אוסטאופורוסיס: אגדות לעומת מציאות

איזו בדיקה יכולה לסייע לאומדן מהירות אובדן העצם בחולי אוסטאופורוסיס, האם טיפול הורמונלי חליפי בטוח וכיצד ניתן לשפר את צפיפות העצם? 5 מיתוסים – והאמת על אודות אוסטאופורוסיס

מאת: ד"ר דרור רובינסון
ד"ר דרור רובינסון
מנהל יחידת מחקר אורתופדי ושרות כף רגל וקרסול בביה"ח השרון
הצג טלפון מספר מקשראוסטאופורוסיס, או בריחת סידן היא מחלה המובילה לדלדול העצם.  במהלך המחלה, העצמות הופכות להיות פחות דחוסות ובשל כך גם חשופות יותר לשברים. שכיחותה של מחלת האוסטאופורוסיס עולה באופן מתמיד בשל סיבות שונות, בהן שיעור גבוה של קשישים באוכלוסייה, חוסר נפוץ של הורמוני מין, בעיקר טסטוסטרון, ורעילות של הסביבה בגלל נוכחות של אלומיניום ועופרת במוצרים רבים. אוסטאופורוסיס היא מחלה משונה, המתאפיינת בהתקדמות איטית ומדורגת, מסביר ד"ר דרור רובינסון, אורתופד מומחה. ברוב המקרים, אין כל עדות קלינית למחלה,  עד שלפתע נשברת עצם או חוליה בעמוד השדרה. לפניכם 5 מיתוסים על המחלה הנפוצה – והאמת לגביהם.
1. מדידת צפיפות העצם בעזרת שיטת DEXA מאפשרת לנבא את הסיכוי לשבר


לא נכון. 


אחד המיתוסים השכיחים הקשורים באוסטאופורוסיס גורס כי מדידת צפיפות העצם באמצעות שיטה הנקראת DEXA מאפשרת ניבוי של הסיכון לשבר. למרות זאת, הסטטיסטיקה אומרת אחרת, שהרי לא קיים ערך נורמלי אליו צריך לשאוף ובשל כך לא ניתן לנבא את הסיכוי לשבר.  בנוסף, קיימת שונות גדולה בין אדם למשנהו וכן גם קיימים הבדלים בין עצמות שונות באותו אדם. מעבר לכך, קשה מאוד לחזור על הבדיקה מאחר ויש צורך לבצעה בצורה מאוד מדויקת, ומשכך קיימים הבדלים בין בדיקות חוזרות באותו נבדק.  לכן, בדיקות חוזרות אינן מהימנות אלא אם ההפרש ביניהן גדול משנתיים.


בדיקה שיכולה לסייע באומדן מהירות אובדן העצם של נבדק מסוים היא בדיקת שתן שנקראת N-TELOPEPTIDE. על בדיקה זו ניתן לחזור לעיתים קרובות, כדי לבחון את קצב אובדן צפיפות העצם. פגיעה בצפיפות עצם שכיחה במיוחד בחולים סוכרתיים, ועל כן קיימת חשיבות גדולה במיוחד לבדיקת אובדן מסת עצם בקרב חולים אלה. 


בנוסף,ישנן גם בדיקות דם הבוחנות את רמת שחלוף עצם. הבדיקה של מדדי שחלוף העצם מאפשרת להעריך תגובה טיפולית לתרופות נוגדות פרוק עצם. מספר חודשים לאחר התחלת טיפול התרופתי לאוסטיאופורוזיס, צפויה להיות ירידה ברמת הסימנים. אם לא נצפית ירידה בבדיקות אלה, הרי שככל הנראה מדובר בכישלון של הטיפול ויש לשקול להחליפו.  בעיה זו שכיחה במיוחד בחולים עם סוכרת בגלל שינויים של פלורת המעי המונעים ספיגה של סידן וויטמין D.
מחלת האוסטאופורוזיס מביאה לירידה בדחיסות העצמות ובשל כך הופכת אותן לחשופות יותר לשברים2. השימוש בתרופות ביפוספונטים לטיפול במחלה אינו בטוח


לא נכון. 


מיתוס שכיח אחר לגבי אוסטאופורוסיס נוגע לחוסר הבטיחות בשימוש בתרופות ביפוספונטים.  למעשה הסיבוך העיקרי שנגרם על ידי תרופות אלו הוא נמק של עצם הלסת המוביל לנשירת שיניים. למרות זאת,  זהו סיבוך נדיר ובשימוש לטווח קצר (של עד שנה לערך) התרופות בטוחות למדי. תרופות ביפוספונטים הן פתרון טוב לאנשים בהם אובחנה ירידת מסת עצם ויש צורך בטיפול מהיר כדי לנסות לעכב הירידה.
3. טיפול הורמונלי חליפי עלול לגרום לסרטן השד ומחלות לב


נכון חלקית. 


טיפול הורמונלי חליפי מהווה חלופה יעילה ואמינה לטיפול באוסטאופורוסיס. טיפול זה יעיל למניעת שברים בעמוד השדרה ובעצמות נוספות. טיפול זה יעיל במיוחד עבור נשים בגיל הבלות אשר סובלות מחוסר של הורמוני המין ובראשם אסטרוגן. ישנה התוויה לטיפול הורמונלי חלופי בנשים שאין להן רחם, וסובלות מתסמינים של הפסקת הווסת, כמו גלי חום, הזעה ויובש בנרתיק.


הטיפול הנפוץ ביותר בארצות הברית לחוסר כזה הוא הורמון שקרוי PREMARIN (משווק כפרמרין בישראל).  למרות זאת, תרופה זו ממוצה מסוסות ומכילה 46 סוגים שונים של אסטרוגנים, שחלקם אינם קיימים באופן טבעי בנשים. לכן יש ככל הנראה סבוכים במתן הטיפול.  קיים מחקר ידוע שמצא עליה בשכיחות של סרטן שד ומחלת לב בנשים שלקחו טיפול הורמונלי חלופי.  בעיון קפדני בנתונים נראה כי מרבית הנפגעות נטלו פרוברה.  תרופה זויעילה במניעת הריון ומשווקת כדפו-פרוברה המכילהפרוגסטין, שהוא פרוגסטרון סינתטי.בניגוד לתרופות הסינתטיות ניתן לקבל טיפול בפרוגסטרון טבעי הנקרא גם  הורמון זהה לטבעי- BIO IDENTICAL HORMONE. ניתן לרכוש ללא מרשם רופא (בארצות הברית) קרם המכיל פרוגסטרון טבעי. היתרון בשימוש בהורמון טבעי הוא כי השימוש בו אינו כרוך בעליה בשכיחות של מחלות לב או סרטן. 


מומלץ לפנות בהקדם להתייעץ עם רופא שמתמצא בטיפול בהורמונים טבעיים – BIOIDENTICAL . רשימה של רופאים כאלו בעולם זמינה באתר זה ספר מצוין בעברית המפרט טיפולים אלו הינו ספרו של דר אלכס ארדיטי – רפואת ה- ANTI AGING.


מחקר שצוטט על ידי ד"ר שאלנברגר מנבאדה מצא כי לאחר שימוש בפרוגסטרון טבעי במשך שנתיים קיימת עלייה בצפיפות עצם עד כדי 12% , ועד 15% לאחר שלוש שנים.4. ניתן לשפר את צפיפות העצם על ידי תזונה והפסקת עישון


נכון.


תיקון צפיפות עצם על ידי תזונה נכונה אפשרי גם הוא. חשוב להוריד עישון של טבק (יש רמזים לכך שעישון קנאביס גורם לעליה בצפיפות עצם אך תחום זה טרם נחקר דיו). יש להוריד גם צריכה של קפה ומשקאות קלים המכילים קפאין. חשוב להוסיף גם אבץ 15 mg of zinc picolinate) ) לשגרת התזונה היומיומית.  חוסר אבץ שכיח במיוחד בקשישים ובחולים סוכרתיים. 


בנוסף, חשוב להשלים את הטיפול עם נטילת ויטמין D. במחקר שערך ד"ר דרור רובינסון נראה כי 80%  מהאוכלוסייה של אנשים מעל גיל 50 בישראל סובלים מחוסר של ויטמין D. ניתן לאבחן חוסר כזה על ידי בדיקת דם מתאימה.  ניתן להשלים את רמת  ויטמין D  על ידי נטילה של נגזרת טבעית של ויטמין שקרויה D3.  יש לשים לב כי בהרבה מן המוצרים הסינתטיים שנמכרים מדובר בוויטמין 2D שהוא מוצר סינתטי ונחות. נראה כי הספיגה שלו לא מספקת והוא אינו יעיל בתקון חוסר של ויטמין D כמו המוצר הטבעי.


כדי לעודד ספיגה של ויטמין D חשוב לקחת ויטמין K.  הנגזרת העדיפה היא ויטמין 2K אך ניתן גם לקחת ויטמין 1K.  נטילה של 1 מ"ג ויטמין K מורידה בשליש את  אובדן הסידן מהעצם. השיפור באובדן הסידן מן העצם נגרם על ידי הפעלה של קלציטונין.  המנון המומלץ של ויטמין K הוא 2 מ"ג ליום. יש לשים לב כי ויטמין K קיים בירקות ירוקים וחשוב לכן להכליל אותם בתזונה כבר מגיל צעי.

ניתן לשפר את צפיפות העצם באמצעות תזונה נכונה, נטילה של אבץ, ויטמין D וויטמין K
5. פעילות גופנית מסייעת לשמירת מסת עצם


נכון. 


כל פעילות גופנית, בכל גיל, היא תמיד עדיפה על אי ביצוע פעילות גופנית כלל.  אם בוחרים בהליכה, יש לבצע הליכה ספורטיבית לפחות חצי שעה בתדירות של שלוש פעמים בשבוע.  עדיף ללכת בחוץ כדי להיחשף לקרינת השמש המעודדת ייצור של ויטמין D.


התעמלות אחרת לבניית עצם היא שימוש במכשיר רטט שנקרא POWER PLATE.  מכשור זה קיים במספר מכוני ספורט בארץ ומאפשר בנית עצם מואצת.  זהו המכשיר שבאמצעותו סוכנות החלל האמריקאית מטפלת באסטרונאוטים שנוטים לאוסטאופורוסיס בעת מסעות בחלל.ד"ר דרור רובינסון  הוא אורתופד מומחה, מנהל יחידת מחקר אורתופדי במרכז רפואי רבין ומנהל שירות כף רגל וקרסול בבית חולים השרון. ד"ר רובינסון מתמחה בניהול כאב אורתופדי, כף רגל וקרסול ורפואת קנאביס.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דרור רובינסון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
//פורום גריאטריה

ד"ר רון בן יצחק

ד"ר רון בן יצחק מומחה לגריאטריה ופסיכוגריאטר
Normal 0 false false false EN-US X-NONE HE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 false false false E עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • איך לטפל
 • ארז
 • 16/02/2019 08:23
 • שלום אמא שלי גרה בדיור מוגן ובשנה האחרונה חלה ירידה בתפקוד אובחנה כחולת דימנציה וכנראה לא תוכל להמשיך להיות עצמאית יש שתי אפשריות להביא לה מטפלת צמודה בדירה או להעביר אותה למחלקת תשושים מה עדיף?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב ההתלבטות בנושא הטיפול במסגרת בית או מוסד תמיד עולה בכל שלב בו המטופל\ת נמצא\ת במהלך הדימנציה. ככל שהמטופל\ת סובל\ת מהפרעות התנהגות - רצוי לטפל במסגרת ה"טבעית" המוכרת לו\ה ככל האפשר. לצערי- המהלך לא תמיד ניתן לניבוי, וישנם מטופלים שנדרשת עבורם מסגרת מוסדית על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי הולם, שיאפשר התמודדות אישית ומשפחתית-סביבתי וסוציאלית הולמת מצב התנהגותי-רגשי-קוגניטיבי. נדרשת הערכה גריאטרית כוללנית בטרם תתקבל החלטה מושכלת. בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ירידה קוגטיבית
 • משה
 • 12/02/2019 14:11
 • בס''ד שלום מבקש לדעת אני בן 65 מעשן כבד לשעבר וקיבלתי פענוח של MRI מוח בעקבות ירידה בזיכרון. אשמח לדעת מה זה אומר: סיבת ההפניה: ירידה קוגניטיבית ובלבול ממצאים: מוקדי סיגנל גבוה בחומר הלבן, קרוב לוודאי על רקע שינויים איסכמיים כרוניים בכלי דם קטנים. חדרי המח השלישי והלטרלי מורחבים בינונית , יותר ממידת הרחבת החריצים והציסטרנות . זוית קלוסלית אינה חדה. האקוודוקט פתוח. ללא רסטריקציה ברצף דיפוזיה המצביעה על אוטם חריף. ללא הפרעה בסוספטיביליות. ללא האדרה פתולוגית. ללא עדות לדימום, סטיית קו אמצע, אפקט מסה או הידרוצפלוס. מדור אקסטרה אקסיאלי תקין, ללא דימום או מסה. ארובות עיניים שמורות, למעט ניתוח קטרקט משמאל. עיבוי רירית קל בסינוסים - המשמעותי בסינוס פרונטלי ימני. voids flow אינטרה קרניאלים ללא ממצא מיוחד. לסיכום:הרחבת חדרים כמתואר. אין תבנית ברורה של NPH אין ממצא חריף. שינוים כרונים בחומר הלבן.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב הרופא ששלח אותך לביצוע בדיקת הדימות התרשם מבעיה כלשהי. הבדיקה הדימותית מצביעה רק כרמז על המחשבה באבחנה מבדלת. לפיכך- אני מציע לחזור אל הרופא שיזם את ביצוע הבדיקה ולהתייעץ עימו. לא תמיד הממצאים בבדיקות משקפים את ממצאי האבחון הקליני ולהיפך. לפיכך, נדרשת מידה של זהירות בקביעת אבחנה או פירוש של פענוח לבדיקות מעבדה ו\או דימות בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קלוסטרידיום דיפיציל
 • דידי
 • 11/02/2019 20:05
 • שלום,אימי נדבקה בחיידק קלוסטרידיום דיפיציל עקב אישפוז לאחר ארוע מוחי. נאמר לנו שהיא תשאר בגדר "נשאית" גם לאחר שהטיפול הסתיים. כיצד זה משפיע על בני משפחה במגע איתה, במה צריך להזהר, מה לא לעשות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב מחלה פעילה הנמשכת מספר שבועות מחייבת בידוד מגע. הווה אומר: שימוש בכפפות. הפרדת מצעים. שטיפת ידיים באלכוהול לפני מגע עם נוזלי גוף, בגוד, מצעים ועור הגוף. מעבר לכך לא ידועות לי הנחיות נוספות מומלץ להיוועץ במומחה למחלות זיהומיות בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר נועם רשף ד"ר נועם רשף
מומחה בכירורגיה אורתופדית, המתמחה בפגיעות ספורט... קרא עוד
דר' איתמר בוצר דר' איתמר בוצר
אורתופד מוביל בארץ בתחום הטיפול בפציעות הספורט... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ