דלג לתוכן

קשב וריכוז אצל תינוקות (ADHD in infants)

2 דקות קריאה

לרוב, כאשר מדובר על הפרעות קשב וריכוז מתייחסים לסוגי הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים בגילאי הגן ובית הספר. אולם בשנים האחרונות גובר העניין בהופעתם של סימפטומים של קשיי קשב וריכוז כבר בתקופת הינקות. קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות, המכונים בקצרה קשב וריכוז אצל תינוקות, עשויים לכלול מגוון ביטויים בהתנהלות התינוק, הניתנים לטיפול על ידי ההורים בליווי של איש מקצוע.

קשב וריכוז אצל תינוקות – מזהים רמזים מוקדמים

בגיל הינקות עשויים להופיע סימנים שעשויים להעיד על קושי בתחום הקשב והריכוז. יחד עם זאת חשוב לציין כי מדובר ברמזים בלבד, אשר לא מעידים באופן וודאי על כך שמאוחר יותר יתפתחו הפרעות קשב וריכוז כלשהן. במקרים מסוימים הסימפטומים חולפים מעצמם. במקרים אחרים הם מעידים על מצוקה אחרת, למשל על סוגי הפרעות בוויסות החושי או על קשיי עיכול, או שהם מופיעים כחלק מהסממנים של מזג סוער. קשיים אלו עשויים להתבטא במספר דרכים כגון:

1. קשיי שינה - קושי בשלב ההרדמות, או יקיצה לעיתים תכופות.
2.ערנות מוגברת -  תינוקות אשר עוקבים בתדירות גבוהה אחר גירוים שונים בחדר.
3. נטייה למוסחות דעת - "קפיצה" מגירוי לגירוי .
4. התנהלות כעוסה המאופיינת באי שקט - לדוגמא, חוסר סבלנות, השלכת חפצים, נטייה להתפרצויות זעם והתקפי בכי.
5. צורך רב בתשומת לב - לדוגמא בהחזקה או נענוע.

קשב וריכוז אצל תינוקות – הפנייה לאבחון

אבחנה רשמית של הפרעות קשב וריכוז ניתן לתת רק מגיל חמש ואילך. לפיכך, גם כאשר קיים חשד בגיל מוקדם יותר, יש להמתין ולעקוב אחר הסימנים במשך שנים נוספות. כאשר ההורים או דמויות מטפלות אחרות מבחינים בסימני מצוקה של התינוק, מומלץ על אבחון התפתחותי אשר יסייע לחדד את מקור הקושי, ויציע התערבות טיפולית שתקדם את התינוק. במקרים של קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות זיהוי הקושי הנו אחד הצעדים החשובים, בדרך להקלה.

קשב וריכוז אצל תינוקות – טיפולים נפוצים

לאחר שלב האבחון, טיפול בקשיי קשב וריכוז אצל תינוקות מותאם על פי הקשיים הספציפיים של כל תינוק ותינוק. במקרים רבים הטיפול מתבצע על ידי פסיכולוג התפתחותי שהנו איש מקצוע המתמחה בטיפול בגיל הרך. הטיפול עשוי לכלול תרגילים שהמטפל או ההורים מבצעים עם התינוק, ולרוב משלב במקביל הדרכת הורים. בפגישות ההדרכה ישנה התמקדות בהענקת כלים להורים, על מנת שיוכלו להבין את התינוק ולהקל עליו. ההדרכה מעניקה להורים כלים בנוגע לטיפול הקונקרטי בתינוק, כמו למשל כיצד להאכיל, לאחוז, ולהרדים אותו. במקביל, עשוי הפסיכולוג ההתפתחותי לשלב גם הכוונה חינוכית – כמו למשל כיצד להציב גבולות ולתגמל. לעיתים מתקיים הטיפול בפורמט של טיפול דיאדי במסגרתו המטפל מדריך את ההורים תוך כדי אינטראקציה עם התינוק. טיפול מקובל נוסף בקשיי קשב וריכוז אצל תינוקות הנו ריפוי בעיסוק לתינוקות.
רופאים בתחום
ד"ר אלי שולמן
ד"ר אלי שולמן רפואה אסתטית
5.0
( 3 חוות דעת )
"דר שולמן איש נעים ומיומן חזרתי אליו לטיפול חוזר. נעים וסבלני!"
אורתוטיסט שמואל להב
אורתוטיסט שמואל להב אורתופדיה
אורתוטיסט ומנהל את מכון אורתופדי ברזילי-להב
ד"ר גיל לוי
ד"ר גיל לוי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מנהל היחידה לרפואת רצפת האגן בבית החולים האוניברסיטאי, אסותא אשדוד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו