אוסטאופורוסיס: אגדות לעומת מציאות

איזו בדיקה יכולה לסייע לאומדן מהירות אובדן העצם בחולי אוסטאופורוסיס, האם טיפול הורמונלי חליפי בטוח וכיצד ניתן לשפר את צפיפות העצם? 5 מיתוסים – והאמת על אודות אוסטאופורוסיס
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/05/2019
אוסטאופורוסיס, או בריחת סידן היא מחלה המובילה לדלדול העצם.  במהלך המחלה, העצמות הופכות להיות פחות דחוסות ובשל כך גם חשופות יותר לשברים. שכיחותה של מחלת האוסטאופורוסיס עולה באופן מתמיד בשל סיבות שונות, בהן שיעור גבוה של קשישים באוכלוסייה, חוסר נפוץ של הורמוני מין, בעיקר טסטוסטרון, ורעילות של הסביבה בגלל נוכחות של אלומיניום ועופרת במוצרים רבים. אוסטאופורוסיס היא מחלה משונה, המתאפיינת בהתקדמות איטית ומדורגת, מסביר ד"ר דרור רובינסון, אורתופד מומחה. ברוב המקרים, אין כל עדות קלינית למחלה,  עד שלפתע נשברת עצם או חוליה בעמוד השדרה. לפניכם 5 מיתוסים על המחלה הנפוצה – והאמת לגביהם.
1. מדידת צפיפות העצם בעזרת שיטת DEXA מאפשרת לנבא את הסיכוי לשבר


לא נכון. 


אחד המיתוסים השכיחים הקשורים באוסטאופורוסיס גורס כי מדידת צפיפות העצם באמצעות שיטה הנקראת DEXA מאפשרת ניבוי של הסיכון לשבר. למרות זאת, הסטטיסטיקה אומרת אחרת, שהרי לא קיים ערך נורמלי אליו צריך לשאוף ובשל כך לא ניתן לנבא את הסיכוי לשבר.  בנוסף, קיימת שונות גדולה בין אדם למשנהו וכן גם קיימים הבדלים בין עצמות שונות באותו אדם. מעבר לכך, קשה מאוד לחזור על הבדיקה מאחר ויש צורך לבצעה בצורה מאוד מדויקת, ומשכך קיימים הבדלים בין בדיקות חוזרות באותו נבדק.  לכן, בדיקות חוזרות אינן מהימנות אלא אם ההפרש ביניהן גדול משנתיים.


בדיקה שיכולה לסייע באומדן מהירות אובדן העצם של נבדק מסוים היא בדיקת שתן שנקראת N-TELOPEPTIDE. על בדיקה זו ניתן לחזור לעיתים קרובות, כדי לבחון את קצב אובדן צפיפות העצם. פגיעה בצפיפות עצם שכיחה במיוחד בחולים סוכרתיים, ועל כן קיימת חשיבות גדולה במיוחד לבדיקת אובדן מסת עצם בקרב חולים אלה. 


בנוסף,ישנן גם בדיקות דם הבוחנות את רמת שחלוף עצם. הבדיקה של מדדי שחלוף העצם מאפשרת להעריך תגובה טיפולית לתרופות נוגדות פרוק עצם. מספר חודשים לאחר התחלת טיפול התרופתי לאוסטיאופורוזיס, צפויה להיות ירידה ברמת הסימנים. אם לא נצפית ירידה בבדיקות אלה, הרי שככל הנראה מדובר בכישלון של הטיפול ויש לשקול להחליפו.  בעיה זו שכיחה במיוחד בחולים עם סוכרת בגלל שינויים של פלורת המעי המונעים ספיגה של סידן וויטמין D.
מחלת האוסטאופורוזיס מביאה לירידה בדחיסות העצמות ובשל כך הופכת אותן לחשופות יותר לשברים2. השימוש בתרופות ביפוספונטים לטיפול במחלה אינו בטוח


לא נכון. 


מיתוס שכיח אחר לגבי אוסטאופורוסיס נוגע לחוסר הבטיחות בשימוש בתרופות ביפוספונטים.  למעשה הסיבוך העיקרי שנגרם על ידי תרופות אלו הוא נמק של עצם הלסת המוביל לנשירת שיניים. למרות זאת,  זהו סיבוך נדיר ובשימוש לטווח קצר (של עד שנה לערך) התרופות בטוחות למדי. תרופות ביפוספונטים הן פתרון טוב לאנשים בהם אובחנה ירידת מסת עצם ויש צורך בטיפול מהיר כדי לנסות לעכב הירידה.
3. טיפול הורמונלי חליפי עלול לגרום לסרטן השד ומחלות לב


נכון חלקית. 


טיפול הורמונלי חליפי מהווה חלופה יעילה ואמינה לטיפול באוסטאופורוסיס. טיפול זה יעיל למניעת שברים בעמוד השדרה ובעצמות נוספות. טיפול זה יעיל במיוחד עבור נשים בגיל הבלות אשר סובלות מחוסר של הורמוני המין ובראשם אסטרוגן. ישנה התוויה לטיפול הורמונלי חלופי בנשים שאין להן רחם, וסובלות מתסמינים של הפסקת הווסת, כמו גלי חום, הזעה ויובש בנרתיק.


הטיפול הנפוץ ביותר בארצות הברית לחוסר כזה הוא הורמון שקרוי PREMARIN (משווק כפרמרין בישראל).  למרות זאת, תרופה זו ממוצה מסוסות ומכילה 46 סוגים שונים של אסטרוגנים, שחלקם אינם קיימים באופן טבעי בנשים. לכן יש ככל הנראה סבוכים במתן הטיפול.  קיים מחקר ידוע שמצא עליה בשכיחות של סרטן שד ומחלת לב בנשים שלקחו טיפול הורמונלי חלופי.  בעיון קפדני בנתונים נראה כי מרבית הנפגעות נטלו פרוברה.  תרופה זויעילה במניעת הריון ומשווקת כדפו-פרוברה המכילהפרוגסטין, שהוא פרוגסטרון סינתטי.בניגוד לתרופות הסינתטיות ניתן לקבל טיפול בפרוגסטרון טבעי הנקרא גם  הורמון זהה לטבעי- BIO IDENTICAL HORMONE. ניתן לרכוש ללא מרשם רופא (בארצות הברית) קרם המכיל פרוגסטרון טבעי. היתרון בשימוש בהורמון טבעי הוא כי השימוש בו אינו כרוך בעליה בשכיחות של מחלות לב או סרטן. 


מומלץ לפנות בהקדם להתייעץ עם רופא שמתמצא בטיפול בהורמונים טבעיים – BIOIDENTICAL . רשימה של רופאים כאלו בעולם זמינה באתר זה ספר מצוין בעברית המפרט טיפולים אלו הינו ספרו של דר אלכס ארדיטי – רפואת ה- ANTI AGING.


מחקר שצוטט על ידי ד"ר שאלנברגר מנבאדה מצא כי לאחר שימוש בפרוגסטרון טבעי במשך שנתיים קיימת עלייה בצפיפות עצם עד כדי 12% , ועד 15% לאחר שלוש שנים.4. ניתן לשפר את צפיפות העצם על ידי תזונה והפסקת עישון


נכון.


תיקון צפיפות עצם על ידי תזונה נכונה אפשרי גם הוא. חשוב להוריד עישון של טבק (יש רמזים לכך שעישון קנאביס גורם לעליה בצפיפות עצם אך תחום זה טרם נחקר דיו). יש להוריד גם צריכה של קפה ומשקאות קלים המכילים קפאין. חשוב להוסיף גם אבץ 15 mg of zinc picolinate) ) לשגרת התזונה היומיומית.  חוסר אבץ שכיח במיוחד בקשישים ובחולים סוכרתיים. 


בנוסף, חשוב להשלים את הטיפול עם נטילת ויטמין D. במחקר שערך ד"ר דרור רובינסון נראה כי 80%  מהאוכלוסייה של אנשים מעל גיל 50 בישראל סובלים מחוסר של ויטמין D. ניתן לאבחן חוסר כזה על ידי בדיקת דם מתאימה.  ניתן להשלים את רמת  ויטמין D  על ידי נטילה של נגזרת טבעית של ויטמין שקרויה D3.  יש לשים לב כי בהרבה מן המוצרים הסינתטיים שנמכרים מדובר בוויטמין 2D שהוא מוצר סינתטי ונחות. נראה כי הספיגה שלו לא מספקת והוא אינו יעיל בתקון חוסר של ויטמין D כמו המוצר הטבעי.


כדי לעודד ספיגה של ויטמין D חשוב לקחת ויטמין K.  הנגזרת העדיפה היא ויטמין 2K אך ניתן גם לקחת ויטמין 1K.  נטילה של 1 מ"ג ויטמין K מורידה בשליש את  אובדן הסידן מהעצם. השיפור באובדן הסידן מן העצם נגרם על ידי הפעלה של קלציטונין.  המנון המומלץ של ויטמין K הוא 2 מ"ג ליום. יש לשים לב כי ויטמין K קיים בירקות ירוקים וחשוב לכן להכליל אותם בתזונה כבר מגיל צעי.

ניתן לשפר את צפיפות העצם באמצעות תזונה נכונה, נטילה של אבץ, ויטמין D וויטמין K
5. פעילות גופנית מסייעת לשמירת מסת עצם


נכון. 


כל פעילות גופנית, בכל גיל, היא תמיד עדיפה על אי ביצוע פעילות גופנית כלל.  אם בוחרים בהליכה, יש לבצע הליכה ספורטיבית לפחות חצי שעה בתדירות של שלוש פעמים בשבוע.  עדיף ללכת בחוץ כדי להיחשף לקרינת השמש המעודדת ייצור של ויטמין D.


התעמלות אחרת לבניית עצם היא שימוש במכשיר רטט שנקרא POWER PLATE.  מכשור זה קיים במספר מכוני ספורט בארץ ומאפשר בנית עצם מואצת.  זהו המכשיר שבאמצעותו סוכנות החלל האמריקאית מטפלת באסטרונאוטים שנוטים לאוסטאופורוסיס בעת מסעות בחלל.

ד"ר דרור רובינסון הוא אורתופד מומחה, מנהל יחידת מחקר אורתופדי במרכז רפואי רבין ומנהל שירות כף רגל וקרסול בבית חולים השרון. ד"ר רובינסון מתמחה בניהול כאב אורתופדי, כף רגל וקרסול ורפואת קנאביס.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דרור רובינסון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
 • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
 • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 25/05/2020 11:18
 • שלום...אימי, אישה בת 88, בריאה באופן כללי, ואינה נוטלת תרופות קבועות. במשך השנים האחרונות טופלה בטיפולי הרחבת שופכה תקופתיים, לאחר שלפני מספר שנים עברה אצירת שתן. בשני הביקורים האחרונים לצורך טיפול ההרחבה אובחנה שארית שתן 300cc ו- 700cc, אציין שלפני כל טיפול היא נדרשת להתרוקן פעם אחת בלבד. בפעם האחרונה החליטה הרופאה המטפלת להתקין קטטר קבוע בטענה שהשלפוחית אינה פועלת באופן טבעי. שאלה ראשונה היא כמה זמן ניתן להעזר בקטטר קבוע? מעבר לזה, מאז שהותקן הקטטר, לפני 3 שבועות אימי מבקשת ללכת לשירותים כדי לתת שתן...כלומר יש לה את התחושה הטבעית בצורך להתרוקן, כמו בתקופה שקדמה להתקנת הקטטר. שאלתי, האם תחושה זו מעידה על כך שהשלפוחית חזרה לתפקד כרגיל וניתן להסיר את הקטטר? כמו-כן שאלה נוספת...האם ישנה בדיקה שאותה ניתן לבצע כדי לקבוע האם ניתן להסיר את הקטטר? אודה אם תוכלו לחזור אלי בהקדם באפשרי...תודה.

 • + הוסף תגובה
קטטר שתן ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:10
 • שלום רב מומלץ לבצע נסיון גמילה מקטטר שתן. הבדיקה להערכת שארית שתן ע"י בדיקה לא פולשנית בדיקת על-קול לנפח שארית לאחר ההשתנה. ללא שום קשר, מומלץ לבצע בדיקה פרמקולוגית להערכת אפקט כולינרגי של התרופות אותן נוטלת והאינטראקציות הבין תרופתיות שייתכן וזו הסיבה לאצירת השתן ה"חדשה" בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
דמנציה לאחר ניתוח גל 19/05/2020 19:52
 • שלום, סבתי בת 97, לפני כחודש נפלה ועברה ניתוח לשבר בעצם הירך. הניתוח הצליח אבל מאז חלה הדרדרות קוגנטיבית משמעותית. בהתחלה היא תיקשרה חלקית והייתה מאוד מבולבלת. עכשיו אחרי השיקום הראשוני היא עברה לבית אבות. הבנתי שהיא עוד פחות מתקשרת, אולי בכלל לא. עד לפני הנפילה היא הייתה ממש בסדר, היא כן בשנה האחרונה קצת התחילה לשכוח דברים או קצת לא הבינה, אבל מאז הניתוח זו לא היא בכלל. האם אין מה לעשות ופשוט בגלל הניתוח היא הפכה בפתאומיות לדמנטית לגמרי? האם משכחים וחומרי הרדמה יכולים לעשות נזק כזה? יש סיכוי לשיפור, אולי אם החומרים יצאו מהגוף? תודה

 • + הוסף תגובה
הדרדרות מנטאלית לאחר ניתוח ד"ר רון בן יצחק 20/05/2020 10:21
 • שלום לנכד\ה המודאג\ת התופעה המתוארת אכן נפוצה בקרב קשישים בקהילה, הסובלים מירידה קוגניטיבית. יחד עם זאת, עלינו לשמור על אופטימיות מאחר וייתכן וסבתא סובלת ממצב של דליריום, האופייני לאחר פציעה, ניתוח, אשפוז ממושך. נדרש לבצע אבחון פסיכוגריאטרי, טיפול אדקוואטי והרבה סבלנות וסובלנות.לדליריום אטיולוגיה רחבה, הכוללת בראש וראשונה סיבות גופניות (חום, התייבשות, ירידה במלחים, מצבי דלקת או זיהום) מומלץ להיוועץ במומחה בגריאטריה בד"כ המנהל הרפואי במוסד גריאטרי מוסדר. בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!