איך להימנע מדלקת אוזניים חיצונית בקיץ?

הים, הבריכה, המקלחות הרבות, כל אלה מגבירים את הסיכוי ללקות בדלקת אוזניים חיצונית. איך ניתן למנוע זאת? בכתבה זו תוכלו למצוא כמה טיפים מועילים
כתבה פרסומית כתבת חסותחושבים פעמיים אם לקפוץ לבריכה או לצאת לגלוש בים? מי שלקה בעבר בדלקת אוזניים חיצונית, יודע שמדובר בזיהום הגורם לתחושה לא נעימה ולכאב. אבל לא כל טבילה במים צריכה להסתיים בדלקת אוזניים, ניתן למנוע את הזיהום המטריד באמצעות כמה צעדים פשוטים שיגנו על האוזניים שלכם.


ילד קטן בבריכה עם אטמי אוזניים כדי להימנע מדלקת אוזניים חיצונית

Corepics VOF |  Shutterstockההבדל בין דלקת חיצונית לדלקת תיכונה

חשוב להבחין בין דלקת אוזניים תיכונה לדלקת אוזניים חיצונית. דלקת אוזניים תיכונה היא זיהום מאחורי עור התוף. זוהי דלקת הנפוצה יותר בקרב ילדים והטיפול בה הוא פעמים רבות באמצעות אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום כגון מוקסיפן, ותרופות נוספות להקלה על התסמינים (1) כגון סינופד.

דלקת אוזניים חיצונית, לעומת זאת, נפוצה יותר במבוגרים והיא זיהום המתרחש באזור תעלת האוזן החיצונית – בין עור התוף לחלק החיצוני של האוזן. הגורם לדלקת זו הוא פעמים רבות שאריות של מים באוזן, בדרך כלל אחרי שחייה בים או בבריכה, ולכן היא נפוצה יותר בקיץ ואף מכונה דלקת שחיינים (swimmer’s ear) (2) . עם זאת, מים באוזן הם לא הגורם היחידי לדלקת אוזניים חיצונית. גורמים כגון ניקוי אגרסיבי של תעלת האוזן, מכשיר שמיעה, אלרגיות ועוד, עלולים אף הם לגרום לזיהום בתעלה החיצונית של האוזן (3) . 


איך ניתן למנוע דלקת אוזניים חיצונית?

הדרך הטובה ביותר למנוע דלקת אוזניים היא חיצונית היא באמצעות שמירה על תעלת האוזן יבשה. כך תוכלו לעשות זאת: 

• באופן כללי, שמירה על הראש והאוזניים מחוץ למים, מקטינה משמעותית את הסיכוי לבעיות. אם אתם בכל זאת מתכננים להכניס ראש מתחת למים, מומלץ להשתמש באטמי אוזניים ייעודיים לשחייה. גם כובע שחייה עשוי לעזור.

• עם היציאה משחייה או ממקלחת ייבשו את האוזניים. מומלץ להשתמש במגבת.

• הטו את הראש ימינה ואח"כ שמאלה, כך שבמידה שנשארו מים באוזן, הם יצאו מהתעלה. כאשר האוזן נוטה כלפי מטה, משכו את התנוך לכיוונים שונים, כדי לעזור למים לצאת מהתעלה.

• במידה ואתם מרגישים שעדיין נשארו מים באוזן, השתמשו במייבש שיער - השתמשו בעוצמות החום והמהירות הנמוכות ביותר והרחיקו את המייבש כמה סנטימטרים מהאוזן.

• התייעצו עם הרופא/ה לגבי שימוש בטיפות אוזניים המיועדות לייבוש אחרי שחייה. יש לעדכן את הרופא/ה במידה ועברתם ניתוח כפתורים, יש לכם נקב בעור התוף או דלקת אוזניים.

• הימנעו מהכנסת חפצים או מכשירים לתעלת האוזן.

• הימנעו מהסרת השעווה מהאוזן. תפקידה של השעווה הוא להגן על תעלת האוזן מפני זיהום. במידה ואתם חוששים שקיימת סתימה באוזן כתוצאה משעווה, גשו לרופא/ה מומחה לצורך הוצאה  (4), (5)  .

במקרה של חשש לדלקת אוזניים חיצונית, יש לגשת בהקדם לרופא/ה לצורך קבלת טיפול.

המידע בכתבה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות בלבד. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.


מקורות

(1)  NIH. Ear Infections in Children. Last Updated Date: May 12, 2017. https://www.nidcd.nih.gov/health/ear-infections-children.

(2)  Massachusetts Eye and Ear: Swimmer's Ear: How to Avoid this Common Problem. https://focus.masseyeandear.org/swimmers-ear-not-just-for-swimmers/.

(3)  Mayo Clinic: Swimmer's Ear. June 28, 2019. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swimmers-ear/symptoms-causes/syc-20351682.

(4)  CDC. Swimming and Ear Infections. Page last reviewed: June 3, 2020. https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/rwi/ear-infections.html. 

(5)  The American Speech-Language-Hearing Association. Swimmer's Ear (Otitis Externa). https://www.asha.org/public/hearing/Swimmers-Ear/.פורומים דלקת אוזניים ושיקום שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה קלה שמיעה אלי 03/08/2020 11:23
  • שלום, אתמול השתמשתי במקדחה והיה רעש ממש חזק למשך 30 שניות לכל היותר ומאז אני מרגיש ירידה קלה בשמיעה. בעקבות כך קבעתי תור לבדיקת שמיעה. האם ניתן להסיק כי רעש בודד כמו מהמקדחה יכול לגרום לזנק תמידי?

  • + הוסף תגובה
נרות הופי חרות 13/07/2020 21:20
  • שלום וברכה, בעבר היו לי בעיות באוזניים והרופא המליץ לי על נרות הופי שאכן עזרו לי מאוד. רציתי לדעת האם יש לנרות אלו תוקף או שאפשר להשתמש בהם למרות שעברו כמה שנים? כמובן שהנרות חדשים ולא משומשים, רק שהם נקנו בעבר.

  • + הוסף תגובה
התייעצות לגבי ניתוח כפתורים שכשל ומצב שלא משתפר.. ליפז 24/06/2020 20:47
  • הבן שלי כיום בן 8 וחצי. עבר ניתוח כפתורים בגיל שנתיים עקב דלקות חוזרות. כבר בימים שלאחר הניתוח היו לו הפרשות רבות של מוגלה והנחו אותנו להשתמש בסילוקסן. הכפתורים נפלו מזמן, אך הנקב בעור התוף לא נסתם. מאז ועד היום (6 שנים!) אנחנו עם מוגלות הולכות וחוזרות, כמעט ואין מצב שהאוזן יבשה לחלוטין וזה מדאיג אותנו מאוד. רופא אמר שיש צורך לסגור את עור התוף, אך זה בעייתי כי האיזור תמיד עם מוגלה. יש לציין כי ככל הנראה יש לו אלרגיה לאבק וזה גורם לנזלת שלא מיטיבה עם הנושא. נשמח להרחבה מה האפשרויות העומדות בפנינו.. תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!