דלג לתוכן

פסיכולוגיה (Psychology)

1 דקות קריאה
על פניו, נדמה שאין כל מכנה משותף בין ילד הסובל מחרדות, ספורטאי העומד בפני תחרות קריטית ובחורה המתארגנת לקראת דייט עם בחור אותו היא מעוניינת להרשים. אולם במבט שני, ניתן להבחין בכך שכל אחת מן הדמויות מתמודדת עם קושי או אתגר המהווים מושא למחקר וטיפול בתחום הפסיכולוגיה.

פסיכולוגיה מוגדרת כמדע החוקר את התנהגות האדם ואשר מציב לעצמו ארבע מטרות מרכזיות:

• תיאור ההתנהגות: כיצד מתנהגים אנשים במצבים מסוימים? היבט זה עשוי להתמקד, למשל, בהתבוננות בהשפעת קהל אוהדים על תפקודו של הספורטאי ובזיהוי השיפור שנגרם לתפקוד זה על ידי הקהל האוהד.

• הסבר להתנהגות: היבט זה עוסק בשאלה מדוע בני אדם מתנהגים כפי שהם מתנהגים. כך, למשל, עשויות תיאוריות פסיכולוגיות מסוימות להסביר כי חרדת הילד נובעת מחוסר סיפוק במסגרת הקשר עם הוריו בעוד שאחרות יציעו כי הילד למד שבכל פעם שהוא חרד גדלה תשומת הלב שהוא מקבל מהוריו.

• חיזוי התנהגות: היבט זה עוסק בשאלה מתי ואיך יתנהגו אנשים בסיטואציות מסוימות. היכולת לחיזוי ההתנהגות נובעת מהיכולות הבסיסיות יותר של תיאור והסבר ההתנהגות, מאחר והיא מאפשרת לנבא התנהגות המתרחשת במצבים דומים. כך, למשל, אם ידוע שתפקודו של שחקן כדורגל משתפר עקב נוכחות של קהל אוהד, ניתן לנבא שאותה התופעה תתרחש גם בקרב שחקני כדורסל.

• בקרה ושליטה בהתנהגות: הבנת ההתנהגות ומניעיה מאפשרת ליישם טכניקות שונות אשר יביאו לשינוי התנהגותי רצוי.

למרות הגדרת הפסיכולוגיה כתחום מדעי, מכירים אותה רובנו דווקא מהיבטים יומיומיים יותר, דוגמת טיפול פסיכולוגי, מבחנים פסיכולוגיים-תעסוקתיים, אבחון לבחינת מוכנותו של הילד לכיתה א' וכן הלאה.
רופאים בתחום
פרופ' רונן דבי
פרופ' רונן דבי אורתופדיה
ד"ר עופר רק
ד"ר עופר רק אורתופדיה
פרופ' מיכאל אהרנפלד
פרופ' מיכאל אהרנפלד פנימית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו