טיפול ב-PTSD בקנאביס רפואי

ההשפעות הפסיכואקטיביות של המריחואנה מרתיעה רופאים ומטופלים מהשימוש בצמח, ובפרט עבור מחלות פסיכיאטריות. בפועל מדובר בספקטרום של מחלות, עליהן קנאביס משפיע בצורה שונה. מחקר אוסטרלי חדש סוקר כיצד קנאביס רפואי יכול להשפיע עליהן והאם מדובר בטיפול הולם להפרעת דחק פוסט-טראומטית?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת דחק פוסט-טראומטית, או באנגלית PTSD) Post-Trauma Stress Disorder) היא מחלה פסיכיאטרית עם השפעות מהותיות על איכות החיים של הסובלים ממנה. 

PTSD לא מתייחסת רק להשפעה הרגשית שיש לאירוע הכרוך בטראומה פסיכולוגית על הרגשות והמחשבות שלנו, אלא גם על ההשפעות הסומטיות (גופניות) והתנהגותיות לטווח הרחוק, אשר עלולות  לשבש את שגרת החיים של החולים בה, להפריע לקיום חיי משפחה ועבודה ואף להגביר סיכון למחלות גופניות כמו מחלות לב, כאבי גב ופרקים ועוד .

למרות החשיפה הגדולה בארץ לאירועי דחק שיכולים לגרום לטראומה פסיכולוגית, ההיארעות של PTSD בישראל נמוכה משמעותית מזו שבארצות הברית – עם הימצאות של 2.4% לאורך החיים  בהשוואה ל-8.7% באוכלוסייה האמריקאית .

יחד עם זאת, מדובר בבעיה משמעותית שנוגעת לחייהם של ישראלים רבים והטיפול בה לרוב משלב פסיכותרפיה ותרופות פסיכיאטריות. אך מה קורה כאשר מדובר בטיפול ממושך עם הצלחה חלקית בלבד, ומה המקום של הקנאביס הרפואי בתוכו?


אדם סובל מ-PTSD

myboys.me | Shutterstockבין ההתוויה הרפואית לממצאים המחקריים

כיום משרד הבריאות מאשר את השימוש בקנאביס רפואי ל-PTSD שנמשך מעל 3 שנים ולאחר 2 ניסיונות שמוצו בטיפול תרופתי לצד 2 ניסיונות שמוצו בשיטות פסיכולוגיות שונות . 10% ממטופלי הקנאביס הרפואי בארץ עונים להגדרה זו – מעל 3,000 מטופלים סך הכל .

מחקרים רבים פורסמו במטרה להבין כיצד צמח הקנאביס יכול להשפיע על המנגנונים מאחורי התסמינים של PTSD, כמו גם לבדוק האם היעילות שלו אכן מוכחת. בינואר האחרון התפרסמה בעיתון הרפואי BMC Psychiatry סקירה סיסטמית של פסיכיאטרים אוסטרליים, אשר התייחסה למחקרים שפורסמו עד כה ובדקה האם עומדת מסקנה סופית מאחוריהם.


המנגנון הביולוגי המוצע, והתוצאות בשטח

כיום אנו יודעים שיש בגופנו קולטנים לחומרים הפעילים בקנאביס שמגיבים גם לחומרים שהגוף שלנו מייצר בעצמו. המערכת הזו כולה נקראת ״המערכת האנדוקנבינואידית״, ומחקרים נוירו-ביולוגים מצאו שהיא נוכחת מאוד באזורים הקשורים לפחד נרכש במוחנו – הקורטקס הפרונטלי, האמיגדלה וההיפוקמפוס – בהם קיים ריכוז גבוה של קולטנים אנדוקנבינואידיים . 

האם הקולטנים באזורי הפחד יכולים לגרום להשפעה על תסמיני PTSD בעזרת קנאביס? בשני המחקרים שהובאו בסקירה נראה שקנאביס רפואי מפחית את תסמיני הפוסט טראומה. 

במחקר אחד, 11 מטופלי פוסט טראומה השתמשו ב-CBD למשך 8 שבועות וחוו ירידה של 28% בתסמיני ההפרעה. במחקר נוסף, 80 מטופלים חוו ירידה של 75% בדירוג של חומרת תסמיני ה-PTSD שלהם בעקבות שימוש בקנאביס (הדירוג נעשה בעזרת סקלה רפואית בשם CAPS). 

למרות שמדובר בירידה משמעותית, בשני המחקרים מדובר בקבוצות קטנות של מטופלים ולכן קשה להסיק מהן לגבי יעילות הטיפול בקרב כלל הסובלים מהפרעת פוסט טראומה, כפי שמציינים גם הכותבים האוסטרליים. מחקרים גדולים יותר, שמבוססים על הקצאה אקראית של מטופלים לטיפולים שונים, מתקיימים כיום במרכזים רפואיים ברחבי העולם בניסיון להדגים את היעילות הזו גם בקרב קבוצות גדולות יותר. 

מטופלי PTSD מעדיפים להשתמש בקנאביס

מחקרים אחרים בדקו דווקא קשר הפוך ורצו לראות האם בקרב מטופלי PTSD ישנו שימוש רחב יותר של קנאביס. הם מצאו לדוגמה שבמדינת קליפורניה, בה צריכת קנאביס היא חוקית, מטופלים עם ״ניקוד גבוה״ לתסמיני PTSD (בהסתמך על שיטת ניקוד מקובלת מבחינה רפואית) העדיפו להשתמש בקנאביס לסיוע בהתמודדות הנפשית ולשיפור איכות השינה שלהם, וזאת בהשוואה למטופלים עם ״ניקוד נמוך״.

למרות זאת מחקרי חתך לא מצאו שבקרב משתמשים קבועים בקנאביס יש שיעורים נמוכים יותר של תסמיני פוסט טראומה בהשוואה ללא-משתמשים . 

אז האם קנאביס רפואי הוא טיפול יעיל ל-PTSD? מצד אחד נראה שישנו ביקוש לצריכת הקנאביס בקרב הסובלים מההפרעה, מצד שני עולם הרפואה לא הצליח להביא הוכחה חד משמעית לטובת יעילותו. כיום הוא נותר כהתוויה רפואית מאושרת להפרעת דחק פוסט טראומטית בישראל' ונותר רק לחכות מה מחקרי העתיד יבשרו.פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליתיום אורי 06/03/2015 01:48
 • שלום לך אימי חולה במאניה דיפרסיה הרבה שנים הייתה יציבה ללא תרופות כשפרצה המחלה תמיד ליתיום עזר לה. אך היא פוחדת מתופעות לוואי של השפעה על כליות שמעתי שיש ליתיום שנקרא אורטייט שגם עוזר ופחות פוגע בכליות מה ידוע לך בנושא? עד כמה זה יכול לעזור ? תודה מראש יום נפלא

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 11/03/2015 16:52
 • לאורי שלום, ככלל, ליתיום אינו בהכרח פוגע בכליות. היו לי מטופלים רבים בליתיום ורק ב-2 מצאתי בבדיקות שגרתיות התחלה של עלייה של הקריאטינין וכאשר הפסקתי מיידית את הליתיום, מצב הכליות חזר לקדמותו. חובה תוך כדי טיפול בליתיום לעשות בדיקות של תפקודי כליה ובלוטת התריס אחת לחצי שנה. אם מקפידים על כך, לא נוצרות בעיות. לגבי הליתיום אורוטייט, הוא איננו מאושר ע"י הFDA ואין הוכחות לגבי יעילותו. כיום ניתן לתת תחליפים לליתיום, בין אם אלו נוגדי האפילפסיה: טגרטול, חומצה ואלפוראית (דפלפט), גבאפנטין, ואביליפיי שאינו שייך לקבוצה זו. בדרך כלל, עדיף לא להחליף סוס מנצח, אך אם אמא עומדת על דעתה, ניתן לתת לה אביליפיי שבמינון של 15 מ"ג הוא מייצב ומינון של 20-30 מ"ג הוא אנטי-מאני. במינונים נמוכים הוא מגביר תרופות נוגדות דיכאון. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
ליתיום דובי 31/08/2020 21:41
 • התחלתי לקחת ליתיום אורטייט 15 מג וזה מאוד עוזר לי, האם יש לחשוש שזה פוגע בכליות כמו הליחיום הרעיל

 • + הוסף תגובה
קוצר נשימה לא פיזיולוגי שיר 25/06/2014 19:05
 • שלום, אני בת 24, סטודנטית, לפני שנה התחילה לי תופעה שאני מרגישה שאני לא מצליחה להכניס מספיק אוויר לריאות. יש ימים שזה עובר לי אבל זה תמיד חוזר. בדקתי אם יש בעיה פיזית-ואין. התייעצתי אצל מומחים וכולם אמרו שזה נובע ממתח/חרדה/דיכאון. אני לא יכולה להצביע על משהו ספציפי שגורם לי למתח. יש לי שגרה רגילה לגמרי והמתחים הם בגדר הנורמלי. אני כבר מרגישה שאין לי דרך להפטר מהתופעה הזו והיא מאוד מפריעה לי בחיי היום יום. קשה לי להרדם, ללמוד, לעשות ספורט וכו.. אני כבר מיואשת כי שום דבר מבחינת הכלים שנתנו לי לא עוזר. מה את ממליצה? ואשמח אם תדעי לומר לי מה הסיבה לכך. תודה רבה, שיר.

 • + הוסף תגובה
סימפטום של מתח ר.צ. 26/06/2014 03:08
 • שלום, סבירות גבוהה שהמומחים צודקים והמדובר בסימפטום מוכר ונפוץ של מתח נפשי / חרדה / דיכאון. עלייך להיבדק ע"י רופא מומחה ולקבל טפול תרופתי. דיכאון אינו בהכרח קשור לנסיבות חיים אלא המדובר במחלה פיזיולוגית.

 • + הוסף תגובה
שיר 26/06/2014 14:38
 • קודם כל תודה רבה על המענה! שנית, יש לי כמה שאלות.. 1) האם במצב כזה כדאי באמת להתחיל טיפול תרופתי או שהיית ממליצה קודם לנסות דרכים אחרות? 2) כמו שאמרתי אני לא מרגישה שישנה סיבה לכך שאהיה במתח או חרדה, החיים שלי רגועים ואין לי לחץ גדול של עבודה\לימודים..מדוע בכל זאת זה קורה לי? 3) הבנתי שעישון מריחואנה יכול לעורר נטייה לחרדה. האם זה נכון? אני לא נוהגת לעשן אבל היו מקרים בודדים שעישנתי ואני חוששת שאולי זה קשור. תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
ממה שאני ניסיתי ורד 26/06/2014 14:25
 • תירגלתי תרגילי נשימות במיטה וזה עזר לי קצת להרגיע את המערכת ולהכנס למוד שינה והרגעות.. יש גם כמו שהרופאה המליצה לך, טיפול תרופתי, או תוספי תזונה שגם כן מרגיעים. אני מכירה את לקטיום (של סופרהב) שמבוסס על חלבונים שעוזרים להרדם והיתרון הוא שזה לא ממכר כמו תרופות פסיכאטריות אחרות.

 • + הוסף תגובה
לורד שיר 26/06/2014 14:40
 • תודה על עזרה! האם ניסית תרופות קונבנציונאליות\אלטרנטיביות כלשהן? עזר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 29/06/2014 20:04
 • לשיר שלום, בהמשך לתשובתו של ר.צ אכן חרדה ודיכאון אינם מצריכים סיבה קונקרטית. הדבר נובע משינוי ברגישות של מערכת העצבים. במקרים קלים ניתן לעבוד על המצב הזה על ידי טיפול התנהגותי קוגניטיבי כמו גם הנשימות שהציעה לך ורד . ואולם כאשר המצב גורם לכך שהתפקוד יורד והמצב הוא בעיקר דכאוני יש בהחלט מקום לטיפול תרופתי אשר משנה את הרגישות של מעטפת התא (מוריד אותה). במילים אחרות אני ממליצה על טיפול תרופתי קונבציונאלי כמו לוסטרל או ציפרלקס בשילוב עם טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). אשר לקנאביס הוא עצמו יכול לגרום לחרדות קשות ביותר במיוחד כאשר לוקחים אותו בזמן שהמצב אינו יציב. עצם העובדה שהופיעו הסימפטומים הללו מעידה שמערכת העצבים היא במצב לא יציב ולכן השימוש בקנאביס יכול לזרוק למצבים חרדתיים שקשה מאוד להוציא מהם. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
לדר' רובין שיר 29/06/2014 23:57
רק תוספים - לקטיום. לא ניסיתי תרופות לא קונבנציונליות. ורד 03/07/2014 23:08
וכן, זה עזר. אפשר גם ורד 03/07/2014 23:13
 • לגבות בדרכים נוספות כמו תרגילי נשימה, מדיטיציה או אפילו שיחות עם פסיכולוג. את צריכה למצוא את הדרכים שמתאימות לך ולאורח החיים שלך.

 • + הוסף תגובה
מתקשה לנשום עמוק יעקב 31/08/2020 13:01
 • היי אני מתקשה לנשום באופן לא פזיולוגי כבר שנה!! אני משתגע מזה ומאבד תקווה אשמח לעצה אם מישו אכן מכיר את התופעה והכי חשוב...יצא מממנה תודה!

 • + הוסף תגובה
כדור רזין - כדור הפלא ? לידור 12/06/2014 03:15
 • שלום רב , מזה שנים אני סובלת מעודף משקל לא קיצוני במיוחד אך זה משקל עודף שמלווה אותי לאורך שנים. ניסיתי המון דיאטות וגם ספורט אני יורדת חמישה ק"ג ומתקשה לשמור על זה לטווח ארוך ואיני מרוצה גם ככה מהכמות הקטנה שאני מצליחה לרדת. המליצו לי על כדור רזין אשר מדכא את התיאבון פלאים ונותן דחיפה רצינית להפחתה במשקל. אני מאוד מתפתה ומשתוקקת לקנות אותו, הגיל שלי הוא 22 ורופא ה משפחה טען כי אני עלולה לחוות דיכאון קשה . אך מצד שני פגשתי אישה שלקחה את הכדור ורק הייתה מרוצה מבלי לחוש בתופעת הדיכאון. אני ממש אבודה ומחפשת פתרונות בלי סוף. מרגישה כאילו כל חיי אני רודפת אחרי הרזון משום שאף פעם לא הייתי באמת רזה כפי שאני רוצה להיות. אשמח להתייחסותך הכנה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 17/06/2014 17:03
 • ללידור שלום, "כמוסת הפלא" היא לתקופה קצרה בלבד. בין תופעות הלוואי מצויינות לגבי כמוסה זו מחד יכול להופיע דיכאון ומאידך יכולה להופיע אופוריה. אינני סבורה שזהו הפתרון מאחר וגם אם יורדים במשקל מהר הרי שמעלים זאת כמעט באותה מהירות. שינוי יכול להתמשך רק עם שינוי אורח החיים. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
שומרת נשפה תירחק מהכדור רזין אילת 11/09/2014 14:58
 • כמו שאמרו לי חברים קרובים: "צריך להסיר את הכדור רזין מהמדפים!" נוכח תופעות הלוואי הכל כך קשות שלו, שגם ממשיכות חודשים אחרי נטילות. ואני לקחתי פחות משתי חפיסות. אל תתקרבי אל הכדור המזעזע הזה!אני שוקלת להגיש תביעה נגד החברה היצרנית, שניסתה להתחמק גם כשניסיתי לדבר איתם בטלפון על תופעות לוואי קשות מאוד שהיו לי.

 • + הוסף תגובה
תיקון שגיאת הקלדה: שומרת נפשה* תירחק מהכדור רזין אילת 11/09/2014 15:00
 • בהמשך לתגובתי על הכדור ההרסני והפוגעני רזין של חברת כצט

 • + הוסף תגובה
כדור רזין הוא סם מרץ אני 11/09/2014 15:10
 • דומה מאוד לריטלין לפחות אצלי רטלין בהתחלה נותן אופוריה ושהרמה שלו יורדת בדם החרדות מתגברות מאוד והדכאון בשיאו מי שאין לו נטייה לדכאון פחות ירגיש את זה אם בכלל

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 18/09/2014 22:17
נטילת כדור רזין עם אלטרוקסין אלטרוקסין 20/09/2018 16:56
 • שלום, אני נוטלת באופן קבוע כדור אלטרוקסין איך ניתן לקחת את הכדור בצירוף?

 • + הוסף תגובה
בבקשה, לא לעשות את הטעות הזאת בבקשה 11/09/2014 16:18
 • תתרחקו גם מדיאטת התרסיס של ד"ר פישר ומכל מוצרי ההרזיה שלו. בין "תופעות הלוואי": חסרים תזונתיים קשים, חולשה קשה, אבדן שיער קשה, כאבים נוירולוגיים, הפרעת אכילה וכמיהה לפחמימות. אני שנה אחריה ועדיין הגוף לא מצליח להתאושש. הדיאטה הזאת הרסה לי את החיים.

 • + הוסף תגובה
לא מדובר פה על תרסיס אני 21/09/2014 17:28
 • אלא על כדור מרץ שמגביר מטבוליזם וגם מוריד תאבון

 • + הוסף תגובה
בגלל זה כתבתי את המילה "גם" ל"אני" 23/09/2014 02:21
זה ברור אני 23/09/2014 15:21
 • עם תרסיס או בלי תרסיס כל אחד שיאכל 500 קלוריות ביום יאבל כמויות גדולות של משקל בזמן קצר ולא בהכרח של שומן

 • + הוסף תגובה
דיאטות ל"אני" 24/09/2014 17:39
 • ואיך תצליח לאכול 500 קלוריות ביום בלי מדכא תיאבון מבלי לגווע ברעב? איך תצליח לישון רעב? איך תצליח לתפקד כשהרעב משגע אותך? ברור שתאכל יותר. עם מדכאי תיאבון ברור שאתה מרעיב את עצמך גם ככה, אבל אתה לא מרגיש את זה והרעב לא מציק לך. ברור שזאת טעות. את ההשלכות מרגישים אחר כך ומשלמים על הדיאטות האלה גם הרבה זמן אחרי.

 • + הוסף תגובה
לא בעיה אני 25/09/2014 15:53
 • קיימיות היום לחמניות של 78 קלוריות ופיתות של 65 קלוריות אפשר בקלות להעביר איתם יום של 500 קלוריות ולא להיות רעב יש מיונז של 35 קלוריות ל 100 גרם

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 01/10/2014 15:50
 • לכל המדיינים על הדיאטות, הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל היא לאכול הרבה חלבונים ופחות פחממות ולהקפיד שהפחממות יהיו בעלי ערך קליקמי נמוך. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
רזין טלי 30/08/2017 12:12
 • האם ניתן לקחת רזין בזמן נטילת כדור breintalix לחרדה ודיכאון

 • + הוסף תגובה
דיאטה מאיה 01/01/2019 23:04
 • האם זה נכון שחלבונים גורמים לבעיה בסירטונין מה שיוצר תגובה דכאונית? ואילו הפחמימות, שהן האוייהים המושבעים של כל דיאטה, הם אלה שדווקא משפרים את מצב הרוח? אני דואלת סאת כי אני סובלת מדיכאון ושוקלת לעדות דיאטת חלבונים...

 • + הוסף תגובה
פחמימה רועי 01/06/2018 23:20
 • פחימה מורכבת מסוכרים קשורים שנצברים בגוף בסתר ונעלמים מהמשקל 24שעות ומעוותים את המשקל לאחר ארוחה בכמה מספרים אם תאכלו חלבונים המשקל יעלה כמו מים לאכל לפי5מיליגרם כולסטרול הכל שם ןבלביק15%בחודשיים +ראזין כי הגוף נחלש לשקול פחות 90קילו

 • + הוסף תגובה
פחמימה רועי 01/06/2018 23:21
 • פחימה מורכבת מסוכרים קשורים שנצברים בגוף בסתר ונעלמים מהמשקל 24שעות ומעוותים את המשקל לאחר ארוחה בכמה מספרים אם תאכלו חלבונים המשקל יעלה כמו מים לאכל לפי5מיליגרם כולסטרול הכל שם ןבלביק15%בחודשיים +ראזין כי הגוף נחלש לשקול פחות 90קילו

 • + הוסף תגובה
זבל של כדור MonsterMode 21/09/2018 14:46
 • הירידה איתו מאוד מהירה כך גם העליה. כדור נוראי שהמון נשים סבלו מדיכאו וחרדות, הפרעות אכילה וכו... את סובלת מדימוי עצמי נמוך, ואת האויבת הכי גדולה לעצמך !!! לעשות כל מיני דיאטות ושיטות, דופקת לעצמך את החליוף החומרים לטווח הארוך לגבי אימונים את התשובה את יודעת בעצמך למה את לא מתמידה או מתאמנת באמת חזק כדי לתת לגוף שלך סיכוי להשתנות. העצה שלי אם את באמת רוצה לעשות את השינוי הזה במשקל תזונה בריאה תקינה של אדם נורמטיבי, בלי דיאטות חארטה כלשהן אימונים סדירים בהדרגה עד לעומס גבוה. אני לא יודע מה מצב הגוף שלך או לאיזה תוצאות את רוצה להגיע אבל את צריכה לבלות בשביל תוצאות דראסטיות 45-1:30 במכון במשך 5 פעמים בשבוע במקום להתעצל ולחפש ממריצים ומדכאי תיאבון. וכל שאר קיצורי הדרך את יכולה להיפגע ממה שאמרתי או שתתחילי לעשות שינוי אמיתי מעכשיו ותתמידי ואם תתמידי ותעמדי בזה, אני אשמח שתכתבי כאן בפורום לגבי המצב הנפשי והפיזי שלך. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
רזין רווית 01/07/2020 10:06
 • הומלץ לי על רזין ע"י רופא משפחה. לוקחים כדור בבוקר על בטן ריקה. למשך 30 ימים. המקסימום שמותר הוא 3 חודשים. הכדור נקנה באופן פרטי אין השתתפות של הקופה. הכדור מעולה!! לא עשה לי שום תופעות לוואי, מה שכן אין שום צורך לאכול - כלום!! אני מתביישת לכתוב כמה ירדתי אבל ממש הרבה. טיפ למי שרוצה: למי שצריכה לרדת הרבה לא להפסיק אחרי הסבב הראשון כלומר אחרי שסיימה חפיסה של 30 ,לא לעשות הפסקה, להמשיך עד שמגיעים למשקל היעד. ברגע שתפסיקי ואחרי מספר שבועות/חודשים תרצי שוב, לא יהיה לו אותו אפקט חזק. מניסיון, בהצלחה!!!! המייל שלי למי שיש שאלה ravittt210@gmail.com

 • + הוסף תגובה
רזין מור 16/07/2020 06:55
רזין רווית 16/07/2020 07:32
 • היי לך אני שבועיים עם הכדור ירדתי 3.5 ק"ג מה איתך?

 • + הוסף תגובה
מור מור 16/07/2020 08:04
 • רק התחלתי, לפני יומיים. אתמול לא אכלתי כלום, פשוט לא התחשק לי.

 • + הוסף תגובה
רזין חגית 21/07/2020 23:19
 • תגידו יש מצב שרזין לא משפיע עלי?? אני ביום השני ו..מרגישה רעב לא כמו בהתחלה אבל עדיין....לא כמו שציפיתי ועוד שאלה הרוקחת אמרה לי אחרי ארוחת בוקר ובהוראות כתוב על בטן ריקה מה באמת?

 • + הוסף תגובה
רזין מור 21/07/2020 23:25
 • כן, אני ביום השביעי גם מרגישה רעב. עדיף על בטן ריקה

 • + הוסף תגובה
רזין דוד 24/08/2020 17:15
ניתן להשיג בסופר פארם/ ניו פארם רווית 29/08/2020 22:36
 • אני מתקשרת לסניף כלשהו לוודא שיש ואם יש שמים לי בצד

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!