בקע בדופן הבטן: מדוע הוא נוצר וכיצד ניתן לאבחן ולטפל?

מה גורם לבקע בדופן הבטן, האם בכל מצב יהיה צורך בניתוח ואילו שיטות משמשות לתיקון הבקע? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019
בקע (הרניה) הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם (קרע) בדופן הבטן. דרך הקרע, חודרים אברים שונים ורקמות שומן המצויים בחלל הבטן אל מתחת לעור.  קיימים מספר סוגי בקעים, כאשר הנפוץ ביותר הוא בקע מפשעתי. סוגים נוספים של בקעים כוללים בקע טבורי, בקע בצלקת ניתוחית, בקע פמורלי ובקע ברום הבטן. מהם הגורמים להתפתחות בקע בדופן הבטן?

ברוב המקרים בקע מתפתח מסיבות שאינן ידועות. בחלק מהסובלים מהרניה קיימת נטייה מולדת להתפתחות הפגם. במקרים נדירים בקעים בגיל המבוגר עלולים להתפתח עקב מאמץ. כיצד מאבחנים בקע בדופן הבטן?

האבחון של בקע מתבצע באמצעות בדיקה קלינית או בעזרת בדיקת אולטרסאונד של דופן הבטן. 

ברוב המקרים, בקע בדופן הבטן מתפתח מסיבות שאינן ידועות 
מהן דרכי הטיפול?

ברוב המקרים, לאחר שאובחן בקע יבחר פתרון ניתוחי כדי למנוע אפשרות של כליאת מעי בשק הבקע. מצב זה עלול לגרום לחסימת מעיים ואף להוות סכנת חיים. 


עם זאת, אם לא קיימת סכנה לקליעת מעי, יש לשקול את ביצוע הניתוח על סמך בדיקה מקדימה המאפשרת לכירורג היכרות עם המנותח, מחלות הרקע מהן הוא סובל, הטיפולים התרופתיים אותם הוא נוטל בשגרה וכן גם היסטוריה רפואית נוספת. לאחר בדיקת המטופל וכן בדיקה קלינית להערכת מצב הבקע תתקבל החלטה משותפת לגבי הצורך בניתוח. ניתוחים לתיקון בקע נחלקים לרוב לשתי קבוצות עיקריות: 

ניתוחים פתוחים

הניתוח הפתוח מתבצע תוך ביצוע חתך בדופן הבטן, חשיפת הבקע, הפרדת השק והתכולה, החזרת תוכן הבקע אל חלל הבטן ותיקון הפגם באמצעות שימוש ברשת. כתלות בסוג הבקע הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה אפידורלית או תחת הרדמה כללית.הניתוח הלפרוסקופי

הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית ובמהלכו יבצע הרופא המנתח שלושה חורים זעירים בדופן הבטן, דרכם יחדיר מצלמה זעירה וכלי ניתוח שישמשו לתיקון הבקע. גם בניתוח זה ישתמש הרופא המנתח ברשת כדי לתקן את הפגם בדופן הבטן.


הבחירה בשיטת הניתוח נתונה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, כתלות בסוג הבקע וגודלו. מהם הסיכונים בניתוח?

כבכל  פעולה כירורגית, קיימים סיכונים שונים הכרוכים בניתוח לתיקון בקע, בהם סיכוני הרדמה, סיכון לפגיעה בכלי דם אזוריים ועוד. מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח?

אם התבצע ניתוח לפרוסקופי, ההחלמה תהיה מהירה יותר וברוב המקרים החולה יוכל לחזור לפעילות שגרתית לאחר כשבוע ימים. חזרה לפעילות מאומצת תתרחש לרוב לאחר כשלושה שבועות ממועד ביצוע הניתוח. 

הכתבה בשיתוף עם פרופ' אלכסנדר דויטש, מנהל את היחידה הפרוקטולוגית, בית החולים בלינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אלכסנדר דויטש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים לאחר ניתו ח בקע טבורי ריננ 03/08/2020 06:03
  • ד"ר שלום לברכה! לפני חצי שנה עברתי ניתוח לפרוסקופיה לתיקון בקע טבורי והפרדות שרירי הבטן שנוצר בעקבות ניתוח לפרוסקופיה ל אנדומטריוזיס שבו בוצע כריתת רחם, עפולה שמאלית וחצוצרה ימנית שבוצע לפניה שנה לשלושה חודשים מיום ניתוח זה. יש לציין שעד היום אני חווה כאבים באזור הטבור לא משנה באיזה תנוחה אני נמצאת הן בישיבה, הן בהליכה,הן בעמידה והן בשכיבה דבר הפוגע באיכות החיים. שאלתי היא: עד מתי הכאבים אמורים לחלוף??? בברכה מרובה, רינה

  • + הוסף תגובה
ניתוח בקע מפשעתי חיים 02/08/2020 18:19
ניתוח בקע מפשעתי איגוינלי לאשה בת 76 לאה 31/07/2020 09:48
  • לפני חצי שנה עברתי ניתוח בקע פתוח. לפניכן היו לי כאבים במפשעה בצד שמאל, במיוחד בהליכה. הניתוח עבר בשלום וההחלמה הייתה טובה אבל הכאבים לא פסקו. הרופא כירורג בדק אותי מספר פעמים במשך החודשים האחרונים ולא מצא סיבה לכאבים ומבחינתו הכל תקין. הלכתי לאורטופד ששלח אותי למיפוי עצמות ולא היו ממצאים חריגים אלא תהליכים שמתאימים לגיל שלי וקבע שלכאבים אין סיבה אורטופדית. אני מאוד סובלת מהכאבים ולרופאים שראיתי אין הסבר ואין פתרון. אני כבר אובדת עצות

  • + הוסף תגובה
בנוכחות בקע ספורטאים או נזק עיצבי במפשעה שמטפל בניתוח בקע רגיל הכאב יתמיד לאחר הניתוח פרופ' משה דודאי 31/07/2020 15:54
  • שלום לא פעם יש מעבר לבקע המפשעות נזק לצעדים כמו בבקע ספורטאים וזה מתבטא בכך שהכאב ממשיך גם לאחר ניתוח בקע מפשעתי רגיל. תכנסי לאתר " הרניה אקסלנס" לקרוא יותר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!