדת ייצור של ויטמין D.


התעמלות אחרת לבניית עצם היא שימוש במכשיר רטט שנקרא POWER PLATE.  מכשור זה קיים במספר מכוני ספורט בארץ ומאפשר בנית עצם מואצת.  זהו המכשיר שבאמצעותו סוכנות החלל האמריקאית מטפלת באסטרונאוטים שנוטים לאוסטאופורוסיס בעת מסעות בחלל.

ד"ר דרור רובינסון הוא אורתופד מומחה, מנהל יחידת מחקר אורתופדי במרכז רפואי רבין ומנהל שירות כף רגל וקרסול בבית חולים השרון. ד"ר רובינסון מתמחה בניהול כאב אורתופדי, כף רגל וקרסול ורפואת קנאביס.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דרור רובינסון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גירודים יעלה 07/12/2019 02:22
 • אמא שלי סובלת כבר יותר מחצי שנה מגירודים ופצעים בעור. איפה לא הינו גם פרטי אצל רופא עור גם דרך בית החולים . עשתה בדיקות , הכל בסדר. בהתחלה חשבו שזה הכדורים נגד סכרת , החליפו לה, עדיין יש לה גירודים ופצעים. אנחנו כבר לא יודעם מה לעשות, לאן ללכת? מישהו שמע על זה? אשמח מאד לשמוע. תודה

 • + הוסף תגובה
גרד עורי ד"ר רון בן יצחק 07/12/2019 14:58
 • שלום רב לאחר שנשללו סיבות גופניות, תרופות וסיבות עיצביות, רצוי לשלול הפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
 • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!