דלג לתוכן

מחשבות אילו (Counterfactual Thinking)

1 דקות קריאה

'מחשבות אילו' הן מחשבות הנובעות משאלות אשר אנו שואלים את עצמנו בהקשר לחוויות העבר שלנו ולדרכים בהן בחרנו ללכת. שאלות כמו מה היה קורה אם? מה היה אילו? על פניו, נדמה שהן אינן מובילות לשום מקום, אלא שבפועל, הן בעלות חשיבות רבה: מחקרים מצאו שהנטייה לדמיין תוצאות אלטרנטיביות שהיו יכולות לקרות אך בפועל לא התרחשו משפיעה על התגובה הרגשית שלנו לאירועים.

ישנם מספר סוגים של מחשבות אילו: במידה ואנו מצפים לתוצאות טובות יותר מאשר אלו שהתקבלו, אנו מרגישים תסכול ואכזבה, אך במידה והתוצאות שהתקבלו טובות מאשר ציפינו, אנו מרגישים הקלה וסיפוק. במילים אחרות, תפיסת האירוע כחיובי או שלילי תלויה בציפיות שלנו מן האירוע.

כשם ש'מחשבות אילו' משפיעות על מצב רוחנו, מצב רוחנו משפיע על 'מחשבות אילו': כאשר אנו עצובים אנו נוטים לחשוב כמה המצב היה יכול להיות יותר טוב, וההפך קורה כאשר אנו שמחים.
'מחשבות אילו' לרוב צצות בתודעתנו כאשר אנו מרגישים חרטה והאחריות לתוצאות האירוע היא שלנו. למשל, סוחר מניות אשר הפסיד מיליון שקל לאחר שמכר מניה ירגיש רע יותר מאשר סוחר מניות שהפסיד מליון שקל בגלל שלא קנה את המניה.

צמתים חשובות בחיינו, מעלות גם הן את שכיחותן של 'מחשבות אילו': במחקר אשר בחן תופעה זו נמצא באופן מפתיע שמתחרים באולימפיאדה אשר זכו במדליית ארד נראו שמחים יותר מאשר מתחרים שזכו במדליית כסף. מסתבר שאלו אשר זכו במדליית כסף חשבו על כמה הם היו קרובים לניצחון, דבר אשר העיב על הסיפוק שחשו.
רופאים בתחום
פרופ' מיכאל אלדר
פרופ' מיכאל אלדר קרדיולוגיה
ד"ר נדיה זבלוצקי
ד"ר נדיה זבלוצקי עור ומין
ד"ר דן קרת
ד"ר דן קרת נטורופתיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו