שאלה - הדרכים להתמודדות עם יתר לחץ דם

השאלה:
איך להתמודד עם יתר לחץ דם?


תשובה:


יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים למחלות לב וכלי דם. ניתן לטפל בכך בדרכים שונות, ומי שסובל מיתר לחץ דם אינו חייב להיות מוגבל בפעילות יומיומית. אפשר לטפל בבעיה בדרכים תרופתיות ובדרכים שאינן תרופתיות.

דרכים לטפל בבעיית יתר לחץ דם בדרכים שאינן תרופתיות:

פעילות גופנית איזוטונית (אירובית) או ספורטיבית מבוקרת וקבועה של לפחות שעה במשך שלוש פעמים בשבוע. צעידה היא פעילות גופנית מתאימה, הזמינה לרוב האנשים ואינה מצריכה כלים או אימון מיוחד.

הורדת משקל אצל בעלי משקל עודף.

צמצום כמות המלח בדיאטה ל-4-3 גרם ליממה.

הימנעות מגלולות למניעת הריון לנשים בגיל הפריון.

הימנעות מבשר וביסוס התזונה על מאכלי חלב דלי שומן, עוף, דגים, פירות וירקות.

הגדלת כמות האשלגן בדיאטה על ידי הגדלת כמות הירקות ופירות שאוכלים.

צמצום צריכת האלכוהול.

ישנן כיום תרופות רבות להורדת לחץ הדם, והן נחלקות לכמה קבוצות לפי מנגנון הפעולה שלהן. תחילה רושם הרופא תרופה אחת, ואם נראה לו שיש בכך צורך, הוא מצרף בהמשך תרופה או תרופות מקבוצות אחרות או מחליף את התרופה שנתן באחרת. את התרופות יש לקחת אך ורק לפי הוראות הרופא ובמינון שרשם. במקרי יתר לחץ דם חמור, יש לעיתים מקום להתחיל את הטיפול בשילוב תרופות.

להלן הסוגים העיקריים של תרופות לטיפול ביתר לחץ דם:

משתנים - תרופות אלה מגבירות את הפרשתם של נוזלים ומלחים מן הכליות, ובכך מקטינות את נפח הדם ומפחיתות את לחץ הדם. תרופות אלה נבדקו במחקרים רבים והוכחו כיעילות ובטוחות בטיפול ביתר לחץ דם במיוחד בגיל מבוגר, מעל גיל 65. תופעות הלוואי העיקריות של תרופות אלה כוללות אימפוטנציה והפרעה באיזון המלחים. במינון נמוך, תופעות הלוואי נדירות. בין התרופות מקבוצת המשתנים נכללות התרופות Fusid, Pamid, Kaluril, Disothiazide
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!