פריצת דיסק ובלט דיסק: מהם הגורמים ואיך ניתן לטפל?

מה היא פריצת דיסק ומה זה בלט דיסק, מה גורם לתופעות, איך מאבחנים וכיצד הטיפול הכירופרקטי עשוי לשפר את המצב ואף לייתר את הצורך בניתוח? כל המידע בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר שחר קנין
ד"ר שחר קנין
כירופרקט מטפל בכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, מיגרנות וסחרחורות, בלטים או פריצות בדיסק
הצג טלפון מספר מקשרבין שתי כל חוליות לאורך עמוד שדרה נמצא דיסק. הדיסק מורכב משני חלקים עיקריים:


 גרעין הדיסק (Nucleus Polposus NP) 

החלק המרכזי בדיסק המורכב מחומר דמוי ג'ל אשר מכיל ברובו מים. גרעין הדיסק פועל כבולם זעזועים של 24 החוליות היושבות אנכית זו על גבי זו, ועמוד השדרה כולו.מעטפת הדיסק (Annulus Fibrosus AF)

מורכבת מרקמת חיבור קשיחה המכילה קולגן ומסודרת בטבעות היקפיות צפופות.


מהו בלט דיסק?

בלט דיסק נגרם לרוב עקב שחיקת הדיסק. במצבים אלה גרעין הדיסק דוחק את הטבעות המקיפות אותו וגורם להן לבלוט (בעיקר כשאנו יושבים עם גב קמור) לכיוון שורשי העצבים בחוט השדרה או אל תוך תעלת השדרה. ברוב המקרים בלט דיסק יתרחש בצד האחורי או בצד האחורי והצדי של הדיסק. 


בלט דיסק מתני או צווארי הם מצבים שכיחים מאוד: על פי  נתוני סריקות MRI בעשור האחרון, כ- 86% מהאוכלוסייה הבוגרת שמעל גיל 30 וחיה בעולם המערבי, סובלת מבלט דיסק.

מהם הגורמים לבלט דיסק?

הגורם המרכזי לבלט דיסק הוא ישיבה ממושכת. למעשה, בזמן ישיבה ארוכה מופעל עומס רב על האזור האחורי של הדיסק והוא נשחק. ישנם עוד גורמים כגון חזרה על תנועות לא נכונות כגון התכופפות עם סיבוב, עבודות ניקיון, טניס, גולף וכו'. מהי פריצת דיסק?

פריצת דיסק מוגדרת כיציאת החומר הפנימי אשר מצוי בגרעין הדיסק אל תוך התעלה השדרתית, או אל תוך תעלות העצבים הצדיים שמתוכן מגיחים העצבים אל הגפיים. פריצת דיסק היא מצב נדיר יחסית ולמעשה רק כ-5% מבלטי הדיסק יהפכו לפריצה.

מהם הגורמים לפריצת דיסק?

פריצת דיסק נגרמת לרוב מטראומה, נפילה, תאונה, תנועה מהירה ולא נכונה או בעקבות הרמת חפץ כבד. כשמרימים משא כבד בצורה לא נכונה (רחוק מהגוף ובברכיים נעולות), המשקל המופעל על ציר הגב התחתון רב מאוד וכתוצאה מכך עלול לפרוץ נוזל גרעין הדיסק דרך בקעים וקרעים הקיימים במעטפת הדיסק. בחלק ניכר מן המקרים קדמו לפריצת הדיסק תנועות לקויות בעמוד השדרה. בספרות הרפואית מתוארים גם מקרים נדירים בהם רקמת מעטפת הדיסק הייתה כבר חלשה מאד ורק לחץ קל כשיעול או עיטוש, גרמו לפריצת הדיסק. אלו הם גורמי הסיכון העיקריים לפריצת דיסק:

משקל עודף 

חוסר פעילות גופנית 

עישון-  פוגע ברקמת הסחוס

גיל - (פריצת דיסק נפוצה בגילאי 30-50)

הרמת חפצים כבדים

חשיפה למכשור רועד, כמו לדוגמה בקרב טייסי מסוקים או נהגי משאיות.

סוגי ספורט מסוימים, לרבות טניס, סקווש וקפיצות.מהם התסמינים שיעידו על כל אחת מהבעיות?

במקרים רבים בלט דיסק לא יוביל להופעת תסמינים שונים. למרות זאת, קיום של גורמים נוספים, כמו חיכוך מוגבר, חוסר פעילות גופנית או השמנה יביאו להחמרה בדלקת האזורית וכתוצאה מכך גם בלחץ המופעל על העצבים המקומיים.


הסימפטומים האופייניים לפריצת דיסק רבים ומגוונים, אך הבולט שבהם הוא הכאב החד והחריף המקרין מן הגב התחתון אל הרגל או אל הזרוע. כאב זה הנקרא כאב סיאטי (לרגל) או כאב בראכיאלי (לזרוע). הכאבים עלולים להיות מלווים בתחושת נימול,  צריבה, חולשה ואפילו במקרים מסוימים דלדול שרירי. כאב מקרין מסוג זה מחמיר לרוב במצבי מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ואו עיטוש.

ברוב המקרים הכאבים הנוצרים כתוצאה מבלט דיסק או פריצת דיסק מתניים מקרינים גם אל אזור הגב התחתון והישבן. מיקום הכאב תלוי במיקומו של הדיסק הפגוע: לדוגמה, פריצה/בליטה של הדיסק בין החוליות L4- L5  תלחץ על שרש העצב  L5המעצבב את תחושת הכאב והחישה בעור הירך הצידית, השוק הקדמית ועד לכף הרגל. פריצה/בליטה של הדיסק בין החוליות L5- S1  ילחץ על שורש העצב  S1המעצבב את תחושת הכאב או החישה בירך והשוק האחוריים. מכיוון שמעטפת הדיסק מכילה גם קולטני כאב, החולה הסובל מפריצה בצוואר או בגב התחתון, עלול\ה להרגיש כאב מקומי עוד לפני הופעת הכאבים המקרינים לגפיים.


בשל העובדה שהתסמינים המעידים על בלט דיסק ופריצת דיסק דומים, קשה לאבחן באילו מן הבעיות מדובר. לכן תמיד מומלצת בדיקת MRI כדי לבצע אבחון סופי. בבלטים גדולים ופריצות גדולות מאד מתווסף גם דלדול שרירי שמחייב מעקב ותכנון תכנית אימונים מסוימת לקבוצות השריר שנפגעו. אופי הכאב
הכאב בפריצת או בלט דיסק חריף, מהיר ומלווה ברוב בהקרנה לאזור המעוצבב על ידי העצב הלחוץ. בשלב החריף, רמות הכאב יעלו עם תנועות מסוימות, בשיעול, עיטוש ומאמץ. לרוב תופיע גם תחושות נימול לרוב עם הכאב או לאחריו. חולשת שרירי הגב התחתון ואף ניוון שרירים עלולים להופיע אם מופעל לחץ רב וממושך על העצבים. במקרים קשים ונדירים יותר בהם  הפריצה היא מרכזית אל (תוך התעלה השדרתית) ואם מופעל לחץ רב על חוט השדרה, יופיעו חסרים נוירולוגים קשים הדורשים התערבות רפואית מידית בביה"ח. בין התופעות הקשות, אבדן שליטה על הסוגרים ושיתוק.

כיצד מאבחנים?

את הלחץ התוך עצבי ניתן לאבחן גם תוך שימוש בבדיקות אורתופדיות ונוירולוגיות פשוטות יחסית. למרות זאת, האבחון הסופי יתבצע באמצעות בדיקת MRI לשם שלילת פתולוגיות אחרות. CT פחות מומלץ, הן בשל האבחון הלא מדויק של הרקמות הרכות (דיסקים, חוט שדרה, רצועות ושרירים) והן בשל קרינה רבה ומיותרת שלא קיימת בבדיקת ה-MRI.מהן דרכי הטיפול?


טיפול שמרני

הטיפול התרופתי האנטי דלקתי במקביל לטיפול הכירופרקטי, עשוי לסייע במיתון התגובה הדלקתית באזור וכתוצאה מכך גם לגרום לירידה ברמות הכאב. בנוסף גם קירור האזור באמצעות הנחת שקית קרח ב-3 הימים הראשונים לדלקת החריפה בעצב ולהניחה על החלק הכואב בכל שעה למשך 15 דקות ומנוחה, יכולים לסייע בהורדת הנפיחות והדלקת האזורית. 


לאחר הטיפול בהתקף הדלקתי ניתן להתחיל לבצע הפחתת לחץ באמצעות  טיפול כירופרקטי הכולל מתיחות עדינות בתנוחות שונות. כירופרקטיקה היא מקצוע בריאות אמריקני שנבחר מזה עשרות שנים על ידי משרד הבריאות האמריקאי כטיפול מועדף על פני טיפולים אחרים.מהו טיפול כירופרקטי?

הכירופרקטיקה כוללת יותר מעשרים טכניקות טיפול ידניות המותאמות לאבחונים הכירופרקטיים השונים ולגיל המטופלים. הטכניקות כוללות טיפול ידני ומתיחת שרירים, טיפול בנקודות לחיצה, טיפול במתיחות כירופרקטיות ידניות וממוכנות, טיפול באיזון פאסיבי של האגן וחוליות עמוד השדרה. הטיפול האקטיבי כולל איזון ו/או כיוונון (Adjustment) החוליה של מפרקי השלד. כוונון החוליה או המניפולציה הכירופרקטית, הנה מיוחדת ייחודית, בכך שהיא מתמקדת באבחון ומישוש ידני של כל מפרק ומפרק בעמוד השדרה ומפחיתה את הלחץ הקיים בין המבנים.


מטרת הטיפול היא להפחית את הלחץ התוך דיסקי (דקומפרסיה)  . הטיפול עשוי להוביל לשיפור הדרגתי בתחושת הכאב והנימול ועם הזמן לתנועתיות טובה יותר. למרות זאת, לשם הקלה משמעותית חשוב לבצע סדרת טיפולים הכוללת שישה מפגשים בשבועיים הראשונים. לאחריה תורגש הטבה משמעותית בכאב וניתן יהיה להוריד את המינון הטיפולי לפעמיים בשבוע במשך כשבועיים נוספים. 


האם הטיפול יכול לדחות ואף לייתר את הצורך בניתוח?

מחקרים עדכניים מצאו כי הטיפול השמרני מסייע להחלמה בכ-96% מהתקפי הדיסק (בלט דיסק או פריצת דיסק). למרות זאת במצבים בהם מתרחשת הישנות של ההתקפים (במקרים בהם מתרחשים 2-3 התקפים בשנה), מומלץ לפנות לייעוץ כירורגי בכדי לשקול ניתוח לכריתת הדיסק הבולט או הפרוץ. 


הכתבה בחסות ד"ר שחר קנין, כירופרקט ומרצה לאנטומיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. מטפל בליקויים בעמוד השדרה, בכאבי גב, כאבי צוואר, בלטים ופריצות דיסק. הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שחר קנין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום פריצת דיסק

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פיענוח סיטי והסבר
 • יניב
 • 29/03/2019 11:27
 • יניב, ת.ז: 025612698 גיל: 45ש 4ח דר' נכבד/ה, הבדיקה בוצעה בתאריך: 2019/03/27 נבדק נכבד, קריאת המידע הרפואי המצורף ללא ליווי של הרופא המטפל עלולה לגרום להבנת הכתוב באופן שגוי או חלקי. אנא פנה לרופא המטפל אשר יסביר לך את משמעות תוצאות הבדיקה. במידת הצורך, בירורים ושאלות בנוגע לפענוח יופנו לרופא הרדיולוג באסותא, על ידי הרופא המפנה בלבד. בכל נושא אחר, אנא פנה למוקד אסותא בטלפון 7644444-03 רופא נכבד, רופאי מכון הדימות באסותא עומדים לשירותך בכל הנוגע לפענוח זה בטלפון 7645272-03 בימים א'-ה' בין השעות 00:08-00:18 כמו כן ניתן לפנות באמצעות פקס שמספרו 7645229-03 להלן ממצאי בדיקת CT עמוד שדרה צווארי: סיבת ההפניה: בירור. אין בPACS בדיקות קודמות לצורך השוואה. הממצאים: שינויים נווניים בגופי החוליות ובמפרקים הפצטרים והאונקו ורטברלים. החוליות שומרות על גובהן. היצרות המרווח הבינחולייתי בגובה 4-C3. קוטר קדמי אחורי של התעלה הספינלית הגרמית הודגם תקין. בגובה C3-C2 : בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק התקאלי, הפורמינות שמורות. בגובה C4-C3 : בלט דיסק אחורי מסוייד בחלקו עם לחץ על השק התקאלי, היצרות פורמינלית על ידי שינויים נווניים דו"צ. בגובה C5-C4 : בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק התקאלי, הפורמינות שמורות. בגובה C6-C5 : בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק התקאלי, היצרות פורמינלית על ידי שינויים נווניים משמאל. בגובה C7-C6 : בלט דיסק אחורי עם לחץ קל על השק התקאלי, הפורמינות שמורות. בגובה T1-C7 : ללא עדות לבלט דיסק. הפורמינות שמורות. ממצאי לוואי: שינויים אינטרסטיציאלים בפסגות הריאות דו"צ.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באיזור מותניים - ישבן
 • גיא
 • 03/03/2019 19:18
 • שלום, כבר שכמעט שנה אני סובל מכאבים באיזור המותניים -ישבן. לאחרונה אני מרגיש יותר פעמים כאבים בזמן קימה מישיבה לעמידה (כאב מקרין במותניים - מרכז גב תחתון וישבן). בתנועות חדות (למשל אם אני כמעט "נתקע" בענף עץ) אני מרגיש תחושת דקירה. אני גם מרגיש כאבים בשעת עיטוש ושיעול. לאחר קריאת חומר אני מבין שלתסמינים שאני מתאר יש אולי קשר לפריצת דיסק פוטנציאלית. הייתי לפני חצי שנה אצל אורטופד ששלח אותי לבידקת CT, אבל מפאת כמות הקרינה הפוטנציאלית פחדתי לעשות. אני בעיקרון מנסה לטפל בעצמי באמצעות שחייה (שמועילה לי בעיקר בכאבי שכמות שאני גם סובל מהן - יש לי דיסקופטיה C6-7 שאובחנה לפני 12 שנה) מחמם את האיזור, עושה מתיחות ושימוש בגליל זיזים. כמו-כן אני עושה טיפולי דיקור שלרוב מורידים את הכאב (למרות שמאיזור הגב התחתון פחות עוזר). לשאלתי: מה מומלץ שאעשה? האם באמת יש חשש שיש לי פריצת דיסק? ואם כן, מה יכול להיות טיפול לא פולשני שיכול לעזור? אשמח אפילו להמלצה לפנייה למומחה בנושא שאוכל להתייעץ איתו באופן פרטי. לשאלתי:

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פענוח סיטי עמוד שדרה
 • לירון
 • 15/02/2019 15:19
 • שלום רב עברתי לאחרונה סיטי עמוד שידרה ובפענוח נרשם כי יש לי בלט דיסק אחורי עם לחץ קל על השק התקאלי . למה הכוונה ? האם מדו ר על פריצת דיסק ? ומה הטיפול ? אשמח למענה . תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר שחר קנין ד"ר שחר קנין
מנהל מרפאות גב טוב קרא עוד
ד"ר גל גריסרו ד"ר גל גריסרו
כירופרקט, עוסק בפציעות ספורט, רפואת ספורט. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ