דלג לתוכן

הכשלה עצמית (Self-Handicapping)

1 דקות קריאה
כל אחד מתנהג לעיתים בצורה המנוגדת לאינטרסים שלו. למשל, אנו לא הולכים לישון לפני ראיון עבודה חשוב, או לא לומדים על-מנת להצליח במבחן מכריע. למרות שהתופעה נשמעת כפרדוקס, אנשים לעיתים מחבלים בהצלחה של עצמם על-מנת להימנע מהרגשה של כישלון. המונח הכשלה עצמית מתייחס לפעולה שמטרתה לחבל בביצוע, על-מנת לספק תירוץ לכישלון.

הכשלה עצמית מורידה את הלחץ שאנו עלולים לחוות לאור התגובה של הסובבים אותנו במקרה של כישלון על-ידי הנמכת ציפיות, והעברת מסר כי הסיכויים להצלחה נמוכים. אולם המחיר של הכשלה עצמית הוא בסופו של דבר פגיעה ממשית בהצלחה, ולכן, כמובן, רצוי להימנע ממנה.

התופעה מומחשת באמצעות הניסוי הבא: נבדקים השתתפו בניסוי שמטרתו, לכאורה, הייתה לבדוק את ההשפעה של סמים על היכולת האינטלקטואלית. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות, וכל קבוצה קיבלה שתי משימות עוקבות. אחת הקבוצות קבלה משימה ראשונה קלה, מה שגרם למשתתפים לצפות להצלחה גם במשימה השנייה. בעוד הקבוצה השנייה קבלה משימה בלתי אפשרית, מה שגרם למשתתפים לחשוש מכישלון במשימה השנייה.

בין המשימה הראשונה לשנייה, הנבדקים יכלו לבחור בין שני סמים, אקטביל שאמור לשפר את הביצוע או פנדקורין שאמור לפגוע בביצוע. בפועל לא ניתן כלל סם, אך הנבדקים אשר היו בטוחים בהצלחתם במשימה השנייה בחרו באקטביל, בעוד שהנבדקים שפחדו מכישלון במשימה השנייה בחרו בפנדקרין. הבחירה בסם אשר אמור לפגוע בביצוע מנעה אפשרות של ייחוס הכישלון ליכולותיהם האישיות של הנבדקים.

קיים הבדל בין המינים בדרך בה נעשית ההכשלה העצמית: גברים משתמשים בסמים ולא מתאמנים לקראת המשימה ואילו נשים מדווחות על לחץ ותסמינים פיזיים. כמו כן, אנשים משתמשים בהכשלה עצמית בעקבות מניעים שונים: בעלי בטחון עצמי נמוך משתמשים בה כהגנה במקרה ויכשלו, בעוד שבעלי בטחון עצמי גבוה משתמשים בה על מנת להאדיר את שמם במקרה של הצלחה.
רופאים בתחום
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה
ד"ר עדה מגן
ד"ר עדה מגן כירורגיה
ד"ר ורד עטר-שניר
ד"ר ורד עטר-שניר עור ומין
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו