טיפולי ה-IVF נכשלים ללא סיבה ברורה? הבדיקה שיכולה לספק פתרון

עבור זוגות אשר סובלים מבעיית פוריות, הדרך להשגת הריון רצופה בקשיים ומהמורות. אך כאשר טיפולי ההפריה נכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה מובהקת, הדרך הופכת למורכבת הרבה יותר: במקרים מסוימים, למרות שבדיקת הזרע השגרתית לא חשפה כל בעיה, טיפולי ההפריה נכשלים ללא סיבה ברורה. אבחון מורפולוגי מקיף לזרע הגבר, עשוי לסייע לזוגות רבים לאתר את המקור לבעיית הפוריות ולאפשר להם להקים משפחה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019במקרים בהם זוגות מנסים מעל שנה להיכנס להריון ללא כל הצלחה, למרות קיום של ביוץ תקין אצל האישה, עולה חשד לבעיית פוריות. במצב זה נשלחים בני הזוג לבירור פוריות ראשוני, כדי להבין האם המקור לקושי בכניסה להריון נעוץ בבעיית פוריות אצל הגבר, האישה או אצל שני בני הזוג. בדיקת זרע שגרתית מהווה חלק ממהלך הבירור הראשוני והיא משמשת לאבחון בעיות פוריות גבריות. למרות שמדובר בבדיקה ותיקה שעשויה לסייע באבחון של חלק ניכר מבעיות הפוריות, לעיתים היא אינה מצליחה לסייע באיתור הכשל הקיים בזרע הגברי. כתוצאה מכך, זוגות רבים מוצאים עצמם מבצעים טיפולי פוריות שנכשלים פעם אחר פעם ללא כל סיבה ברורה, למרות שבפועל המקור לכישלונות החוזרים היא בעיה בזרע הגברי. 


אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה. במהלך הבדיקה המעמיקה, מתבצע אבחון מורפולוגי מקיף של תאי הזרע כדי לנסות ולאתר בעיות שונות שאינן נראות בבדיקה המתבצעת בהגדלה רגילה. כך ניתן לעלות את סיכויי הצלחת טיפולי הפוריות ולעזור לזוגות רבים להקים משפחה. על אופן ביצוע הבדיקה, היתרונות בה ומשמעות התוצאות בכתבה שלפניכם. 
אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה מתבצע במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע השגרתית נמצאה תקינה

אילו פרמטרים נבדקים בבדיקת הזרע השגרתית?

בדיקת זרע שגרתית בוחנת שלושה פרמטרים בסיסיים: כמות תאי הזרע, תנועת תאי הזרע והמורפולוגיה (הצורה) של תאי הזרע. למעשה, מקורה של בעיית הפוריות יכול להיות נעוץ בכל אחד משלושת הפרמטרים או בשילוב שלהם. למרות יעילותה של בדיקת הזרע השגרתית, בעיות רבות בתאי הזרע, בהן גם בעיות מורפולוגיות,  אינן מאותרות בעזרתה וכתוצאה מכך זוגות רבים נכנסים לטיפולי פוריות שנכשלים ללא הסבר. במקרים אלה תומלץ בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה. מהו אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה? 

בדיקת אבחון מורפולוגי של הזרע בהגדלה גדולה היא בדיקה מעמיקה שמתבצעת במקרים בהם טיפולי ההפריה נכשלו ובדיקת הזרע הרגילה נראית תקינה. הבדיקה המעמיקה מתבצעת בעזרת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6000)  הגדלה המאפשרת לבחון פרמטרים שונים בזרע באופן מקיף ומסייעת באבחון בעיות שאינן מאותרות בבדיקה השגרתית. מהם היתרונות באבחון המורפולוגי המעמיק?

מעבר לשימוש במיקרוסקופ בהגדלה גדולה, הבדיקה המעמיקה טומנת בחובה מספר יתרונות נוספים: בבדיקת זרע שגרתית בחינת המורפולוגיה של התאים מתבצעת לאחר צביעתם וקיבועם על פלטת זכוכית, כלומר היא אינה בוחנת תאי זרע חיים. לעומת זאת, הבדיקה המעמיקה בוחנת דגימת תאים חיים ופונקציונליים אשר רלוונטיים לטיפולי ההפריה. עצם תנועת התאים מאפשרת הסתכלות תלת ממדית עליהם וכתוצאה מכך בחינה יסודית יותר של מבנה תאי הזרע. בנוסף, הבדיקה המעמיקה מבוססת על מחקר ארוך שנים וכוללת התייחסות לפרמטרים רבים שמסייעים בניבוי סיכויי הצלחת ההפריה החוץ גופית. כך לדוגמה, במהלך הבדיקה מתמקדים בבחינת מבנה ראש תא הזרע אשר נושא את החומר התורשתי. מורפולוגיה תקינה של ראש התא חיונית לצורך הצלחת טיפולי ההפריה והשגת הריון. 
בניגוד לבדיקת זרע שגרתית, בדיקת אבחון מורפולוגי מעמיק בוחנת דגימת תאים חיים אשר רלוונטים לטיפולי ההפריהמה המשמעות של תוצאות הבדיקה?

לאחר בחינת תאי הזרע בהגדלה גדולה הם מחולקים לארבע דרגות איכות: התאים מהדגימה שסווגו בעדיפות הראשונה והשנייה הם בעלי הסיכוי הגבוה יותר להשגת הריון ועל כן תוצאות הבדיקה יתייחסו בעיקר אליהם. במקרים בהם כמות התאים התקינים בדגימה (אלה המסווגים בדרגות 1,2) נמוכה מ-10%, ניתן לשקול ביצוע של הפרייה בעזרת שיטת IMSI . תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבועיים ממועד ביצועה. מהי שיטת IMSI?

מיון מורפולוגי של תאי הזרע התקינים (שיטת ברטוב IMSI) מתבצע ביום שאיבת הביציות, בסמוך לביצוע ההפריה החוץ גופית. במהלכו נבחנת דגימת הזרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה במשך שעות ארוכות במטרה לאתר ולאסוף את תאי הזרע התקינים ביותר מבחינת המבנה שלהם. שיטה זו מתבססת על כ- 80 פרמטרים שפותחו תוך מחקר ארוך שנים, אשר מסייעים בניבוי הסיכוי להצלחת ההפריה. בנוסף, גם אם קיימת בעיה בתנועה או בכמות של תאי הזרע, שיטת IMSI מספקת יתרון מרכזי במציאת תאי זרע תקינים. תאי הזרע התקינים שנמצאו בבדיקה מבודדים מהדגימה והם אלה שיוזרקו לביציות ביחידת ההפריה החוץ גופית. בחירת תאי זרע תקינים מבחינת מורפולוגית מכפילה את סיכויי הצלחת ההריון ואף עשויה לצמצם את הסיכוי להפלה בשליש הראשון להריון בכ-60%.
הכתבה בחסות מרכז ברטוב המתמחה באבחון וטיפול בתחום פוריות הגבר.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רעות ברטוב שיפמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליינפלטר אחרי ניתוח וכניסה להפריות אריאל 11/10/2020 12:51
 • שלום פרופסור, במצב של קליינפלטר לגבר אחרי ניתוח Micro Tese ולאחר שנמצאו באיזור ה15 זרעונים ונשלחו להקפאה. מה אחוזי ההצלחה של קליטה להריון עם הפריה חוץ גופית. ומה אחוזי ההצלחה של קליטה להריון טבעי.. תודה

 • + הוסף תגובה
קלינפלטר פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 13/10/2020 14:45
 • שלום. יהיה זה קשה מאוד להשיג הריון בדרך טבעית. כיוון שמדובר בנושא מורכב, כדאי להגיע לייעוץ עם המומחים במרכז ברטוב בכדי שנוכל לתת מידע מעמיק ומקיף המותאם לך אישית כיוון שזהו אינו מצב רגיל של IVF.

 • + הוסף תגובה
שאלה דודו 06/09/2020 21:04
 • אם חבר עשה ניתוח לשירת צינורית הזרע - האם יש אפשרות כיום לעבור ניתוח לתיקון צינורית הזרע?? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
חסימת צינור זרע פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 14/09/2020 08:13
 • ניתוח זה הנקרא וסקטומי, ברובו בלתי הפיך. ניתן לשיחזור ע"י חיבור מחדש של צינוריות הזרע. רק ב-50% מהגברים ניתוח השחזור יצליח והזוג ישיג הריון טבעי. אם רוצים הריון ניתן להשיגו גם בעזרת שיטות שונות הכוללות התערבות רפואית, כמו שאיבת תאי זרע מהאשכים ביום שאיבת הביציות של האישה.

 • + הוסף תגובה
Ewing sarcoma בר 12/08/2020 16:31
 • שלום, בגיל 8 חליתי ב-Ewing sarcoma בשוק רגל שמאל. עברתי כימותרפיה (6 קורסים) והקרנות. כעת אני בן 30 ולאחר נסיונות כניסה להריון במשך כשנה, עשיתי בדיקת זרע, ולא נמצאו תאים כלל. הבנתי שהטיפול בסרקומות אגרסיבי במיוחד. האם למישהו עם רקע כמו שלי מצאו תאים בחיפוש זרע? או במיקרו טסה? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
מיקרוטסה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 25/08/2020 13:44
 • שלום בר, אכן הצלחנו למצוא תאי זרע למטופלים לאחר שעברו כימותרפיה. אצל חלק מהמטופלים נמצאו תאים בחיפוש תאי זרע ללא צורך בניתוח ולחלק מצאנו תאים לאחר חיפוש תאי זרע מהניתוח. כדאי להתייעץ עם מרכז ברטוב בעניין המורכב הזה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!