דלג לתוכן

פריצת דיסק (herniated disk)

ערוץ האורתופדיה
6 דקות קריאה

פריצת דיסק, המכונה לעתים דיסק שמוט או דיסק בקוע היא תופעה אשר עלולה לגרום לכאבי גב המקרינים אל עבר הרגל (אם מדובר בפריצת דיסק מותנית) או אל עבר הרגל (אם מדובר בפריצת דיסק צווארית), ופעילות יום יומית פשוטה עלולה להפוך לקשה או אפילו לבלתי נסבלת.

עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות (עצמות) ובניהן מעין רפידות קטנות ועגולות של רקמת חיבור המכונים דיסקים. הדיסקים מורכבים משכבה חיצונית קשיחה (הטבעת) ושכבה פנימית רכה יותר (הגרעין). פריצת דיסק של אחד הדיסקים מתרחשת כאשר חלק קטן מן הגרעין נדחף החוצה דרך קרע קטן בטבעת המקיפה אותו אל תוך תעלת השדרה. דבר זה עלול לגרום לגירוי העצבים ולהביא לידי כאבים, חוסר תחושה או חולשה באזור הגב ו/או ביד או ברגל, כתלות במיקום פריצת הדיסק.

בדרך כלל ניתן לטפל בתופעה של פריצת דיסק על ידי נקיטה בשיטות הטיפול השמרניות (לא ניתוחיות), ובמרבית המקרים אין צורך לפנות לפתרון באמצעות הליך ניתוחי.

סימפטומים

הסימפטומים השכיחים ביותר הם כאבים מותניים או צוואריים, כתלות במיקום הפריצה, המתגברים בישיבה ובהליכה ומוקלים בשכיבה. הכאב יכול להקרין לגפה (יד או רגל), בצד בו הדיסק לוחץ על העצב. לדוגמה, כשהדיסק פרוץ לימין, ההקרנה תהיה לצד הימני.


התסמינים הנפוצים ביותר המצביעים על דיסק פרוץ כוללים בין השאר:

נשית – כאב מקרין, לעיתים מלווה בעקצוץ או חוסר תחושה, אשר מתחילה באזור הישבן שלך ומקרינה מטה אל אחורי או צידי אחת הרגליים שלך. 

כאבים באזור הגב התחתון/ חוסר תחושה או חולשה באחת הרגליים שלך, או באזור העורף, הכתף, החזה או היד/

כאבי גב או כאבים ברגל המחמירים כאשר אתה יושב, משתעל או מתעטש.

מתי לפנות לטיפול רפואי

במידה שהינך חווה כאבים בגב שהם מגבילים אותך לפרק זמן העולה על שבוע ימים, תתקשר אל אורטופד על מנת לקבל הערכה בנוגע למצבך. כאב גב יכול להוות גורם המפריע לך לנהל את אורח החיים התקין שלך לפרק זמן של בין שבוע לשלושה שבועות. 

בדרך כלל הכאב וההגבלה בתנועה משתפרים משמעותית לאחר כארבעה עד שישה שבועות. במידה שאתה מסוגל לעסוק בפעילות מוגבלת בלבד ואינך רואה שיפור במצבך לאחר שלושה שבועות, תתקשר לרופא המטפל בך על מנת לקבוע תור לבדיקה. אם הכאב מחמיר כאשר אתה יושב, משתעל או מתעטש, ייתכן ומצב של פריצת דיסק היא הסיבה לכך.

עליך לקבל טיפול רפואי מיידי במידה ש:

•          אתה מאבד את השליטה על שלפוחית השתן או המעיים שלך 

•          הכאב שלך מחמיר במקום להישאר ברמה יחסית קבועה או שהוא מתגבר במשך הזמן 

•          אתה מרגיש חולשה או חוסר תחושה באחת או בשתי הרגליים שלך

פריצת דיסק יכולה לגרום ללחץ על מספר שורשים עצבים או על השק הטקאלי (שק העצבים המרכזי בעמוד השדרה המותני). לחץ זה, המכונה תסמונת "זנב הסוס" (Syndrome Cauda Equina), הוא מצב נדיר ביותר המחייב התערבות ניתוחית מידית לשחרור הלחץ כדי למנוע נזק נוירולוגי קבוע שיתבטא באי שליטה בסוגרים או חולשה של הגפיים. 

סיבות וגורמי סיכון

עמוד השדרה בנוי מחוליות ובניהן רקמת חיבור המכונה דיסק. הדיסק מורכב משכבה חיצונית קשיחה (הטבעת) ושכבה פנימית רכה יותר דמוית ג'לי (הגרעין). 

דיסקים אלה פועלים כמעין קפיצים, אשר בולמים זעזועים שונים ומאפשרים את הכיפוף של עמוד השדרה שלך. הם מסייעים לשרירים בעמוד השדרה שלך לשמור על עמוד השדרה מן הלחצים אשר מפעילה הפעילויות היום יומיות שלך על הגב ובעת הרמת משאות כבדים.

במרבית המקרים פריצת דיסק היא תוצאה של שחיקה הדרגתית, הבאה עם העלייה בגיל, ומכונה התנוונות הדיסקים. ככל שתתבגר, הדיסקים של עמוד השדרה שלך יאבדו חלק מתכולת המים שלהם. דבר זה הופך אותם לגמישים פחות וחשופים יותר לקרעים או התבקעויות גם בעקבות הפעלת מאמץ מתון ביותר עליהם.

מרבית בני האדם אינם יכולים להצביע במדויק על הגורם לפריצת הדיסק שלהם. לעיתים, שימוש בשרירי הגב במקום שימוש בשרירי הרגליים והידיים לצורך הרמת משאות גדולים וכבדים, יכול להוביל לפריצת אחד הדיסקים, כמו גם סיבוב הגב תוך כדי הרמת משא. לעיתים נדירות בלבד חבלה טראומטית, תאונות דרכים, נפילה על הגב או מכה חזקה, יכולים לגרום לפריצת דיסק בגב.

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות בדיסק פרוץ בגב, ובניהם בין השאר:

גיל. פריצות דיסק הן תופעות נפוצה יותר אצל בני אדם בגילאי הביניים, במיוחד בגילאים שבין 35 ל- 55, וזאת עקב התנוונות הדיסקים כתוצאה מן העלייה בגיל.

עישון. עישון טבק מעלה את רמת הסיכון שלך לפריצת דיסק וזאת מכיוון שהוא גורם להזדקנות מהירה של הדיסק וניוון מואץ שלו. 

עיסוק המאמץ את עמוד השדרה שלך. בני אדם העוסקים בעבודות הדורשות מאמץ גופני נוטים לרמת סיכון גבוהה יותר ללקות בפריצות דיסק. הרמת משאות באופן תדיר, משיכה, דחיפה, רכינה הצידה וסיבוב עמוד השדרה מעלים את רמת הסיכון. עיסוקים אשר דורשים ישיבה ממושכת או עמידה ממשוכת ללא שינוי התנוחה גם הם מעלים את רמת הסיכון לסבול מפני פריצת דיסק. גם עיסוקים בהם יש חזרה רבה על תנועות קבועות מספר רב של פעמים מהווים סיכון. 

אבחון ובדיקות

על מנת לקבוע האם אתה סובל ממצב של פריצת דיסק, הרופא המטפל בך יבחן את העבר הרפואי שלך ויבצע מספק בדיקות גופניות, אשר כוללות בין השאר:

•          הרמה ישרה של הרגל הכואבת

•          הרמה ישרה של הרגל הבריאה

•          סריקה נוירולוגית

בדיקות אפשריות נוספות

במרבית המקרים של פריצת דיסק , הבדיקה הגופנית היא כל אשר הרופא המטפל בך יזדקק לו על מנת לתת אבחנה.  במידה והרופא המטפל בך יחשוד כי יש גורם אחר האחראי למצבך הרפואי, או ירצה לבחון אילו עצבים מושפעים ממצבך, או במידה ואין שיפור בתסמינים שלך לאחר פרק זמן של ארבעה שבועות, ייתכן והוא יבקש ממך לבצע אחת או יותר מן הבדיקות הבאות:

•          סריקת MRI 

•          סריקת CT 

•          תרשים של חוט השדרה בעזרת צבען (Myelogram) 

•          צילום רנטגן 

סיבוכים אפשריים

בעוד שהתופעה מלווה לעיתים בכאבים עזים מאוד, פריצת הדיסק לכשעצמה אינה מוגדרת כמצב חירום רפואי. במקרים נדירים, פריצת דיסק יכולה להוביל לתסמונת "זנב הסוס" (Syndrome Cauda Equina), אשר משמעותה לחץ מרכזי של הדיסק על שק העצבים (השק הטקאלי) בדיסקים המותניים התחתונים.

על מנת להקל על הלחץ הנוצר בתסמונת זנב הסוס יש צורך בביצוע ניתוח חירום, מכיוון שחוסר טיפול בבעיה יכול להוביל לידי חולשה קבועה או אף לשיתוק תמידי. 

רשימת התסמינים המובאת להלן, היכולה להצביע על תסמונת זנב הסוס, מצריכה נסיעה לחדר המיון:

         
עלייה חדה ברמת הכאב, חולשה או נמלול המופיעים ברגל אחת או בשתי הרגליים. 
          חוסר שליטה על פעולות שלפוחית השתן או המעיים הכוללים גם חוסר יכולת להתאפק או קשיים במתן שתן גם כאשר שלפוחית השתן מלאה. 
          חוסר תחושה נרחב באזורי גופך אשר היו באים במגע עם אוכף סוס במידה והיית יושב עליו, כגון פנים הירכיים, אחורי הרגליים ואזור הישבן.

טיפולים ותרופות

הטיפול השמרני המקובל – כמו הימנעות מתנוחות גוף הגרומות לכאבים, ביצוע התעמלות ונטילת תרופות לשיכוך כאבים – מסייעים בהקלת על התסמינים אצל תשעה מכל עשרה בני אדם אשר סובלים ממצב של פריצת דיסק.

מרבית בני האדם רואים שיפור במצבם לאחר פרק זמן של כחודש ימים עד חודשיים וזאת בעזרת הטיפולים השמרניים המקובלים. מחקרים שבוצעו בעזרת הדמיות מראים כי הבלט או חלק הדיסק שזז ממקומו מתכווצים לאחר פרק זמן מסוים, וזאת בהתאם לשיפור שנראה בתסמינים. 

הרופא המטפל בך ימליץ לך על מגוון אפשרויות טיפול וזאת על פי התסמינים מהם אתה סובל:

ניתן ליטול תרופות להרפיית השרירים כגון ואליום או ציקלובנזאפרין במידה ויש לך עוויות שרירים בגב או בגפיים. תופעות הלוואי הנפוצות של תרופות אלה הן פגיעה בערנות וסחרחורת.

•          מנוחה במיטה 

•          זמן. התסמינים המלווים פריצת דיסק משתפרים לאחר פרק זמן של בין ארבעה לשישה שבועות.

ניתוח

כ- 10 אחוזים מבני האדם אשר סובלים ממצב של פריצת דיסק יזדקקו בסופו של דבר לביצוע הליך ניתוחי. ייתכן כי תמצא מועמד טוב לביצוע ניתוח שכזה במידה והטיפולים השמרניים המקובלים לא מביאים לידי שיפור במצבך לאחר פרק זמן של שישה שבועות. ניתן לשקול לבצע הליך ניתוחי גם במידה וחלק מן הדיסק הפרוץ שלך נכנס אל תוך חלל חוט השדרה שלך, ומפעיל לחץ על אחד העצבים או במידה ויש לך בעיות בהליכה או עמידה.

הניתוח הנפוץ ביותר לטיפול בדיסק פרוץ מכונה microdiskectomy. הליך ניתוחי זה דומה במהותו לניתוח גב פתוח להוצאת דיסק אשר מצריך חיתוך וביתור חלק מעצמות עמוד השדרה (החוליות) על מנת לקבל גישה אל הדיסק הפרוץ ואל העצבים הדחוסים שסביב לו. 

בניתוח ה- microdiskectomy הרופא המנתח משתמש במיקרוסקופ מיוחד או בעדשה מגדלת על מנת לבצע מספר חתכים קטן בעור, בשרירים ובעצמות שלך הנמצאים מעל לדיסק הפרוץ. השימוש בחתכים קטנים יותר ובהליך פולשני פחות ברקמות הסמוכות מפחיתים את הכאב המלווה את תוצאת הניתוח ומצמצם משמעותית את זמן ההחלמה.

מניעה

על מנת למנוע פריצת דיסק יש:

•          לבצע פעילות גופנית סדירה 

•          לשמור על יציבה נכונה 

•          לשמור על משקל תקין 

•          להפסיק לעשן

טיפולים אלטרנטיביים

ישנם מספר טיפולים אלטרנטיביים אשר יכולים להקל  על כאבי הגב התחתון אצל בני אדם הסובלים מהם. 

שאל את הרופא המטפל בך באם תוכל להפיק תועלת מן הטיפולים הבאים:

•          דיקור סיני (אקופונקטורה) 

•           עיסוי 

•           טיפול כירופרקטי 

•           יוגה

רופאים בתחום
ד"ר אדגר מימון
ד"ר אדגר מימון כירורגיה
ד"ר דימיטרי שייניס
ד"ר דימיטרי שייניס אורתופדיה
ד"ר נפתלי ליברמן
ד"ר נפתלי ליברמן אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא פריצת דיסק

שיטת פילאטיס
שיטת פילאטיס
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/05/2009

שיטת פילאטיס לכתבה המלאה

התפתחות הרפואה הסינית
התפתחות הרפואה הסינית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/05/2009

התפתחות הרפואה הסינית לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו