דלג לתוכן

סדיזם, מזוכיזם (Sexual Sadism, Masochism)

1 דקות קריאה

המונח סדיזם / מזוכיזם מתאר סטיות מיניות בהן הגעה לסיפוק מיני כרוכה בסבל. בסדיזם האדם גורם סבל לזולתו באופן אקטיבי, ואילו המזוכיסט נהנה מפעולות מכאיבות ונשאר פאסיבי. לעיתים קימות שתי הנטיות אצל אותו האדם, עם עדיפות גדולה לאחת מהן. פרט משותף נוסף לסדיזם ומזוכיזם הוא ששתיהן הפרעות הקרויות על שמו של אדם אשר תיאר בכתיבתו את הדחף והסיפוק הנובעים מגרימה של כאב או מתחושת הכאב וההשפלה.


מזוכיזם מיני נקרא על שמו של הסופר האוסטרי סאשר-מזוש (1895-1935), שתיאר דמויות השואבות הנאה מינית מכאב והשפלה. המזוכיסט הוא בעל פנטזיה ודחף מיניים הקשורים בהיותו מושפל, מוכה, קשור או סובל בדרך כלשהי. התנהגות מינית מזוכיסטית נפוצה יותר בקרב גברים. ההסבר הפסיכולוגי שנתן פרויד למזוכיזם הינו שמדובר בפנטזיות של הרס ותוקפנות המופנות כלפי העצמי. הסבר נוסף הינו שחוויות ילדות לימדו את המזוכיסט שהדרך היחידה להגיע להנאה מינית כרוכה בכאב. כ-30% מהמזוכיסטים מדווחים גם על פנטזיות סדיסטיות.

סדיזם מיני נקרא על שמו של המרקיז הצרפתי דה- סאד (1814-1740), שנכלא מספר פעמים בשל אלימותו כלפי נשים. עבור הסדיסט עינויים וגרימת כאב הינם תנאי לגירוי מיני וליכולת לחוות הנאה מינית. במקרים קיצוניים הסדיזם מתקשר לאונס אלים וכוחני, לעיתים עד כדי רצח. בד"כ ההפרעה מתגלה עוד לפני גיל 18, ומרבית הסדיסטים הינם גברים. ההסבר הפסיכולוגי המקובל לתופעה הינו שמדובר באנשים העושים לאחרים את מה שהם מפחדים שיעשו להם, ושואבים הנאה משחרור הדחפים האלימים שלהם.
רופאים בתחום
ד"ר אנה פדואה
ד"ר אנה פדואה יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נועם סמורז'יק
ד"ר נועם סמורז'יק יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' איתן יניב
פרופ' איתן יניב אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו