דלג לתוכן

חוק שיקום נכי נפש בקהילה (Mental illness rehabilitation law (2000))

2 דקות קריאה

מטרתו של חוק שיקום נכי נפש בקהילה התש"ס 2000, לשקוד על שיקומם ועל שילובם בקהילה של נכי הנפש. לאפשר להם להשיג דרגה מרבית של עצמאות תפקודית ואיכות חיים טובה, לצד המעקב הרפואי, תוך שמירה על כבודם ברוח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

תוכנית השיקום כוללת מימוש זכויותיו של נכה הנפש בתחום הדיור, התעסוקה, הלימודים וההכשרה המקצועית, וכן הכשרה לפיתוח מיומנויות חברתיות ולניצול שעות הפנאי.

זכאים לקבלת סל שיקום הם נכי נפש שמלאו להם 18, ואשר שיעור נכותם הרפואית בשל הפרעה נפשית הוא 40% לפחות.

ההליך לקביעתה של תוכנית שיקום מתבצע כדלקמן: המטופל פונה אל גורם מטפל (מרפאה לבריאות הנפש, עמותות המטפלות בנכי נפש, וכן גורמים פרטיים כגון רופא, עובד סוציאלי או פסיכולוג) לשם מילוי טופס הפניה לוועדת סל שיקום אזורית, בעבור תוכנית שיקום.

טופסי ההפניה, בצירוף חוות דעת מקצועית של פסיכיאטר המעידה כי המבקש זקוק עקב נכותו לשירותי שיקום, נשלחים למשרד הבריאות, ללשכת הפסיכיאטר המחוזי באזור המגורים.

המטופל מוזמן לדיון בפני ועדת שיקום אזורית המורכבת משלושה אנשי מקצוע, וזו בוחנת את זכאותו ואת היקפה. אם מצאה ועדת השיקום האזורית שנכה נפש זכאי לתוכנית שיקום, נקבעת לו תוכנית כזו המורכבת משירותים הכלולים בסל השיקום, ובהיקף שקבעה הוועדה.

סל השיקום כולל:

שיקום בתעסוקה: סיוע בהפניה לשירותי אבחון והכשרה, ובמימונם; הפניה למועדון תעסוקה המשלב שירות טרום-תעסוקתי; שיבוץ במפעל מוגן או בתעסוקה נתמכת על פי התאמה אישית, פעילות חברתית והקניית מיומנות חיים ותעסוקה.

שיקום בדיור: סיוע בהפניה לשירותי ליווי של איש מקצוע ובמימונם; הכשרה למגורים במסגרת עצמאית ומוגנת, השגחה, סיוע בתשלומי שכר הדירה, וסיוע ברכישת ציוד ראשוני למגורים.

השלמת השכלה: סיוע בהפניה להשלמת השכלה יסודית או תיכונית ובמימונה, סיוע בהשתלבות באולפנים ללימוד עברית או בבתי ספר ללימוד מחשבים.

חברה ופנאי: סיוע בהפניה למועדונים חברתיים במסגרות רגילות ומיוחדות לבילוי חברתי, ועזרה במימון ההשתתפות וכן הקניית מיומנויות חברתיות בשעות הפנאי.

סומכות וחונכות: ניתן רק למי שאינו זכאי לשירותי דיור מכל סוג שהוא.

טיפול שיניים: סיוע בהפניה לטיפולי שיניים ובמימונם.

תיאום טיפול: מינוי מתאם טיפול שיהיה אחראי ליישום הזכאות ולתיאום בין הנכה לבין נותני השירותים השונים.

קרן שיקום: זכאי לסל שיקום שמצבו הכלכלי ירוד יכול להגיש בקשה בהליך נפרד, לקרן שיקום, בצירוף המלצות המטפל. ועדת קרן שיקום תשקול את זכאותו לעזרה ברכישת ציוד לצרכים אישיים, ריהוט, ביגוד וכד'.

רופאים בתחום
ד"ר שחר גבע - leo clinic
ד"ר שחר גבע - leo clinic רפואה אסתטית
מנהל רפואי , רפואה אסתטית - רשת קליניקות לרפואה אסתטית LEO CLINICS
ד"ר בתיה יפה
ד"ר בתיה יפה כירורגיה פלסטית
מומחית לכירורגיה פלסטית
ד"ר ורד ליבנה
ד"ר ורד ליבנה נוירולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו