המלצה כללית לשיפור התזונה לא בהכרח עוזרת להוריד במשקל

רופאים מייעצים פעמים רבות לאנשים עם משקל עודף על שינויים בהרגלי התזונה ובפעילות הגופנית, אלא שממחקר חדש עולה שעצה כללית אינה בהכרח מעודדת אנשים להפחית במשקל
כתבה פרסומית כתבת חסות
מסיבות בריאותיות רבות, פעמים רבות רופאים מייעצים למטופלים בעלי משקל עודף לאמץ אורח חיים בריא יותר. עם זאת, ממחקר חדש של אוניברסיטת דיוק, ארה"ב, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Journal of General Internal Medicine, עולה שכשנותנים עצה כללית למטופל כגון "אמץ תזונה בריאה יותר" או "הקפד להתאמן יותר", הדבר אינו עוזר לאנשים להפחית במשקל.קראו עוד: האם אורז יפתור את בעיית ההשמנה העולמית?הכוונה ואמפתיה

לצורך המחקר, החוקרים גייסו 134 משתתפים בעלי משקל עודף משקל וגיל ממוצע 51. מתוך משתתפים אלו 70% היו נשים וכמחצית אפרו-אמריקאים. לרבים מהם היו בעיות בריאותיות, בהן סוכרת ויתר לחץ דם.


המחקר נמשך שנה, שבמהלכה המשתתפים השתתפו בתוכנית שמטרתה לשנות הרגלים בהתאם לצורכי המשתתף. כחלק מהתוכנית, המשתתפים קבלו חומרים חינוכיים, שיחות טלפוניות עם קואצ'רים, דו"חות התקדמות אישית, והודעות טקסט המכילות טיפים להפחתת משקל.


בו זמנית, למשתתפים הייתה בדיקה על בסיס קבוע עם רופאים/ות ואחיות, כאשר חלק מאנשי המקצוע נתנו למטופלים עצות כלליות, בעוד אחרים נתנו עצות קונקרטיות ועידוד להשתתפות מלאה בתוכנית הרזייה. 
המחקר החדש מצא: המלצות כלליות, כמו אימוץ של תזונה בריאה או שילוב של אימוני כושר אינן מסייעות בירידה במשקל
עצה קונקרטית מביאה לירידה משמעותית יותר במשקל

לאחר 6 ו-12 חודשים של התערבות החוקרים העריכו את משקלם של המשתתפים. כמו כן, החוקרים שאלו אותם איזו עצה סיפק להם איש המקצוע וכיצד הם תפסו את הרמות השונות של ההכוונה של הטיפול והאמפתיה. 


לטענת החוקרים, מן המחקר עולה כי משתתפים שקיבלו טיפים ומידע מאנשי המקצוע ירדו בממוצע 3.2 ק"ג יותר מאלו שקבלו רק עצות כלליות מהרופאים/ות והאחיות.


יתרה מזאת, לטענת החוקרים הפגנת אמפתיה מצד הרופאים/ות גרמה להבדל משמעותי: מטופלים שזכו להרבה גילויי אמפתיה מצד הרופאים גם השילו כ-3.2 ק"ג יותר, בממוצע, מאשר אלו שאנשי המקצוע הפגינו כלפיהם מעט אמפתיה. 


החוקרים ממליצים לאנשי מקצוע להיות מודעים לחשיבות שבאינטראקציה עם המטופלים שלהם. לצד זה, החוקרים גם מעודדים מטופלים שנעזרים בייעוץ רפואי לצורך ירידה במשקל לבקש מרופאים/ות ואחיות הנחיות ספציפיות.


לסיכום, איש מקצוע המגלה אמפתיה למצב המטופל, כמו גם ממליץ על תוכנית ספציפית לירידה במשקל, עשוי להקל על מטופלים לרדת במשקל.פורומים דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טעם מר ומתכתי בפה יוני 13/11/2018 00:01
  • שלום, אני חייל בן 20, סובל כבר חמש שנים מטעם מר ומתכתי בפה שמלווה אותי 24 שעות ביממה. לטעם מלווה גם יובש בפה וריח רע שמופיע לעיתים בעיקר לאחר אכילה של מזונות שומניים וסוכרתיים. הלשון שלי לבנה כל הזמן ואני חש בחולשה תמידית. פניתי לרופאים רבים שאינם ידעו לתת לי תשובה. האם יש לך סבירות למקור הבעיה? יכול להיות שהיא נובעת מבעיות גסטרולוגיות? נוירולוגיות הקשורות לעצבי המוח?אשמח לעזרה שלך. הבעיה הזו רודפת אותי בצורה קשה ומשפיעה על כל אספקט בחיים שלי. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
טעם לא טוב בפה חיים 19/07/2020 18:34
  • אני הייתי מציע לחשוד בעודף מתכות כבדות בגוף או חומרים כימיים בגוף שנחשפת אליהם שיכולים לעשות את זה בפרט שאתה אומר שאתה חלש הייתי ממליץ לשתות חליטות של עלי כוסברה שמנקה מתכות כבדות ועוד כל מיני רעלים פלוס ויטמין C במינון של 4 גרם ליום באבקה מעורבבת במיץ או במים בחלוקה של פעמיים ביום שזה מנטרל מתכות כבדות ורעלים תעשה ככה חודש לפחות ואז תרגיש שיפו עצום

  • + הוסף תגובה
דיאטה הדר 02/11/2019 23:59
  • אני בחורה רזה הבעיה שיש לי בטן הגובה שלי הוא מטר 63 ואני שוקלת 52 ומאד קשה לי להיפטר ממנה אני רוצה בטן שטוחה ופעילות ספורטיבית לא עוזרת לי מה אפשר לעשות?

  • + הוסף תגובה
דיאטה חיים 19/07/2020 18:22
  • למיטב ידיעתי בטן נפוחה ונשפכת למרות משקל רזה נובעת משרירי בטן חלשים או בעיות עיכול שגורמות לבטן נפוחה לגבי חיזוק שרירי הבטן אפשר לעשות שכיבות שמיכה ויש משהו יותר פשוט והוא לעשות לחץ תוך בטני ע"י נשיפת אוויר החוצה והכנסת הבטן בתחושה שזה כמעט נפגש עם הגב כמה פעמים ביום שעתיים אחרי ארוחה ויכול להיות עוד סיבה לבטן נשפכת שהיא רעלים צבורים בגוף כשומן בטני או לחץ נפשי שעושה שומן בטני

  • + הוסף תגובה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:32
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות וכימיקלים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!