טיפולי ה-IVF נכשלים ללא סיבה ברורה? הבדיקה שיכולה לספק פתרון

עבור זוגות אשר סובלים מבעיית פוריות, הדרך להשגת הריון רצופה בקשיים ומהמורות. אך כאשר טיפולי ההפריה נכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה מובהקת, הדרך הופכת למורכבת הרבה יותר: במקרים מסוימים, למרות שבדיקת הזרע השגרתית לא חשפה כל בעיה, טיפולי ההפריה נכשלים ללא סיבה ברורה. אבחון מורפולוגי מקיף לזרע הגבר, עשוי לסייע לזוגות רבים לאתר את המקור לבעיית הפוריות ולאפשר להם להקים משפחה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 16/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר רעות ברטוב שיפמן
מנכ"לית מרכז ברטוב, המומחים לפוריות הגבר
הצג טלפון מספר מקשר
i


במקרים בהם זוגות מנסים מעל שנה להיכנס להריון ללא כל הצלחה, למרות קיום של ביוץ תקין אצל האישה, עולה חשד לבעיית פוריות. במצב זה נשלחים בני הזוג לבירור פוריות ראשוני, כדי להבין האם המקור לקושי בכניסה להריון נעוץ בבעיית פוריות אצל הגבר, האישה או אצל שני בני הזוג. בדיקת זרע שגרתית מהווה חלק ממהלך הבירור הראשוני והיא משמשת לאבחון בעיות פוריות גבריות. למרות שמדובר בבדיקה ותיקה שעשויה לסייע באבחון של חלק ניכר מבעיות הפוריות, לעיתים היא אינה מצליחה לסייע באיתור הכשל הקיים בזרע הגברי. כתוצאה מכך, זוגות רבים מוצאים עצמם מבצעים טיפולי פוריות שנכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה ברורה, למרות שבפועל המקור לכישלונות החוזרים היא בעיה בזרע הגברי. 


אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה. במהלך הבדיקה המעמיקה, מתבצע אבחון מורפולוגי מקיף של תאי הזרע כדי לנסות ולאתר בעיות שונות שאינן נראות בבדיקה המתבצעת בהגדלה רגילה. כך ניתן לעלות את סיכויי הצלחת טיפולי הפוריות ולעזור לזוגות רבים להקים משפחה. על אופן ביצוע הבדיקה, היתרונות בה ומשמעות התוצאות בכתבה שלפניכם. 
אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה מתבצע במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה

אילו פרמטרים נבדקים בבדיקת הזרע השגרתית?

בדיקת זרע שגרתית בוחנת שלושה פרמטרים בסיסיים: כמות תאי הזרע, תנועת תאי הזרע והמורפולוגיה (הצורה) של תאי הזרע. למעשה, מקורה של בעיית הפוריות יכול להיות נעוץ בכל אחד משלושת הפרמטרים או בשילוב שלהם. למרות יעילותה של בדיקת הזרע השגרתית, בעיות רבות בתאי הזרע, בהן גם בעיות מורפולוגיות,  אינן מאותרות בעזרתה וכתוצאה מכך זוגות רבים נכנסים לטיפולי פוריות שנכשלים ללא הסבר. במקרים אלה תומלץ בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה. מהו אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה? 

בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע הרגילה נראית תקינה. הבדיקה המעמיקה מתבצעת בעזרת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6000)  הגדלה המאפשרת לבחון פרמטרים שונים בזרע באופן מקיף ומסייעת באבחון בעיות שאינן מאותרות בבדיקה השגרתית. מהם היתרונות באבחון המורפולוגי המעמיק?

מעבר לשימוש במיקרוסקופ בהגדלה גדולה, הבדיקה המעמיקה טומנת בחובה מספר יתרונות נוספים: בבדיקת זרע שגרתית בחינת המורפולוגיה של התאים מתבצעת לאחר צביעתם וקיבועם על פלטת זכוכית, כלומר היא אינה בוחנת תאי זרע חיים. לעומת זאת, הבדיקה המעמיקה בוחנת דגימת תאים חיים ופונקציונליים אשר רלוונטיים לטיפולי ההפריה. עצם תנועת התאים מאפשרת הסתכלות תלת ממדית עליהם וכתוצאה מכך בחינה יסודית יותר של מבנה תאי הזרע. בנוסף, הבדיקה המעמיקה מבוססת על מחקר ארוך שנים וכוללת התייחסות לפרמטרים רבים שמסייעים בניבוי סיכויי הצלחת ההפריה החוץ גופית. כך לדוגמה, במהלך הבדיקה מתמקדים בבחינת מבנה ראש תא הזרע אשר נושא את החומר התורשתי. מורפולוגיה תקינה של ראש התא חיונית לצורך הצלחת טיפולי ההפריה והשגת הריון. 
בניגוד לבדיקת זרע שגרתית, בדיקת אבחון מורפולוגי מעמיק בוחנת דגימת תאים חיים אשר רלוונטים לטיפולי ההפריהמה המשמעות של תוצאות הבדיקה?

לאחר בחינת תאי הזרע בהגדלה גדולה הם מחולקים לארבע דרגות איכות: התאים מהדגימה שסווגו בעדיפות הראשונה והשנייה הם בעלי הסיכוי הגבוה יותר להשגת הריון ועל כן תוצאות הבדיקה יתייחסו בעיקר אליהם. במקרים בהם כמות התאים התקינים בדגימה (אלה המסווגים בדרגות 1,2) נמוכה מ-10%, ניתן לשקול ביצוע של הפרייה בעזרת שיטת IMSI . תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבועיים ממועד ביצועה. מהי שיטת IMSI?

מיון מורפולוגי של תאי הזרע התקינים (שיטת ברטוב IMSI) מתבצע ביום שאיבת הביציות, בסמוך לביצוע ההפריה החוץ גופית. במהלכו נבחנת דגימת הזרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה במשך שעות ארוכות במטרה לאתר ולאסוף את תאי הזרע התקינים ביותר מבחינת המבנה שלהם. שיטה זו מתבססת על כ- 80 פרמטרים שפותחו תוך מחקר ארוך שנים, אשר מסייעים בניבוי הסיכוי להצלחת ההפריה. בנוסף, גם אם קיימת בעיה בתנועה או בכמות של תאי הזרע, שיטת IMSI מספקת יתרון מרכזי במציאת תאי זרע תקינים. תאי הזרע התקינים שנמצאו בבדיקה מבודדים מהדגימה והם אלה שיוזרקו לביציות ביחידת ההפריה החוץ גופית. בחירת תאי זרע תקינים מבחינת מורפולוגית מכפילה את סיכויי הצלחת ההריון ואף עשויה לצמצם את הסיכוי להפלה בשליש הראשון להריון בכ-60%.
הכתבה בחסות מרכז ברטוב המתמחה באבחון וטיפול בתחום פוריות הגבר.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רעות ברטוב שיפמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
פרופ' בנימין ברטוב הוא מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה של תאי הזרע ועוסק למעלה מ-40 שנה במחקר תיאורטי ויישומי בתחום איכות הזרע. עומד בראש המרכז "פרופ' ברטוב" – המרכז המקיף לפוריות הגבר הפועל למעלה מ-35 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בזמן השבחת זרע נמצאו 0 תאי זרע
 • מיכאל
 • 29/03/2019 07:41
 • שלום, נשלחנו להשבחה לפני שעשיתי בדיקה, בהשבחה אמרה שלא נמצאו תאי זרע, האם ייתכן שהייתי בלחץ ולא יצא זרע אלא יצא רק נוזל? למיטב זכרוני הנוזל שונה ממה שאני מכיר. אנחנו מאד רוצים ילדים וזה ממש מרסק אותנו. בעבר אני זוכר צמיגיות בנוזל הזה שלי, זה אומר שהיה זרע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גנטיקה ופוריות הגבר
 • הורים למתבגר
 • 22/03/2019 00:06
 • שלוום רב, בננו מתקרב לגיל 18. בשתי בדיקות זרע לא נמצאו כלל זרעים. בדיקת הורמון FSH גבוה. בדיקות גנטיות תסמונת קליינפלטר ובנוסף בבדיקת כרומוזום Y חוסר באזור AZF-b ו AZF-c. הוסבר לנו שאין סיכוי כלל. האם יש לכם ניסיון כלשהו במצב מורכב כ"כ!!??

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לכם, ניתן לבצע בדיקת חיפוש תאי זרע ע"י סריקה של כל הדגימה במיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאוד, ובכך ניתן לראות תאי זרע, אם ישנם, שיכולים להתפספס במיקרוסקופ אור רגיל. במעבדתנו יש מטופלים אשר הצלחנו למצוא להם תאי זרע בגיל צעיר והועברו לבנק זרע לשימוש עתידי, כאשר המטופל ירצה בילדים. כדאי להתייעץ בנושא זה עם המומחים בברטוב. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מה מומלץ טסה או מיקרו טסה ? או שיש גם משהו נוסף ?
 • גבי
 • 09/06/2018 18:13
 • פרופסור ברטוב שלום רב אני עברתי שתי בדיקות זרע ולא נמצא בהן כלום בבדיקה השנייה שעשיתי עשיתי במרפאה שמגדילה פי 6300 וגם שם לא נמצא כל תא זרע . בבדיקות הורמונליות וכו ובהתייעצות עם מומחים בפוריות הגבר הומלץ לי לעשות אחד מהשניים א. מיקרו טסה ב. טסה הבעיה אצלי אינה חסמתית , ורמת הFSH גבוהה 27 , ואין זרע בשפיכה בכלל כלומר "המפעל" לא מייצר לדברי המומחים . אני בן 51 וזוגתי בת 41. אודה לך אם תוכל להשיב א. מה הטיפול המומלץ בענייך ב. האם תוכל להמליץ על רופא/מנתח מומלץ בתחום זה . ג.האם ניתן לתאם את הניתוח עם שאיבת הביציות אצל אשתי . היינו בייעוצים אצל 3 מומחים 2 שעושים טסה , ואחד שעושה מיקרוטסה , כל אחד מהם תומך בשיטה שלו כטובה יותר ,ומספר שהשיטה האחרת מיותרת . א. האם באמת מיקרוטסה טובה יותר מהטסה ? מה מומלץ לעבור ב. האם היכן שהוא ניתן לקבל המלצות ממי שעשה ג. האם יש לך הצעות בשיפור תזונה אולי או אורך חיים כגון הורדת משקל וכו שיוכלים לסייע לי במצב הזה ? אין לנו ילדים ולא היו לנו . נ.ב עברנו בדיקות גנטיות וממתינים גם לתשובה נודה לתשובתך בהנחה שהבדיקות הגנטיות עברו בשלום כל שאלה שתוכל להשיב נודה לך מאד אנו אובדי עצות מה לעשות .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום גבי, לא ניתן לקבוע באופן גורף האם כדאי לעשות את הניתוח ובאיזה ניתוח לבחור. יהיה זה לא מקצועי לייעץ דרך הפורום. כדאי לבוא עם כל התיק הרפואי שלכם למרכז ברטוב בכדי שנדון יחדיו איך משיגים הריון במהרה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ