//

פעילות גופנית בשעה זו תעזור לכם עם הג'ט לג

פעילות גופנית בזמנים מסוימים של היום עשויה לשנות את השעון הביולוגי ובכך יכולה להוות טיפול פוטנציאלי לאנשים שעובדים במשמרות לילה או שסובלים מג'ט לג. אז מתי הכי כדאי לעשות אותה? כל הפרטים על המחקר החדש בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/05/2019
השעון הביולוגי של האדם עוזר בוויסות הגוף באמצעות מעקב לאורך שעות היום אחר השינויים הגופניים, המנטליים וההתנהגותיים שלנו. אור וחושך הם כמובן הגורמים העיקריים המשפיעים על השעון הביולוגי.


צביר של תאי עצב במוח מקבל מידע על כמות האור שעוברת דרך העצבים האופטיים, וגורם לשחרור של הורמון השינה מלטונין כדי שהמוח שלנו ילך לישון. 


עם זאת, כשאנחנו מטיילים בעולם למקומות עם זמן אחר או עובדים במשמרות לילה, קיים שיבוש של השעון הביולוגי. חלק מההשפעות של שיבוש זה כרוכות בנדודי שינה ועייפות, בעיות ריכוז, כאבי ראש ובעיות במערכת העיכול.


כיום לא קיימים טיפולים להשפעות השליליות של ג'ט לג או משמרות לילה, ולכן נעשים חיפושים אחר טיפולים חדשים. למשל, ישנו מחקר שמצא כי רשתית העין מכילה תאים מפרישים וזופרסין, הורמון נוסף העוזר בוויסות השעון הביולוגי. שינוי מסלול האיתות של וסופרסין, עשוי יום אחד להוביל לייצור של טיפות עיניים שיאזנו את ההשפעות של ג'ט לג. אך טיפולים כאלו עדיין רחוקים מלהיות ממשיים. אבל מה אם ניתן היה לטפל בג'ט לג ללא כל תרופות? מה אם האור אינו היה הגורם היחידי המשפיע על השעון הביולוגי?


ממחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של אריזונה, שבפניקס, אשר פורסם בכתב העת The Journal of Physiology, עולה כי פעילות גופנית עשויה למנוע השפעות שליליות של שיבוש השעון הביולוגי.
מחקר חדש מצא: פעילות גופנית עשויה למנוע השפעות שליליות של שיבוש השעון הביולוגי
פעילות גופנית מעכבת או מקדימה את השעון הביולוגי

לצורך המחקר, החוקרים בדקו את ההשפעות של פעילות גופנית על 51 משתתפים בגילאים 59-75 בכושר טוב, ועוד 48 משתתפים בגילאים 18-30. 


החוקרים עקבו אחר השעון הביולוגי של המשתתפים וכיצד הפעילות הגופנית השפיעה עליהם במשך תקופה של 5.5 ימים. כל 99 המשתתפים עשו פעילות גופנית בינונית של שעה ביום על הליכון במשך 3 ימים רצופים, באחת מ-8 פעמים שונות במהלך היום או הלילה.


החוקרים הגדירו מראש את מצב השעון הביולוגי של כל משתתף בתחילת המחקר באמצעות ניתוח דגימות השתן וקביעת רמות המלטונין של המשתתפים. 


הגוף משחרר כמויות שונות של מלטונין בשעות שונות של היום: ההורמון מטפס בשעות הערב ויורד בשעות הבוקר. באמצעות לקיחת דגימות בכל 90 דק', החוקרים זיהו את הזמן המדויק שבו המלטונין של המשתתפים עלה וירד לאורך היום.קראו עוד: 5 הגדולים: אלה הם האימונים החמים ביותר ב-2019


פעילות גופנית בבוקר או בצהריים עוזרת לאיזון השעון הביולוגי

מן המחקר עלה כי פעילות גופנית ב-7 בבוקר או בין השעות 13:00-16:00 העבירה את השעון הביולוגי לזמן מוקדם יותר, בעוד שפעילות גופנית בין השעות 19:00-22:00 מעכבת את השעון הביולוגי. מין וגיל לא השפיעו על תוצאות אלו. במילים אחרות, פעילות גופנית בשעות הבוקר והצהריים איזנה את השעון הביולוגי והזיזה אותו לשעות מוקדמות יותר, כך  שזמן השינה וזמן ההתעוררות בשעה מוקדמת היו קלים יותר. גיל ומין לא השפיעו על התוצאות.


ידוע שפעילות גופנית משפיעה על השעון הביולוגי שלנו, אלא שבמחקר זה ניתן לראות בבירור מתי פעילות גופנית מעכבת את השעון הביולוגי ומתי היא גורמת לו להקדים. מידע זה פותח אפשרות לסייע.

פורומים הפרעות שינה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטיאזין להפרעות שינה. שגב 21/03/2017 11:34
 • לד"ר דליה שלום. בן67 . סובל שנים רבות מהפרעות שינה,השתמשתי כמעט בכל הכדורים נגד הפרעות,גם בתוספת סירקדין שגרם לתופעות לוואי קשות, כתוצאה מנטילה ממושכת של כדורי שינה סובל מירידה קשה מאוד בזיכרון והפרעה בדיבור . ניסיתי לעבור במדורג מ-וואבן לצמח ה-וולריאן, ואף הוספתי ויטמיני B וזה לא עזר. עברתי לכדור בשם פרוטיאזין 25 מ"ג(של כצט) המיועד לגירודים ואלרגיות, ואכן זה 3 לילות אני ישן טוב,אבל סובל במהלך היום ממעט ישנוניות,מעט חוסר שווי משקל בתוספת כאבים והתכווצות שרירים שהולכים ומתמעטים מידי יום,יש לציין שהשינה עם פרוטיאזין טובה, ארוכה ועמוקה מהקסנקס וה-וואבן,הכדור גם מוריד מעט מלחץ הדם. שאלותי הם:- א.האם אפשר להמשיך עם הפרוטיזאין זמן ממושך?, ב.האם גם הפרוטיאזין ממכר?, ג.האם יש מצב שהגוף יתרגל ואצטרך להעלות במינון?? ד. האם גם הפרוטיאזין עלול לפגוע בזיכרון? תודה.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה. דר' דליה שכטר-עמיר 21/03/2017 23:10
 • איני רושמת תרופה זו כטיפול בהפרעות שינה ולכן אני מציעה לדון עם הרופא שהמליץ לך על טיפול זה בכל השאלות שהעלית. לילה טוב.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה-המשך. שגב 22/03/2017 14:17
 • את הפרוטיאזין רשם לי רופא עור כשהיו לי גירודים בכל הגוף,מאחר ולקחתי אותו ביחד עם כדור הקסנקס להפרעות שינה סבלתי מתופעות לוואי קשות של נמנום וכמעט שינה לאורך היום ומיד הפסקתי. עקב סבל רב מכדורי הקסנקס/ואבן(פגיעה קשה בזיכרון)חיפשתי אחר פתרון אחר,ניסיונות עם צמח הוולריאן בתוספת מגנזיום וויטמיני B לא הצליח, נתקלתי בכתבה בה מצוטט ד"ר דגן מנהל המעבדה להפרעות שינה בבי"ח וולפסון בה הוא אומר שגם כדורים נגד אלרגיה וגירודים יכולה לעזור בהפרעות שינה. חזרתי וניסיתי את הפרוטיאזין ללא שום תרופה אחרת ובינתיים זה מצליח,התחלתי עם כדור של 25 מ"ג,זה 3 לילות אני משתמש בחצי כדור והלילה אפילו ישנתי כמעט-8 שעות. בכדורי הקסנקס/ואבן הייתה בעיה נוספת שאם הייתה יקיצה באמצע הלילה-הלכה לה השינה, בטיפול בפרוטיאזין גם אם מתעורר פעמיים בלילה,חוזר ונרדם מיד. ויתרון נוסף-בכל פעם שניסיתי להיגמל מהקסנקס ע"י כדורים ותוספות אחרים סבלתי מתופעות גמילה כמו הזעות לילה והתכווצויות שרירים, עם הפרוטיאזין אין הזעות ומעט ההתכווציות הולכות ונחלשות, לכן אני שואל אם אפשר להמשיך עם הפרוטיאזין זמן רב ומה תופעות הלוואי שעלולות לצוץ??.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' דליה שכטר-עמיר 22/03/2017 18:56
 • כמו שעניתי כבר - איני רושמת תרופה זו לשינה. יש תרופות אחרות שהן נגזרת של תרופה נגד אלרגיה והן נועדו לטיפול ב הפרעות שינה (דוקסילאמין). תופעות לוואי אפשריות רבות למדי.. כוללות דופק מהיר, בחילות והקאות, ליקוי בקואורדינציה ועוד ועוד. לדעתי לא מומלץ לאורך זמן. בברכה,

 • + הוסף תגובה
פרוטאיזין שגב 22/03/2017 19:29
פרוטיאזין ניר 21/07/2020 01:42
 • גם אני השתמשתי בעבר בפרוטיאזין ככדור שינה אך לצערי בשלב מסויים הוא הפסיק להשפיע ונאלצתי לנסות תרופות אחרות להשראת שינה. לדעתי אם זה מתאים לך תמשיך כך.

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ללה 05/11/2018 15:49
 • היי אני בת 42 ולוקחת סרוקסט באופן קבוע מגיל 25. ביומיים האחרונים אני לא מצליחה להרדם בלילה. אני מאוד עייפה אבל בכל פעם שאני כמעט נרדמת הגוף קופץ ומעיר אותי ואז חוזר חלילה. אתמול בלילה לא הצלחתי לישון בכל פעם שנרדמתי באותה שניה התעוררתי. מה יכולה להיות הסיבה לזה... מיותר לצייח שהדבר מכניס אותי לסטרס ושלהתעוררויות הרבות גם מתלווה חרדה לא נעימה . תודה

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ליאורורו 30/05/2020 12:49
 • היי ללה, גם לי זה התחיל לקרות בימים האחרונים. האם זה עבר לך? איך התמודדת? אשמח לשמוע בבקשה.

 • + הוסף תגובה
שינה עמוקה מדי גל 26/04/2020 10:07
 • שלום, שמי גל ואני בת 30. אני הולכת לישון בשעות סבירות אך האם אתעורר תמיד נשארת שאלה פתוחה. אני שמה שעון מעורר, הרבה, בקולי קולות ולא מתעוררת. אני יכולה להירדם ב11 ולהתעורר באחת בצהריים. שוב, אני בת 30. יש לי מטרות, עבודה,הישגים. אני מפסידה עבודה ובאמת בדרך להשתגע. האם יש איזה תופעה רפואית שמסבירה את העניין? אודה לעזרתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!