שאלה - אצל אבי אובחן גידול ממאיר במעי הדק. הוא עבר ניתוח להסרתו, ובדיקת CT שנעשתה העלתה כי הוא אכן נקי מגידולים כלשהם. אף על פי כן, הרופא ממליץ לו לעבור טיפול בקרינה וכמותרפיה כדי לדכא גידולים לא נראים אם ע

השאלה:
אצל אבי אובחן גידול ממאיר במעי הדק. הוא עבר ניתוח להסרתו, ובדיקת CT שנעשתה העלתה כי הוא אכן נקי מגידולים כלשהם. אף על פי כן, הרופא ממליץ לו לעבור טיפול בקרינה וכמותרפיה כדי לדכא גידולים לא נראים אם עוד נותרו כאלה. הוא אמר כי הטיפולים הללו אינם, הכרח


תשובה:


גידולים ממאירים במעי הדק הם נדירים, ומהווים 2% בלבד מסך כל גידולי מערכת העיכול ו-0.4% בלבד מכל מקרי הסרטן (לפי נתונים מארה"ב). ישנם ארבעה סוגים עיקריים של ממאירויות במעי הדק, השונים זה מזה הן מבחינת הטיפול והן מבחינת סיכויי החלמה מהם.

באדנוקרצינומה של המעי הדק, הסוג השכיח ביותר (45% מן המקרים), הטיפול העיקרי הוא ניתוחי. תפקידה ויעילותה של הכמותרפיה במקרים כאלה אינן ברורות, אך מרבית המחקרים מצאו שגידולים מסוג זה במעי הדק רגישים לכמותרפיה המבוססת על התרופה 5FU. מכיוון שמדובר בגידול נדיר, המחקרים שישנם מוגבלים, הם כללו חולים מעטים בלבד, ולמרבית המרכזים הרפואיים אין ניסיון רב בטיפול בחולים כאלה.

מחקר שבדק 217 חולים עם סרטן המעי הדק לא מצא עלייה משמעותית בתוחלת החיים ב-59 חולים מתוכם שטופלו בכמותרפיה. מחקרים אחרים מצאו שיפור בהישרדות בחולים שקבלו טיפול כמותרפי לאחר הניתוח בהשוואה לחולים שעברו ניתוח בלבד.

ברבים מן המרכזים הרפואיים נהוג לתת טיפול כמותרפי משלים לאחר הניתוח, במיוחד במקרים בהם המחלה התגלתה בשלב מתקדם יחסית. לעיתים נהוג לשלב טיפולי קרינה וכמותרפיה, בהתאם למיקומו של הגידול.

אין הנחיות ברורות אם לתת טיפול כמותרפי לאחר ניתוח באדנוקרצינומה של המעי הדק, והדעות בספרות הרפואית בנושא חלוקות. עליכם לשקול את היתרונות והחסרונות של הטיפול המשלים יחד עם האונקולוג המטפל באביך.

בהצלחה.

ד"ר ליה עשת - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!