פציעות טראומה אורתופדיות: הפגיעות הנפוצות והטיפול

מהן פציעות טראומה אורתופדית, באילו גילאים הן שכיחות יותר וכיצד ניתן לטפל בהן? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019
פציעות אורתופדיות באגן, בגפיים, בירכיים ובעמוד השדרה מובילות פעמים רבות לצורך בביצוע ניתוחים בנפגעי טראומה, עובדה הממצבת את הטראומה האורתופדית כהתמחות חיונית וחשובה. טראומה אורתופדית היא תת התמחות באורתופדיה אשר עוסקת בקיבוע ותיקון של שברים. אורתופד המומחה בטראומה אורתופדית בקיא בתורת איחוי השברים והעצמות והוא מבין לעומק את הביו מכאניקה של השברים השונים. מומחיות בטראומה אורתופדית הכרחית לטיפול בפציעות מורכבות, כמו שברים תוך מפרקיים בגפיים, שברים בעצמות ארוכות, שברים פתוחים ועוד. אילו פגיעות יוגדרו כפציעות טראומה אורתופדית?

כל שבר מורכב של הגפיים, התחתונות או העליונות, יוגדר כפציעת טראומה אורתופדית. קיימים סוגים שונים של שברים מורכבים, בהם שברים המערבים מפרקים שונים, שברים פתוחים, שברים שמלווים גם בפגיעה ברקמות הרכות ועוד. המומחים בטראומה אורתופדית הם בעלי מיומנות בטיפול בשברים אלה ובקיבועים שונים בהתאם לסוג הפציעה וחומרתה. עד כמה פציעות טראומה אורתופדיות הן שכיחות ובאילו קבוצות גיל?

פציעות טראומה אורתופדיות קיימות בכל הגילאים, אך ישנן פציעות מסוימות השכיחות יותר בקרב קבוצות גיל מסוימות: בילדים לדוגמה, שברים סביב המרפק נפוצים יותר. בצעירים, אופיינים שברים הנגרמים כתוצאה מפגיעה באנרגיה גבוהה, כמו פציעות ספורט ותאונות דרכים. בגיל השלישי רוב השברים נובעים מחולשת העצמות, כמו שבר צוואר הירך או שברי זרוע. 
למרות שפציעות טראומה אורתופדית קיימות בכל הגילאים, קיימות פציעות שכיחות יותר בקרב קבוצות גיל מסוימותאיך ניתן לטפל בשברים?

הטיפול בשברים משתנה והוא תלוי בחומרת הפגיעה ובמיקומה:טיפול שמרני

הטיפול השמרני כולל לרוב גיבוס של אזור השבר או קיבוע של הגפה. החיבור של השבר הוא תהליך ביולוגי המתרחש תחת תנאים מסוימים. הגבס משמש כמקבע חיצוני והוא מסייע בקיבוע העצמות בעמדה תקינה. בלעדיו, תנועת השרירים באזור השבר עלולה להוביל לעמדה לא תקינה של העצמות ולעיוות הגפה. באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?

קיימים פרמטרים וקריטריונים שונים לכל אזור ושבר, שעל פיהם נקבע הצורך בניתוח. לעיתים, ניתוח הוא הכרחי כדי למנוע עיוות של הגפה ולאפשר פעולה תקינה שלה, אך במקרים אחרים הפעולה הכירורגית מומלצת כדי לאפשר חזרה מהירה לפעילות.


בכל ניתוח לתיקון טראומה אורתופדית יש לעמוד בארבע מטרות לצורך הצלחת הפעולה: 

- רדוקציה אנטומית :החזרת העצם לעמדה בה הייתה לפני השבר. 

- השגת קיבוע יציב.

- שמירה על הרקמה הרכה אשר עוטפת את העצם.

-  חזרה מהירה לפעילות.מהו תהליך ההחלמה והשיקום לאחר ניתוחים אלה?

ברוב המקרים, לאחר הניתוח יהיה צורך בתקופת החלמה שבמהלכה יש לשמור על תנועה מינימלית של הגפה. לאחר מכן, יתבצע תהליך שיקומי הכולל פיזיותרפיה. הפיזיותרפיה היא חלק מהותי במהלך הטיפול בטראומה אורתופדית. מטרתה היא להחזיר את טווח התנועה התקין של הגפה ולחזק את השרירים האזוריים שהתנוונו כתוצאה מחוסר פעולה. בשברים מסוימים, כמו שברים של האמה, יהיה צורך בשמירה על היד במתלה או באמצעות סד במשך כשבועיים לאחר הניתוח ורק לאחריהם יחל המטופל בתהליך השיקום. ברוב המקרים חזרה לפעילות תקינה תתבצע לאחר חודש עד חודש וחצי לאחר הטיפול. 


טרם לטיפול בפציעת טראומה אורתופדית, חשוב לדעת מהן האופציות הטיפוליות הקיימות כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי אסטרטגיית הטיפול. ליווי מקצועי במהלך הטיפול בפציעה ותהליך השיקום עשוי לסייע בזיהוי של סיבוכים אפשריים שעלולים להתפתח וטיפול בהם במידת הצורך. 
הכתבה בשיתוף עם פרופ' איל יעקבי, מומחה בכירורגיה אורתופדית, בדגש על טראומה אורתופדית, שברים מורכבים ופגיעות תוך מפרקיות. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר איל יעקבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה אורתופדית ושברים מורכבים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
"גולה" בברך ריקי 08/11/2019 22:30
 • שלום רב, בת 34, בריאה בד"כ. לפני מספר שבועות מיששתי במקרה "גולה" קטנה באיזור הקדמי של הברך. זה לא כואב לי, אבל נראה כי הגולה זזה בחופשיות כאשר אני נוגעת בה. קצת מודאגת, מה זה יכול להיות ומה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
גולה בברך מוני 05/07/2020 08:43
אצבע הדק/תסמונת התעלה שגית 22/10/2019 11:40
 • שלום ד"ר האם אצבע הדק (בקמיצה אצבע 4 קופצת בשני הידיים רק בבקרים) יכולה לגרום לתחושת נימול לא רק באצבע עצמה אלא לאורך חלקים מסוימים מהזרוע ביד לאורך כל היום? או שמדובר ב"תופעת לוואי" של תסמונת התעלה? והאם אצבע הדק ותסמונת התעלה קשורות אחת לשניה או שאצבע הדק יכול לקרות ללא קשר להתפתחות תסמונת התעלה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 22/10/2019 11:55
 • שגית שלום זה נשמע כשתי תסמונות נפרדות ולא קשורות אבל רק בבדיקה ניתן לענות על השאלה הזאת

 • + הוסף תגובה
שבר תלחשה דניאלה 17/10/2019 19:41
 • לפני כשבועיים פרקתי את הפיקה ברגל ימין .השבר הוגדר כשבר תלישה. לאחר התייעצות עם אורתופד בכיר וותיק בתחום הוחלט על ידו על טיפול שמרני עם סד ופזיותרפיה מתאימה(בניגוד לרופאים במיון שחשבו שניתוח הוא הפתרון הנדרש).בטענה כי אני מאוד צעירה והרקמה הרכה תיוצר במהלך כ שישה שבועות והפיזיותרפיה תחזק את כל השרירים מסביב לברך. אחד מהתרגגילים שנתנו לי הוא כיפוף של הברך עם תמיכה של רצועה לזוית קטנה מ 45 מעלות. אני ממש מתקדמת ועושה את התרגיל מצוין אבל פתאום אתמול ראיחי בזמן הכיפוף שהפיקה זזה טיפונת במין קפיצה לצד שמאל. היום במהלך התרגול עם הפיזיותרפיסטית זה לא קרה אבל שוב היום בערב לאחר כמה כפופים מוצלחים שוב הייתה קפיצה ללא כאבים. האם זה מעיד כי עדיין לא התחיל להתרחש איחוי מחדש(עברו שבועיים בלבד)?או שדרך הטיפול פוגענית במידה מסוימת ?

 • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר איל יעקבי 19/10/2019 09:32
 • שלום לא ציינת בת כמה את שבועיים זה עדיין מוקדם ליצירת חיבור. מומלץ לבצע צילום מתאים (sky view) על מנת לבדוק את מנח הפיקה בנוסף במקרים רבים של פריקה מומלץ על ביצוע הדמיות נוספות (ct / mri ) על מנת לשלול פגיעה סחוסית או פרגמנט חלופשי בברך

 • + הוסף תגובה
שבר תלישה של הפיקה המשך דניאלה 20/10/2019 14:41
 • אני בת 21 והתבצעו בדיקות mri ו ct . ממצאי בדיקת ct:שבר מורכב של האספקט המדיאלי של הפיקה עם פרגמנטציה נכרת.עמדת פריקה לטרלית חלקית.יתכן לאחר פריקה זמנית.ללא קן שבר בפמור הדיסטלי. בבדיקת ה mri ראו כי הרצועות לא נפגעו.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 22/10/2019 11:45
 • במידה והפיקה בעמדה לא תקינה כפי שציינת אז כנראה יש צורך בטיפול מעבר לפיזיותרפיה שכן הרצועה מחוברת לשבר ולכן אינה מבצעת את תפקידה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!