4 בעיות נפוצות בתחום הפרוקטולוגיה - והטיפולים שיכולים לעזור

מה גורם לטחורים, אילו תסמינים עלולים להעיד על התפתחות פיסורה וכיצד ניתן לטפל בסינוס פילונידאלי (שערה הפוכה)? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותבעיות באזור הרקטום ופי הטבעת הן תופעות נפוצות שעלולות לגרום לכאב עז ולפגיעה באיכות החיים. למרות זאת, המצבים השכיחים ניתנים לפתרון בעזרת טיפולים שונים, שמרניים וניתוחיים. אספנו עבורכם 4 בעיות נפוצות בתחום הפרוקטולוגיה, התסמינים שיעוררו חשד ודרכי הטיפול. 

1. טחורים
טחורים (Hemorrhoids)  נוצרים עקב התרחבות ומתיחה של כלי הדם הנמצאים באזור הרקטום התחתון ובפי הטבעת.  מדובר במחלה שכיחה מאוד בנשים ובגברים כאחד שעלולה לגרום לפגיעה באיכות החיים. קיימת הבדלה בין שני סוגים עיקריים של טחורים: טחורים פנימיים אשר מופיעים סביב פי הטבעת ויראו לרוב כמעין בליטה מסביב לסוגר פי הטבעת, וטחורים פנימיים אשר מופיעים בחלקו התחתון של הרקטום ועלולים לגדול עם הזמן ולצנוח אל מחוץ לפי הטבעת. 


מה גורם להתפתחות של טחורים?
במקרים רבים, טחורים מתפתחים בשל מאמץ ביציאה, כמו במצבים של עצירות מתמשכת. בנוסף, גם שלשולים או ישיבה ממושכת בשירותים יכולים להוביל להתפתחותם. טחורים עלולים להתפתח גם לאחר לידות.


גבר סובל מכאבים ביציאה בשל טחוריםקיימים מגוון תסמינים שעלולים להעיד על טחורים, בהם:

- גירוי באזור פי הטבעת

- הפרשות ריריות מאזור פי הטבעת

- תחושת כאב או חוסר נוחות

- נפיחות סביב פי הטבעת או קיום של בליטה רגישה או כואבת באזור

- דימומים מפי הטבעת אשר עלולים לעיתים להיות משמעותיים מאוד, בייחוד בקרב חולים אשר נוטלים תרופות לדילול הדם. 

מהן דרכי הטיפול?

טחורים בדרגת חומרה קלה 
ברוב המקרים, ניתן לטפל בטחורים ללא התערבות כירורגית באמצעות שינויים בהרגלי התזונה והיציאה, זאת במטרה להביא ליציאות רכות. השינויים התזונתיים כוללים שילוב מזונות עשירים בסיבים בתפריט ושתייה מרובה. כמו כן, לעיתים יהיה צורך בטיפול תרופתי במרככי צואה. 


טחורים בדרגת חומרה בינונית
אם הטחורים שהתפתחו קטנים יחסית ואינם גורמים להפרשות ריריות או לדימום, ניתן לבצע קשירת טחורים באמצעות גומייה או הזרקת פנול מקומית (חומר הגורם להצטלקות חלקית של הטחורים). 


טחורים בדרגת חומרה קשה
במקרים בהם מתרחשת צניחת טחורים או כאשר הטחורים בולטים וגדולים מאוד, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ניתוח. קיימות מספר שיטות ניתוחיות לטיפול בטחורים, לכל אחת מהן שיעור הצלחה ומהלך החלמה שונה.


ניתוח לכריתת טחורים
כריתת טחורים היא השיטה הרווחת לטיפול בטחורים בדרגת חומרה קשה ולרוב מהווה פתרון ארוך טווח לבעיה. עם זאת, לאחר הניתוח עלולים להתפתח כאבים עזים. 


צריבת הטחורים באמצעות לייזר 
צריבת הטחורים בלייזר פוגעת באספקת הדם אליהם. למרות שתופעות הלוואי והכאבים המופיעים לאחר הפעולה מתונים יחסית, שיעור חזרת הטחורים לאחר הטיפול בלייזר גבוה יותר מאשר השיעור הקיים לאחר ניתוח לכריתת טחורים. 


קשירת עורק הטחורים תחת הכוונת אולטרה סאונד
במהלך הפעולה, הרופא המנתח מבצע תפר מעל לעורקים המספקים דם לטחורים, כדי לחסום את זרימת הדם אליהם ולהביא להצטמקותם. פעולה זו מתבצע בהנחיית אולטרסאונד ובהרדמה כללית. 


2. פיסורה
פיסורה היא סדק ברירית המצויה מסביב לפי הטבעת, אשר נגרם לרוב בשל עצירות ויציאות קשות. הפצע שנוצר גורם לכאבים עזים המובילים להתכווצות של שריר פי הטבעת, להחמרה ביציאות וכתוצאה מכך לקושי בהחלמת הסדק. 


מהם גורמי הסיכון שעלולים להוביל להתפתחות פיסורה?
ברוב המקרים פיסורה תתפתח עקב עצירות או יציאות קשות וגדולות. בנוסף, היא עלולה להתפתח לאחר הריונות ולידות או בקרב אלה הסובלים מקורהן או קולטיס כיבית.


מהם התסמינים שעלולים להעיד על פיסורה?
כאמור, הסימן המרכזי המעיד על פיסורה הוא כאבים עזים, בעיקר ביציאה. בנוסף הסדק עלול לגרום לדימום רקטלי קל. 


איך ניתן לטפל?

טיפול שמרני
בדומה לטיפול בטחורים, הטיפול השמרני בפיסורה כולל שילוב מזונות עתירים בסיבים תזונתיים בתפריט וצריכת מים מרובה, זאת כדי להביא לריכוך היציאות והסדרתן. גם במקרה זה, לעיתים יהיה צורך בשימוש בתרופות מרככות צואה. 


טיפול ניתוחי
אם הטיפול השמרני לא הוביל לשיפור משמעותי במצב הסדק והדמם הרקטלי, ולהקלה בכאב לאחר מספר חודשים, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ניתוח לחיתוך הסוגר הפנימי (Lateral Internal Sphincterotomy) . למרות שאחוזי הצלחת הניתוח גבוהים מאוד, חשוב לטפל בבעיית העצירות כדי למנוע את הישנות הבעיה. ברוב המקרים, לאחר ביצוע הפעולה צפויה הקלה משמעותית בכאב.


3. פיסטולה
פיסטולה היא מעין תעלה או צינורית תת עורית המחברת בין קצה תעלת פי הטבעת לבין העור הנמצא לו. פיסטולה מתפתחת לרוב כסיבוך של אבצס (הצטברות של מוגלה) בפי הטבעת שלא טופל כראוי או שהתפוצץ. הפיסטולה עלולה לגרום לכאב עז בעת ישיבה או בזמן הטלת צואה, לגרד ואף להפרשה דמית מוגלתית או שקופה. 


גבר סובל מכאבים בפי הטבעת בשל פיסטולהאיך ניתן לטפל?
הדרך היחידה לטיפול בפיסטולה היא כירורגית. קיימות שיטות שונות לביצוע הניתוח, והבחירה בסוג הניתוח תלויה במיקום הפיסטולה ביחס לסוגרי התעלה האנאלית. ללא כל תלות בשיטה שתיבחר, ברוב המקרים הניתוח יתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון, יועבר חוט מיוחד (סטון) לאורך התעלה כדי לנקז את המוגלה ולאחר תקופת המתנה של מספר חודשים יתבצע ניתוח לתיקון הפיסטולה. 

השיטה הרווחת לטיפול בבעיה היא כריתת התעלה. עם זאת, במצבים בהם הפיסטולה מערבת את הסוגר החיצוני, ניתוח לכריתתה עלול להוביל לירידה ביכולת השליטה ביציאות ובגזים ועל כן הוא אינו מומלץ.  במקרים אלה יבחרו טכניקות אחרות לפתרון הבעיה, לרבות הזרקת דבק ביולוגי או צריבת התעלה באמצעות לייזר. 

4. סינוס פילונידאלי
סינוס פילונידאלי הוא מעין כיס תת עורי מלא במוגלה המתפתח באזור עצם הזנב. מקור הבעיה הוא ככל הנראה בהתרחבות של זקיק השערה ואכן במקרים רבים הכיס התת עורי מכיל בתוכו שיער כלוא (בשל תופעה זו סינוס פילונידאלי מכונה גם "שערה הפוכה"). 


מהם התסמינים שיעידו על סינוס פילונידאלי?

- הפרשת נוזל עכור מאזור התפתחות הסינוס.

- דלקת אשר מתבטאת ברגישות ואודם מקומיים וכן הפרשה מוגלתית בעלת ריח רע.

- תחושת אי נוחות באזור עצם הזנב.

- התפתחות תהליך דלקתי חריף הנובע מזיהום אזורי. במצבים אלה יש צורך בטיפול כירורגי דחוף.

איך ניתן לטפל?
הטיפול היחיד בסינוס פילונידאלי (שערה הפוכה) הוא ניתוחי. מטרת הפעולה הכירורגית היא לכרות את כל הכיס בשלמותו. קיימות מספר שיטות לביצוע הניתוח. הבחירה באסטרטגיה הכירורגית מתבצעת בהתאם למורכבות הבעיה ומידת התפשטותה. זמן ההחלמה, עד לריפוי מלא של הפצע הניתוחי, יכול להימשך שבועות בודדים עד למספר חודשים, כתלות במורכבות הפעולה שבוצעה. אם המחלה אינה מפושטת, מומלץ לבצע ניתוח נרחב פחות, זאת בשל זמן ריפוי קצר יותר של הפצע הניתוחי. חשוב לציין כי קיים סיכוי להישנות הבעיה לאחר ביצוע הניתוח ב-15-25% מהמקרים. הכתבה בשיתוף עם  ד"ר אלכסנדר לבדב, מומחה בכירורגיה כללית וכירורגיה קולורקטלית, מבצע ניתוחים לפרוסקופיים לטיפול בבקעים ובאבנים בכיס המרה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכסנדר לבדב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח טחורים ופיסורה שניכהן 30/07/2020 09:17
 • דוקטור שלום, לפני שנתיים וחצי עברתי ניתוח הסרת טחורים טרומבוזיים ופיסורה עמוקה עכשיו שבועיים בדיוק אחרי ניתוח חוזר להסרת טחור טאג סקין ופיסורה. מרגע היציאה מהניתוח וברגע שיצא המרחיב שהכניס הרופא נוצר טחורון קטן של הרירית שהוא מעיין בלון קטן ונפוח שאיננו מתכווץ. הרופא שלי אמר לי לפני שבוע שיתכווץ אבל המקום לא מתכווץ בכלל. מה הסבירות שהטחורון הזה ישאר נפוח כל הזמן ופשוט החלפתי בעיה אחת באחרת??

 • + הוסף תגובה
גסטרוגרפין אפרת 29/07/2020 18:33
 • שלום.לאבא שלי יש עליו סטומה. הוא אמור לעבור ניתוח סגירת עליו סטומה.לשם כך פעמיים שלחו אותו לעשות קולונוסקופיה עם חוקן (כמובן ללא חומר משלשל). הבדיקה פעמיים לא הצליחה כי מסתבר שההכנה עם חוקן לא יעילה כל כך. לאחר הכישלון הרופאים שלחו אותו לעשות בדיקה אחרת -חוקן גסטרוגרפין, כאשר גם שם כתוב שצריך חומר משלשל והרופאים גם הפעם אמרו שזה לא רלוונטי לגביו. השאלה שלי היא כזאת, האם אפשר להגיע לבדיקה זאת ללא הכנה כמו שהנחו אותה או שגם הפעם השלישית נחזור הביתה ללא תוצאות כי הרופאים של הבדיקות כועסים שאנחנו לא מכינים אותו כמו שצריך.. אילו הכנות נדרשים לחולה עם עליוסטומה?ועוד שאלה - הבדיקה בהדסה עין כרם רק בעוד 4 חודשים - כל הסיפור הזה עם הבדיקות נמשך כבר שנה. איפה עוד נוכל לעשות את הבדיקה של גסטרוגרפין ואולי בתשלום אבל בהקדם האפשרי.ממש תודה על כל תשובה ועזרה!

 • + הוסף תגובה
גסטרוגרפין ד"ר רפאל אלון 29/07/2020 20:59
 • לפני סגירת סטומה יש צורך לוודא שקטע המעי בין הסטומה לפי הטבעת הוא תקין ואין בו היצרות. ניתן לבצע קולונוסקופיה (שנכשלה אצלו פעמיים) וניתן לבצע CT עם הזרקת גסטרוגרפין דרך פי הטבעת או דרך הסטומה לכיוון פי הטבעת. הבדיקה אינה דורשת הכנה.

 • + הוסף תגובה
גסטרוגרפין אפרת 29/07/2020 21:20
 • תודה רבה רבה על התשובה. רק רציתי עוד לוודא, סיבה שהבדיקות לא הצליחה מצטטת: המעי הגס נבדק לאורך 45 ס"מ מעבר לכך צואה מוצקה.. אם לא נדרשת הכנה הרי אז עוד פעם בבדיקה חוזרת בין אם זה קולונוסקופיה או הבדיקה השניה עם הזרקת גסטרופין הצואה לא תתאפשר לבצע את הבדיקה? בגלל עליו סטומה אין שום אפשרות לתת לו חומר משלשל ולא יודעים איך להוציא את הצואה.. אני מצטערת ששואלת עוד פעם, אנחנו מבולבלים ולא יודעים איך להתקדם. תודה רבה רבה..

 • + הוסף תגובה
גסטרוגרפין ד"ר רפאל אלון 29/07/2020 22:30
 • אם לחולה יש סטומה בעלת 2 פיות ניתן לנסות ולקן אותו דרך הפתח המוביל אל פי הטבעת ולנקות אותו. אם לסטומה פתח אחד הרי שהדרך היחידה היא לנסות ולנקות את החלק האמור להבדק על ידי חוקנים. צילום עם חוקן גסטרוגרפין אמור להדגים את חלל המעי גם אם יש בו צואה

 • + הוסף תגובה
פיסורה אלה 27/07/2020 15:25
 • היי, סובלת שבועיים מכאב חד ביציאה וכמה שעות אחר כך. הלכתי היום לבדיקת פרוקטולוג שקבע שמדובר בפיסורה. הוא רשם לי משחת אנרטולין למרוח 4 פעמים ביום למשך חודשיים. בנוסף, רשם לי שמן פראפין שתי כפות ביום גם כן לחודשיים. השאלה שלי היא בנוגע לשמן. אין סכנה להשתמש בשמן פראפין במשך חודשיים רצוף? האם לא קיימת סכנת התמכרות לתכשיר בשימוש ממושך? וגם קראתי שהשמן גורם לאי ספיגה של כל מיני ויטמינים. האם לא כדאי לקחת מרככי צואה אחרים? יש לי מעי רגיז שמתבטא בעצירויות ואני לוקחת בדרך כלל כדור שנקרא לקסין פורטה כדי לרכך יציאות. תודה מראש על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 27/07/2020 20:27
 • הטפול עם אנטרולין הוא נכון. ניתן להשתמש במרככי צואה אחרים כמו מה שציינת או נורמלקס או פגלקס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!