טיפולי ה-IVF נכשלים ללא סיבה ברורה? הבדיקה שיכולה לספק פתרון

עבור זוגות אשר סובלים מבעיית פוריות, הדרך להשגת הריון רצופה בקשיים ומהמורות. אך כאשר טיפולי ההפריה נכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה מובהקת, הדרך הופכת למורכבת הרבה יותר: במקרים מסוימים, למרות שבדיקת הזרע השגרתית לא חשפה כל בעיה, טיפולי ההפריה נכשלים ללא סיבה ברורה. אבחון מורפולוגי מקיף לזרע הגבר, עשוי לסייע לזוגות רבים לאתר את המקור לבעיית הפוריות ולאפשר להם להקים משפחה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019במקרים בהם זוגות מנסים מעל שנה להיכנס להריון ללא כל הצלחה, למרות קיום של ביוץ תקין אצל האישה, עולה חשד לבעיית פוריות. במצב זה נשלחים בני הזוג לבירור פוריות ראשוני, כדי להבין האם המקור לקושי בכניסה להריון נעוץ בבעיית פוריות אצל הגבר, האישה או אצל שני בני הזוג. בדיקת זרע שגרתית מהווה חלק ממהלך הבירור הראשוני והיא משמשת לאבחון בעיות פוריות גבריות. למרות שמדובר בבדיקה ותיקה שעשויה לסייע באבחון של חלק ניכר מבעיות הפוריות, לעיתים היא אינה מצליחה לסייע באיתור הכשל הקיים בזרע הגברי. כתוצאה מכך, זוגות רבים מוצאים עצמם מבצעים טיפולי פוריות שנכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה ברורה, למרות שבפועל המקור לכישלונות החוזרים היא בעיה בזרע הגברי. 


אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה. במהלך הבדיקה המעמיקה, מתבצע אבחון מורפולוגי מקיף של תאי הזרע כדי לנסות ולאתר בעיות שונות שאינן נראות בבדיקה המתבצעת בהגדלה רגילה. כך ניתן לעלות את סיכויי הצלחת טיפולי הפוריות ולעזור לזוגות רבים להקים משפחה. על אופן ביצוע הבדיקה, היתרונות בה ומשמעות התוצאות בכתבה שלפניכם. 
אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה מתבצע במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה

אילו פרמטרים נבדקים בבדיקת הזרע השגרתית?

בדיקת זרע שגרתית בוחנת שלושה פרמטרים בסיסיים: כמות תאי הזרע, תנועת תאי הזרע והמורפולוגיה (הצורה) של תאי הזרע. למעשה, מקורה של בעיית הפוריות יכול להיות נעוץ בכל אחד משלושת הפרמטרים או בשילוב שלהם. למרות יעילותה של בדיקת הזרע השגרתית, בעיות רבות בתאי הזרע, בהן גם בעיות מורפולוגיות,  אינן מאותרות בעזרתה וכתוצאה מכך זוגות רבים נכנסים לטיפולי פוריות שנכשלים ללא הסבר. במקרים אלה תומלץ בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה. מהו אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה? 

בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע הרגילה נראית תקינה. הבדיקה המעמיקה מתבצעת בעזרת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6000)  הגדלה המאפשרת לבחון פרמטרים שונים בזרע באופן מקיף ומסייעת באבחון בעיות שאינן מאותרות בבדיקה השגרתית. מהם היתרונות באבחון המורפולוגי המעמיק?

מעבר לשימוש במיקרוסקופ בהגדלה גדולה, הבדיקה המעמיקה טומנת בחובה מספר יתרונות נוספים: בבדיקת זרע שגרתית בחינת המורפולוגיה של התאים מתבצעת לאחר צביעתם וקיבועם על פלטת זכוכית, כלומר היא אינה בוחנת תאי זרע חיים. לעומת זאת, הבדיקה המעמיקה בוחנת דגימת תאים חיים ופונקציונליים אשר רלוונטיים לטיפולי ההפריה. עצם תנועת התאים מאפשרת הסתכלות תלת ממדית עליהם וכתוצאה מכך בחינה יסודית יותר של מבנה תאי הזרע. בנוסף, הבדיקה המעמיקה מבוססת על מחקר ארוך שנים וכוללת התייחסות לפרמטרים רבים שמסייעים בניבוי סיכויי הצלחת ההפריה החוץ גופית. כך לדוגמה, במהלך הבדיקה מתמקדים בבחינת מבנה ראש תא הזרע אשר נושא את החומר התורשתי. מורפולוגיה תקינה של ראש התא חיונית לצורך הצלחת טיפולי ההפריה והשגת הריון. 
בניגוד לבדיקת זרע שגרתית, בדיקת אבחון מורפולוגי מעמיק בוחנת דגימת תאים חיים אשר רלוונטים לטיפולי ההפריהמה המשמעות של תוצאות הבדיקה?

לאחר בחינת תאי הזרע בהגדלה גדולה הם מחולקים לארבע דרגות איכות: התאים מהדגימה שסווגו בעדיפות הראשונה והשנייה הם בעלי הסיכוי הגבוה יותר להשגת הריון ועל כן תוצאות הבדיקה יתייחסו בעיקר אליהם. במקרים בהם כמות התאים התקינים בדגימה (אלה המסווגים בדרגות 1,2) נמוכה מ-10%, ניתן לשקול ביצוע של הפרייה בעזרת שיטת IMSI . תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבועיים ממועד ביצועה. מהי שיטת IMSI?

מיון מורפולוגי של תאי הזרע התקינים (שיטת ברטוב IMSI) מתבצע ביום שאיבת הביציות, בסמוך לביצוע ההפריה החוץ גופית. במהלכו נבחנת דגימת הזרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה במשך שעות ארוכות במטרה לאתר ולאסוף את תאי הזרע התקינים ביותר מבחינת המבנה שלהם. שיטה זו מתבססת על כ- 80 פרמטרים שפותחו תוך מחקר ארוך שנים, אשר מסייעים בניבוי הסיכוי להצלחת ההפריה. בנוסף, גם אם קיימת בעיה בתנועה או בכמות של תאי הזרע, שיטת IMSI מספקת יתרון מרכזי במציאת תאי זרע תקינים. תאי הזרע התקינים שנמצאו בבדיקה מבודדים מהדגימה והם אלה שיוזרקו לביציות ביחידת ההפריה החוץ גופית. בחירת תאי זרע תקינים מבחינת מורפולוגית מכפילה את סיכויי הצלחת ההריון ואף עשויה לצמצם את הסיכוי להפלה בשליש הראשון להריון בכ-60%.
הכתבה בחסות מרכז ברטוב המתמחה באבחון וטיפול בתחום פוריות הגבר.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רעות ברטוב שיפמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבדלים עקרוניים טסה ומיקרוטסה איתי 14/05/2020 11:39
  • יכול להסביר על טסה ומיקרוטסה? מה עדיף מבינהם? מבולבל מחומר קריאה רב..

  • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע דן 05/04/2020 10:55
  • האם יש טיפולים "שמרניים" לשפר את המחסור בתאי הזרע?

  • + הוסף תגובה
כשלון ניתוח הפקת זרע דודי 09/03/2020 10:37
  • פרופ' יקר, מה הסיכוי שלי לאחר ניתוח הפקת זרע שכשל? כלומר לא מצאו בו תאי זרע. מה האפשרויות שלי?

  • + הוסף תגובה
תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 22/03/2020 09:53
  • שלום וברכה, כדאי להתייעץ עם המומחים במרכז ברטוב. ישנן עוד אפשרויות העומדות על הפרק, אל תאבד תקווה. 03-5320770

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!