דלג לתוכן

מרפא בעיסוק (Occupational Therapist)

2 דקות קריאה
פעולות יומיומיות כהליכה, כתיבה ותשלום במכולת נתפסות בעינינו כמובנות מאליה. אולם, פעולות אלה דורשות, למעשה, שימוש בטווח נרחב של יכולות קוגניטיביות, מוטוריות וחברתיות. יכולות כגון אלו עלולות להיפגע עקב קשיים פיסיים ונפשיים. מרפא בעיסוק מאפשר רכישה או למידה מחדש שלהן, במטרה לאפשר לאדם לתפקד באופן עצמאי ככל האפשר.

מהו ריפוי בעיסוק?

ריפוי בעיסוק הינו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי המכוון לשילוב האדם במעגל החיים והרחבת תפקודו העצמאי בתחום הפיסי, הרגשי, הקוגניטיבי והחברתי. מטרת הריפוי בעיסוק הינה לאפשר למטופל לממש את יכולותיו התפקודיות ולהשתלב בפעילויות השוטפות המתאימות לגילו, הרגליו והעדפותיו.

הטיפול בריפוי בעיסוק מתאים לטווח רחב של אוכלוסיות המתמודדות עם קשיים תפקודיים, כגון: ילדים עם הפרעות שונות (כדוגמת הפרעות קשב וריכוז, הפרעות בויסות חושי, הפרעות ועיכובים התפתחותיים) או קשיים מוטוריים, בוגרים וילדים עם מגבלות פיסיות עקב נכות, מחלה או פציעה, בוגרים וילדים הסובלים מהפרעות נפשיות וקשישים שתפקודם נפגע או התדרדר.

ריפוי בעיסוק כולל בתוכו אבחון קשיי המטופל בהיבטים קוגניטיביים, חברתיים ומוטוריים, ובהתאם בניית תוכנית שיקומית-טיפולית להתמודדות עם קשייו.

ברוב המקרים מתמקדת התוכנית לריפוי בעיסוק באחת או יותר מהמטרות הבאות:

• בניית תוכנית טיפול ואימון לפיתוח כישורים ותיפקודים שנפגעו.
• בנייה של תכניות שיקומיות לאימון והכנה של אדם להתמודד עם פגיעה, מוגבלות או נכות או על מנת לרפאם.
• שיפור תנאי הסביבה של האדם כך שיתאימו למגבלותיו. כמו למשל, התאמת אביזרי עזר לאנשים הסובלים מפגיעות ונכויות שונות.
• הכוונת הסביבה של המטופל כיצד להקל עליו, כגון מתן הסבר להורים או בני המשפחה על מגבלותיו ויכולותיו של המטופל, והנחייתם כיצד לסייע לו לנהל אורח חיים עצמאי ככל האפשר.

היכן ניתן לקבל ריפוי בעיסוק?

ריפוי בעיסוק ניתן על ידי מרפאים בעיסוק המוסמכים לכך. לימודי ריפוי בעיסוק מתקיימים בארץ באוניברסיטאות תל אביב, חיפה וירושלים וכוללים הכשרה תיאורטית ומעשית המאפשרת לכל מרפא בעיסוק לאבחן ולבנות תכנית טיפולית אשר תתאים לצרכי המטופל.

שירותי ריפוי בעיסוק ניתן לקבל במגוון מוסדות וגופים ציבוריים, כגון: מוסדות לחינוך מיוחד, בתי חולים, מרפאות בריאות הנפש, הוסטלים לנפגעי נפש וקשישים, קופות חולים ומרפאות מיוחדות המתמחות בתחום. בנוסף, ניתן לפנות למרפאים בעיסוק העובדים בקליניקות פרטיות.
רופאים בתחום
פרופ' עמירם ניר
פרופ' עמירם ניר קרדיולוגיה
מנהל היחידה לקרדיולוגית ילדים ומומי לב במבוגר, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים
פרופ' יעקב ג'ריס
פרופ' יעקב ג'ריס פנימית
מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן
ד"ר יוסף אקשטיין
ד"ר יוסף אקשטיין דימות
רדיולוג, מנהל הדימות מחוז דן פתח תקווה, מנהל דימות מכון מור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו