דלג לתוכן

השמנת יתר (Obesity)

השמנת יתר (Obesity) תזונה ונטורופתיה
3 דקות קריאה
הסרטים בהם כיכבו צמד הקומיקאים "השמן והרזה" זכו להצלחה בין לאומית והם נחשבים לקלאסיקה קולנועית. הניגוד בין הארדי השמן לבין לורל הרזה הפך לסמל המסחרי של הזוג והיווה חלק קומי בעלילה. מימדיו הגדולים של הארדי בידרו את הצופים והפכו לחלק בלתי נפרד מהצלחתו כקומיקאי, אבל עבור הסובלים מההפרעה, השמנת יתר אינה משעשעת כלל. השמנת היתר מקשה על ההשתלבות החברתית, ואף עלולה לפגוע בבריאות.

בארה"ב 35% מהנשים ו-31% מהגברים הינם בעלי משקל עודף, וההפרעה שכיחה יותר בקרב מיעוטים. בנוסף לכך, רוב המבוגרים שסובלים מהשמנת יתר סבלו גם מהשמנת יתר בילדות, ובין 60%-80% מהילדים השמנים יתפתחו למבוגרים שמנים.
צילום: Shutterstock

סימפטומים

השמנת יתר היא הפרעת אכילה המוגדרת כעודף משקל של יותר מעשרים אחוז מהמשקל הנורמאלי. רוב האנשים הסובלים מההפרעה מדווחים על צריכת כמויות גדולות של אוכל כאשר הם מרגישים מדוכאים, אך ניתן למצוא דפוס דומה בקרב אנשים שאינם לוקים בהפרעה. 
בנוסף, רוב האנשים הלוקים בהפרעה סובלים מליקוי בתחושת השובע, הם רגישים לאוכל אשר נמצא בסביבתם ואינם יכולים להימנע מאכילתו. הם אינם רגישים לתחושת הרעב הטבעית, ולעיתים מבלבלים אותה עם הרגשת חרדה.

סיבות וגורמי סיכון

ישנם מספר גורמים המנסים להסביר את ההפרעה: 

• גורמים פסיכולוגים: למרות שגורמים אלו הכרחיים ביצירת ההפרעה, לא ברור מה משקלם ביצירתה. ויסות ושליטה בצריכת האוכל והרגלי האכילה מושפעים מגורמים סביבתיים, תרבותיים משפחתיים ופסיכודינאמיים. מרבית האנשים הסובלים מההפרעה אינם יציבים בחינה רגשית, ועל מנת להתמודד עם בעיותיהם הפסיכולוגיות הם אוכלים יתר על המידה.

• גורמים גנטיים: מחקרי משפחה ותאומים הראו שיש תמיכה להנחה שפגיעה גנטית מהווה גורם להשמנת יתר.

• גורמים התפתחותיים: על פי תיאוריה זו התפתחות תאי השומן הינה הגורם להשמנת יתר. תיאוריה זו מתבססת על כך שככל שמספרם וגודלם של תאי השומן גדול יותר, כך קשה להפטר מהמשקל העודף. תאים שומניים מתפתחים בשלב מוקדם בחיים, ומספרם אינו משתנה. על כן השמנה אשר מתחילה בילדות מאופיינת בתאי שומן רבים וגדולים, בעוד השמנה אשר מתחילה בבגרות מתאפיינת רק בתאי שומן גדולים.

• פעילות ספורטיבית: נראה כי הירידה בפעילות הספורטיבית במדינות עשירות גורמת לעלייה במספר האנשים הלוקים בהפרעה.

• נזק מוחי: ליקויים במערכת העצבים (בעיקר באזור ההיפותלמוס) עלולים לגרום לפגיעה בוויסות צריכת האוכל.

• תרופות פסיכיאטריות: ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות שעלולות לגרום לעליה במשקל, על כן המשתמשים בהן סובלים מקושי משמעותי בשמירה על משקל גוף תקין.

אבחון ובדיקות

השמנת יתר נכללת ב- ICD (המדריך הבינלאומי לסיווג מחלות), אך אינה נכללת ב- DSM .זאת מפני שהקשר בין ההפרעה לגורמים פסיכולוגים ולהתנהגות עדיין לא הוכח כעקבי.

טיפולים ותרופות

השמנת יתר עלולה להיות מסוכנות מבחינה בריאותית, ולפיכך חשוב לטפל בה בהקדם. מספר טיפולים מביאים לשיפור משמעותי ומומלץ לשלב בניהם על-מנת לשמור על אובדן המשקל לאורך זמן.

טיפול התנהגותי: בעזרת הטיפול ההתנהגותי, מטופלים לומדים איזה גירויים ומצבים מאיצים את התקפי האכילה, לדוגמא אירוע מלחיץ או צפייה מול הטלוויזיה. בעזרת הטיפול המטופלים רוכשים הרגלי אכילה בריאים כגון לאכול לאט. לעיתים משתמשים בשיטה זו בחיזוקים חיוביים, לדוגמא, בכל פעם שהמטופל מרזה- הוא מקבל פרס. בנוסף לכך, מומלץ לשלב טיפול קבוצתי המספק תמיכה רגשית, מעלה את המוטיבציה לרזות, ומספק מידע לגבי תזונה בריאה.

• דיאטה: ישנן מגוון דיאטות על-מנת לרדת במשקל. מומלץ לבחור בדיאטה הכוללת תזונה בריאה ומאוזנת. מספר הקלוריות המומלץ עבור בן אדם המעוניין לרזות הינו בסביבות ה-1200 ביום.

• פעילות ספורטיבית: בזמן הפעילות הספורטיבית נשרפות קלוריות, דבר אשר מזרז את תהליך ההרזיה.

• טיפול תרופתי: מספר תרופות גורמות לירידה במשקל כגון רזין, אך לאורך זמן המטופל מפתח אליהן סבילות, והשפעתן מתפוגגת. כמו כן, לחלק מהתרופות ישנן תופעות לוואי.

• ניתוח: הניתוח מתבצע על מנת להצר את הקיבה. הצרת הקיבה גורמת לצריכת כמויות קטנות של אוכל, ולתחושת שובע. יחד עם זאת למרות שהניתוח מניב תוצאות מוצלחות, הוא כרוך במספר תופעות לוואי בלתי נעימות ולא בריאות, כגון הקאה.

רופאים בתחום
ד"ר תמר פדות קלויזמן
ד"ר תמר פדות קלויזמן עיניים
ד"ר ויקטוריה וישניבסקה-דאי
ד"ר ויקטוריה וישניבסקה-דאי עיניים
ד"ר דוד מילאטינר
ד"ר דוד מילאטינר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא השמנת יתר

לגזור ולשמור: אלה הם 7 המזונות שכדאי לכם להוציא מהמקרר
לגזור ולשמור: אלה הם 7 המזונות שכדאי לכם להוציא מהמקרר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/05/2017

נראה ששאריות האוכל מארוחת השישי האחרונה, הן לא הדבר יחיד שצריך לצאת מהמקרר שלכם. קיימים מגוון מוצרים במקרר שמכילים ... לכתבה המלאה

המשקל ירד? כך תחזירו את הנפח לפנים
המשקל ירד? כך תחזירו את הנפח לפנים
ד"ר אייל נס מאת: ד"ר אייל נס 18/11/2020

רבים מאיתנו מעוניינים להפחית במשקל והשיטות לכך רבות ומגוונות, אך לא פעם מלווה הירידה הדרמטית במשקל בהופעת קמטים עמו... לכתבה המלאה

משוקולד ועד קפה: 9 מאכלים שיעזרו לכם להתרכז
משוקולד ועד קפה: 9 מאכלים שיעזרו לכם להתרכז
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2015

רגע לפני שאתם רצים לחנות הטבע הקרובה כדי להצטייד בתוספי תזונה המבטיחים לעזור לכם לשמור על המוח ולהתרכז טוב יותר, כד... לכתבה המלאה

לדיאטה הקליקו כאן: 4 אפליקציות שיעזרו לכם לרזות
לדיאטה הקליקו כאן: 4 אפליקציות שיעזרו לכם לרזות
נירה דישי, מערכת אינפומד מאת: נירה דישי, מערכת אינפומד 05/07/2020

הוא איתנו כל היום ובכל מקום, אז למה שלא נרתום את גם הסמארטפון לטובת הדיאטה? הכירו 4 אפליקציות שימושיות ויעילות שיספ... לכתבה המלאה

"הורמון האהבה" שיעזור לכם לרזות
"הורמון האהבה" שיעזור לכם לרזות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2015

אתם לא אוכלים כשאתם מאוהבים? אולי יש לזה סיבה: מחקר מצא כי גברים שטופלו על ידי ההורמון אוקסיטוצין, המכונה גם "הורמו... לכתבה המלאה

הכל בראש: כיצד מטפלים ב"אכילה רגשית"?
הכל בראש: כיצד מטפלים ב"אכילה רגשית"?
אורלי שלח מאת: אורלי שלח 02/10/2014

"אכילה רגשית" מונעת מסיבות שאין דווקא רעב ומטרתה לנחם במצבים רגשיים ככעס, כאב או ריקנות. מדוע זה קורה וכיצד אפשר לע... לכתבה המלאה

בלי מאמץ: עיצוב קוביות בבטן בניתוח
בלי מאמץ: עיצוב קוביות בבטן בניתוח
ד"ר טלי פרידמן מאת: ד"ר טלי פרידמן 21/08/2014

מי לא רוצה קוביות בבטן? זה חלומם הרטוב של רוב הגברים, במיוחד אלו שמשקיעים באימונים גופניים כאלו או אחרים. החדשות הט... לכתבה המלאה

7 הרגלי כושר שהגיע הזמן לזנוח
7 הרגלי כושר שהגיע הזמן לזנוח
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 27/08/2015

אתם עושים כושר בלי הפסקה, אבל כבר לא רואים תוצאות? הכירו את ההרגלים שהגיע הזמן לשנות לכתבה המלאה

סובלים מבעיית משקל? ניתוח לקיצור קיבה - כל המידע החיוני
סובלים מבעיית משקל? ניתוח לקיצור קיבה - כל המידע החיוני
ד"ר פבל שמולבסקי מאת: ד"ר פבל שמולבסקי 14/05/2017

יותר ויותר אנשים הסובלים מהשמנת יתר חושבים לעבור ניתוח בריאטרי, המוכר יותר בתור ניתוח קיצור קיבה. למי מתאים הניתוח,... לכתבה המלאה

אוהבים פירות? הם רק עושים אתכם רעבים יותר
אוהבים פירות? הם רק עושים אתכם רעבים יותר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/05/2015

מחקר מצא כי הפרוקטוז, סוכר הפירות המשמש גם להמתקת מזונות מעובדים, מעלה את תחושת הרעב שלנו לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו