מחקר חדש חושף: צריכת קנאביס אינה גורמת בהכרח לעלייה במשקל

אחד התופעות הפיזיולוגיות המזוהות ביותר עם צריכת קנאביס היא תיאבון מוגבר, או במילים פשוטות יותר – מאנצ'. מחקר חדש חושף תגלית מפתיעה במיוחד ומראה כי נבדקים שצורכים קנאביס באופן קבוע הם בעלי סיכוי נמוך יותר לעלייה במשקל והשמנה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותעל פי סקרים אחרונים, כ-20 מיליון אמריקאים בגיל 12 ומעלה צורכים קנאביס באופן קבוע. אחת ההשפעות הפיזיולוגיות המזוהות ביותר עם צריכת קנאביס היא תיאבון מוגבר, או במילים אחרות מאנצ'. למרות שהקשר בין תיאבון מוגבר להשמנת יתר הוא כמעט אינטואיטיבי, מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת מישיגן מצא כי נבדקים שצרכו קנאביס באופן קבוע נטו פחות לעלייה במשקל והשמנה.על הקשר בין שימוש בקאנביס והשמנה

המחקר בחן נתונים שנאספו במסגרת סקר אפידמיולוגי לאומי על אלכוהול ותנאים נלווים. הסקר, בחן 33,000 משתתפים אמריקאים בגילאי 18 ומעלה בין השנים 2001-2005 וכלל שאלות בנוגע להרגלי השימוש בקנאביס ושאלות הקשורות במדד ה-BMI  של הנבדקים. מנתוני המחקר עולה כי 77% מהנבדקים מעולם לא צרכו קנאביס, 18% מהם הפסיקו את השימוש במהלך תקופת המחקר, 3% מהם החלו להשתמש בקנאביס במהלך תקופת המחקר ו-2% מהנבדקים צרכו קנאביס באופן קבוע במהלך התקופה. 


מתוצאות המחקר הנוכחי עולה כי בקרב צרכני הקנאביס קיימת פחות נטייה להשמנה ולהשמנת יתר: כ -15% ממשתתפי המחקר שצרכו קנאביס באופן קבוע היו בעלי ציון BMI המעיד על השמנה, זאת בהשוואה ל-20% מהמשתתפים שמעולם לא צרכו קנאביס. 
המחקר מצא כי בקרב צרכני קנאביס קיימת נטייה פחותה להשמנה ולהשמנת יתרהסברים אפשריים לקשר בין צריכת קנאביס לסיכוי נמוך יותר לעלייה במשקל והשמנה 

למרות שהמחקר הנוכחי אינו חושף את הקשר הסיבתי בין BMI נמוך יותר וצריכת קנאביס, החוקרים סבורים כי קיימות מספר השערות שיכולות להסביר את הקשר בין השניים: הראשונה נעוצה בשינויים התנהגותיים. הסברה הרווחת הגורסת כי צריכת קנאביס מובילה לתיאבון מוגבר ולעלייה במשקל, יכולה להוביל לעלייה במודעות למזון הנצרך וכתוצאה מכך גם לצמצום הצריכה הקלורית ולמניעת העלייה במשקל. ההשערה השנייה מתייחסת לשינויים פיזיולוגיים וגורסת כי הקנאביס עצמו יכול לשנות את האופן בו התאים או הקולטנים המצויים על גבי התאים מגיבים לחומר הנצרך. שינויים אלה יכולים, בסופו של דבר, להשפיע גם על עליה במשקל. 


קראו עוד: קנאביס רפואי: באילו מצבים הוא עשוי לסייע ומי זכאי לטיפול?יש לציין כי דרוש מחקר נוסף בנושא כדי לבחון את הסיבות לקשר בין צריכת קנאביס ל-BMI נמוך יותר. כמו כן, למרות שתוצאות המחקר מראות כי השימוש בקנאביס מוביל לנטייה פחותה להשמנה, השפעותיו של הצמח על ירידה במשקל הן מינוריות ואינן גוברות על הסכנות ותופעות הלוואי הכרוכות בצריכתו. 


אין בכתבה זו המלצה כלשהי לשימוש בקנאביס ללא אישור והמלצת רופא.פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב פנים אירה 03/08/2020 15:44
 • שלום, מזה כשבועיים יש לי כאבים בפנים מצד ימין, כאילו שריר תופס כל צד הימיני ועין. במיוחד מתחת ומעל העין.עברתי בדיקה רופא עיניים-תקין, בדיקה סיטי מח וניקור מותני גם תקין, בדיקת דם תקין. אשמך ליעוץ מה עוד ניתן לבדוק

 • + הוסף תגובה
כאב פנים מר גבעון פלד 04/08/2020 07:09
כאב פנים אירה 04/08/2020 14:25
 • תודה על התייחסות.אין קושי בתנוע אך כן אזור שריר איפה שנגמר צוור ומתחיל כתף בלחיצה רגיש.

 • + הוסף תגובה
כאב פנים מר גבעון פלד 04/08/2020 16:44
 • קיימים סט שרירים שעלולים לייצר הקרנות לפנים כגון מפנה הצוואר ואחרים. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה טובי 02/08/2020 13:36
 • שלום , שמי טובי ובמהלך השנתיים האחרונות סובלת מכאבי רגליים בזמן תנועה . לפני הכאבים הייתי רצה באופן קבוע (גם מרתון ) ורוכבת על אופני שטח . כל הסיפור התחיל מפריצת דיסק ( L4-L5 ) שגררה אחריה drop foot חלקי - לאחר חצי שנה של פיזיותרפיה חשבתי שחזרתי למסלול . חזרתי לרוץ - אבל הפעם זה היה שונה בהתחלה לאחר כ3 קילומטר התחלתי להרגיש כאבים ב 2 הרגליים. התחלתי שוב פיזיותרפיה וטיפולים שונים, לאט לאט הכאב התחיל יותר מוקדם והתחיל בזמן הליכה , עד שהיום אני הולכת פחות מ 50 מטר והכאב מתחיל . הייתי אצל רופאים מומחים שונים : ביצעתי MRI בגב תחתון, אולטרסאונד ירך, בדיקת דופלר עורקים, בדיקת EMG, בדיקות דם שונות, שתי זריקות בגב תחת שיקוף – וכל הבדיקות מראות שהכל תקין . ניסיתי סוגי טיפולים שונים- טיפולי כירופרקט , טיפולי אוסטופתיה , פיזיותרפיסטים שונים , דיקור עמוק וכדורים שונים במרשם וכלום לא עוזר . מתוסכלת ונמנעת מהליכה כדי לא להרגיש את הכאב. נגמרו לי ולרופאים השונים הרעיונות. אודה לעזרתכם להמלצה על רופא ו\או מטפל ו\או טיפול שעדיין לא ניסיתי ו\או בדיקה שעדיין לא ביצעתי .

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה מר גבעון פלד 02/08/2020 20:01
 • רק לשם הבהרה: האם קיימים כאבים גם במנוחה או בישיבה? האם עברת תאונות, נפילות אופציעות במהלך החיים גם אם מזמן.... האם הדרופ פוט פרמננטי? אשמח לתשובות על מנת לנסות לתת כיוון

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 01/08/2020 12:13
 • שלום רציתי בבקשה לברר אני סובלת כבר המון שנים מכאבים בצוואר עם מגבלות בתנועה , בשנים האחרונות יש לי תופעה של כאב בקרקפת ובאזור העורף בעיקר כשאני ישנה התופעה מתגברת אני קמה עם כאבי ראש כל בוקר האופנתי לנוירולוגית שנתן לי כדורים ועדיין הכאבים נשארו למי עלי לפנות ?

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 09:55
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 10:18
 • כן הכאב הוא גם במגע בעיקר כשאני שוכבת לישון זה ממש מתגבר כאב בלתי נסבל מ

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 10:25
 • מתיחת רקמות רכות עלולה לייצר כאב כבר במגע קל עקב עוררות יתר של מערכת העצבים הפריפריאלית. הורדת עומס ברקמה הרכה יכול לעזור לזה וגם לכאב הצוואר לאחר איבחון. ממליץ לגתש לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות. מתבצע אצל מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 11:02
 • המון המון תודה על הייעוץ והתשובה המהירה אשמח אם תוכל להפנות אותי למטפל ספציפי זה יעזור לי מאוד שוב תודות

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 11:05
 • שלחי לי מייל פרטי ל givonpeled@gmail.com עם אזור מגורייך ואנסה להמליץ לך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!