דלג לתוכן

סרטן הערמונית (Prostate cancer)

סרטן הערמונית, סרטן הפרוסטטה (Prostate cancer) ערוץ גיל הזהב
8 דקות קריאה

סרטן הערמונית הוא סרטן המתפתח בתוך בלוטת הערמונית – בלוטה הדומה בצורתה לאגוז מלך אשר אחראית לייצר את נוזל הזרע, אותו נוזל אשר מזין ומשנע את תאי הזרע שלך. 

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר המופיעים אצל גברי. קבלת האבחנה כי לקית בסרטן בבלוטת הערמונית יכולה להיות מפחידה, לא רק מכיוון שמדובר במחלה מסכנת חיים, אלא גם מעצם העובדה כי הטיפול במחלה יכול להביא למגוון תופעות לוואי ובהם בעיות בשליטה על שלפוחית השתן ובעיות בזקפה (אימפוטנציה), אולם, שיטות האבחנה ואפשרויות הטיפול בסרטן הערמונית השתפרו מאוד בשנים האחרונות.

סרטן הערמונית מתפתח ונשאר לרוב בתחום בלוטת הערמונית, במקום שגרימת הנזק אינה חמורה במיוחד. בעוד שסוגים מסוימים של סרטן בלוטת הערמונית גדלים בצורה מתונה וזקוקים לטיפול מינימאלי בלבד או שאינם זקוקים לטיפול כלל, סוגים אחרים יכולים להיות תוקפניים ולהתפשט במהירות. 

במידה והגילוי של סרטן הערמונית מתרחש בשלבים המוקדמים של המחלה – כאשר הוא ממוקם עדיין רק בתחומי בלוטת הערמונית – כך עולים הסיכויים שלך לקבל טיפול אשר יצליח להתגבר על המחלה.

סימפטומים

סרטן הערמונית אינו מלווה בדרך כלל בשלבים המוקדמים שלו בתסמינים שניתן להבחין בהם, רבים כל כך המקרים אשר בהם סרטן בלוטת הערמונית אינו מאובחן אלא רק כאשר הסרטן התפשט אל מעבר לבלוטה. אצל מרבית הגברים, הגילוי הראשוני של הימצאות גידול סרטני בבלוטת הערמונית מתרחש במהלך ביצוע בדיקה שגרתית לגילוי נוגדנים המיוחדים לבלוטת הערמונית (PSA prostate-specific antigen) או בדיקת חלחולת דיגיטאלית (DRE digital rectal exam).

כאשר מופיעים כבר תסמינים או סימנים מוקדמים, אופיים תלוי בדרגת ההתפתחות של הגידול הסרטני או במידת ההתפשטות שלו אל עבר אברים אחרים.

התסמינים הראשונים להימצאות גידול סרטני בבולטת הערמונית שלך יכולים לכלול בין השאר בעיות במתן, שתן הנגרמות כתוצאה מהפעלת לחץ של הגידול הסרטני על שלפוחית השתן שלך או על הצינור המוביל את השתן מן השלפוחית (השופכה).

אולם, בעיות במתן שתן הם בדרך כלל סימן למגוון בעיות שהן שפירות בבלוטת הערמונית, כמו הגדלה של בלוטת הערמונית (benign prostatic hyperplasia) או זיהום בבלוטת הערמונית. פחות מ- 5 אחוזים של מקרי הסרטן בבלוטת הערמונית מלווים בבעיות במתן שתן כתסמין הראשוני.

כאשר יש תופעה של בעיות במתן היא יכולה להתבטא על ידי:

· קשיים במתן שתן
· התחלה והפסקות במהלך מתן השתן
· לחץ מוגבר בזרם השתן

סרטן הערמונית או באזורים הסמוכים לבלוטת הערמונית יכולים לגרום ל:

· הופעת דם בשתן
· הופעת דם בנוזלי הזרע

במידה ומחלת סרטן הערמונית התפשטה אל עבר בלוטות הלימפה הוא יכול לגרום ל:

· הופעת נפיחות ברגליים שלך
· תחושת חוסר נוחות באזור אגן הירכיים שלך

במידה ומחלת סרטן הערמונית התפשטה אל עבר העצמות שלך הוא יכול לגרום ל:

· כאבים בעצמות שאינם נעלמים
· הופעת שברים בעצמות
· הפעלת לחץ על עמוד השדרה 

סיבות וגורמי סיכון

סרטן הוא קבוצת תאים חריגה אשר מתרבה בקצב מהיר יותר מתאים רגילים ואשר מסרבת למות. לתאים סרטניים יש את היכולת לפלוש אל תוך רקמה בריאה ולגרום להריסתה, אם על ידי גדילה הישר על גבי הרקמות הסובבות או לאחר נדידה אל עבר איברים אחרים בגופך בעזרת זרם הדם שלך או דרך מערכת בלוטות הלימפה (שליחת גרורות).
סרטן מיקרוסקופי יכול להתפתח בצורת אשכולות קטנים אשר ממשיכים לגדול והופכים לרקמה דחוסה יותר וקשה.

לא ידוע מהו הגורם להתפתחות סרטן הערמונית ומדוע סוגים מסוימים מתנהגים שונה מאשר אחרים. החוקרים גורסים ששילוב של מספר גורמים שונים הם המפתח, גורמים כמו תורשה, מוצא אתני, הורמונים, תזונה וגורמים סביבתיים.

המודעות לגורמי הסיכון לסרטן הערמונית יכולים לסייע לך להחליט האם ומתי תרצה לעבור בדיקות סריקה לגילוי מוקדם לסרטן בלוטת הערמונית.

גיל. כאשר עוברים את גיל 50 עולה רמת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

היסטוריה משפחתית. במידה ואחד האחים אלך או אביך חולים בסרטן בלוטת הערמונית, הינך הנמצא ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בלוטת הערמונית מגברים אחרים.

תזונה. גברים הניזונים מתזונה העתירה בשומנים וגברים בעלי משקל עודף הם בעלי רמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בלוטת הערמונית. תיאוריה אחת גורסת כי שומנים מעודדים את ייצור הורמון הטסטסטרון, אשר יכול לעודד את ייצור התאים הסרטניים.

רמות גבוהות של טסטסטרון. מכיוון שהורמון הטסטסטרון ממריץ את הגדילה של בלוטת הערמונית, גברים אשר נמצאים בטיפול הורמונאלי על בסיס טסטסטרון סביר יותר כי יפתחו את סרטן בלוטת הערמונית מאשר גברים אשר להם רמות נמוכות יותר של הורמון הטסטסטרון. יתר על כן הרופאים מודאגים מכך שטיפול בהורמון הטסטסטרון עלול להמריץ את התפשטות סרטן בלוטת הערמונית במידה והוא כבר קיים. טיפול ארוך טווח בהורמון הטסטסטרון יכול להוביל גם להגדלת בלוטת הערמונית (גידול שפיר של בלוטת הערמונית).

אבחון ובדיקות

ייתכן ומחלת סרטן הערמונית לא יהיה מלווה בתסמינים כלשהם בתחילת הדרך. ייתכן מאוד שהתסמין הראשון אשר יראה על בעיה כלשהי יתגלה רק באמצעות ביצוע אחת מבדיקות הסריקה השונות, בדיקות כגון:

·          סריקה דיגיטלית של החלחולת (DRE)

·          בדיקה לגילוי נוגדנים המיוחדים לבלוטת הערמונית (PSA) 

·          אולטרסאונד דרך פי הטבעת 

·          ביופסיה של בלוטת הערמונית קביעה של מידת ההתפשטות של סרטן הערמונית

לאחר קביעת האבחנה כי לקית בסרטן הערמונית, ייתכן ותזדקק לבצע מספר בדיקות נוספות על מנת לקבוע עד כמה הוא התפשט. מרבית הגברים אינם נזקקים לבחינה נוספת והם יכולים להמשיך באופן ישיר עם טיפול אשר מבוסס על המאפיינים של הגידול שלהם ובהתבסס על תוצאות הבדיקה לגילוי נוגדנים המיוחדים לבלוטת הערמונית (PSA prostate-specific antigen).

·          סריקת עצמות

·          אולטרהסאונד

·          בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

·          בדיקה בתהודה מגנטית (MRI)

·          ביופסיה של בלוטת הלימפה

סיווג סרטן הערמונית

כאשר תוצאות הביופסיה מאשרים כי ישנו גידול סרטני, הצעד הבא, הנקרא סיווג, בא על מנת לקבוע עד כמה הסרטן תוקפני. דגימות הרקמה נבדקות, ומבצעים השוואה בין התאים הסרטניים לתאים הבריאים של בלוטת הערמונית. ככל שגדולה מידת השוני שבין התאים הסרטניים לבין התאים הבריאים, כך עולה רמת תוקפניות של הגידול הסרטני וגדלה הסבירות כי הוא יתפשט במהירות.

התאים הסרטניים שונים בניהם בצורה ובגודל. חלק מן התאים יכולים להיות מאוד תוקפניים, בעוד שאחרים כלל לא. הפתולוג יכול לזהות את שני הסוגים התוקפניים ביותר של תאים סרטניים תוך כדי קביעת דרגתם. 

הדירוג הנפוץ ביותר לקביעת דרגת סרטן הערמונית נקבע על פי מדד גליסון. מדד גליסון קובע על פי מראה התאים תחת המיקרוסקופ, את הדירוג בין 1 ל- 5 לשני דפוסי סרטן בלוטת הערמונית הנפצים ביותר. חיבור שני המספרים המתקבלים קובעים את הדירוג הכללי של הסרטן שלך. הדירוג יכול לנוע בין 2 (סרטן בלתי תוקפני) עד ל- 10 (סרטן תוקפני ביותר).

דירוג סרטן הערמונית

לאחר קביעת הדרגה של תוקפנות סרטן הערמונית, הצעד הבא, הנקרא דירוג, קובע עד לאיזה היקף הסרטן התפשט. סרטן הערמונית מדורג בארבע דרגות, בהתבסס על רמת ההתפשטות שלו:

דרגה I. מציין שלב ראשוני מאוד לגידול הסרטני אשר נותר תחום לאזור מיקרוסקופי שהרופא המטפל בך אינו יכול לחוש על ידי מישוש. 

דרגה II. ניתן לחוש בגידול הסרטני שלך, אך הוא נותר ממוקם בתחום בלוטת הערמונית שלך בלבד. 

דרגה III. הגידול הסרטני שלך התפשט אל מעבר לבלוטת הערמונית שלך, אל עבר שלפוחיות הייצור של הזרע או אל עבר רקמות הנמצאות בסמוך. 

דרגה IV. הגידול הסרטני שלך התפשט אל עבר בלוטות הלימפה שלך, העצמות, הריאות או אל עבר איברים אחרים בגופך.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים הנובעים כתוצאה מסרטן העמונית יכולים לבוא כתוצאה מן המחלה עצמה או מן הטיפול בה. אחר הפחדים הגדולים ביותר של גברים החולים בסרטן הערמונית היא שהטיפולים הנדרשים יותירו אותם עם בעיה של שפיכה מוקדמת או שלא תהיה ביכולתם להגיע אל זקפה קשה מספיק לביצוע מגע מיני (אין אונות). 
למרבה המזל, ישנם כיום טיפולים אשר יכולים לסייע בהתמודדות עם בעיות אלה ולטפל בהן.

הסיבוכים הנפוצים ביותר המלווים סרטן הערמונית כוללים בין השאר:

·          דיכאון 

·          התפשטות הסרטן 

·          כאבים 

·          קשיים במתן שתן (איבוד שליטה במתן שתן) 

·          ליקוי בתפקוד המיני (אין אונות) או אימפוטנציה

טיפולים ותרופות

ישנה יותר מאשר דרך אחת לטפל במחלת סרטן הערמונית. עבור חלק מן הגברים שילוב של מספר טיפולים – כגון הליך ניתוחי המלווה בטיפולי הקרנות או טיפולי הקרנות בליווי טיפול הורמונאלי – יספקו את הפתרון הטוב ביותר עבורם. בחירת הטיפול הטוב ביותר עבור גבר מסוים תלוי במספר גורמים. 

גורמים אלה כוללים את מהירות הגדילה של הגידול הסרטני, עד כמה הגידול התפשט, מהו גילו של הגבר ומהו הצפי לתוחלת החיים שלו, כמו גם היתרונות והחסרונות האפשריים המלווים כל טיפול. הטיפולים הנפוצים ביותר לסרטן בלוטת הערמונית כוללים בין השאר:

טיפולי קרינה חיצוניים (EBRT External beam radiation treatment)

בטיפולי קרינה חיצוניים (EBRT External beam radiation treatment) משתמשים בקרני רנטגן חזקים מאוד על מנת להשמיד את התאים הסרטניים. סוג זה של הקרנות יעיל ביותר להשמדת התאים הסרטניים, אך הוא יכול לתקוף רקמה בריאה באותה המידה.

תופעות הלוואי של טיפולי קרינה חיצוניים (EBRT External beam radiation treatment) כוללות בין השאר:

· קשיים במתן שתן

· צואה רכה, דימומים רקטאליים, תחושת חוסר נוחות בזמן פעולת מעיים או הרגשה של צורך בפעולת מעיים תמידית (דחיפות רקטאלית)

· תופעות לוואי בזמן פעילות מינית

שתילת זרעים גרעיניים (רדיואקטיביים)

בשנים האחרונות שתילה של זרעים גרעיניים בתוך בלוטת הערמונית הופכת לטיפול המוקבל יותר ויותר לצורך טיפול בסרטן הערמונית. השתלים, המכונים ברכיתרפיה brachytherapy)), מספקים מינון גבוה יותר של קרינה מאשר טיפולי ההקרנה החיצוניים, אולם זאת על פני פרק זמן ממושך יותר. 

הטיפול נמצא בשימוש בדרך כלל רק אצל גברים אשר להם גידול בגודל קטן עד בינוני ואשר נמצאים בדירוג נמוך מבחינת דרגת המחלה שלהם.

תופעות הלוואי של טיפולי שתילת זרעים ראדיואקטיביים כוללות בין השאר:

· קשיים במתן שתן

· תופעות לוואי בזמן פעילות מינית

· תסמינים רקטאליים

 טיפולים הורמונאליים

טיפולים הורמונאליים מנסים למנוע מן הגוף שלך לייצר את הורמון המין הזכרי טוסטסטרון, אשר יכול לעודד את הייצור של התאים הסרטניים.

תופעות הלוואי של טיפולים הורמונאליים כוללות בין השאר:

· גדילת השדיים (gynecomastia) 

· דיכוי היצר המיני 

· אין אונות 

· גלי חום 

· עלייה במשקל 

· ירידה במסת השריר ומסת העצם

תרופות לטיפול על בסיס הורמונאלי יכולות לגרום בין השאר ל:

· בחילות 

· שלשולים 

· עייפות 

· נזקי כבד כריתת בלוטת הערמונית

הסרה של בלוטת הערמונית בהליך ניתוחי, המכונה כריתה של בלוטת הערמונית, מבוצעת על מנת לטפל בגידול סרטני שהוא ממוקד ותחום בתוך בלוטת העמונית. במהלך ביצוע ההליך, הרופא המנתח משתמש במספר טכניקות ייחודיות על מנת להסיר את בלוטת הערמונית שלך ביחד עם בלוטות הלימפה הסמוכות לה. 

הליך ניתוחי זה יכול להשפיע על שרירים וקבוצות עצבים אשר שולטות על מתן השתן ועל התפקוד המיני שלך. ישנן שתי גישות ניתוחיות על מנת לבצע כריתה של בלוטת הערמונית – ניתוח מעל לקו הערווה וניתוח של חיץ הנקביים.

תופעות הלוואי של כריתת  בלוטת הערמונית כוללות בין השאר, אין אונות

ניתוח לפרוסקופיה לכריתת בלוטת הערמונית בסיוע רובוטי (RALRP Robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy)

המתנה תחת מעקב צמוד

בדיקת הדם לגילוי נוגדנים המיוחדים לבלוטת הערמונית (PSA prostate-specific antigen) יכולה לסייע לגילוי סרטן בבלוטת הערמונית בשלביו המוקדמים. בדיקה זו מאפשרת לגברים רבים לבחור בתקופת המתנה תחת מעקב צמוד כשיטת טיפול.

כימותרפיה

טיפול בהקפאה (Cryotherapy)

טיפול גנטי או טיפול במערכת החיסונית

מניעה

לא ניתן למנוע את התחלואה בסרטן הערמונית, אך ניתן לנקוט במספר צעדי מנע על מנת לצמצמם את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן בלוטת הערמונית או להאט את שלבי התפתחותה במידה והיא כבר קיימת.

· אכול בריא
· בצע פעילות גופנית על בסיס קבוע

מחקרים שבוצעו בנושא המניעה של סרטן הערמונית מראים כי התרופה finasteride (Proscar, Propecia) יכולה למנוע או לעכב את התפתחות סרטן הערמונית אצל גברים בני 55 ומעלה.

תרופה זו מיושמת כיום על מנת לשלוט בהגדלת בלוטת הערמונית ונשירת השיער אצל גברים. אולם נמצא גם כי ה- finasteride תורמת לריבוי בבעיות בחיי המין ומעלה במעט את רמת הסיכון לחלות בסוגים פולשניים יותר של סרטן הערמונית. כרגע, התרופה אינה מומלצת כדבר שבשגרה כטיפול אשר יכול למנוע את התפתחות הסרטן בערמונית.
רופאים בתחום
ד"ר ראובן אליגר
ד"ר ראובן אליגר כירורגיה
ד"ר אילן וסרמן
ד"ר אילן וסרמן כירורגיה
פרופ' יהודה סקורניק
פרופ' יהודה סקורניק כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סרטן הערמונית

בדיקה חדשה לסרטן הערמונית עשויה לשנות את הטיפול
בדיקה חדשה לסרטן הערמונית עשויה לשנות את הטיפול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/02/2009

בדיקה חדשה לסרטן הערמונית עשויה לשנות את הטיפול לכתבה המלאה

חולי סרטן הערמונית מעדיפים הקלה בתופעות הלוואי על חודשי חיים
חולי סרטן הערמונית מעדיפים הקלה בתופעות הלוואי על חודשי חיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/02/2004

חולי סרטן הערמונית מעדיפים הקלה בתופעות הלוואי על חודשי חיים לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו