שאלה - סוגים שונים של ציסטות

השאלה:
בבדיקת CT של הבטן והאגן עם חומר ניגוד היו הממצאים: "בקוטב תחתון של כליה ימנית נצפה תהליך ציסטי כ-2.8 ס"מ עם קפסולה עדינה אשר קיבלה האדרה אחרי הזרקת ח.נ., ושתי ציסטות בקוטר 1 ס"מ בכבד בשתי האונות". הומלץ לי לעבור בדיקת MRI. האם זה


תשובה:


בשאלתך לא ציינת מדוע בוצעה בדיקת ה-CT. כמו כן, לא כתבת אם את סובלת מסימפטומים כלשהם. לפי תוצאת הבדיקה, נראו בה שלוש ציסטות, אחת בכליה הימנית ושתיים בכבד.

ציסטה היא מבנה עגול בדרך כלל, בעל מסגרת הנקראת קפסולה (קופסית). למעשה מדובר בתהליך גידולי, בו חלק מתאי האיבר משנים את צורתם ותפקידם, ומתחילים לייצר נוזל הנאגר במרכז הציסטה, שצורתה כצורת בלון קטן ומלא בנוזל הנמצא בתוך האיבר.

באחוז גבוה של המקרים זהו בתהליך שפיר שאינו מסכן את אורך או איכות החיים של האדם. יש לציין שמבנים ציסטיים כאלה יכולים להתפתח כמעט בכל איבר בגוף: בשחלות, בכליות, בכבד, בלבלב, במוח, בשד ועוד.

את הציסטות מחלקים לשני סוגים: ציסטה פשוטה וציסטה מורכבת. ציסטה פשוטה היא מבנה עגול מוגדר עם דופן חיצונית (קפסולה) חלקה, ללא מחיצות פנימיות ומלא בנוזל הנראה צלול בבדיקות ההדמיה (CT, אולטרסאונד או MRI). ציסטה מורכבת היא ציסטה שאינה מתאימה להגדרות אלה. במרבית המקרים בהם קיימת ציסטה פשוטה, מדובר בתהליך שפיר לחלוטין, אשר מצריך מעקב בלבד, אלא אם כן האדם סובל מסימפטומים כאלה או אחרים. במקרים בהם הציסטה מורכבת נחוץ בירור יותר מעמיק, בשל האפשרות שמדובר בתהליך ממאיר.

בתיאור תוצאת הבדיקה שלך לא תואר אופיין של הציסטות. ייתכן שההמלצה לביצוע MRI היתה כדי לגלות באופן מדוייק יותר את אופי הציסטות, אף על פי שבדיקת אולטרסאונד, שהיא בדיקה הרבה יותר פשוטה, זולה ואינה כרוכה בסיבוכים, יכולה לספק את המידע הזה.

אחוז לא מבוטל מן האנשים סובלים מציסטות במקומות שונים בגוף, ואף קיימת נטייה גנטית לפתח ציסטות באיברים שונים. כל עוד הציסטות אינן סימפטומטיות (כלומר אינן גורמות לסימפטומים), וכל עוד הן פשוטות מבחינת המבנה ולא פוגעות בתפקוד האיבר בו הן נמצאות, אין צורך להיבהל, חשוב רק לעקוב אחריהן ותו לא.

מובן שהנתונים שסיפקת בשאלתך אינם מאפשרים לקבוע אם זהו המצב במקרה שלך. לכן עליך לחזור לרופא המטפל עם התוצאה ולהמשיך את הבירור או המעקב, לפי הצורך.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!