//

קנאביס מסביב לעולם: המדינות המובילות בקנאביס רפואי

ישראל הובילה את מהפכת הקנאביס הרפואי בשנות הששים, ועד היום היא ניצבת על המפה כחלוצה בכל מה שקשור לפיתוח ומחקר בתחום. ומי עוד נחשבות למדינות המתקדמות ביותר בקנאביס הרפואי? יצאנו לטיול בעולם
כתבה פרסומית כתבת חסותלמרות הקשיים הרבים שענף הקנאביס הרפואי המקומי מתמודד עמם, בכל העולם מגדירים דווקא את ישראל כמעצמת הקנאביס הרפואי העולמית . חלק נכבד מההתקדמות הזו הוא הודות ליתרון המוקדם שהיה לנו עם גילוי החומרים הפעילים בצמח הקנאביס במעבדות האוניברסיטה העברית, שפתח את ההבנה המדעית הראשונית על דרכי הפעולה האפשריות של מריחואנה.לצד מחקרים רפואיים ופיתוחים טכנולוגיים לישראל יש הרבה מה להציע לעולם בתחום הקנאביס הרפואי. תהיתם מה קורה במדינות אחרות? איך קנאביס נתפס באופן כללי ומה מדינות בעולם עושות כדי לקדם את שוק הקנאביס?


אילוסטרציה: קנאביס רפואי מסביב לעולםקנדה: הראשונה לאשר שימוש רחב בקנאביס

באוקטובר 2018 הקנדים אשרו שימוש לצרכי פנאי בקנאביס ובאותה שנה הגיעו רווחי מכירת הקנאביס ל-765 מיליון דולר, עם תחזיות של וול סטריט לעליה של עד 5 מיליארד עד 2024 . הקנאביס לצרכי פנאי מיוצר על-ידי אותן מגדלות מורשות שמייצרות גם את הקנאביס הרפואי תחת הפיקוח הממשלתי, אולם הקנאביס הרפואי אינו מחויב במס ולרב מכוסה על-ידי הביטוחים הרפואיים.

הגדלת כמות המשתמשים בקנאביס בקנדה הביאה לצמיחה של המגדלות ולעליה בהיצע השוק עבור המשתמשים בקנאביס רפואי מבחינת מגוון הזנים, נגישות הרכישה ודרכי הצריכה האפשריות . 


מגדלות ענק כמו קנופי ואורורה, שמקורן בקנדה, נסחרות בשווי של מיליארדי דולרים בבורסה האמריקאית גם לאחר שספגו ירידה בכמות המכירות בשנה החולפת . 

לצידן קיימות חברות הייטק שמפתחות מוצרים להנגשת השימוש בקנאביס רפואי למטופלים כמו האפליקציה הפופולרית strainprint , וזאת לצד קבוצות תמיכה רחבות  ומאות מחקרים עדכניים על ההשפעות הרפואיות השונות של הצמח . 

ממשלת קנדה בעצמה תומכת בפרויקטים רבים של מחקר ופיתוח בקנאביס רפואי. רק במאי האחרון הצהיר שר הבריאות הקנדי שבכוונת הממשלה להשקיע 24.5 מיליון דולרים קנדיים במחקר קנאביס רפואי במוסדות הרפואיים של קנדה. המימון כולל 26 פרויקטים ברחבי המדינה שעוסקים בטיפול בקנאביס ובקנבידיול (CBD) לטיפול בכאב ובחרדה. 

חלק מהתקציב הופנה גם לשירותי בריאות הנפש, תחום בעל קשר הדוק – אם כי לא ברור דיו – לעולם הקנאביס הרפואי .


קראו עוד: מחקרים קליניים בתחום הקנאביס הרפואי: תורמים למדע, ולכם

צ׳כיה: הבית של המכון העולמי למחקר הקנאביס

השימוש בקנאביס רפואי בצ׳כיה הוסדר חוקית ב-2010 אך לא הצליח להמריא, בין היתר בגלל המחירים הגבוהים של הקנאביס המיובא, שהפכו אותו ללא נגיש לאזרחים רבים. רק באוקטובר האחרון (2019) הצליח שר הבריאות להעביר בפרלמנט הצ׳כי הצעה לסבסוד הקנאביס הרפואי לפיה הממשלה תחזיר עד 90% מהעלות למשתמשים בעד 30 גרם חומר .

למרות הקשיים בישום היומיומי של שימוש בקנאביס רפואי, בתחום המחקר צ׳כיה מיצבה את עצמה על המפה עם ההקמה של המכון העולמי למחקר הקנאביס (ICCI) שמערב את האוניברסיטאות המובילות במדינה – כמו פראג, מסריק ופלצקי – יחד עם תשע חברות היי-טק , וכמובן – שיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית.

עיקר המחקר של המכון מתרכז בקנאביס רפואי כטיפול במצבים רפואיים שונים כדוגמת סרטן, איידס, אלצהיימר, גלאוקומה, PTSD ומחלות נפש אחרות . עם זאת המכון חוקר גם את המדע הבסיסי מאחורי הקנאביס, כמו את צורות השימוש האופטימליות ודרכי ההשפעה של החומרים הפעילים בקנאביס . בנוסף, המכון עוסק בקידום חברתי של מדיניות השימוש בקנאביס רפואי מסביב לעולם .

הולנד: כבר לא רק קופי שופס

כמדינה שהייתה ידועה שנים כבירת צרכני הקנאביס העולמית, הולנד עדיין מחזיקה בשיעורי שימוש גבוהים יחסית בקנאביס לצרכי פנאי – כ-17.5% מהאוכלוסייה הבוגרת שלה צרכה קנאביס בשנה החולפת 

ההתקדמות המרשימה ביותר אולי בהולנד היא תחום המדיניות הממשלתית – דווקא בשל הזמינות הגבוהה של קנאביס בהולנד, הצורך בגוף מפקח ומוסדר היה ברור, וכבר במרץ 2000 הקימה הולנד את המשרד לקנאביס רפואי, כחלק מיוזמה ממשלתית להבטיח לאזרחיה המטופלים טיפול בטוח ואיכותי בקנאביס רפואי. 

הסוכנות, גוף ממשלתי לכל דבר, אחראית על כל תהליך הגידול, העיבוד והאספקה של החומר לפי סטנדרטים בבקרה של רוקחים מוסמכים. מעבר לאספקה של חומר איכותי תחת בקרה קפדנית למטופלים, הסטנדרטיזציה של המשרד גם מאפשרת לספק את החומרים הללו למחקר ופיתוח של קנאביס רפואי .

בימים של סערת הרפורמה בישראל, שמנסה למצוא את הדרך בין הסדרה ופיקוח לבין סיוע למטופלים, ניתן רק להסתכל על הצעדים של המשרד לקנאביס רפואי ושל האיגוד ההולנדי לשימוש רפואי בקנאביס (NCSM) וללמוד על שיפור חווית המטופלים לאורך הדרך.

קראו עוד: העתיד של שוק הקנאביס הרפואי ירוק מתמיד 

קנאביס משנה את העולם

מדינות נוספות ומפתיעות כמו ספרד ואורוגוואי מוציאות מחקרים פורצי דרך בכל מה שקשור לקנאביס רפואי. ענקיות התעשיה, ובראשן ארצות הברית, מתחילות לשנות את כללי המשחק עם העלייה בביקוש, עם השינויים התפיסתיים בחברה ובעיקר עם התקדמות הלגליזציה שמופיעה בעוד ועוד מדינות.

כמו בכל דבר – עם העלייה בביקוש, חלה גם עליה בהיצע, וסביר שנמשיך לשמוע על עוד פיתוחים רבים ומרגשים מרחבי העולם, וחלקם לבטח ימשיכו להיות תוצרת כחול-לבן.פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולקוסקופיה מילי 09/08/2020 14:22
 • הי בבדיקת קולקוסופיה תוצאות: tz type White epithel grade 1:1+6 Lugol poaitive: 1+6

 • + הוסף תגובה
תוצאות מילי 09/08/2020 19:23
 • אשמח לשמוע מה פירוש התוצאות מאחר והרופא המבצע לא ממש הסביר

 • + הוסף תגובה
רירית רחם מעובה ורד 09/08/2020 16:39
 • שלום רב, אני בת 54, עדיין מבלת וסת. בחודשים האחרונים היתה אי סדירות. בבדיקת אולטרסאונד וגינלי, רופאת הנשים איבחנה רירית רחם מעובה. הרופאה נתנה לי מרשם של פרימולוט נור למשך עשרה ימים שני כדורים ביום . (לדבריה בכדי לנקות את הרחם.) וביקשה לאחר הוסת הבאה שאבוא אליה שוב לבדיקה. וניקח ביופסיה אני מאוד מודאגת. האם זו הדרך הנכונה לטפל בעניין? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Hpv הדבקה לירון 07/08/2020 23:45
 • שלום. בבדיקת פאפ שגרתית חודשיים אחרי לידה נמצא hpv חיובי Ascus. בשתי בדיקות פאפ רגילות ללא טייפינג שעשיתי בחמש השנים האחרונות תוצאה היתה תקינה. אני עם אותו בן זוג מעל עשור, האם ניתן להניח מכך שיש לי את הוירוס כבר עשור בגוף? שנינו לא היינו במגע מיני עם אף אחד אחר.

 • + הוסף תגובה
אפשר להניח ד"ר מריו ביינר 08/08/2020 18:09
הדבקב לירון 08/08/2020 21:28
 • האם הגיוני שלא עלו על זה בשני פאפים? עשור זה אומר שהוא כבר יכל להפוך לממאיר..

 • + הוסף תגובה
HPV ד"ר מריו ביינר 09/08/2020 14:08
 • רוב הנשים שנדבקו בוירוס, אינן מפתחות שינוי טרום סרטני.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!