האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מווירוס?

האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מווירוס?

כתבה פרסומית כתבת חסות

מחקר חדש שנערך לאחרונה על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטאות יוטה וקולומביה, בחן 233 מקרים של חולי סרטן הערמונית, מול קבוצת ביקורת של 101 מקרים של אוכלוסיה דומה, בריאה. מתוצאות המחקר עולה כי הווירוס XMRV אשר מוכר כגורם ללויקמיה בבעלי חיים, ולא נמצא עד היום כגורם סרטן בבני אדם - נמצא ברקמות של 23% ממקרי סרטן הערמונית שנבדקו. זאת לעומת הימצאות של הווירוס ברקמות של כ- 6% מהנבדקים בקבוצת הבריאים. הווירוס היה דומיננטי יותר בקרב אלה עם הסוג האגרסיבי של סרטן הערמונית. החוקרים ציינו כי לא ניתן לקבוע בוודאות אם אכן וירוס זה הוא הגורם למחלה, ולכן יש צורך בהמשך המחקר. המחקר התפרסם בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences.

"מדובר בממצא חדש הקושר את נוכחות הוירוס או מרכיבים חלבוניים שלו לגידולי ערמונית", מסביר ד"ר עופר נתיב, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן. "לתוצאות המחקר יכולות להיות השלכות על אבחון סרטן הערמונית, מהלך הטיפול, ניבוי תגובות לטיפול ואולי אפילו מציאת טיפול בעתיד. עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר בתוצאות ראשוניות שנמצאו רק בכרבע מהחולים, כך שיש להמתין להמשך מחקר מעמיק יותר".
יש לציין כי עד היום התגלו מספר וירוסים כמחוללים של סוגים מסוימים של סרטן, כגון וירוס הפפילומה האנושי שנמצא כגורם עיקרי לסרטן צוואר הרחם.

סרטן הערמונית הינו הסרטן השלישי בשכיחותו בישראל. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות 2007, מדי שנה מאובחנים כ- 2,200 חולים במחלה - 6 חולים מדי יום, וכ- 400 נפטרים כתוצאה ממנה.
גיל מבוגר הוא גורם המגביר את אחוזי השכיחות. היסטוריה משפחתית הקובעת כי גברים שלהם אב שחלה - נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לחלות בסרטן מסוג זה. כמו כן, תזונה לא נכונה, שתיית אלכוהול ועישון חשודים כמגבירי שכיחות אפשריים, אולם דרושים עוד מחקרים נוספים על מנת לחזק קביעה זו. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת "דיוק" בארה"ב, נמצא קשר בין השמנת יתר לעליה בסיכון לחזרת המחלה לאחר הסרת הערמונית עקב ממאירות. השמנת יתר נמצאה גם קשורה ביחס ישיר לסיכון לחלות בסרטן הערמונית מהסוג האגרסיבי יותר.

מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה UCSF ופורסם השנה ב-CANCER WATCH , מצא כי חומצות שומן אומגה 3, מהוות גורם מגן נגד התפתחות סרטן ערמונית מתקדם. החוקרים מצאו כי לגברים שצרכו את המינון הגבוה ביותר של אומגה 3, היה סיכון מופחת של 63% לפתח סרטן הערמונית אגרסיבי, בהשוואה לגברים שלקחו את המינון הנמוך ביותר. החוקרים מצאו עוד כי לגברים שנמצאו עם שינויים בגן מסוג COX-2 וצרכו מינון נמוך של אומגה 3, היה סיכון פי 5 לחלות בסרטן ערמונית אגרסיבי, אך בעלי אותם שינויים גנטיים שצרכו מינון גבוה של אומגה 3, הפחיתו את הסיכון המוגבר לחלות בסרטן הערמונית כתוצאה מכך.

יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון, קורא לגברים מעל גיל 50 ולגברים בקבוצת סיכון, "לא למות מבושה", להכיר את המחלה ואת תסמיניה ולפנות לרופא שלהם לייעוץ. "סרטן הערמונית מתפתח בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50", מסביר פרופ' רובינזון. "מדובר בסרטן שמתפתח במשך שנים. לכן, על כל גבר להיות מודע למחלה ולסימניה. לשאול ולהתעניין אצל הרופא שלו על יתרונות וחסרונות הבדיקות השונות. אין סיבה להתבייש, כי גילוי וטיפול נכון - עשויים להציל חיים".

כיום לא מומלצות בדיקות סקר לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית לכלל אוכלוסיית הגברים, כיוון שעד היום לא הוכח שהבדיקות הקיימות מקטינות משמעותית את התמותה מהמחלה. אולם לגברים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה, מומלצות בדיקות לאבחון מוקדם מגיל 50, אחת לשנה. סיכון גבוה מוגדר כהופעת סרטן הערמונית אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה (אח, אב או בן) שחלו בסרטן הערמונית לפני גיל 70. לאוכלוסיה בסיכון גבוה מומלץ לערוך בדיקות PSA לגילוי חלבון המיוצר בתאים של בלוטת הערמונית ונמצא בדם, בדיקה רקטלית ואולטרסאונד. בהתאם לכך נקבעות למטופל בדיקות משלימות.

XMRV is present in malignant prostatic epithelium and is associated with prostate cancer, especially high-grade tumors
http://www.pnas.org/content/early/2009/09/04/0906922106.abstract

הידיעה באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

[14/09/2009]

פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בהמשך טיפול אנונימית 29 13/11/2019 18:18
  • שלום רב, אימי עברה בדיקת קולונוסקופיה ונמצא :" גידול בגודל 8 ס"מ דופן אחורי נמוש באצבע" להבנתי מדובר בממצאים שלא מבשרים טוב ( כך על פי טענות הרופאים וקריאה מהירה) אני מחפשת מומחה אשר ילווה את דרכנו גם מבחינה אונקולוגית וגם מבחינה כירורגית, האם יש מומחה שמתמחה ב2 הנושאים? אם לא - מה המומחה הראשון שעלינו לפנות אליו? אונקולוג או כירורוג?

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת קולונוסקופיה יניב 12/11/2019 02:00
  • שלום דר,אני בן 33,לפני 3 שבועות היה לי דימום טרי בצואה,עקב זה הופנתי לבדיקת קולונוסקופיה דרך רופא כירוג,בבדיקה מצאו "ברקטו-סיגמה,בעומק 15 סמ מסה פוליפואידית גדולה,נוקשה,מדממת במקום,נלקחו ביופסיות במבחנה.בוצעה סימום פרוקסימלי.שאר מעי הגס תקין. ביופסיות:מסה ברקטו-סיגמה.שאלה אדנוקרצינומה?" כך היו תוצאות הבדיקה, אני עדיין לא יודע אם זה סרטן,ההנחיות היו לבצע CT בטן,ביצוע מרקרים CEA, לפנות לכירוג ואונקולוג,ובירור תשובות ביופסיה. הרופא המבצע הבדיקה לא רצה לדבר בפירוש רק אמר שהתוצאות לא מבשרות טוב וצריך לעשות ניתוח, הוא גם לא רשם את גודל הגידול . אני בחרדות ולא מבין מה יש לי עדיין, האם יש סרטן של המעי בגיל כזה? ומה זה אומר "סימום פרוקסימלי"? אני בקושי מבין במצב הנוכחי, אבל בכללי מה הם סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס ? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
תשובת שניתנה בביופיסה זוהר 11/11/2019 10:19
  • היי קיבלתי תשובה מהביופסיה ובה נכתב באבחנה- tow fragments of unremarkable oxyntic mucosa ובתיאור רשום- 2 פירורים בגודל 0.3 ס"מ כל אחד כל החומר ניתן בקסטה 1/1. אבקש לדעת מה התשובה ומה האבחנה סרטי או טרום סרטני יום טוב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!