מה לירח ולבריאות שלנו?

משחר ההיסטוריה הירח העסיק את האנושות. בתרבויות רבות הוא נחשב לאל בעל כוחות והשפעות רבות על חיינו, וכן – גם על בריאותנו. האם יש בסיס לאמונות הללו והאם לירח יש תפקיד בבריאות שלנו? בדקנו

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/09/2019


הלוויין הטבעי של כדור הארץ תמיד העסיק את האנושות: אנשים העריצו אותו, חקרו אותו, האמינו שהוא משפיע על הבריאות שלהם. המדהים הוא שהעיסוק סביב הירח עדיין טורד רבים ובקרוב מאוד תחגוג האנושות 50 שנה לנחיתה של אפולו 11 על הירח, זאת בעוד נאס"א מתכננת את המשלחת הבאה שלה לירח בשנת 2024.


הירח לא סתם סיקרן את האנושות במשך כ"כ הרבה דורות. בני האדם האמינו שיש לו השפעות על מנגנונים שונים בכדור הארץ, כך למשל בירח מלא אלמוגים משחררים תאי זרע וביציות, ומפלס הים משתנה לגאות ולשפל ככל הנראה עקב הגרביטציה שמפעיל הירח על כדור הארץ בהתאם למיקומו. ואם הוא משפיע על מנגנונים כאלו בכדור הארץ, חשבו אנשים, מדוע שלא ישפיע גם על אספקטים גופניים ונפשיים בבריאות שלנו?האם זה נכון, ואם כן – באיזו מידה הוא משפיע עלינו? בכתבה זו החלטנו לבדוק את הנושא.

הירח ומחזור האישה

קיימת אמונה שיש קשר בין תקופת הפריון של האישה לירח. זה לא מופרך לגמרי, שכן מחזור ממוצע של אישה נמשך 28 ימים ולירח לוקח 27 יום, 7 שעות ו-43 דקות להשלים הקפה שלמה סביב כדור הארץ (ומשך זמן בין מופעים זהים של הירח הוא 29.5 ימים). 

בשנות ה-70, ה-80 וה-90 נעשו כמה מחקרים קטנים שהראו שהמחזור והביוץ של האישה חופפים לירח מואר (לפני שהוא מלא) ולירח חשוך (לפני שהוא מופיע מחדש). מחקרים אלו גם הציעו שמצב הירח משפיע על רמות המלטונין, הורמון שמווסת את מחזוריות השינה, אך גם את הופעת הוסת.

מחקר קטן משנת 2005 שנעשה בנפאל הראה שנשים שהוסת שלהן חופפת לירח מלא ושנכנסו להריון בירח מלא, נטו יותר ללדת בנים. אלו שהווסת והביוץ קרו אצלן לפני ירח מלא, נטו יותר ללדת בנות.

לצד כל אלה, מחקר משנת 2013 שפורסם בכתב העת Endocrine Regulations, עקב אחר 74 נשים במשך שנה ולא מצא כל התאמה בין מצב הירח למחזור או לפריון של האישה. ועד שימצאו, ואם בכלל, אי אפשר להתכחש לעובדה שיש קשר מיוחד בין האישה ללוויין כדור הארץ. 


צילום תקריב של ליקוי ירחהירח והשינה

במשך שנים הייתה קיימת אמונה שירח מלא עלול להפריע לשינה. האם הירח באמת יכול "להיכנס" למיטה שלנו ולהפריע לנו במשהו כה אינטימי? ישנם אנשים המאמינים שכן, שבימים שבהם יש ירח מלא הם נוטים יותר לסבול מהפרעות שינה. 

זה אמנם יכול להיות מאוד רומנטי להתעורר באמצע הלילה לאור ירח מלא, אך האם באמת יש השפעה כלשהי של הירח על איכות השינה שלנו? ישנם מעט מחקרים שבחנו את הנושא. אחד מהם פורסם בשנת 2014 בכתב העת Sleep Medicine. המחקר העריך את איכות השינה של 319 משתתפים במהלך שלבים שונים של הופעת הירח, ומצא כי במהלך ירח מלא יעילות השינה הייתה נמוכה יותר. במילים אחרות – המשתתפים נשארו ערים או ישנו שינה קלה יותר במהלך הלילה.

מחקר אחר משנת 2014 של אוניברסיטת בזל, שוויץ, בחן 17 משתתפים בריאים בגילאים 20-31 ו-16 משתתפים בריאים בגילאים 57-74. המשתתפים ישנו בחדרים מוחשכים במשך 3.5 ימים, והחוקרים מדדו את השינויים במבנה השינה, בפעילות המוחית וברמות המלטונין והקורטיזול של המשתתפים. 

המחקר הראה שמיד לפני ואחרי ירח מלא לקח למשתתפים 5 דק' יותר בממוצע להירדם, וגם השינה שלהם הייתה קצרה ב-20 דק' יותר בממוצע. זאת ועוד, השינה שלהם הייתה קלה יותר מבדרך כלל ורמות המלטונין צנחו בירח מלא. החוקרים לא הצליחו להסביר את הגורם לשינויים בשינה, שכן החדר היה מוחשך והמשתתפים לא נחשפו לאור שמפיץ ירח מלא. האם ייתכן שמחזוריות הירח משפיעה עלינו גם כאשר לא נחשפים לאורו של הירח? שאלה זו נשארה עלומה.

הירח והבריאות הנפשית
עוד אמונה שקיימת כבר זמן ממושך היא שהירח משפיע על מצבי הרוח והבריאות הנפשית שלנו, כמו גם שירח מלא עלול לגרום לאנשים להיות אגרסיביים יותר.

מחקר משנת 1984 שפורסם בכתב העת British medical journal טוען שהפשיעה נוטה לעלות בלילות עם ירח מלא. לטענת החוקרים, ייתכן כי הסיבה נעוצה ב"גלי גאות ושפל" אנושיים הנגרמים מכוח המשיכה של הירח.

מחקר מאוחר יותר משנת 2009 שפורסם בכתב העת Medical Journal of Australia טוען שבלילות של ירח מלא ניתנים יותר שירותים פסיכיאטריים לאנשים, מאשר בלילות רגילים. מחקר זה, שבחן 941 מטופלים הסובלים מהפרעה התנהגותית אלימה, מצא ש-26% מהאשפוזים של מטופלים אלו התרחשו בזמן ירח מלא – כמעט כפול מלילות ללא ירח מלא.

לצד כל אלו, מחקר משנת 1998 שפורסם בכתב העת Psychiatry, לא מצא כל קשר משמעותי בין מצב הירח ולעלייה בהתנהגות אלימה. בשנת 2019, חוקרים משוויץ ומארה"ב ניתחו מידע על כ-18,000 משתתפים מ-15 מחלקות פסיכיאטריות שונות במשך 10 שנים, וגם במחקר זה לא נמצאה כל ראיה לעלייה באלימות בירח מלא.פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדבקות אוורל ורד 24/09/2016 22:46
 • בת 52, התחלתי טיפול הורמונלי באפריל השנה בשל גלי חום ותופעות נוספות של גיל המעבר. התחלתי עם אוורל קונטי+ אוורל 50 למשך חודש ולאחר מכן רק אוורל קונטי, החלפת מדבקות פעמיים בשבוע לפי ההוראות. בתקופה זו סבלתי מדימומים כמו וסת כל שלושה-ארבעה שבועות. לפני הטיפול במדבקות כבר לא היה לי וסת. מכיוון שאיני מעוניינת בדימומים פניתי לרופא והוא המליץ לי לעבור לשימוש קבוע באוורל 50 ורק פעם בשלושה חודשים להוסיף אוורל קונטי למשך שבועיים. הוא אמר שאז יהיה לי דימום קטן, הכתמה ולא אסבול מדימומים כמו וסת. בשבוע שעבר פניתי לרופא אחר מכיוון שהרופא שלי לא עבד באותו יום וסבלתי מפטריה וגינלית וכשסיפרתי לו על הטיפול ההורמונלי הוא אמר לי שבמדבקות אוורל 50 יש רק אסטרוגן ואין לי מספיק הגנה על הרחם מפני גידולים ממאירים, הגנה שפרוגסטרון אמור לתת לי. עכשיו אני חוששת , האם אני באמת מכניסה את עצמי לסכנה? ואם לא הייתי סובלת מגלי חום ולא הייתי מקבלת הורמונים , האם גם אז הייתי בסכנה של גידולים ממאירים? מבולבלת ואודה מאוד אם תוכל להבהיר לי את מצבי. השבוע אגש להתייעץ עם הרופא הקבוע שלי. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
פרוגסטרון ואוורל ד"ר גיא רופא 25/09/2016 04:38
 • אכן באוורל רק אסטרוגן ולכן אחת לשלושה חודשים עליך ליטול פרוגסטרון לשבועיים. יהיה אז דימום. אסטרוגן ללא נטילת פרוגסטרון אכן מעלה סיכון לסרטן רירית הרחם. מוזמנת למרפאתי להתאמת טיפול בשבילך והסבר מפורט

 • + הוסף תגובה
תדירות נטילת פרוגסטרון ורד 25/09/2016 07:23
 • תודה על המענה המהיר. לפי הוראות הרופא שלי אני אכן מוסיפה פרוגסטרון אחת לשלושה חודשים. השאלה היא האם זה מספיק על מנת להגן על הרחם של או שהמינון לא מספיק ויש להוסיף פרוגסטרון בתדירות גבוהה יותר? והשאלה הנוספת הייתה מה קורה ללא טיפול הורמונלי בגיל שלי - האם ללא טיפול הורמונלי הרחם בסכנת סרטן??

 • + הוסף תגובה
ללא פרוגסטרון קיימת סכנה ד"ר גיא רופא 25/09/2016 16:29
הבדל בין אוורל קונטי לאוורל ותוספת פרוגסטרון דניאל 17/09/2019 19:59
 • שלום רב, אשמח לברר מה ההבדל ביו טיפול הורמונלי של אוורל קונטי ובין אוורל 50 בתוספת פרוגסטרון אחת לשלושה חודשים? אני מבינה שבאוורל קונטי יש גם אסטרוגן וגם פרוגסטרון ואילו באוורל 50 רק אסטרוגן ועל כן מוסיפים אחת ל.. את הפרוגסטרון, אולם חשוב לי להבין מתי עדיף לקחת כל אחת מהאופציות? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אוורל קונטי או אוורל 50 ופרוגסטרון - המשך דניאל 17/09/2019 20:04
 • כשלקחתי את האוורל 50 ואחרי זה אוטרוגסטין - לא קבלתי דימום או מחזור. מה המשמעות של זה? האם בהכרח אני אמורה לקבל מחזור אחרי כל טיפול משלים באטרוגסטין? רופאת נשים אחת המליצה לי על אוורל50 ואוטרוגסטין ואילו רופא אחר אמר שזה מסוכן ושעלי לעבור לאוורל קונטי. מבולבלת... אשמח לדעתך. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה
הפרשות וגינליות מרובות nuni 29/12/2018 15:02
 • היי,מזה תקופה ארוכה אני סובלת מהפרשות מהנרתיק שקופות ולעיתים צהובות ללא גרד וללא ריח , מלכלכות מאוד. בביקור אצל רופאת נשים עשיתי את כל הבדיקות האפשריות- תרבית,pap שהיו תקינות לחלוטין. התחלתי שימוש בכמוסות וגינליות לשבוע ואין שיפור. אני ממש מתוסכלת ולא יודעת מה לעשות. אודה לעזרתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!