דלג לתוכן

לידה (birth, delivery)

לידה
1 דקות קריאה

לידה היא סדרת הפעולות שמתחילת התכווצויות הרחם (צירים) ועד ליציאת העובר והשליה מן הרחם. התהליך מתחיל בדרך-כלל באופן עצמוני כ-266 יום (40-42 שבועות של הריון) אחרי ההתעברות, בממוצע. 

לידה היא תהליך טבעי אך ניתן להתחיל לידה גם באופן מלאכותי, כמו בהשראת לידה. כמו כן, קיימים סוגים נוספים של לידה, כגון לידת עכוז ולידה בניתוח קיסרי, בהם יש צורך בהתערבות רפואית.

בשלב הראשון של הלידה דופן השרירי של הרחם מתחיל להתכווץ בעוד שסיבי שריר צוואר הרחם נמצאים בהרפיה, וצוואר הרחם מתרחב. חלק משק השפיר שעוטף את התינוק נדחף לעבר הפתח, נקרע תחת הלחץ ומשחרר את מי השפיר. בשלב השני מופיע ראשו של התינוק בצוואר הרחם והתכווצויות הרחם מתחזקות.

התכווצויות של שרירי הבטן ודחיפות של האם מסייעות למעבר התינוק דרך הנרתיק. כאשר ראש התינוק מופיע בפתח הנרתיק ניתן להוציא את התינוק ולחתוך את חבל הטבור. אם יש קושי ביציאת הראש, מבצעים חיתוך ברקמה שמסביב (פיום ערווה - אפיזיוטומי). בשלב הסופי נפלטת השליה על-ידי ההתכווצויות הרחם הנמשכות. 

לידה ראשונה נמשכת בממוצע כ-12 שעות, והלידות הבאות כ-8 שעות. לעיתים משתמשים באלחוש להקלת צירי הלידה. ראה גם לידת עכוז, ניתוח קיסרי.

רופאים בתחום
ד"ר דוד מילאטינר
ד"ר דוד מילאטינר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר וסים שחאדה
ד"ר וסים שחאדה רפואת שיניים
פרופ' אדריאן בקר
פרופ' אדריאן בקר יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה)
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו