האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מווירוס?

האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מווירוס?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש שנערך לאחרונה על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטאות יוטה וקולומביה, בחן 233 מקרים של חולי סרטן הערמונית, מול קבוצת ביקורת של 101 מקרים של אוכלוסיה דומה, בריאה. מתוצאות המחקר עולה כי הווירוס XMRV אשר מוכר כגורם ללויקמיה בבעלי חיים, ולא נמצא עד היום כגורם סרטן בבני אדם - נמצא ברקמות של 23% ממקרי סרטן הערמונית שנבדקו. זאת לעומת הימצאות של הווירוס ברקמות של כ- 6% מהנבדקים בקבוצת הבריאים. הווירוס היה דומיננטי יותר בקרב אלה עם הסוג האגרסיבי של סרטן הערמונית. החוקרים ציינו כי לא ניתן לקבוע בוודאות אם אכן וירוס זה הוא הגורם למחלה, ולכן יש צורך בהמשך המחקר. המחקר התפרסם בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences.

"מדובר בממצא חדש הקושר את נוכחות הוירוס או מרכיבים חלבוניים שלו לגידולי ערמונית", מסביר ד"ר עופר נתיב, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן. "לתוצאות המחקר יכולות להיות השלכות על אבחון סרטן הערמונית, מהלך הטיפול, ניבוי תגובות לטיפול ואולי אפילו מציאת טיפול בעתיד. עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר בתוצאות ראשוניות שנמצאו רק בכרבע מהחולים, כך שיש להמתין להמשך מחקר מעמיק יותר".
יש לציין כי עד היום התגלו מספר וירוסים כמחוללים של סוגים מסוימים של סרטן, כגון וירוס הפפילומה האנושי שנמצא כגורם עיקרי לסרטן צוואר הרחם.

סרטן הערמונית הינו הסרטן השלישי בשכיחותו בישראל. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות 2007, מדי שנה מאובחנים כ- 2,200 חולים במחלה - 6 חולים מדי יום, וכ- 400 נפטרים כתוצאה ממנה.
גיל מבוגר הוא גורם המגביר את אחוזי השכיחות. היסטוריה משפחתית הקובעת כי גברים שלהם אב שחלה - נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לחלות בסרטן מסוג זה. כמו כן, תזונה לא נכונה, שתיית אלכוהול ועישון חשודים כמגבירי שכיחות אפשריים, אולם דרושים עוד מחקרים נוספים על מנת לחזק קביעה זו. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת "דיוק" בארה"ב, נמצא קשר בין השמנת יתר לעליה בסיכון לחזרת המחלה לאחר הסרת הערמונית עקב ממאירות. השמנת יתר נמצאה גם קשורה ביחס ישיר לסיכון לחלות בסרטן הערמונית מהסוג האגרסיבי יותר.

מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה UCSF ופורסם השנה ב-CANCER WATCH , מצא כי חומצות שומן אומגה 3, מהוות גורם מגן נגד התפתחות סרטן ערמונית מתקדם. החוקרים מצאו כי לגברים שצרכו את המינון הגבוה ביותר של אומגה 3, היה סיכון מופחת של 63% לפתח סרטן הערמונית אגרסיבי, בהשוואה לגברים שלקחו את המינון הנמוך ביותר. החוקרים מצאו עוד כי לגברים שנמצאו עם שינויים בגן מסוג COX-2 וצרכו מינון נמוך של אומגה 3, היה סיכון פי 5 לחלות בסרטן ערמונית אגרסיבי, אך בעלי אותם שינויים גנטיים שצרכו מינון גבוה של אומגה 3, הפחיתו את הסיכון המוגבר לחלות בסרטן הערמונית כתוצאה מכך.

יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון, קורא לגברים מעל גיל 50 ולגברים בקבוצת סיכון, "לא למות מבושה", להכיר את המחלה ואת תסמיניה ולפנות לרופא שלהם לייעוץ. "סרטן הערמונית מתפתח בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50", מסביר פרופ' רובינזון. "מדובר בסרטן שמתפתח במשך שנים. לכן, על כל גבר להיות מודע למחלה ולסימניה. לשאול ולהתעניין אצל הרופא שלו על יתרונות וחסרונות הבדיקות השונות. אין סיבה להתבייש, כי גילוי וטיפול נכון - עשויים להציל חיים".

כיום לא מומלצות בדיקות סקר לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית לכלל אוכלוסיית הגברים, כיוון שעד היום לא הוכח שהבדיקות הקיימות מקטינות משמעותית את התמותה מהמחלה. אולם לגברים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה, מומלצות בדיקות לאבחון מוקדם מגיל 50, אחת לשנה. סיכון גבוה מוגדר כהופעת סרטן הערמונית אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה (אח, אב או בן) שחלו בסרטן הערמונית לפני גיל 70. לאוכלוסיה בסיכון גבוה מומלץ לערוך בדיקות PSA לגילוי חלבון המיוצר בתאים של בלוטת הערמונית ונמצא בדם, בדיקה רקטלית ואולטרסאונד. בהתאם לכך נקבעות למטופל בדיקות משלימות.

XMRV is present in malignant prostatic epithelium and is associated with prostate cancer, especially high-grade tumors
http://www.pnas.org/content/early/2009/09/04/0906922106.abstract

הידיעה באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

[14/09/2009]

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח סי טי פט רוזי 30/05/2020 07:27
 • בת 63 ברקע עישון של שנים. חזה קליטה פתולוגית של FDG בעוצמה גבוהה בנודל כ - 0.7 ה-RUL עם שלוחות לפלאורה ההיקפית ולתהליך ריקמתי ב-RUL כ- 3.7 1.2* סמ ב-RUL עם שלוחות ואטרלקוזיות דיסטלית לתהליך. קליטה פתולוגית של FDG בעוצמה גבוה בגוש בקוטה כ- 3.7 סמ בשער הריאה הימני לוחץ מעט על SVC קליטה פתולוגית בעוצמה גבוהה בנודול בRLL בקוטר כ 0.5 סמ. בטן ואגל אין לריאות קליטה פתולוגית של FDG כבד בגודל תקין טול ולבלב תקיניםץ מודגמה אדמונה באדרנל שמאלץרטרופיטונאום ללא בלוטות מוגדלותץ אין עדות לבלוטות מוגדלות באגן ובמפשעותץ אין לראות קליטה פתולוגית ללא עדות לתהליך הרסני מתאים לתהליך שאתי. האם מדובר בסרטן? בתודה רוזי

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:30
 • לצערי הממצים מאד מחשידים לתהליך גידולי . ממליץ להמשך בירור ייעוץ רופא ריאות כולל ברונכוסקופיה לנטילת ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
סיטי חזה -פענוח קארין 30/05/2020 14:01
 • שלום בת 37. ביצעתי סיטי חזה, אשמח לדעת מה זה אומר, אני מאוד מודאגת. קשרית ggo היקפית עדינה עד 0.5 ס"מ וקשרית במקביל לסדק הבין אונתי הקטן באספקט התחתון. קשרית נוספת במקביל לסדק הבין אונתי בבסיס הריאה משמאל בגודל עד 0.2. התרשמות: שינויים קלים ביותר בrul עם ציור אינטרסטיציאלי תת פלאורלי מעט מוגבר, 3 קשריות ריאתיות זעירות,אחת מבינהן גרנולומה וקשרית תת פלאורלית מזערית ב lll. מה זה אומר? אני ממש בלחץ. אודה לתשובה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:29
 • הקשריות קטנות מדי לאיפיון . רב הסכוי שזה לא משעותי . בגודל כזה מומלץ ייעוץ רופא ריאות ולחזור על הבדיקה כעבור שנה .

 • + הוסף תגובה
תשובת סיטי חזה בקרינה נמוכה דפנה 31/05/2020 22:08
 • דר' שלום ותודה, להלן סיטי לאחר צילום חזה שלא היה בסדר. מה יש לי? דלקת ריאות, סרטן, זה מסוכן, מה עושים? להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של: בית החזה הבדיקה בוצעה ללא הזרקת חומר ניגודי תוך ורידי. בקרינה נמוכה. ישן? אחר? TB ? סיבת ההפניה: בת 68 . ברקע עישון כבד. ממצאים בצילום חזה. אמפיזמה בדיקות קודמות לצורך השוואה. PACS אין ב ממצאים: ללא ממצא חריג בבסיס הצוואר. ניפוח יתר של הריאות. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. סימני אמפיזמה ריאתית ניכרת במיוחד באונות העליונות. ללא קשריות ריאתיות. ללא מוקדים מסויידים בריאות. אין עדות לקשריות ריאתיות או ממצא מוקדי אחר. ללא הגדלת בלוטות לימפה במפתח בית החזה, במדיאסטינום, בשערי הריאות או בבתי השחי. ללא תפליטים פלאורליים או פריקרדיאלי. המדיאסטינום שמור. אין עדות לברונכיאקטזיות. ללא נגעים אנדוברונכיאליים. בקע היאטלי זעיר. בסריקת הבטן העליונה: האיברים הכלולים ללא ממצא גס הראוי לציון. שינויים טרשתיים באאורטה האינפרה רנלית. מבנה גרמי ללא ממצא חריג. סיכום: אמפיזמה ריאתית ניכרת. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. ללא סימני שחפת ישנה. שאר הממצאים כמפורט.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:28
 • לפי מה שכתוב אין עדות לתהליך גידולי . ממליץ ייעוץ רופא ריאות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!