בקע בדופן הבטן: מדוע הוא נוצר וכיצד ניתן לאבחן ולטפל?

מה גורם לבקע בדופן הבטן, האם בכל מצב יהיה צורך בניתוח ואילו שיטות משמשות לתיקון הבקע? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' אלכסנדר דויטש


תאריך עדכון: 23/04/2019בקע (הרניה) הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם (קרע) בדופן הבטן. דרך הקרע, חודרים אברים שונים ורקמות שומן המצויים בחלל הבטן אל מתחת לעור.  קיימים מספר סוגי בקעים, כאשר הנפוץ ביותר הוא בקע מפשעתי. סוגים נוספים של בקעים כוללים בקע טבורי, בקע בצלקת ניתוחית, בקע פמורלי ובקע ברום הבטן. מהם הגורמים להתפתחות בקע בדופן הבטן?

ברוב המקרים בקע מתפתח מסיבות שאינן ידועות. בחלק מהסובלים מהרניה קיימת נטייה מולדת להתפתחות הפגם. במקרים נדירים בקעים בגיל המבוגר עלולים להתפתח עקב מאמץ. כיצד מאבחנים בקע בדופן הבטן?

האבחון של בקע מתבצע באמצעות בדיקה קלינית או בעזרת בדיקת אולטרסאונד של דופן הבטן. 

ברוב המקרים, בקע בדופן הבטן מתפתח מסיבות שאינן ידועות 
מהן דרכי הטיפול?

ברוב המקרים, לאחר שאובחן בקע יבחר פתרון ניתוחי כדי למנוע אפשרות של כליאת מעי בשק הבקע. מצב זה עלול לגרום לחסימת מעיים ואף להוות סכנת חיים. 


עם זאת, אם לא קיימת סכנה לקליעת מעי, יש לשקול את ביצוע הניתוח על סמך בדיקה מקדימה המאפשרת לכירורג היכרות עם המנותח, מחלות הרקע מהן הוא סובל, הטיפולים התרופתיים אותם הוא נוטל בשגרה וכן גם היסטוריה רפואית נוספת. לאחר בדיקת המטופל וכן בדיקה קלינית להערכת מצב הבקע תתקבל החלטה משותפת לגבי הצורך בניתוח. ניתוחים לתיקון בקע נחלקים לרוב לשתי קבוצות עיקריות: 

ניתוחים פתוחים

הניתוח הפתוח מתבצע תוך ביצוע חתך בדופן הבטן, חשיפת הבקע, הפרדת השק והתכולה, החזרת תוכן הבקע אל חלל הבטן ותיקון הפגם באמצעות שימוש ברשת. כתלות בסוג הבקע הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה אפידורלית או תחת הרדמה כללית.הניתוח הלפרוסקופי

הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית ובמהלכו יבצע הרופא המנתח שלושה חורים זעירים בדופן הבטן, דרכם יחדיר מצלמה זעירה וכלי ניתוח שישמשו לתיקון הבקע. גם בניתוח זה ישתמש הרופא המנתח ברשת כדי לתקן את הפגם בדופן הבטן.


הבחירה בשיטת הניתוח נתונה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, כתלות בסוג הבקע וגודלו. מהם הסיכונים בניתוח?

כבכל  פעולה כירורגית, קיימים סיכונים שונים הכרוכים בניתוח לתיקון בקע, בהם סיכוני הרדמה, סיכון לפגיעה בכלי דם אזוריים ועוד. מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח?

אם התבצע ניתוח לפרוסקופי, ההחלמה תהיה מהירה יותר וברוב המקרים החולה יוכל לחזור לפעילות שגרתית לאחר כשבוע ימים. חזרה לפעילות מאומצת תתרחש לרוב לאחר כשלושה שבועות ממועד ביצוע הניתוח. 

הכתבה בשיתוף עם פרופ' אלכסנדר דויטש, מנהל את היחידה הפרוקטולוגית, בית החולים בלינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אלכסנדר דויטש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
היפרדות בטנית ובקע טבורי קטן ק 14/12/2019 13:12
 • שלום אני אחרי 3 לידות רגילות ילדי אחרון נולד 4,500 ק"ג. אחרי כחודשיים גיליתי שיש לי היפרדות של כ4 אצבעות ובקע מעל בטבור. אסטתית מאוד מציקה לי הבעיה נכון להיום נשארו לי כ 2 אצבעות היפרדות והבקע כמו גולה קטנה.האם ניתן לתקן את זה בלי ניתוח פולשני והאם ניתן לתקן את הטבור שלי. כמו כן אני במשקל הרגיל שלי 57 קילו אבל הבטן אסטתית נראת לא כל כך טוב.

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי שי 11/12/2019 06:06
 • שלום , סובל מכאבי/תחושה של אי נוחות באשכים מתוך שינה ובמהלך היום כאשר אני יושב עם רגלים משולבות ולא רק ..לאחר אולטרסאונד אשכים + מפשעות נמצא בקעים קטנים בשתי המפשעות + ווריקוצל דרגה 2 בצד שמאל חשוב לי לציין שיש לי רגישות באשך השמאלי מאשר הימני כשאני נוגע ורוב התחושה של הכאב/ אי נוחות מגיעה מהצד השמאלי כל זה התחיל לפני כשנה ואף אחד לר המליץ לי לנתח הסתכלתי על בדיקות שעשיתי לפני כשנה בערך בידיוק כשהתחיל וראיתי urea.parvum-pcr חיובי ולפי מה שזכור לי לא טיפלתי בזה ועבר שנה עכשיו אני בדילמה ממה אני סובל מבקע ? וריקוצל או מהאיפיון הזה urea.parvum-pcr שגילתי בבדיקה שנערכה לפי שנה האם יש לזה משמעות תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי או ספורטאים יכול לגרום לרגישות בראשך פרופ' משה דודאי 11/12/2019 12:56
 • שלום בקע במפשעה יכול לגרום לרגישות בראשך שאלות נוספות, האם אתה עוסק בפעילות ספורטיבית או גופנית היכולה להוביל גם לבקעת ספורטאים. בכל מקרה אתה צריך להיבדק על ידי כירורג המומחה לבנקים ולבצע ספורטאים.

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה המשך 11/12/2019 13:02
 • לא אני לא עוסק בספורט הייתי אצל רופא כירוג אך אין המלצה לנתח מכיוון שזה בקעים קטנים

 • + הוסף תגובה
בטן ריטה 07/12/2019 22:27
 • שלום. אני אחרי שתי לידות. יש לי היפרדות שרירי הבטן ומלא עור(ממש קיפולים בלי טבור). הרבה פעמים יש גירוי בחום ואני הולכת לרופא עול לקבל משחות לשים בטבור כדי שלא יהיה ריח ופריחה. קבלתי יעוץ לפני 3 שנים אצר כירורג שאמר לי שזה לא רפואי אלא רק אסתטיקה כך שאין השתתפות של הקופה ועלות הניתוח כ40,000שח. ושאני חייבת ניתוח משולב :1.תיקון שרירים ו2 מתיחה. למעשה אני צריכה שני רופאים מנתחים. כמובן לא עשיתי כלום. זה משפיע נפשית זה מוריד חוש נשי, דחיה של הגוף. האם ניתן לעשות משהו בנושא? אני רוצה להחזיר את הגוף שלי.

 • + הוסף תגובה
בקע טבורי והפירות שרירים מתוקנים בניתוח אנדוסקופי בכירורגיה מזערית פרופ' משה דודאי 08/12/2019 00:47
 • ריטה שלום אני מבין שיש לך שלוב של בקע טבורי עם היפרדות שרירי הבטן. יש חובה לתקן את שתי הבעיות באותו ניתוח כי אחרת הניתוח לא יצליח.עד היום ביצעו את הניתוח עם חתך גדול בבטן ושני בירורים, כירורג לטבור ופלסטיקאי להיפרדות השרירים . לפני 4 שנים פתחתי טכניקה אשל כירורגיה מזערית ללא חתך, ללא צלקת, ללא חדירה לבטן עם מהלך קל והתאוששות מהירה ותוצאות מצוינות ביותר מ 50 חולים.תיכנסי לאתר " הרניה אקסלנס" ותוכלי לקרוא על הניתוח, גם העלות נמוכה ממה שכתבת.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!