דלג לתוכן

נבואה שמגשימה את עצמה (Self Fulfilling Prophecy)

1 דקות קריאה

כאשר נגיד בנק ישראל טען לפני כמה שנים שאחד משלושה הבנקים הגדולים נמצא על סף פשיטת רגל, הבינו אנשים רבים שכוונתו לבנק דיסקונט. הדבר גרם לרבים מלקוחותיו לעזוב אותו, כך שגם אם הדבר לא היה נכון, עצם האמירה של הנגיד הביאה לבהלה ציבורית שעלולה היתה לגרום לבנק לפשיטת רגל. כלומר "נבואתו" של הנגיד כמעט הגשימה את עצמה.

נבואה שמגשימה את עצמה היא תהליך שבו הציפיות שקיימות לגבי אדם מסוים גורמות לו באופן בלתי מודע להתנהג בהתאם לציפיות ממנו. אפקט הנבואה שמגשימה את עצמה מוכר מתחומים שונים ונחקר ראשית בבית-הספר: במחקר ראשוני זה נמצא כי הציפיות של המורה מתלמידיה עלולות להיות בעלות השפעה על הישגיהם- תופעה שקיבלה את השם אפקט פיגמליון.

התופעה של נבואה המגשימה את עצמה משפיעה מאד על תחומים שונים ומתרחשת בשלושה שלבים: בשלב הראשון נוצר רושם מסוים לגבי אדם, שמתבסס על רושם ראשוני או על מידע שידוע מראש. בשלב השני מתעצבת ההתנהגות המופנה אל האדם על ידי הציפיות ממנו, ובשלב השלישי האדם מתחיל באופן לא מודע להתאים את פעולותיו לציפיות ממנו.
התופעה הודגמה בניסוי שנערך בצה"ל: בעת גיוס של טירונים, נאמר לחלק מן המפקדים שהטירונים שקבלו הם בעלי פוטנציאל גבוה, כאשר בפועל לטירונים אלו היו יכולות ממוצעות. לאחר עשרה שבועות הטירונים הללו קיבלו ציונים גבוהים יותר משאר הטירונים שגויסו איתם הן במבחן בכתב והן ביכולת לתפקד עם נשק.
רופאים בתחום
פרופ' רון ביליק
פרופ' רון ביליק כירורגיה
ד"ר אלכסנדר אברבוך
ד"ר אלכסנדר אברבוך רפואת שיניים
ד"ר נטליה וולקוב
ד"ר נטליה וולקוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו