בקע בדופן הבטן: מדוע הוא נוצר וכיצד ניתן לאבחן ולטפל?

מה גורם לבקע בדופן הבטן, האם בכל מצב יהיה צורך בניתוח ואילו שיטות משמשות לתיקון הבקע? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019
בקע (הרניה) הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם (קרע) בדופן הבטן. דרך הקרע, חודרים אברים שונים ורקמות שומן המצויים בחלל הבטן אל מתחת לעור.  קיימים מספר סוגי בקעים, כאשר הנפוץ ביותר הוא בקע מפשעתי. סוגים נוספים של בקעים כוללים בקע טבורי, בקע בצלקת ניתוחית, בקע פמורלי ובקע ברום הבטן. מהם הגורמים להתפתחות בקע בדופן הבטן?

ברוב המקרים בקע מתפתח מסיבות שאינן ידועות. בחלק מהסובלים מהרניה קיימת נטייה מולדת להתפתחות הפגם. במקרים נדירים בקעים בגיל המבוגר עלולים להתפתח עקב מאמץ. כיצד מאבחנים בקע בדופן הבטן?

האבחון של בקע מתבצע באמצעות בדיקה קלינית או בעזרת בדיקת אולטרסאונד של דופן הבטן. 

ברוב המקרים, בקע בדופן הבטן מתפתח מסיבות שאינן ידועות 
מהן דרכי הטיפול?

ברוב המקרים, לאחר שאובחן בקע יבחר פתרון ניתוחי כדי למנוע אפשרות של כליאת מעי בשק הבקע. מצב זה עלול לגרום לחסימת מעיים ואף להוות סכנת חיים. 


עם זאת, אם לא קיימת סכנה לקליעת מעי, יש לשקול את ביצוע הניתוח על סמך בדיקה מקדימה המאפשרת לכירורג היכרות עם המנותח, מחלות הרקע מהן הוא סובל, הטיפולים התרופתיים אותם הוא נוטל בשגרה וכן גם היסטוריה רפואית נוספת. לאחר בדיקת המטופל וכן בדיקה קלינית להערכת מצב הבקע תתקבל החלטה משותפת לגבי הצורך בניתוח. ניתוחים לתיקון בקע נחלקים לרוב לשתי קבוצות עיקריות: 

ניתוחים פתוחים

הניתוח הפתוח מתבצע תוך ביצוע חתך בדופן הבטן, חשיפת הבקע, הפרדת השק והתכולה, החזרת תוכן הבקע אל חלל הבטן ותיקון הפגם באמצעות שימוש ברשת. כתלות בסוג הבקע הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה אפידורלית או תחת הרדמה כללית.הניתוח הלפרוסקופי

הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית ובמהלכו יבצע הרופא המנתח שלושה חורים זעירים בדופן הבטן, דרכם יחדיר מצלמה זעירה וכלי ניתוח שישמשו לתיקון הבקע. גם בניתוח זה ישתמש הרופא המנתח ברשת כדי לתקן את הפגם בדופן הבטן.


הבחירה בשיטת הניתוח נתונה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, כתלות בסוג הבקע וגודלו. מהם הסיכונים בניתוח?

כבכל  פעולה כירורגית, קיימים סיכונים שונים הכרוכים בניתוח לתיקון בקע, בהם סיכוני הרדמה, סיכון לפגיעה בכלי דם אזוריים ועוד. מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח?

אם התבצע ניתוח לפרוסקופי, ההחלמה תהיה מהירה יותר וברוב המקרים החולה יוכל לחזור לפעילות שגרתית לאחר כשבוע ימים. חזרה לפעילות מאומצת תתרחש לרוב לאחר כשלושה שבועות ממועד ביצוע הניתוח. 

הכתבה בשיתוף עם פרופ' אלכסנדר דויטש, מנהל את היחידה הפרוקטולוגית, בית החולים בלינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אלכסנדר דויטש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בקע מפשעתי יוסי 11/12/2016 23:33
 • שלום ד"ר לפני עשרה ימים עברתי ניתוח לתיקון בקע בשיטת לפרוסקפיה .אציין שאחרי שלשה ימים היו כאבים קלים מאוד כמעט ושכחתי שעברתי ניתוח ולאחר מספר ימים התחילו כאבים שמקרינים מהאשך בצד ימין לכיוון המפשעה ולמעלה יותר עד שלא מצליח לזוז לדקה ועובר ושוב אחרי כמה דקות זה קורה .שאלתי היא האם זה נורמלי או חריג .תודה

 • + הוסף תגובה
בשלטשה שבועות ראשונים לאחר ניתוח רצוי ללבוש סומך אשכים דר' משה דודאי 12/12/2016 09:19
 • שלום בתקופה הראשונית לאחר הניתוח זה יכול להיות. עליך ללבוש סומך אשכים- סוספנסור שתקנה בחנות אורטופדיה. האשך צריך להיות נסמך כלפי מעלה בשלטשת השבועות הראשונים והכאב יחלוף בהמשך

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה יוסי 12/12/2016 11:34
 • הרגעת אותי כבר לא ידעתי מה לחשוב הייתי בטוח שצריך כבר תיקון נוסף

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:06
כאב חד בבטן התחתונה בעת עמידה נדב 14/12/2016 18:27
 • שלום רב, הנני 4 ימים לאחר ניתוח לפרוסקופי דו צדדי של בקע מפשעתי.לאחר יומיים מהניתוח אני חש כאב של דקירה/צביטה עזה בבטן התחתונה בצד שמאל כאשר אני עומד.עוצמת הכאב לא משתנה.תוכל לומר לי מה הסיבה לכך?

 • + הוסף תגובה
כאב חד ממוקד לאחר מספר ימים מהניתוח יכול להיות מסיכת קיבוע דר' משה דודאי 14/12/2016 20:38
 • שלום איני רואה סיבה לדאגה. אין תלונתך מעידה על בעיה משמעותית. האפשרות הסבירה ביותר שאחת מהסיכות המקבעות הרשת מכאיבה, בד"כ זה חולף תוך תקופה לא ארוכה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה נדב 15/12/2016 10:41
 • תודה רבה. תוכל לומר לי מה משך הזמן שהסיכות מתאחות עם הגוף והכאב נעלם?כי נכון לעכשיו הכאב רק מתגבר בעת העמידה.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:03
שבועיים אחרי הניתוח שורף לי דוד 02/01/2017 21:48
 • שלום תודה מראש שבועיים אחרי הניתוח התחיל לשרוף לי במקום הניתוח בדקתי ויש שלש חתכים קטנים שיוצאים ממנו הפרשות למי לפנות לופאה משפחה או לכירוגי (מנתח) תודה דוד

 • + הוסף תגובה
יש לפנות למנתח בבעיות הקשורות לניתוח דר' משה דודאי 03/01/2017 19:27
 • דוד שלום באופן עקרוני צריך לפנות לרופא המנתח בקשר לתופעות הקשורות לניתוח ובודאי בתקופה הראשו נה לאחר הניתוח. אתה צריך להבדק בהקדם לודא שאין זיהום בפצע הניתוח.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 19:55

הצטרפו לאינדקס הרופאים!