דלג לתוכן

כולסטרול גבוה (High blood cholesterol)

ערוץ תזונה ודיאטה
6 דקות קריאה


כולסטרול הינו מרכיב הנמצא בכל תא בגופך. הגוף משתמש בכולסטרול על מנת לייצר תאים חדשים ובריאים, כמו גם לייצור הורמונים החיוניים לגוף.

במידה ונמצא כי יש לך ערכי כולסטרול גבוהים, המשמעות היא שייווצרו משקעים שומניים בדפנות כלי הדם שלך. בסופו של דבר, משקעים אלה מקשים על זרימת ואספקת דם בתוך העורקים שלך. 

הלב שלך לא יקבל את אספקת הדם העשירה בחמצן לה הוא זקוק, דבר אשר עלול להגדיל את הסיכוי שלך ללקות בהתקף לב. חוסר אספקת דם למוח שלך יכולה להוביל לאירוע ושבץ מוחי.

ערכי כולסטרול גבוהים (יתר כולסטרול בדם (hypercholesterolemia ניתנים למניעה ולטיפול. תזונה מאוזנת ובריאה, התמדה בפעילות גופנית ולעיתים נטילת תרופות יכולים להועיל רבות בהורדת רמות הכולסטרול בדם.


כולסטרול גבוה? שאל את המומחה בפורום רפואה סינית >>>

סימפטומים

ליתר כולסטרול בדם אין תסמינים. ניתן לגלות ערכים גבוהים של כולסטרול בדם אך ורק על ידי ביצוע בדיקת דם.

סיבות וגורמי סיכון

הכולסטרול נע בכלי הדם שלך, על ידי היצמדות לחלבונים מסוימים. שילוב זה של חלבונים וכולסטרול מכונה בשפה הרפואית ליפרופרוטאין (lipoprotein).
 
ייתכן ושמעת כי קיימים שלושה סוגים שונים של כולסטרול, וזאת בהתאם לסוג של הכולסטרול הנישא על גבי הליפרופרוטאין:

Low-density lipoprotein (LDL)- ה- LDL או "הכולסטרול הרע" משנע את חלקיקי הכולסטרול בגופך. כולסטרול ה- LDL מצטבר בדפנות העורקים שלך, וגורם להם להפוך קשים וצרים.

Very-low-density lipoprotein (VLDL)-סוג זה של ליפרופרוטאין מכיל את הכמות הגדולה ביותר של טריגליצרידים, שהוא סוג של שומן, הנצמד אל החלבונים של הדם. כמו כולסטרול ה- LDL, כך גם כולסטרול ה- VLDL הופך את חלקיקי כולסטרול ה- LDL לגדולים יותר וגורם להיצרות בכלי הדם שלך. 

במידה והינך נוטל תרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם שלך, אך הבדיקות שלך עדיין מראות על רמות VLDL גבוהות, ייתכן ותצטרך ליטול תרופה נוספת על מנת להוריד את רמות ה- VLDL בדמך, וזאת מכיוון שה-VLDL עשיר מאוד בטריגליצרידים.

High-density lipoprotein (HDL)-ה- HDL, או "הכולסטרול הטוב" אוגר את רמות הכולסטרול העודפות ומעביר אותן בחזרה אל הכבד.

גורמים רבים הנמצאים בשליטתך – כגון חוסר פעילות גופנית, עודף משקל ותזונה שאינה בריאה ומאוזנת – תורמים לערכי LDL גבוהים מחד ולערכי HDL נמוכים מאידך. גורמים אשר אינם נמצאים בשליטתך ייתכן ויהוו מרכיב נוסף ברמות הכולסטרול שלך. לדוגמא, הגנטיקה שלך יכולה למנוע מן התאים שבגופך להיפטר בצורה יעילה מעודפי כולסטרול ה- LDL הנמצאים בדם שלך או לגרום לכבד שלך לייצר כמויות עודפות של כולסטרול.

סביר להניח כי תסבול מרמות כולסטרול גבוהות העלולות להביא לכדי התפתחות מחלת לב במידה והינך משתייך לאחת מקבוצות הסיכון הבאות:

מעשנים. עישון סיגריות פוגע בדפנות כלי הדם שלך, גורם להם נטייה לצבירת משקעים שומניים. יתר על כל העישון יכול גם לגרום לרמות נמוכות של HDL, או "כולסטרול טוב".

בעלי עודף משקל. במידה ויש לך מדד מסת גוף (body mass index BMI) העולה על 30 כך גם עולה רמת הסיכון שלך לרמות כולסטרול גבוהות.

צורכי תזונה לקויה. מזונות העשירים בכולסטרול, כגון בשר אדום ומוצרי חלב עתירי שומן, יעלו את רמות הכולסטרול הכלליות שלך. אכילת מזונות רוויים, שמקורם במזון מן החי, ושומני טראנס, הנמצאים במזון מתועש כמו עוגיות וקרקרים, יכולים אף הם לגרום לעלייה בערכי הכולסטרול שלך.

מחוסרי פעילות גופנית. פעילות גופנית מסייעת לגופך להעלות את רמות כולסטרול ה- LDL "הטוב" ולהוריד את רמות כולסטרול ה- LDL "הרע". מחסור בפעילות גופנית מספקת מגדיל את הסיכון לרמות כולסטרול גבוהות.

בעלי יתר לחץ דם. יתר לחץ דם המופעל על דפנות העורקים שלך פוגם בעורקים, דבר העלול להחיש את הצטברות המשקעים השומניים עליהם.

חולי סוכרת. ערכים גבוהים של סוכר בדם גורמות להעלאת ערכי כולסטרול ה- LDL ובהורדת ערכי כולסטרול ה- HDL. יתר על כן ערכים גבוהים של סוכר בדם גם פוגמים בציפוי הפנימי של העורקים.

בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה. במידה ואחד ההורים או האחים שלך חלו במחלת לב טרם הגיעם לגיל 55, רמות כולסטרול גבוהות מעמידות אותך בסיכון הגבוה מן הממוצע לפתח מחלת לב.

כולסטרול גבוה? שאל את המומחה בפורום רפואה סינית >>>

אבחון ובדיקות

בדיקת הדם המעריכה את רמות הכולסטרול שלך בדם (בדיקת שומנים בדם) – המכונה פנל שומני (lipid) או פרופיל שומני – מראה בדרך כלל:

·          סך רמת הכולסטרול
·          רמות כולסטרול ה- LDL
·          רמות כולסטרול ה- HDL
·          רמות הטריגליצרידים – סוג של שומנים הנמצאים בדם

סיבוכים אפשריים

רמות כולסטרול גבוהות עלולות לגרום לטרשת עורקים, שהיא הצטברות מסוכנת של כולסטרול ומשקעים אחרים על גבי דפנות העורקים שלך. משקעים אלה – המכונים פלאק – עלולים להקטין את כמות הדם הזורם דרך העורקים. 

במידה ועורקים אלה המספקים את הדם אל הלב שלך (העורקים הכליליים) נפגמים, ייתכן ותסבול מכאבים בחזה (angina) ותסמינים אחרים של טרשת עורקים.

במידה ומשקעי הפלאק נקרעים או נתלשים מן הדפנות של העורקים, עלול להיווצר קריש דם במקום הקרע – וזה עלול לחסום את אספקת הדם או להשתחרר ולחסום עורק אחר במורד הזרם. 

במידה ואספקת הדם אל הלב שלך מופסקת, תסבול מהתקף לב. במידה ואספקת הדם את המוח שלך מופסקת תסבול מאירוע או שבץ מוחי.

טיפולים ותרופות

ביצוע שינויים באורח החיים שלך, כמו ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע ותזונה בריאה ומאוזנת, הם הצעדים הראשונים שיש לנקוט על מנת להילחם ברמות כולסטרול גבוהות. 

אולם, במידה וביצעת את השינויים החשובים האלה באורח חייך ורמות הכולסטרול הכלליות שלך – בעיקר רמות כולסטרול ה- LDL שלך – עדיין נשארו גבוהות, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך על טיפול תרופתי.

הבחירה בתרופה מסוימת או שילוב של תרופות מסוימות תלוי במגוון גורמים, הכוללים בין השאר את גורמי הסיכון האישיים שלך, הגיל שלך, המצב הבריאותי הנוכחי שלך ותופעות הלוואי הצפויות. 

התרופות המקובלות ביותר הן בין השאר:

סטאטינים (Statins). הסטאטינים – התרופה המקובלת ביותר כיום להורדת רמות הכולסטרול בדם – וזאת על ידי חסימת שחרור החומר אשר הכבד זקוק לו לצורך ייצור כולסטרול.

תרופות הקושרות חומצות מרה (Bile-acid-binding resins). הכבד שלך משתמש בכולסטרול על מנת לייצר מיצי מרה, מרכיב החיוני לגוף לצורך ביצוע פעולות העיכול.

תרופות לעיכוב ספיגת הכולסטרול (Cholesterol absorption inhibitors). המעי הדק שלך סופג את הכולסטרול מן המזון אותו צרכת ומשחרר אותו אל תוך מחזור הדם שלך.

שילוב של תרופות לעיכוב ספיגת הכולסטרול וסטאטינים.

במידה ויש לך רמות גבוהות של טריגליצרידים, ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך:

פיבראטים (fibrates). תרופת ה- fenofibrate (Lofibra, TriCor) ו- gemfibrozil (Lopid) מורידים את רמות הטריגליצרידים על ידי הקטנת הייצור של כולסטרול הליפרופרוטאין very-low-density lipoprotein (VLDL) ועל ידי החשת הוצאת הטריגליצרידים ממחזור הדם שלך. כולסטרול ה- VLDL מכיל את רוב הטריגליצרידים.

ניאצין (niacin). הניאצין (Niaspan) מוריד את רמות הטריגליצרידים על ידי צמצום יכולת הכבד שלך לייצר את כולסטרול ה- LDL וכולסטרול ה- VLDL.

שילוב של ניאצין וסטאטין. במידה והרופא המטפל בך ממליץ לך ליטול את הניאצין בנוסף לסטאטין, ייתכן ותרצה לדון איתו על נטילת תרופה אחת המכילה את שני המרכיבים גם יחדיו, כדוגמת Simcor או Advicor.

מרבית התרופות הללו לא נושאות בצידן תופעות לוואי משמעותיות, אך יעילותן משתנה מאדם לאדם. תופעות הלוואי הנפוצות הן כאבי שרירים, כאבי בטן, עצירות, הרגשת בחילה או שלשולים. 

במידה והחלטת על נטילת תרופה לטיפול בכולסטרול, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך על בדיקות תפקודי כבד תקופתיות על מנת לבחון את השפעת תרופות אלה על הכבד שלך.

מניעה

שינויים באורח החיים הינם הכרחיים על מנת להביא לשיפור ברמות הכולסטרול שלך. על מנת להוריד את הערכים שלך, היפטר ממשקל עודף, אכול מזון בריא והגדל את כמות הפעילות הגופנית שלך. במידה והינך מעשן – הפסק.

עסוק בפעילות גופנית על בסיס קבוע.

הימנע מעישון.

היפטר מקילוגרמים עודפים.

אכול מזונות בריאים-
למזון אותו אתה אוכל ישנה השפעה ישירה על רמות הכולסטרול שלך. לאמתו של דבר, החוקרים טוענים כי תזונה העשירה בסיבים תזונתיים ומזונות אחרים הידועים כמורידים את רמות הכולסטרול, יכולים לסייע לך להוריד את רמות הכולסטרול שלך באותה מידה שתרופות הסטאטין עושות זאת בעבור בני אדם אחרים.

·         
בחר מגוון מזונות בריאים
·          הימנע משומני טראנס
·          צמצם את צריכת מזונות עתירי הכולסטרול. היעד הוא לא יותר מ- 300 מיליגרם של כולסטרול על בסיס יומי – או פחות מ- 200 מיליגרם ליום במידה והינך חולה לב.
·          בחר במזון מחיטה מלאה. מגוון חומרים מזינים הנמצאים בחיטה מלאה תורמים לבריאות הלב שלך.
·          צריכה מגוונת של פירות וירקות.
·          צריכה של דגים בריאים. מספר סוגי דגים – כמו בקלה, טונה ופוטית – הם בעלי ערכי שומן כליים נמוכים והם עניים יותר בשומנים רוויים וכולסטרול מאשר בשר ועוף.
·          צריכה מתונה מאוד של משקאות אלכוהוליים.

טיפולים אלטרנטיביים

מספר מצומצם של מוצרים מן הטבע הוכחו כתורמים להורדת רמות הכולסטרול, אך הם נראה כי הם יעילים. 

במידה והרופא המטפל בך מסכים לכך, ניתן לשקול את נטילת התחליפים הבאים להורדת רמות הכולסטרול שלך:

·          חרשף (אטישוק)
·          שעורה
·          בטא סיטוסטרול (Beta-sitosterol)
·          לחך סגלגל (Blond psyllium)
·          שום
·          סובין שיבולת שועל
·          Sitostanol

 
רופאים בתחום
ד"ר שמעון שטורך
ד"ר שמעון שטורך נפרולוגיה
ד"ר גדי שלומאי
ד"ר גדי שלומאי אנדוקרינולוגיה
פרופ' הווארד עמיטל
פרופ' הווארד עמיטל ראומטולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כולסטרול גבוה

התמדה בתרופות להורדת כולסטרול מורידה תמותה גם בחולים ללא מחלות לב
התמדה בתרופות להורדת כולסטרול מורידה תמותה גם בחולים ללא מחלות לב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/02/2009

התמדה בתרופות להורדת כולסטרול מורידה תמותה גם בחולים ללא מחלות לב לכתבה המלאה

חומצות שומן אומגה 3 מפחיתות את הסיכון לשבץ
חומצות שומן אומגה 3 מפחיתות את הסיכון לשבץ
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/01/2001

חומצות שומן אומגה 3 מפחיתות את הסיכון לשבץ לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו