המלצה כללית לשיפור התזונה לא בהכרח עוזרת להוריד במשקל

רופאים מייעצים פעמים רבות לאנשים עם משקל עודף על שינויים בהרגלי התזונה ובפעילות הגופנית, אלא שממחקר חדש עולה שעצה כללית אינה בהכרח מעודדת אנשים להפחית במשקל
כתבה פרסומית כתבת חסות
מסיבות בריאותיות רבות, פעמים רבות רופאים מייעצים למטופלים בעלי משקל עודף לאמץ אורח חיים בריא יותר. עם זאת, ממחקר חדש של אוניברסיטת דיוק, ארה"ב, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Journal of General Internal Medicine, עולה שכשנותנים עצה כללית למטופל כגון "אמץ תזונה בריאה יותר" או "הקפד להתאמן יותר", הדבר אינו עוזר לאנשים להפחית במשקל.קראו עוד: האם אורז יפתור את בעיית ההשמנה העולמית?הכוונה ואמפתיה

לצורך המחקר, החוקרים גייסו 134 משתתפים בעלי משקל עודף משקל וגיל ממוצע 51. מתוך משתתפים אלו 70% היו נשים וכמחצית אפרו-אמריקאים. לרבים מהם היו בעיות בריאותיות, בהן סוכרת ויתר לחץ דם.


המחקר נמשך שנה, שבמהלכה המשתתפים השתתפו בתוכנית שמטרתה לשנות הרגלים בהתאם לצורכי המשתתף. כחלק מהתוכנית, המשתתפים קבלו חומרים חינוכיים, שיחות טלפוניות עם קואצ'רים, דו"חות התקדמות אישית, והודעות טקסט המכילות טיפים להפחתת משקל.


בו זמנית, למשתתפים הייתה בדיקה על בסיס קבוע עם רופאים/ות ואחיות, כאשר חלק מאנשי המקצוע נתנו למטופלים עצות כלליות, בעוד אחרים נתנו עצות קונקרטיות ועידוד להשתתפות מלאה בתוכנית הרזייה. 
המחקר החדש מצא: המלצות כלליות, כמו אימוץ של תזונה בריאה או שילוב של אימוני כושר אינן מסייעות בירידה במשקל
עצה קונקרטית מביאה לירידה משמעותית יותר במשקל

לאחר 6 ו-12 חודשים של התערבות החוקרים העריכו את משקלם של המשתתפים. כמו כן, החוקרים שאלו אותם איזו עצה סיפק להם איש המקצוע וכיצד הם תפסו את הרמות השונות של ההכוונה של הטיפול והאמפתיה. 


לטענת החוקרים, מן המחקר עולה כי משתתפים שקיבלו טיפים ומידע מאנשי המקצוע ירדו בממוצע 3.2 ק"ג יותר מאלו שקבלו רק עצות כלליות מהרופאים/ות והאחיות.


יתרה מזאת, לטענת החוקרים הפגנת אמפתיה מצד הרופאים/ות גרמה להבדל משמעותי: מטופלים שזכו להרבה גילויי אמפתיה מצד הרופאים גם השילו כ-3.2 ק"ג יותר, בממוצע, מאשר אלו שאנשי המקצוע הפגינו כלפיהם מעט אמפתיה. 


החוקרים ממליצים לאנשי מקצוע להיות מודעים לחשיבות שבאינטראקציה עם המטופלים שלהם. לצד זה, החוקרים גם מעודדים מטופלים שנעזרים בייעוץ רפואי לצורך ירידה במשקל לבקש מרופאים/ות ואחיות הנחיות ספציפיות.


לסיכום, איש מקצוע המגלה אמפתיה למצב המטופל, כמו גם ממליץ על תוכנית ספציפית לירידה במשקל, עשוי להקל על מטופלים לרדת במשקל.פורומים דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיאטה הדר 02/11/2019 23:59
  • אני בחורה רזה הבעיה שיש לי בטן הגובה שלי הוא מטר 63 ואני שוקלת 52 ומאד קשה לי להיפטר ממנה אני רוצה בטן שטוחה ופעילות ספורטיבית לא עוזרת לי מה אפשר לעשות?

  • + הוסף תגובה
האם מותר לאכול קינואה..... עדנה 22/10/2019 11:45
  • שלום. למרות ששאלתי שאלה בעבר ולא קיבלתי מענה אנסה שוב: אני ברגיעה ב'ה אחרי התקף דיברטיקוליטיס ביוני19 -אישפוז-אינטיביו' וכו. משגיחה מאד מה לאכול, צועדת כמה פעמים בשבוע. שאלתי הקצרה: האם מותר לאכול קינואה מבושלת שנחשבת למאכל בריא? שכן הגרגירים הם מאד קטנים ואני לא יודעת אם דווקא הם יכנסו לסעיפים.....אודה על תשובה מהירה, עדנה

  • + הוסף תגובה
תרופות אנטי פסיכוטיות ודיאטה ח.ל 17/10/2019 12:32
  • שלום, אני מטופלת בתרופה אנטי פסיכוטית שנקראת אבילפיי באופן כרוני, מאז תחילת הטיפול עליתי 12 קילו. ואיני מצליחה להוריד אותם. אני בעיקר סובלת מתיאבון מוגבר חשק לפחמימות ומתוקים מתקשהלהגיע לתחושת שובע וגם פעילה מעט יחיסית עקב העייפות קיצונית שהיא תופעת לוואי של התרופות שאני מקבלת. מה אפשר לעשות כדי להוריד במשקל. והאם יש תוסף תזונה שיכול לעזור? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!